1619 találat a(z) szocho cimkére
Vállalkozás rokkantsági ellátás mellett: ennyi tb-közterhet kell fizetni
Cikk
Gyakran felmerül a kérdés, hogy a megváltozott munkaképességű személyek milyen korlátozással, mekkora tb-közterherfizetés mellett dolgozhatnak vállalkozási jogviszonyban. Cikkünkben összefiglaltuk az ezzel kapcsolatos legfontosabb tudnivalókat, valamint azt, hogy milyen ellátásokra jogosultak a megváltozott munkaképességűek.
Szociális hozzájárulási adókedvezmény közfoglalkoztatási jogviszonyban
Kérdés
A szociális hozzájárulási adókedvezménynek alapja-e a közfoglalkoztatási jogviszonyban elszámolt betegszabadság összege?
Bérek könyvelése egyszeres könyvvitelben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszeres könyvelésben naplófőkönyvben hogyan könyvelem a vállalkozói kivétet és annak járulékait (nyugdíj-, egészségbiztosítási), a szochót és az szja-t, majd azok elutalását? Köszönöm szépen!
Gyesről visszatérő szocho kedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy munkavállaló gyes után vissza szeretne menni dolgozni, de nem ahhoz a munkáltatóhoz, akitől gyesre jött, hanem egy teljesen új munkáltatóhoz. Kérdésem lenne, hogy miután a régi munkáltatónál kiveszi a felgyülemlett szabadságát és beadja a felmondását, az új munkáltatónál gyesről visszatérőnek fog-e minősülni, és jár-e utána a szociális hozzájárulási adó kedvezmény? Válaszát előre is köszönöm! Sutka Bálintné
Olcsóbban foglalkoztathatók a mezőgazdaságban dolgozók
Cikk
Az egyes adótörvények és azzal összefüggő egyéb törvények módosításáról szóló 2015. évi LXI. törvény nyomán 2015. július 1-jétől további kedvezménnyel bővül a foglalkoztatáshoz kapcsolódó adókedvezmények igénybevételének lehetősége – tájékoztatott a NAV.
Kötelező szakmai gyakorlat
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Foglalkoztatunk kötelező szakmai gyakorlatra egy egyetemistát és egy szakképző iskolai tanulót. Mindkét esetben kötöttünk az iskolával együttműködési megállapodást. A munkáltatót milyen közteher-fizetési kötelezettség terheli (szocho, eho, szakképzési hozzájárulás...)? Válaszát köszönöm!
Újabb adókedvezmény júliustól
Cikk
Júliustól a mezőgazdasági munkakörben alkalmazott 25 és 55 év közötti munkavállalók foglalkoztatása után a munkáltató 14,5 százalékos kedvezményt érvényesíthet a szociális hozzájárulási adóból – így döntött szerdán az Országgyűlés.
Kiva alap társasvállalkozó jövedelme
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kivás cég esetén, ha a társas vállalkozó nem vesz fel jövedelmet, csak járulékot fizet maga után, bele kell-e kalkulálni a járulék alapját a kiva-bevallás személyi jellegű kifizetések sorába? Ha nem, akkor tényleg meg kell fizetni utána a szociális hozzájárulást, illetve szakképzési hozzájárulást? A 08-as bevallás nem fogja hibaként kezelni, mivel kivás cégről van szó? Köszönöm a válaszát!
Szakképzési hozzájárulás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szocho-kedvezményt érvényesítünk gyesről visszatérő munkavállaló után. Kell-e fizetni utána szakképzési hozzájárulást a foglalkoztatás 3. évében?(Nem 3 gyermekes.)
Bt. öregségi nyugdíjas beltagja megbízási jogviszonyban ügyvezető
Kérdés
A bt. beltagja öregségi nyugdíjban részesül, és személyes közreműködő-vezető tisztségviselői megbízási jogviszony keretében jövedelmet vesz fel havonta. Kérdésem az adókra vonatkozik: szochót és szakképzési járulékot kell-e fizetni az így felvett jövedelemre?
Szociális hozzájárulási adó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tagja (nem ügyvezető) napi 2 órás munkaviszonyban tevékenykedik a társaságban. A társaság könyvelője azt állítja, hogy a bruttó 31 000 forintos bére után 37 058 forint szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettség terheli, amely a 122 000 forintos garantált bérminimum 112,5 százalékának a 27 százaléka. Jól jár el a bérszámfejtő? Köszönettel!
Egyéni vállalkozó szocho-kedvezménye
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha egy gyesről visszatérő nem munkaviszonyban kezdene dolgozni, hanem egyéni vállalkozóként, jogosult lehet-e a szocho-kedvezményre? Köszönöm a válaszát előre is.
Átalányadózó 36 órás munkaviszony mellett
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 36 órás munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó járulék- és adófizetésével kapcsolatban van kérdésem. A Tbj. törvény 31. §-a szerint az átalányban megállapított jövedelem után 10% nyugdíjjárulék, 7% egészségbiztosítási járulék fizetendő. A szociális hozzájárulásról szóló CLVI. törvény 458. §-a értelmében a 36 órás munkaviszonnyal rendelkező egyéni vállalkozó mentesül a szociális hozzájárulás fizetése alól egy nyilatkozattétel esetén. A NAV 2013. júliusban közzétett tájékoztatója viszont gyökeresen ellentmond ennek: "2013. július 1-jétől a szabályozás úgy módosult, hogy az említett egyéni vállalkozó a nyugdíj- és egészségbiztosítási járulékot a járulékfizetési alsó határ figyelembevétele nélkül, vagyis az átalányban megállapított jövedelme után köteles megállapítani, bevallani és megfizetni. A szociális hozzájárulási adó tekintetében a szabályozás változatlan, a 27 százalék szociális hozzájárulási adót továbbra is az átalányban megállapított jövedelem után kell a vállalkozónak megfizetni." Kérem szíves állásfoglalását a 36 órás munkaviszonnyal rendelkező átalányadózóra vonatkozó adó- és járulékterhekről. Köszönettel, Boldog Zsuzsanna
Egyszerűsített foglalkoztatás és szociális hozzájárulás
Kérdés
A mentesített keretösszeg fölé kerülő egysz. fogl. bér után szja-fizetési kötelezettség van. Minden ami szja-nak alapja, szocho-köteles. Az egysz. fogl-ról szóló törvényben ez van: "(3) Az (1) és (2) bekezdésben szabályozott közteher megfizetésével nem terheli a) a munkáltatót társadalombiztosítási járulék, szakképzési hozzájárulás, egészségügyi hozzájárulás és rehabilitációs hozzájárulás, valamint az Szja.tv.-ben a munkáltatóra előírt adóelőleg-levonási kötelezettség, b) a munkavállalót nyugdíjjárulék (tagdíj), egészségbiztosítási és munkaerő-piaci járulékfizetési, egészségügyi hozzájárulás-fizetési és személyi jövedelemadóelőleg-fizetési kötelezettség." NAV szerint nem kell szochót fizetni. Melyik az igaz?
Társas vállalkozók szochója
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Matlné Kisari Erika az ado.hu lapon írt cikke megzavart. A 2011. évi CLVI. törvény 457., 458. §-a alapján kérdezem: – Ha a társas vállalkozás személyesen közreműködő tagja munkaviszonyban látja el a feladatát, akkor a fenti törvény alapján köteles a kifizető/munkáltató minimum a minimálbér 112,5 százaléka után a szochót megfizetni? – Ha részmunkaidős ugyanez a tag, akkor például a munkabére 60 000 forint, akkor is a szochót a 105 000 forint 112,5 százaléka után kell fizetni? – Ha ugyanez a tag máshol rendelkezik nem 36 órás munkaviszonnyal, és ott ugyancsak részmunkaidőben áll munkaviszonyban, akkor is minimum a minimálbér 112,5 százaléka után kell szochót fizetni? Köszönöm.