1619 találat a(z) szocho cimkére

Ügyvezető munkaviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 1210-es feor szám alatt, ügyvezető munkakörben, heti 40 órában, munkaviszonyban foglalkoztatott alkalmazott munkabére lehet-e bruttó 111 ezer forint?! A szakképzettség szükségességét általában könnyebb meghatározni, de mi dönti el egy munkakörnél, hogy középfokú iskolai végzettséget igényel-e az adott munkakör betöltése?! Nincs benne a Ptk.-ban, hogy csak az lehet ügyvezető, akinek érettségije van. Ha ez az adott munkaviszonyos ügyvezető tag is egyben, de tagi kivétet nem kért, akkor a munkaviszonyában kell-e magasabb szociális hozzájárulási adó alappal számolni (tagi jogviszonyra vonatkozóan)?!

Többes vállalkozó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó szeretne egyszemélyes kft.-t alapítani. A tulajdonos és az ügyvezető is ő lenne, az ügyvezetést megbízás alapján látná el. Kérdésem, hogy ha nem vesz ki jövedelmet a kft.-ből, akkor a járulék- és szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettsége hogyan alakul a kft.-ben, ha a járulékokat, a szociális hozzájárulási adót és a személyi jövedelemadót az egyéni vállalkozásában fizeti meg továbbra is, a törvényi előírásoknak megfelelően? Köszönettel.

Szlovák állampolgár foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a jövőben foglalkoztatni szeretne egy szlovák állampolgárt, aki Szlovákiában lakik, naponta hazajár. Cégünknél teljes munkaidős foglalkoztatott lesz, elmondása szerint rendelkezik magyar adószámmal és taj kártyával. Kérdésem, hogy adót az első naptól fizetnie kell, vagy csak, ha eléri a 183 napot a magyarországi foglalkoztatása? Járulékokat (munkaerő-piaci, egészségbiztosítás pénzbeni és természetbeni, nyugdíjjárulék) kell vonni tőle, és cégünknek is meg kell fizetni a szakképzési és szociális hozzájárulási adót? Van esetleg valami, amire a foglalkoztatás során felhívná a figyelmünket? Segítségét ez úton is köszönöm.

A felélesztett MRP előnyei Cikk

Új típusú Munkavállalói Résztulajdonosi Program (MRP) alapítható a munkáltató gazdasági teljesítményének javítása céljából közvetlen munkavállalói érdekeltség megteremtésével. Az új típusú MRP korszerűbb és rugalmasabb konstrukciót, valamint kedvezőbb adózási feltételeket biztosít a munkavállalók ösztönzésére a jelenleg ismert javadalmazási eszközöknél, így például a munkavállalói értékpapír-juttatási programnál, a dolgozói részvénynél vagy más prémium-, és bónusz-rendszernél. Az ilyen MRP szervezet alapításából immáron a hitelintézetek és a biztosítók sincsenek kizárva, de egyéb társaságok részére is nyitva áll ez a lehetőség.

Szocho Kérdés

Öregségi nyugdíj mellett közreműködő ügyvezetőnek, aki fizeti a nyugdíjjárulékot és az szja-t, fizetnie kell-e a szochót?

Többes munkaviszony – szocho Kérdés

Tisztelt Adózóna! Megteheti-e egy vállalkozás (kft./bt.), hogy amennyiben tagja mind az ügyvezetést, mind a személyes közreműködést munkaviszonyban látja el, akkor a személyes közreműködésére tekintettel heti 40 órában, ügyvezetőségére tekintettel heti 10 órában foglalkoztatja munkavállalóként egyik tagját? Két külön munkaszerződésről, és két külön biztosítotti bejelentésről beszélünk egy adott vállalkozáson belül, viszont így a heti munkaórák száma a két szerződést együtt tekintve heti 50 óra. Megilleti-e a vállalkozást az életkor tekintetében érvényesíthető szochokedvezmény a tag mindkét jogviszonyában?

Szociális hozzájárulási kedvezmény második gyerek után Kérdés

Tisztelt Szakértő ! Az első gyerek után egy illető igénybevette a gyes utáni foglalkoztatás 3 éves kedvezményét, ami 2016. júniusban lejár, és febr 22-étől a csökkentett 3. év következne. 2013-ban második gyermek született és jelenleg gyes mellett dolgozik, hogyan alakul a kedvezmény, ha a második gyerek után is igénybe szeretné venni, mikortól lehet erre átállni, kivárva az előző lejártát júniusban vagy bármikor átállhat erre az igénylő a megfelelő nyilatkozat megtételével. A második gyerek utáni kedvezmény idejét újra kell-e számítani, mivel a két gyes nem folytatólagos volt, a kettő között volt olyan időszak, amikor semmilyen ellátást sem kapott az illető. Hogyan kell értelmezni a törvény 462/D §. (4) bekezdését ? Köszönettel

Alkalmi munkavállaló pótléka és feor számok a bejelentéseknél Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy benzinkútnál folyamatos munkarendben 3 havi munkaidőkeretben dolgoznak napi 12 órás beosztásban. Most alkalmi munkavállalókat is foglalkoztatnak. Ebben az esetben kell-e az alkalmi munkavállalóknak a 12 órás napi munkaidő miatt 4 óra túlóra pótlékot fizetni? A másik kérdés, hogy januártól a bizonyítványokat is be kell jelenteni a NAV felé, itt most több helyen kiderült, hogy az adott szakképzettséghez nincs meg a végzettsége a munkavállalónak. Alkalmazhatja-e végzettség nélkül szakképzett munkakörben, ha el tudja látni azt a munkakört? Vagy 9-es feor-ba sorolással lehet megoldani ezt a problémát? Biztos, hogy akkor is azt a munkakört fogja végezni a dolgozó. Esetleg nem igényeljük a szochokedvezményt a szakképzetlen bejelentésnél? Mennyire szabályos ez? Várom válaszukat.

Festményvásárlás utáni adókötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában szeretném tájékoztatását kérni. Ügyfelem egy olyan társaság, amelyik képkeretezéssel, festéssel kapcsolatos eszközök értékesítésével foglalkozik. Előfordul, hogy festőtől vásárol festményt, melyet a festő festett, és felajánlja eladásra. Nem ügyfelem megrendelésére készülnek ezek a festmények, hanem az üzletbe alkalmi jelleggel érkező festő keresi meg ügyfelemet az adásvétel tárgyában. Azonban a festő adószámos magánszemély, és számlát állít ki a festmény eladásáról. Kérdésem ennek adóügyi megítélésével kapcsolatos: ha adószámos magánszemély, akkor én kifizetőként köteles vagyok őt nyilatkoztatni a költségelszámolásával kapcsolatban, levonni és befizetni az általam megállapított adóelőleget, és befizetni a szociális hozzájárulási adót. A biztosítási jogviszonyt hogyan tudom megállapítani ez esetben? Hiszen a minimálbér 30 százalékát meghaladó összeg után már létrejönne a biztosítási jogviszony is, és egyéni járulékokat is kellene vonnom tőle, valamint a szükséges biztosítotti bejelentést is meg kellene tennem. Hogyan tudom eldönteni, hogy hány napra vonatkozik a díjazás? Mivel nem az én megbízásom alapján festi a képeket, így erről nincs információm. Véleményem szerint én terméket vásárolok tőle, és nem keletkezik köztünk megbízási jellegű jogviszony, ami az előbbi kötelezettségeket maga után vonná. Mi a helyes megoldás ebben az esetben? Válaszát előre is köszönöm! Cselyuszka Antalné

Szochokedvezmények 2016: táblázatban mutatjuk a részleteket! Cikk

Tavaly év közben több ponton változtak a szociális hozzájárulási adóra (szocho) vonatkozó kedvezményszabályok. Egyrészt bővült a kedvezmények köre, amelynek eredményeként az egyes mezőgazdasági munkakörben foglalkoztatott 25 év feletti és 55 év alatti munkavállalók után is érvényesíthető adókedvezmény. Másrészt változott a kedvezmény jogos igénybevételét igazoló hatóság. A családtámogatási ellátásokat már nem a kincstár, hanem a fővárosi, megyei kormányhivatal igazolja. Januártól gyermekgondozást segítő ellátásra módosult a gyermekgondozási segély neve.

Csavaros esetek a szochokedvezmény érvényesítésénél Cikk

A szociális hozzájárulási adóval kapcsolatos kedvezmények alkalmazása a foglalkoztatók többsége számára rutinfeladat. Ennek ellenére nem egyszer előfordul – különösen speciális, de akár triviálisnak tűnő helyzetben is – hogy a jogalkalmazó elbizonytalanodik. A következőkben néhány gyakran felmerülő kérdést igyekszünk tisztázni.

Nyugdíjas ügyvezető társas vállalkozóként II. Kérdés

Hogyan alakul a járulékfizetés a magánszemély és a kifizető részéről, ha a nyugdíjas ügyvezető a nők 40 éves jogviszonya alapján nyugdíjas, de még nem érte el a rá vonatkozó nyugdíjkorhatárt?

Nyugdíjas ügyvezető társas vállalkozóként Kérdés

Ha a fenti jogcímként veszem ki a pénzt, akkor is fizetek 27 százalékot? Mi legyen a jogcím, hogy ne kelljen a 27 százalékot megfizetni?

Külföldi munkavállaló foglalkoztatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk külföldi munkavállalót (szlovák) szeretne foglalkoztatni részmunkaidőben. A munkavállaló Szlovákiában biztosított, erről az A1 igazolás kérése folyamatban van. A külföldi dolgozónak Magyarországon bejelentett lakcíme nincs, életvitelszerűen nem tartózkodik hazánkban, továbbra is Szlovákiában lesz biztosított. A kérdésem az lenne, hogy milyen bejelentési kötelezettségünk van, valamint szja és tb tekintetében mit kell vonnunk a külföldi dolgozótól, van-e szocho-, szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettségünk? Válaszát előre is köszönöm!

Társasház szakképzési hozzájárulás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következő témában kérném szíves véleményét. Társasház vállalkozói tevékenységet is folytat (üzlet-, iroda-, garázsbérbeadás), valamint munkavállalóként foglalkoztat gondnokot havi munkabérért és SZB-tagokat tiszteletdíjért. A törvényből úgy olvasom, a szakképzési hozzájárulás alapja a hozzájárulásra kötelezettet terhelő szociális hozzájárulási adó alapja. Jól gondolom-e, illetve értelmezem egy korábban megjelent írásukban foglaltakat (dr. Marosi Andrea, 2013. 02. 19. http://adozona.hu/rehabilitacios_jarulek_szakkepzes_eho/2013_2_13_Tarsashaz_es_szakkepzesi_hozzajar_vlt_a.aspx), hogy ez esetben a társasházat is terheli szakképzésihozzájárulás-fizetési kötelezettség? Az interneten több helyen azt írják, hogy a társasház nem alanya a szakképzési hozzájárulásnak. A szakképzési törvény kivételként nem említi, viszont a törvény 2011. évi CLV. törvény 2. § (2)bekezdése több kolléga szerint csak külföldiekre vonatkozik, illetve akinek bejelentett fióktelepe, telephelye van Magyarországon. Mint egyéb szervezetre, a cégtörvény nem vonatkozik a társasházra, ez esetben a telephely véleményem szerint nem értelmezhető. A vállalkozási tevékenység viszont igen. A törvény erre vonatkozhat? A bérbeadás után viszont nem terheli szakképzési hozzájárulás, hiszen a szochonak sem alapja a bérbeadásból származó bevétel. Jól gondolom-e, hogy, ha csak bérbeadással foglalkozik a társasház, akkor nem terheli szakképzési hozzájárulás, viszont, ha munkavállalót is foglalkoztat, akkor igen? Vagy mind a két esetben kötelezett? Válaszukat előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Építési telkek sorozatértékesítése, áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan 5%-os áfája 2025-től

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Lakóingatlan értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink