2853 találat a(z) szja cimkére
Német illetőségű ügyvezető munkabérének terhei Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magyar kft. élére a külföldi anyavállalat egy német illetőségű ügyvezetőt nevezett ki, aki a kft.-t munkaviszonyban Németországból ügyvezeti, csak ha muszáj, akkor jönne ide. (A kft. 3. országban vett árut 3. országba értékesít, ezért Magyarországon csak egy fő van, az előző ügyvezető, aki magyar, ő bonyolítja a kereskedelmet, illetve végzi az adminisztrációs tevékenységet.) A német ügyvezető munkaszerződés szerinti bére nettó 1 000 euró (a szerződésben csak nettó összeg szerepel!). Kérdésem a bér terheire vonatkozik. 1. A magyar-német kettős adóztatást kizáró egyezményt megnézve azt gondolom, hogy a jövedelméből 15 százalék szja-t vonni kell, a 2011.évi LXXXIV. tv.) 14.Cikk (2) b) pontja alapján. 2. Ha egy európai uniós állampolgár több országban is dolgozik, és ha a lakóhelye szerinti országban végzi tevékenysége nagy részét (>25 százalék), akkor a lakóhelye szerinti tb-be tartozik, azaz egészségbiztosítási járulékokat (4+3+1,5 százalék) nem kell vonni, viszont ehhez szükséges beszerezni a német hatóságoktól az A1-es igazolást; 3. Mivel egy EU-állampolgár több országból is kaphat nyugdíjat, ezért azt gondolom, hogy nyugdíjjárulékot vonni kell; 4. Munkabérét szociális hozzájárulási adó terheli és szakképzési hozzájárulás is terheli. Fentiekkel kapcsolatban kérem véleményüket! Kell-e még valamit figyelembe venni? A bérszámfejtés során kell a bérét bruttósítanom úgy, hogy az ezer euró kijöjjön? Van-e a magyar kft.-nek a német adóhatóságok, tb-szervek stb. felé bármiféle kötelezettsége? Tisztelettel: KSI
Már kapható a HVG ADÓ 2020 különszáma! Cikk
Az idén többször is nekifutott az Országgyűlés az adótörvények módosításának: nyári csomagban három törvénnyel végezték a nagyobb átalakításokat, majd jött a szokásos őszi csomag, kisebb fazonírozásokkal. Ezzel párhuzamosan majdnem tucatnyi olyan javaslatról tárgyaltak és döntöttek az őszi csomag elfogadása után a képviselők, amelyek zöme inkább jogharmonizációs jellegű.
Önálló tevékenységből származó jövedelem Kérdés
Normál munkaviszony mellett, egyszeri alkalommal valaki szakértői munkát végez. A feladatot megbízási szerződés keretei között végzi el, az ott meghatározott megbízási díj fejében. A megbízó nem a munkáltatója és a megbízási díjat át fogja utalni a magánszemély számlájára. Mikor és milyen összegben illetve melyik számlára kell megfizetni az szja-t és eho-t ezen egyszeri alkalommal? Köszönöm
Így kell adózni a bt.-ben lévő tagi részesedés eladása után Cikk
Egy bt.-ben az egyik tag megegyezett a jövőbeli taggal részesedése eladásáról. A vevő még idén előleget fizet, a fennmaradt összeget viszont már jövőre törleszti. Mikor kell megfizetnie az szja-t és a szochót? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.
Önálló tevékenységből származó bevétel Kérdés
Önálló tevékenységből származó bevétel után mennyi a jövedelem és mikor kell, illetve. hova befizetni az szja-t és az ehot?
Külföldi személy magyarországi vagyonkivétje Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. egyik tagja nyugdíjas, német, a másik tagja nyugdíjas, magyar állampolgár. Jelenleg egyszerűsített végelszámolás alatt áll a cég, a vagyoni kivét adó- és járulékfizetési kötelezettségének számításában kérném segítségüket. Eddig a külföldi állampolgárnak nem volt osztalékjövedelme vagy egyéb kivétje, szükséges-e beszerezni bármilyen igazolást az adózás miatt? Illetve milyen adó- és járulék terheli a vagyoni kivét összegét a külföldi, illetve a belföldi nyugdíjas esetén? Külföldi esetén is van bevallási kötelezettség a 08-as nyomtatványon? Van-e bármilyen egyéb kötelezettsége ezzel kapcsolatban a kft.-nek? Válaszukat előre is köszönöm! S.M.
Nők 40 év jogosultsági idős nyugdíja melletti keresetkorlát Kérdés
Szeretném kérdezni, hogy a nők kedvezményes nyugdíja mellett munkaviszonyban dolgozónak is csak szja-t kell fizetnie, igaz? És az éves keresetkorlát rá vonatkozik?
Külföldről származó osztalék Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély Romániai székhelyű, és Romániában működő vállalkozás tulajdonosa. Ezen cégtől osztalékot szerzett, mely után 5 százalék adó került levonásra Romániában. Erről szóló igazolással rendelkezik. Kérdésem az lenne, hogy Magyarországon ezen osztalék után fizetendő 15 százalék szja-ból levonható-e a Romániában megfizetett 5 százalék adó. Másik kérdés, hogy ezen osztalék után a magyar jogszabályok szerint fizetendő szociális hozzájárulási adót is meg kell-e fizetni.
Közös képviselő - erdőgazdálkodó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasági őstermelő, aki magánszemélyek által megbízott erdőgazdálkodó is. Erre az évre szeretnének kifizetni ~ 2 M forintot a tagoknak. Az erdőgazdálkodásról szóló törvény alapján, én úgy értelmezem, hogy többlet haszonbérletet lehet fizetni. Osztalékot semmiképpen, mert nem erdőbirtokossági társulatról van szó. Véleményem szerint mindenkivel haszonbérleti szerződést kell(ett) kötni, továbbá az erdőgazdálkodó mint őstermelő, meg kell hogy fizesse a 2 M forint költség után a 15 százalék szja-t és a 17,5 százalék szochót. A fennmaradó összeget lehetne felosztani a tagok között. Kérdésem önök felé az, hogy jól értelmezem-e a jogszabályt? Amennyiben igen, egy megerősítést kérnék erre vonatkozóan. Amennyiben nem, úgy tisztelettel kérem, szíveskedjenek a helyes megoldást részemre megírni. Várom válaszukat! Köszönettel és tisztelettel: egy könyvelő
Önálló tevékenység, ingatlan értékesítés, szocho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy orosz állampolgár - aki jelenleg még csak adóazonosító jellel rendelkezik - 6 db lakást épített, és az idei évben értékesíti. Most fog adószámot kiváltani, hogy a vevőknek számlát is tudjon kiállítani. Az értékesítést 5 százalékos áfa terheli. Szeretném megkérdezni, hogy a jövedelem megállapításánál alkalmazhatja-e a 75 százalék költség, 25 százalék bevétel módszert? A telket, melyen 50 százalékos készültségű lakások voltak 2012-ben szerezte, illetve nem rendelkezik számlákkal. A használatbavételi engedélyt idén kapta meg. Az szja megállapításának módjától függetlenül szeretném megkérdezni, hogy ezen ingatlanértékesítésekből származó (gazdasági tevékenység), önálló tevékenységből származó jövedelmet Magyarországon semmilyen biztosítási jogviszonnyal nem rendelkező orosz állampolgárnak az szja-n kívül van-e szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettsége? Amennyiben van, érvényesíthető-e a "felső határ". Köszönöm szépen! Hegedűsné
Részvényátruházás Kérdés
Jelentős befektetés kapcsán a befektető az alapítók egy részére kötelezővé tette, hogy a részvényeiből névértéken 5%-os részesedést biztosítsanak egy kulcsembernek. A jogi háttér rendezve, a bejelentés a cégbíróságnak folyamatban, majd következik az utalás a részvényszámlák között. A kérdésem, hogy a részvény szerzőnek az szja-törvény 77/A § (1) szerinti személyijövedelemadó-fizetési kötelezettsége keletkezik, tekintettel arra, hogy nem viszterhes szerződés keretében történik a részvényátruházás. Van-e ebben a tranzakcióban valami adócsökkentési lehetőség? Arra való tekintettel, hogy kifizetőhely nincs (magánszemélyek közötti részvényátruházás), az adóbevallás és az adó megfizetése az éves határidőkor esedékes.
Nonprofit Kft.- reprezentáció Kérdés
Tisztelt Adózóna! A következővel kapcsolatban fordulok Önök felé és kérem véleményüket, tanácsukat! Nonprofit kft. formában működő közfeladatokat is ellátó cég. Fő tevékenysége: 9499 M.N.s egyéb közösségi, társadalmi tevékenység. Ünnepek, rendezvények alkalmából megvendégelik a résztvevőket pl. falunapokat, fesztiválokat szerveznek, ahol a résztvevők, vendégek étkezésben is részesülhetnek, esetleg kávét ihatnak. Augusztus 20. alkalmából fogadást adnak a város elöljáróinak, meghívottaknak, advent időszakban a rendezvényeken teával, forralt borral kínálják a résztvevőket stb. Az ilyen alkalmakkor vásárolt, rendelt meleg étel, ital, kenyér, tea, üdítő.... reprezentációnak számít a Nonprofit Kft.-nél? Vagyis az ilyen jellegű kiadások után a 118%-kal növelt összeg után szja- és szocho-fizetési kötelezettség keletkezik? Esetleg nincs olyan lehetőség, hogy az ilyen kiadások adómentesen elszámolhatók? (Úgy mint a nem kft. formájában működő nonprofit szervezetek esetében, amikor a kifizető egyesület, …, mentes az adó alól az adóévben reprezentáció … juttatása alapján meghatározott jövedelem azon része, amely a közhasznú, illetve cél szerinti tevékenysége érdekében felmerült, az adóévre vonatkozó beszámolóban kimutatott összes ráfordítás 10 százalékát, de legfeljebb az adóévre elszámolt éves összes bevétele 10 százalékát nem haladja meg). Válaszát köszönöm! Tisztelettel: P.Mária
Termőföld bérbeadása utáni adózás Cikk
A közeljövőben a termőföld tulajdonosai ismét számíthatnak arra, hogy a bérlők a bérleti díjat megfizetik a 2019. évre vonatkozóan. Cikkünkből megtudhatja, hogy magánszemély bérbeadónak a termőföld bérbeadásakor milyen adófizetési kötelezettsége keletkezhet, és ennek ő miként tud eleget tenni.
Szociális hozzájárulási adó üzletrész értékesítésénél Kérdés
Tisztelt Cím! Gazdasági társaság 2 fő tulajdonosa eladja üzletrészét. 3 millió forint jegyzett tőkével alakultak, tulajdoni hányaduk 50%/fő. Az eladási érték 10 millió forint. Az "A" tulajdonos nem rendelkezik jövedelemmel. "B" tulajdonos évi jövedelme 2 400 000 forint. A jegyzett tőke levonása után 7 millió forint adóköteles jövedelem keletkezik. Mindkét félnek 3 500 000 jövedelem után 15% szja lesz, ami 525 000 forint. Kérdésünk a következő: Mennyi szociális hozzájárulási adót kell fizetni mindkét esetben? Továbbá, ha a jövedelem 13 500 000 forint lenne, a szocho mértéke változatlan, csak az szja-kötelezettség változik? Válaszukat köszönöm!
Juttatás magánszemélynek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az általam könyvelt cég ingatlant bérelt egy magánszemélytől. 2015-ben az ingatlanra épített egy kocsibeállót 1,7 millió forint értékben. A bérleti jogviszony megszűnésével a kocsibeálló a magánszemély tulajdonában lévő ingatlanon maradt. A cég és a magánszemély között nincs semmilyen kapcsolat (nem tag és nem munkavállaló). Kérdésem a következő: - Jól értelmezem-e, hogy a juttatás jelenkori piaci értéke (700 ezer forint), a magánszemély egyéb jövedelme, amelyet az szja bevallásában fel kell tüntetnie? - Jól gondolom-e, hogy a juttatás szja- és szocho-köteles? - Hogyan tudja a kifizető cég magára vállalni az szja megfizetését, ha jelen esetben nincs miből levonni azt? - 1908-as bevalláson az adott magánszemélyt külön M-es lapon kell bevallani? Válaszukat előre is köszönöm!