2853 találat a(z) szja cimkére

Alkalmi munkavállaló szja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállaló napi rendszerességgel 12 500 forintért dolgozott, így meghaladta az szja-mentes 11 661 forintos bért. A munkáltató nem vont le szja-előleget. Helyes, ha az 1953 bevallásban munkabérként bevalljuk a 12 500–11 661 forint különbözetét, és azután megfizetjük az adót? Ebben az esetben nem kell pótlékot fizetni? Köszönettel!

Személyi jövedelemadó – ingatlaneladás, -vétel Kérdés

Abban az esetben, ha 2018. januárban lakásvásárlás történt 14 millió forint értékben, és a lakást 2019. augusztusban eladták 18 millió forintért, ugyanakkor 2019 októberében ez az összeg teljeskörűen fel lett használva újabb ingatlanvásárlásra, akkor keletkezik-e szja-fizetési kötelezettség? Az új ingatlan ára 23 millió forint volt. Köszönöm válaszukat.

Bitcoin kártérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2013-ban egy nagyobb összeget fektettem bitcoinba. Aztán úgy tűnt becsődölt az üzlet, most azonban sikerült kártérítést kapnom. Ismerősömmel közösen fektettünk be anno, most az én bankszámlámra írták a kifizetett összeget jóvá. A kifizetett összeg jelentősen meghaladja befektetésem értékét. Kell-e ezután az összeg után adóznom? Ha igen, mi lesz az adóalapom, és milyen adóterhet kell megfizetnem? Figyelembe vehető-e a szocho-korlát, abba munkabérem beleszámít-e? Van-e lehetőség az adózás megosztására ismerősöm és köztem? Milyen dokumentumokkal tudom a befektetésem értékét az adóhatóság felé igazolni (például bankszámlakivonat, e-mailek)? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó házi orvos vásárolt egy lakást magánszemélyként, tehát nem vállalkozóként 1999-ben 10 millió forintért. A lakást átminősítette rendelőnek és 2 millió forintot a vállalkozásban elszámolt mint bérelt ingatlanon végzett beruházást még ugyanebben az évben. A 2 millió forintra értékcsökkenést számolt el. Ingatlanértékesítésre nem választotta az áfafizetést, áfalevonás a beruházásnál nem történt. Az orvos 2020. évben szeretné eladni az ingatlant 30 millió forintért. Kérdés: - van-e szja-fizetési kötelezettsége, - jól gondolom-e hogy áfa nincs. Köszönöm válaszukat!

Ingyenes, de nem adómentes lakhatás megbízási szerződés alapján Cikk

Társasházközösségek, társas üdülőközösségek gyakran alkalmaznak megbízási szerződés keretében gondnokot, aki az elvégzett feladataiért pénzbeli juttatást nem kap, viszont ingyen lakhat a társasház gondnoki („házmesteri”) lakásában. Milyen adókötelezettségekkel kell ebben az esetben a társasháznak és a magánszemélynek számolnia?

4 gyermekes anya szja-mentessége Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy dolgozónk 4 gyermeket szült, akik közül 3 gyermek háztartásában nevelkedett. Az egyik gyermeket súlyos betegsége és állapota miatt orvosi javaslatra ápolási otthonban helyezték el 8 éves korától! A beteg gyermek 33 éves korában elhalálozott. A beteg gyermekre családi pótlékot emlékezete szerint nem kapott, vélhetően az ápolási intézet kapta meg, de erről irásos dokumentumokkat nem tudott beszerezni. A fellelt iratokban a gyermek állandó lakcímének szülei címe van feltüntetve, az ápolási otthon ideiglenes lakcímként van rögzítve. Véleménye szerint az anya 4 gyermekes anyának számít-e? Válaszát előre is köszönöm! Tisztelettel: Pásztor János

Adószámos magánszemély Kérdés

Szeretnék nyáron 2 hétre gyerekek napközis foglalkoztatása TEÁOR 8891, napközis tábort nyitni. Művelődésszervezői diplomám van. Kérdéseim: Kell-e kiváltanom adószámot, ha csak 2 hétig lesz a tábor? Milyen adókat, járulékokat kell fizetnem a bevétel után? Szociális hozzájárulási adó fizetési kötelezettségem keletkezik-e? Válaszukat előre is köszönöm.

Ingatlanbérbeadás, osztalék után fizetendő szociálishozzájárulásiadó-fizetési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy apa gyeden van. Gyed alatt munkaviszonyból származó jövedelmet nem vesz föl. Egyéb összevonandó jövedelme keletkezik hosszú távú ingatlanbérbeadásból: összege bruttó 700 ezer forint/hó. Az ingatlanbérbeadásból származó jövedelme után kell-e neki szociális hozzájárulási adót is fizetni az szja mellett. Ha osztalékot vesz föl a fenti ingatlanbérbeadásból származó jövedelemmel csökkenthető-e az osztalék után fizetendő szociális hozzájárulási adója.

Adóelőleg-nyilatkozat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Heti 36 órát meghaladó munkaviszony melletti egyéni vállalkozó 2020. januártól megbízási díjban (más kifizetőtől) is részesül. A megbízási díjból származó összeg meghaladja a minimálbér 30 százalékát, tehát biztosítási jogviszonyt eredményez. Mivel az egyéni vállalkozásból származó jövedelem után tételes költségelszámolás kerül alkalmazásra, ezért adóelszámoláskor a megbízási díjra is ezt a költségelszámolási módot kell alkalmazni. Van-e rá lehetőség, hogy év közben nem a 10 százalék költséghányad figyelembevételét kéri, hanem a megbízási díj teljes összege adó- és járulékalapként kerülne figyelembevételre? A megbízási díjjal szemben ugyanis nem merül fel költsége, adóelszámoláskor pedig nincs mód kétfajta költségelszámolás alkalmazására. Előre is köszönöm megtisztelő válaszukat! Tisztelettel: Dézsenyiné H. Anett

25 év feletti diák dolgozhat-e iskolaszövetkezeti tagként? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdés merült fel egy iskolaszövetkezettel kapcsolatban: 1. Nappali, aktív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diák 25. életévének betöltése után dolgozhat-e iskolaszövetkezet tagjaként? Amennyiben igen, csak szja-levonási kötelezettség merül fel vagy egyéb járulékfizetési kötelezettség is keletkezik? 2. Nappali, passzív hallgatói jogviszonnyal rendelkező diák 25. életévének betöltése után dolgozhat-e iskolaszövetkezet tagjaként? Válaszát előre is köszönöm szépen!

Nyereményjáték adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk meghirdet egy nyereményjátékot, amelyben a főnyeremény egy autó lenne. Mindenki számára elérhető lesz, a regisztrálók sorsjegyet kapnak, közjegyző jelenlétében kerül majd sor a sorsolásra. Sorsjegyeket tud még pluszban szerezni a játékos, ha megválaszol még különböző kérdéseket. Kérdésem: amikor a gépjárműt átadjuk, akkor azután pontosan mit kell nekünk fizetni? Abban nem vagyok biztos, hogy a nyeremény értékének az 1,18-szorosa vagy az 1,19-szerese után kell megfizetni a 15 százalék szja-t, illetve még – ha jól gondolom – ehót is kellene utána fizetni. Ha kell, annak mekkora a mértéke? Segítségüket előre is köszönöm!

Ajándékozó szja-fizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk 2016. évben 20 millió forintért vásárolt egy ingatlant, amely után 800 ezer forint illetéket és 100 ezer forint ügyvédi díjat fizetett. A vásárlást követően az ingatlanon kb. 5 millió forint értékű felújítást végzett el, amelyről azonban számlával nem rendelkezik. Az ingatlant 2019-ben a gyermekének ajándékozta. Az ajándékozási szerződésben az ingatlan forgalmi értékét 30 millió forintban határozták meg, figyelembe véve az elvégzett felújítást és a piaci árak változását. Kérdés, hogy az ajándékba adó szülőnek keletkezik-e szja-fizetési kötelezettsége, és ha igen, azt az szja-törvény mely előírásai alapján kell teljesíteni?

Kifizetés adószámos magánszemélynek Kérdés

Egy adószámos magánszemély tereprendezési munkát végzett részünkre. Mivel elkerülte a figyelmünket, hogy nem egyéni vállalkozóról van szó, ezért az elvégzett munkáról kiállított számla teljes összege átutalásra került a magánszemély részére. (A végzett munka ellenértéke alapján biztosítási jogviszony is keletkezett.) Mi ilyenkor a teendő a levonni elmulasztott szja- előleg és járulékok tekintetében? (A kifizetés időszakáról már benyújtásra került a 08-as bevallás.) Szja: önellenőrizzük az adott időszak 08-as bevallását, és a 18M-04 lapon jelöljük a 332. sorban a le nem vont előleget, és a magánszemély részére kiállított igazoláson felhívjuk a figyelmét arra, hogy azt neki kell megfizetnie [Szja tv. 46. § (6) bekezdés d) pont]? Járulékok: bejelentjük a biztosítási jogviszonyt. Bevalljuk a járulékokat a 08-as bevalláson, és a Tbj. 50. § (5) bekezdése alapján befizetjük a le nem vont járulékot, majd nyilvántartásba vesszük azt a magánszeméllyel szembeni követelésként? AJK nyomtatványt is be kell nyújtanunk a le nem vont járulékokról? Köszönjük válaszukat!

Osztalékelőleg szochója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a jóváhagyott osztalék szochójára vonatkozik. 2018-ban közbenső mérleg alapján megállapítottam az osztalékelőleget, az szja-t levontam, a 08-as bevallásban szerepeltettem, és a magánszemély szja-bevallásban is szerepel, mint előleg. Jól gondolom-e, hogy akkor kell megállapítani a szochót, amikor jóváhagyták az osztalékot, de bevallani és megfizetni a magánszemélynek kell majd 2020. május 20-áig? A kifizető pedig csak kiállít róla egy igazolást? Ezt milyen formában kell megtenni? Köszönöm a válaszát!

Év vége és az szja: ezekre az elszámolási szabályokra kell figyelni Cikk

Fő szabály szerint a pénzforgalmi szemléleten alapulnak az szja-törvény rendelkezései, de vannak olyan szabályok is, amelyek egyes jövedelmet visszarendeznek például az előző adóévre, vagy nem a kifizetés időpontjához kötik annak megszerzését.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Következő évre áthúzódó építőipari projekt

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink