2853 találat a(z) szja cimkére

Amerikai állampolgár jogdíja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amerikai állampolgárnak kell jogdíjat fizetni, 1000 dollárt. Fel kell-e osztani az összeget személyes tevékenységre és felhasználásra? Szja-t, járulékot kell-e levonni? Be kell-e vallani a 1608-as bevalláson? Köszönettel: Fidler Gáborné

Családi gazdaság – őstermelői igazolvány Kérdés

Ezidáig családi gazdaság vezetője vagy őstermelői igazolvány birtokában vagy egyéni vállalkozói igazolvánnyal alapíthatott gazdaságot. A falugazdászoknál most kialakult gyakorlat szerint a családi gazdaságok vezetőinek őstermelői igazolványát nem hosszabbítják meg (pedig december 31-ével érvényüket vesztik). Indok, ha már családi gazdaság vezetője, akkor nincs szükség az őstermelői igazolványra. Helyes ez a gyakorlat? Nem lesz gond az szja- és tb-fizetéseknél, hogy nem rendelkeznek érvényes őstermelőivel?

Kézirat adás-vétele Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kifizető egy regény kéziratát vásárolja meg egy magánszemélytől. A kézirat már meglévő, nem a kifizető megrendelésére készült irat. A kézirat felhasználási joga az adásvételt követően a vevőt illeti. A kézirat vételára 200.000,- forint. Milyen levonási, illetve befizetési kötelezettsége van a kifizetőnek (pl. szja, eho) ehhez az adásvételhez köthetően? Válaszát köszönöm.

Tőketartalék csökkentése szja-vonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tulajdonosa a saját tőke–jegyzett tőke arány javítása érdekében a tagi kölcsön tőketartalékba apportálásáról döntött. Ha azonban a későbbiekben a vállalkozás helyzete engedi, a tőketartalékot szeretné majd csökkenteni tőkekivonással az eredeti állapotra. A tőkekivonásnak lesz-e szja-, illetve eho-vonzata? Köszönöm szépen a segítségét!

Közös őstermelésből kilépő és visszalépő tag szja bevallása Kérdés

Tisztelt Szakértők! 2 fős közös őstermelésből évközben kilépő, majd pár hónap múlva (évközben) visszalépő tagnak hogyan kell kiszámolni a 2016. évi jövedelmét? Megállapodhatnak-e úgy a kilépéskor, hogy a még év végéig beérkező bevételek és költségek kétfelé osztandók? Hol van a határ, hogy milyen bevételeket és költségeket oszthatnak fel a későbbiekben? Ráadásul ebben az esetben még évközben vissza is lépett ugyanaz a tag. Lehet-e ilyen megállapodás? Így gyakorlatilag az egész évi bevételeket és költségeket 2 felé lehetne osztani. A területalapú támogatást saját névre külön-külön kapják, erre is lehet megállapodás, hogy fele-fele arányban részesülnek belőle? Az szja törvényben nem találok erre semmit, csak az szja bevallási útmutatóban van rá utalás. Válaszukat előre is köszönöm.

Szolgálati lakás, közterhek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szociális intézményt (értelmi sérültek lakóotthonát) fenntartó egyesület a saját tulajdonában álló épületben szeretne 1 vagy 2 minigarzont kialakítani. Ebben tudná elhelyezni azokat a munkavállalóit, akiknek a napi bejárás gondot okoz. Egy lakásban egy munkavállaló lakna, aki havonta bérleti díjat fizetne. Kérdésem: béren kívüli juttatásnak minősül-e a szolgálati lakás biztosítása? Keletkezik-e szja-fizetési kötelezettsége a munkavállalónak? A munkáltatót milyen adó- és járulékfizetés terheli?

Lakhatási támogatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az egyik cégünk szeretne lakhatási támogatást/albérleti hozzájárulást fizetni az egyik munkavállalónak, aki a munkahelyétől 100 kilométerre lakik. Az ingázás elkerülése miatt kibérelt egy kis lakást a munkavállaló, a cég pedig havi 50 ezer forintot fizetne neki. Sajnos az ingatlantulajdonos nem köt szerződést sem a céggel, sem a munkavállalóval. Milyen módon lehet neki fizetni ebben a formában, hogy ne bérként adózzon a juttatás?

Munkáltatói kölcsön vagy támogatás lakásfelújításhoz Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. A munkáltató nyújthat-e lakásfelújítási kölcsönt az alkalmazottjának, illetve milyen feltételekkel, és ha igen, van-e ennek valamilyen adóvonzata akár az alkalmazott, akár a dolgozó oldaláról? Ezt a dolgozó fizetéséből le lehet vonni törlesztésként, és ha igen, milyen mértékkel? Ehhez milyen megállapodás kell? 2. Vagy nyújhat-e ilyen célból a munkáltató támogatást a dolgozónak, amit nem kell visszafizetnie a munkáltatójának? Ebben az esetben van-e valamilyen adóvonzat a munkáltató vagy a dolgozó oldalán? Ehhez milyen megállapodás kell? Kérem, a törvényi hivatkozást is írják meg!

Végelszámolás befejezése után a cégvagyon szja szerinti adózása Kérdés

Kérdésem a következő. Hogyan adózik szja szempontjából a felosztható cégvagyon a végelszámolás végén, ha a jegyzett tőke magasabb, mint a felosztható vagyon értéke. Magyarul például az alapításkori jegyzett tőke összege 10 millió forint, de a végelszámolás után maradt felosztható vagyon összege 4 millió forint. Ebben az esetben kell-e szja-t fizetni a tagoknak? Válaszukat előre is köszönöm. Üdvözlettel: Kurucz Antalné Kurucz-Kontír Bt.

Főállású egyéni vállalkozó – kötelező kivét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni azt, hogy a főállású egyéni vállalkozó milyen feltételek fennállása esetén mentesülhet az szja-előleg megfizetése alól? A jogszabály szerint a járulékoktól eltérően a személyi jövedelemadó alapját minden esetben a ténylegesen felvett összeg képezi. Tehát adódik a kérdés, hogy mikor lehet ezt figyelembe venni, milyen feltételek megléte mellett, hogy a főállású egyéni vállalkozó nem vesz ki jövedelmet és így szja-előleget sem fizeti meg? Található-e erre jogszabályi előírás, vagy az egyéni vállalkozó maga eldöntheti ezt a kérdést egyoldalúan, hogy nem vesz ki jövedelmet, mert mondjuk veszteséges a vállalkozása, vagy nem akar annyi adót fizetni? Köszönöm válaszukat

Így vállalhatja át egyszemélyes kft. a tulajdonosa kölcsöntartozását Cikk

Egyszemélyes kft. tulajdonosa 2008-ban mint magánszemély, kölcsönszerződést kötött egy másik magánszeméllyel. Fizetési probléma miatt szerződésmódosításra kerül sor, ahol a kft. készfizető kezességet vállal a magánszemély helyett, és a kft. fizeti tovább a kölcsön részleteit. Helyes-e ez a fajta eljárási mód, és ha igen, milyen adóvonzata lehet a magánszemély tulajdonosnak, illetve a kft.-nek? – kérdezte olvasónk. Magos Zoltánné, adószakértő válaszolt.

Eltérített osztalék – új Ptk. Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. az új Ptk. szerint működik, a tagok magánszemélyek, családtagok: 40-30- 30 százalék a jegyzett tőke megoszlása. Már most jelezték, hogy a 2017. évi mérleget elfogadó taggyűlésen szeretnének osztalékfizetésről határozni. Felmerült azonban, hogy az osztalékot nem a tulajdoni hányadok alapján hagynák jóvá, hanem csak egy tulajdonos venné fel az osztalékot, azaz "eltérített osztalékról" határoznának. Kérdésem, hogy az új Ptk. alapján megtehetik-e a tulajdonosok, hogy a társasági szerződésben, taggyűlési határozatban a tulajdoni hányadtól eltérő mértékű osztalékot állapítanak meg, és fizetnek ki? Az szja- és az ehotörvény alapján ez osztaléknak minősül-e? Köszönettel!

Vezetői meeting szabadidős programmal adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk a havi rendszerességgel tartott vezetői meetinget évente egy alkalommal egy szállodában tartaná 2-3 napos szervezett program keretében. A program délelőtt a munkáról szólna, délután és este viszont szabadidős tevékenységgel töltenénk az időt, csapatépítő jelleggel. A szálloda ellátása félpanziót is tartalmaz. Ezen a 2-3 napos programon a vezetőket párjukkal együtt látnánk vendégül. Véleménye szerint a rendezvény egyes elemeinek adózásakor az szja-, illetve a társaságiadó-törvény mely paragrafusai vehetők figyelembe? A rendezvény valamely része tekinthető hivatali, üzleti utazásnak vagy reprezentációként elszámolható-e, abban az esetben, ha a teljes költséget a cég viseli illetve ha csak a vele munkaviszonyban, szerződéses jogviszonyban állókét fizeti?

Vállalkozási jellegű jogviszony, helyettesítés Kérdés

Egy társasház takarítására van egy főállású alkalmazott. A helyettesítésére szeretnénk valakit felkérni, akit nem szeretnénk alkalmazni, mivel csak a szabadság, illetve betegség ideje alatti, esetleg hétvégi pár órás munkavégzésről van szó. Lehet-e vállalkozási jellegű jogviszonyban foglalkoztatni, illetve ennek mi az adózása. Egy tanfolyamon azt a tájékoztatást kaptam, hogy ugyanaz, mint a megbízásí díjnak, de nem lehet a 10% költséghányadot alkalmazni. Ezzel kapcsolatosan pedig az a problémám, hogy ha kiadjuk a jövedelemigazolást, akkor ha jól gondolom, önálló tevékenységhez kell beírni, és ha az szja-bevallását más végzi, akkor teljesen jogosan figyelembe veszi a 10 százalék költséghányadot, és visszaigényli jogtalanul az adót.

Uszodabérlet értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőben kérem szíves állásfoglalását: Egy társasház alsó szintjén uszoda üzemel, melynek használati díját a lakók által fizetendő közös költség tartalmazza. A közös költség összege nincs megbontva, tehát nem derül ki belőle, hogy mekkora összeget fizetnek a lakók az uszoda használatáért havonta. A házban lakó egyik magánszemély által fizetett közös költség 70 ezer forint/hó, ezért cserében a lakáshoz 4 uszodabelépő tartozik. Ügyfelem, mivel nem használja mindet, 3 belépőt – mint magánszemély – szeretne egy másik magánszemélynek értékesíteni 10 ezer forint/hó/darab áron, folyamatosan, akár éveken keresztül. Kérdésem, hogy ez alapján keletkezik-e adó- és vagy járulékfizetési kötelezettsége az ügyfelemnek, ha igen akkor annak mi lesz az alapja, tekintettel arra, hogy a közös költségben nincs tételesen kimutatva az uszoda használat díja. Válaszát előre is köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink