2853 találat a(z) szja cimkére

Íróként saját könyv értékesítése/adózása II. Kérdés

Az aonos című kérdésemre kapott válaszhoz eredetileg kommentárban írt kiegészítésemet ezúton itt is felteszem. Kedves Mária! A kiadó az elkészült darabszám egy részét tudja csak kiajánlani a terjesztőknek, a maradékot én kapom meg. A kiadó egyelőre nem fizetett nekem semmit, sőt, én fizettem nekik minden könyvvel kapcsolatos költséget. Ha a terjesztők elkezdik eladni a hozzájuk került példányokat, akkor az azokból befolyt jogdíjat vagy ilyesmit kapom majd meg a kiadón keresztül. Viszont az eleve nálam lévő példányokat is szeretném eladni legálisan! Ehhez mit kellene tennem? Nem adok számlát és nyugtát az evás 37% miatt, ez jó? De csak úgy odaadom a könyvet, és elveszem a pénzt és kész? Nem kell valami papírt is adnom a vásárlónak? Vagy valami nyilvántartást vezetni? A kiadó által kifizetett összegeket is – mint magánszemély – hozzászámolom a rendes munkahelyemen kapott szja-s jövedelmemhez? Szóval én szeretném tisztán csinálni, de egyelőre nem lettem okosabb... Köszönöm a türelmét! És remélem, tud segíteni!

Egyesület jelképes összegű továbbszámlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy mozgáskorlátozottakat segítő egyesület különböző tárgyi eszközöket kap cégektől, magánszemélyektől ingyen. Ezeket a kapott eszközöket egy jelképes összegért adná tovább a rászorulóknak (jóval a piaci ár alatt), hogy ne érezzék azt "alamizsnának". Kérdésként merült fel azonban, hogy ilyen esetben a magánszemélynek nem keletkezik-e adófizetési kötelezettsége egyéb jövedelem címén? Vagy esetleg nekünk egyesületnek nem kellene-e ezután ehót fizetni? Válaszát előre is köszönöm.

Utólagos jövedelemkivét Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyszemélyes kft., a tulajdonosa tagi jogviszonyban van bejelentve. A társaság kb. 2 éve nem működik, de mivel a tulajdonosnak nincs máshol biztosítása, így a kft.-nek kötelező megfizetni a minimálbér után a járulékokat, de most úgy néz ki, hogy egy nagyobb munka által bevételhez jut a társaság. Kérdésem a következő: a tulajdonos kiveheti-e az elmaradt munkabérét a már megfizetett járulékok erejéig úgy, hogy most csak az szja-t vonja le a munkabéréből, vagy ez nem lehetséges, így a kivett összeg után fizesse meg újra a járulékokat + az szja-t? Válaszát előre is köszönöm.

Kézműves vásáron történő beszerzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó egy kézműves piacon egy adószámos magánszemélytől nagyobb értékben vásárolt fel saját készítésű fonott táskákat. Mivel adószámos magánszemélytől vásárolt, ezért személyijövedelemadó-levonási kötelezettség ilyen esetben is terheli az egyéni vállalkozót? Az ehofizetési kötelezettség ilyen esetben a magánszemélyt terheli, vagy azt az egyéni vállalkozónak kell megfizetnie? Előre köszönöm válaszukat! Sajnos, ahogy egyre többször olvasom az ehotörvényt, egyre bizonytalanabb vagyok, mikor kell azt a magánszemélynek, és mikor a kifizetőnek fizetni.

Angol adórezidens osztalékának adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar kft. két magyar állampolgárságú magánszemély tulajdonosa, akik Angliában élnek és dolgoznak (angol adórezidensek), osztalékot kívannak felvenni a magyar kft.-ből, amely osztalék utáni adókat Angliában szeretnék megfizetni. Ez helyes-e így, vagy az osztalékot terhelő szja-t és ehot-t Magyarországon kell megfizetni? Köszönettel: Juhász Katalin

Vállalkozói szja-előleg Kérdés

Egyéni vállalkozó támogatást fog kapni eszköz fejlesztésre. Nagyobb árbevétel növekményt kellett neki vállalni ezért. Kérdésem: A vállalkozói szja-előleg kötelezettség számításánál e növekmény miatt magas lesz a jövedelme, ami áthúzódhat egyik negyedévről a másikra. Ez nem is gond, mert göngyölítetten kell számolni a vállalkozói szja-előleget. Ebből a növekményből év végére további gépeket vásárol. Évközben a vállalkozói szja számításánál figyelembe vehet kisvállalkozói kedvezményt a várható vásárlásokra? Köszönöm

Szja üzletrészek cseréjekor Kérdés

Kedves Szakértő ! Két magánszemély keresztben tulajdonolja 20 százalékban a két kft.-t. Tehát Ágnes tag 20 százalékban az F Kft.-ben, István tag 20 százalékban a B Kft.-ben. Most elcserélik az üzletrészeiket. Ez a csere, ha jól gondolom, egy vétel és egy eladás, mindkét félnél. Az szja törvény szerinti szokásos piaci értéket csak a 9. pont F.) alapján lehet meghatározni, mivel a többi nem jöhet szóba. Így például István megszerezte a csere kapcsán F Kft. saját tőke 20 százalékát, plusz az előírt, Ágnes által fel nem vett osztalékra való jogosultságot. (A beszerzéshez kapcsolódó ráfordítástól most térjünk el. ) Kérdésem: 1. István adóalapja mint árfolyamnyereség most a cserénél a saját tőke 20% + előírt osztalék. Helyes? 2. István fel akarja venni az előírt osztalékot, ami Ágnes volt tulajdonrésze alapján most neki jár majd. Osztalékként adózza. Helyes? Ha mindkettő helyes, akkor az osztalék, ami a cserénél meghatározásra került, kétszer adózik. Ez zavar. Azt gondolom, hiba van a jogértelmezésemben. De lehet, ez volt a jogalkotói szándék. Kérem a segítséget. Köszönettel !

Ruhapénz II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemet pontosítanám. Adóellenőrzésünk révén szeretnék tanácsot kérni: vagyongazdálkodást végző állami tulajdonban lévő kft. 2014-ben béren felüli juttatás keretében ruhapénzt adott. A dolgozóknak a ruhavásárlásról a számlákat le kellett adniuk, a kifizetés utána történt. Milyen adók és járulékok terhelték ezt a kifizetett összeget? Válaszát előre is köszönöm!

Tulajdonrész Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. tőkehozzájárulása a következőképpen alakult: 500 ezer forintot a tulajdonos, 14 millió forintot pedig egy offshore cég tett bele. Ezt a tulajdoni részt később a kft. az offshore cégtől 1 millió forintos névértéken megvette. Ezután a kft. tulajdonosa mellett a kft. maga lett a másik tulajdonos, ami ugye nem lehetséges. Ezt hogyan lehetne feloldani? Milyen adófizetési kötelezettségek keletkeznének? Egy ügyvédtől azt az információt kapták, hogy a 14 millió és az 1 millió forint közötti különbözet után fizesse meg az szja-t és az ehót, de ez ugye elég magas összeg lenne. Lehet-e olyan, hogy ezt az üzletrészt megveszi egy magánszemély ugyanazon az 1 millió forintos névértéken, majd továbbadja a kft. tulajdonosának például 2 millió forintért. Ilyenkor csak a kettő közötti különbözet után kellene adóznia? Vagy milyen egyéb módon lehetne rendezni ezt a problémát? Köszönöm a segítséget!

Termőföld-értékesítés adózása Kérdés

Négy magánszemély testvér egyenlő arányban 2013. 03. 25-én hagyatékátadó végzés alapján egy havi nyugdíjat, belterületi kertet és több külterületi szántót örökölt. A hagyatékátadási teher 368 ezer Ft. A termőföldet 2015. április 20-án eladták mezőgazdasági őstermelőnek. A földhivatali bejegyzés 2015 decemberében történt meg, a vételár kifizetése pedig 2016-ban. Az adásvételi szerződés tartalmazza a vevő nyilatkozatát, hogy 5 évig vállalja a hasznosítását. A 4 fő részére összesen 4 600 ezer Ft került kifizetésre, a hagyatékátadó végzésben ennek nyilvántartott értéke 1 022 ezer Ft. Kérdéseim: 1. Az szja-kötelezettség kiszámításánál a hagyatéki terhet teljes egészében le lehet vonni, vagy arányosítani kell a többi hagyatékot figyelembevéve? 2.Figyelembe lehet-e venni kedvezményt a tulajdonban tartás idejére? 3. A vevőnek kell-e külön nyilatkozatot adni az 5 éves használatról, hogy a 200 ezer Ft alatti jövedelem adómentes legyen? Az Szja. tv. mellékletében külön ügyvéd vagy közjegyző előtti nyilatkozat van meghatározva. A teljes jövedelemre vonatkozó adómentesség feltétele pedig a tv. szerint, hogy az állattartó telep takarmánytermelése céljából használja 5 évig. Ez utóbbit nem vállalja, csak az egyéb célú földhasználatot 5 évig. 4. Amennyiben lehetséges, szeretném kérni az szja-kötelezettség levezetését egy főre a fent megadott adatokkal. Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm.

Követelés öröklése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egyéb önálló tevékenység keretében műszaki szakértőként munkát végzett egy nagy cégnek. Sajnos a szakértő elhunyt az előtt, mielőtt a járandóságát megkapta volna a kifizetőtől. Halála után fizették ki a pénzt az örökösök részére, de nem vontak belőle sem szja-t, sem járulékot. A kifizetett összeg több százezer forint. Kérdésem, hogy ki adózik a megszerzett jövedelemből? Hagyaték tárgyát képezi a pénz, az örökösök egyenes ági leszármazottak (gyermekei az örökhagyónak). Tekintettel arra, hogy illeték alá esne a követelés, az illeték mértéke ez esetben nulla. Szeretném az örökösök adókötelezettségét megnyugtatóan rendezni, ezért kérem az önök segítségét. Válaszukat előre is köszönöm.

Egyéni vállalkozás megszűnése esetén ingatlan utáni adófizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérem szíves tájékoztatását. Egyéni vállalkozó tulajdonában van ingatlan és ingatlanrész. Ezek beszerzése 1985-ben történt 2,5 millió forint értékben, mely jelenleg nulla forint értékű. A kérdés az lenne, hogy az egyéni vállalkozás megszűnése esetén milyen adófizetési kötelezettség keletkezik (áfafizetési kötelezettség, adóalap-módosító tétel, szja)? Válaszát előre is köszönöm!

Használtcikk-vásárlás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi esetre tekintettel kérném szíves állásfoglalásukat. Belföldi gazdasági társaság használtnemesfém-kereskedelemmel foglalkozik. Aranyat, ékszert vásárolnak külföldi (EU-n belüli) magánszemélyektől. A kérdésem az lenne, hogy a gazdasági társaságot terheli-e bármilyen adólevonási kötelezettség a magánszemélyeknek juttatott összegből? Segítségüket előre is köszönöm!

Lesz-e elegendő 1 százalékos felajánlás? Cikk

Az adómegállapítás után külön rendelkezést igényel az adó egy-egy százalékának felajánlása civil szervezetek, illetve egyházak részére azoknak, akiknek a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV)készíti el a személyijövedelemadó-bevallást (szja-bevallás) – hívta fel a figyelmet több kormánypárti politikus a napokban.

Egyéni vállalkozó utazási költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy van egy egyéni vállalkozóm, aki oktatási tevékenységet is végez. Az oktatási díjon felül a megbízótól utazási költségtérítést is kap, melyről a vállalkozó állít ki számlát. Ilyen esetben ez a költségtérítés az adóalapba beszámít vagy a bevallásban költségtérítésként elég szerepeltetni? A költségtérítés összege nem a NAV által meghatározott üzemanyagnorma alapján kerül megállapításra. Válaszát előre is köszönöm szépen!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink