2853 találat a(z) szja cimkére

Üzletrész értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. 2016. áprilisban törzstőkéjét az 500 ezer forintról felemelte 3 millió forintra oly módon, hogy az eredménytartalékból 2 millió 98 ezer forintot fordítot erre a célra, és 402 ezer forintot befizetett a házipénztárba. Ezen tényt a cégbíróság módosításként rögzítette. Ezt követően a cég a törzstőkéje 49 százalékát, 1 millió 470 ezer forint összeget eladja, a vevő ezáltal bekerül, mint új tulajdonos a társaságba. Az üzletrész-adásvételi szerződés napján a házipénztárba megtörténik az egyösszegű befizetés. Milyen fizetési kötelezettsége keletkezik az átruházó tagnak, kell-e illetéket, szja-t, ehót fizetnie, és mikor? Erről a tényről kell-e bevallást tennie a vállalkozásnak? Köszönettel: B.É.

Osztalék-szja Kérdés

Egy kft. a tag részére fizet osztalékot. Az osztalék után megfizetett szja az adózás előtti eredménybe bele fog számítani? Tehát szerepelni fog-e az osztalék után megfizetett szja az eredménykimutatásban? (pl. a Személyi jellegű egyéb kifizetések-nél?)

Duális képzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hogyan tudja egy magánszemély a duális képzés során levont szja-t visszaigényelni, a törvényváltozást követően, hogy adómentes jövedelem lett visszamenőleg 2015. szeptemberi kifizetésektől. Elég a szerződés ismeretében az szja bevallását önellenőrizni vagy szükséges a munkáltatónak a kiadott M30-as igazolást módosítani és járulékbevallásokat önellenőrizni? A diák a foglalkoztatótól kapja vissza a levont szja-t vagy az adóhatóság utalja ki számára. Köszönöm válaszát.

Lehet-e gyes alatt egyéni vállalkozást folytatni? Kérdés

Gyes alatt milyen formában folytathatok egyéni vállalkozást? És mik a járulékvonzatok (kata, egyéni vállalkozó szja szerint, álalányadózás).

Ingatlan vételárának külföldre vitele Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az lenne a kérdésem, hogy Magyarországon értékesített saját tulajdonú ingatlan eladásából származó vételárat milyen formában lehet külföldre vinni? Az eladó életvitelszerűen külföldön él, nem áll szándékában hazajönni, de az itteni lakásának árát felhasználná kint egy ingatlanvásárláshoz. Milyen adó- és illetékvonzata lehet ennek, illetve milyen esetleges bejelentési kötelezettsége lehet? Köszönöm!

Nyereményjáték adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Marketingtevékenységet folytató kft. elvállalja egy kisáruház vásárláshoz kötött, sorsolásos nyereményjátékának lebonyolítását, ahol a vásárlók között tárgynyereményt (autót) sorsolnak ki. A nyereményt a vásárló a marketingtevékenységet folytató kft.-től veszi át. Kérdésem, hogy milyen adózási vonzata van ennek 2016-ban? 1.) Egyes meghatározott juttatás, a kifizető a szokásos piaci érték 1,19-szerese után megfizeti a 15 százalék szja-t és a 27százalék ehót? 2.) Vagy a tárgynyereményt átvevő magánszemély egyéb jövedelmének számít? Ha így van átvállalhatja ennek adóvonzatát a kifizető?

Külföldi ingatlanhoz kapcsolódó jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyar állampolgár magánszemély a 2016. évben előfoglalási szerződéssel 1db, Csehország területén található ingatlant foglalt le Csehországban úgy, hogy nem lépett tulajdonviszonyba. Erről a jogról bizonyos különbözet fizetése fejében lemondott egy másik személy részére. A foglalási díj az ingatlan értékének 15%-a, melyet kifizetett a magánszemély, majd családi okok miatt lemondott róla magasabb díj fejében. A nevet a beruházó átírta a saját nyilvántartásában. A magyar magánszemély így ingatlantulajdont nem szerzett, bevétele azonban keletkezett. Kérdés, hogy az említett bevétel adóköteles-e Magyarországon, be kell-e vallani a 2016. évi 16SZJA személyi jövedelemadó bevallásában? Köszönöm előre is a válaszát!

Munkába járás költségének elszámolhatósága közigazgatási határon belül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni, hogyan kell értelmezni a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 4. § (1) b) pontját az 5. §-t is figyelembe véve? Azaz a 4. § (1) bekezdés szerint, ha a munkavállaló csak hosszú várakozással tudja igénybe venni a közigazgatási határon belül történő közösségi közlekedést, akkor a személygépkocsival történő munkába járás minősíthető-e munkába járás költségének? Illetve az Szja törv. 25. § (4) bekezdése kizárja-e azt, hogy a jövedelem kiszámításánál ezt nem kell figyelembe venni [Szja törv. 25. § (2)]?.Röviden: a 39/2010. (II. 26.) Korm. rendelet 4. § (1) b) pontja szerint elszámolt költségtérítés számíthat-e az Szja törv. 25. § (2) bekezdése szerint elszámolt, nem adózó költségtérítésnek?

Így vásárolhatják meg a dolgozók olcsóbban a munkáltató termékeit Cikk

Ha egy munkáltató által forgalmazott termékekből a dolgozók kedvezményesen vásárolhatnak, akkor milyen adót kell fizetnie a munkáltatónak? A kedvezmény mértéke eltérhet-e, vagy egységesnek kell lennie? – kérdezte olvasónk. Surányi Imréné, okleveles közgazda szakértőnk válaszolt.

Ingatlan-értékesítés Kérdés

A 2014-ben tulajdonomba került ingatlant 2016. 11. 04-én értékesítettem (nem tudom, hogy a földhivatal bejegyezte-e még 2016-ban – van ennek jelentősége, mert az adásvétel 11. 04-ei volt? és ha 2017-ben jegyezte be?) 14 millió Ft-ért, melynek szerzéskori értéke 8 millió Ft volt. Ebben az esetben a bevétel 14 millió Ft, a költség 8 millió Ft, a jövedelem 90% – 5 400 000 Ft, melynek 15%-a az adó, vagyis 810 ezer Ft. Jól gondolom? Ha a földhivatali bejegyzés nem 2016, akkor a 2017. évben kell bevallani?

Katából normál egyéni vállalkozásra visszatérés Kérdés

T. Szerkesztők! Az egyik ügyfelem 2017. 01-től katáról visszatért az szja alapján adózó egyéni vállalkozói létre. Ebben az esetben a 2016. 12. 30-án teljesített és kiállított számla bevétele – ami 2017. 01. hóban érkezett be – katás bevétel vagy már nem? Az áttérés miatt nekem nem egyértelmű. Köszönöm.

Bérelt személygépkocsi költség- és áfaelszámolása az szja- és az áfa-törvényben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társaságunk személygépkocsikat bérel. A bérlet célja azon munkavállalók részére személygépkocsi biztosítása, akiknek munkakörükből fakadóan folyamatosan járniuk kell az országot. Az üzletkötők a személygépkocsit munkába járáshoz is használják. A cégautóadót a bérbeadó fizeti meg, és üzembentartóként mi bérlők nem kerültük bejegyzésre. Milyen mértékben vagyunk jogosultak a havonta leszámlázásra kerülő bérleti díj áfáját visszaigényelni? Az útnyilvántartás vezetése elegendő-e, ahhoz, hogy a bérleti díj áfáját visszaigényelhető és nem visszaigényelhető részre osszuk fel? Az útnyilvántartásból jól kivehető, hogy mikor használta a munkavállaló munkába járásra a gépjárművet, ez a rész határozná meg a nem visszaigényelhető áfát (azaz a fizetendő áfát) minden hónapban. Ebben az esetben milyen lehetőségeink vannak a munkába járás költségeinek szabályszerű elszámolására? Esetleg lehet-e olyan köztes megoldás (melyet szabályzatban rögzítenénk), hogy a munkavállaló részére kiszámlázásra kerülne a havi üzemanyagköltségek közül a magáncélú használat arányos része az útnyilvántartás alapján? Ugyanezen útnyilvántartás alapján a bérleti díj le nem vonható áfa-részét (mely 100%-ban a tárgyhóban mindig levonásba kerülne) a tárgyhót követő áfabevallásban fizetendő áfaként megfizetnénk. Majd a munkavállaló részére az útnyilvántartás alapján, a munkába járás napjaira (lakóhelye és társaságunk székhelye közti távolságra) leszámfejtenénk és megfizetnénk a 15 Ft-ot munkába járás jogcímen?

Adómentesen adható védőeszköz, munkaruha, iskolai képzés Cikk

A munkáltató vagy éppen bármely (például megbízási) jogviszonyban a foglalkoztató számos juttatást adhat adókötelezettség keletkezése nélkül a munkavállalói, a tevékenységében közreműködő magánszemélyek részére. Összegyűjtöttük a legfontosabbakat.

Egyéni vállalkozók: NAV-összefoglaló az adózási szabályok változásairól Cikk

Számos ponton kedvezően változtak a vállalkozói személyi jövedelemadó szabályait alkalmazó egyéni vállalkozókra vonatkozó adózási szabályok. Ugyanakkor bővült a költségként le nem vonható adófizetési kötelezettségek köre – olvasható ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) által közzétett tájékoztatóból.

Szja-bevallást meddig lehet visszamenőlegesen önellenőrizni? Kérdés

A kft. tévesen számolta el a bérleti díjat (kevesebbet) a tulajdonos részére. Szeretné, ha önellenőriznénk visszamenőlegesen a 2013., 2014., 2015. éveket. Tudjuk, hogy ez késedelmi pótlékkal jár, valamint az 53-as, 08-as bevallások javításával. Mire kell odafigyelni, milyen buktatója lehet a dolognak? Szíves válaszukat köszönöm! Tóthné Ica

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink