3069 találat a(z) szja cimkére
Ingatlanértékesítés
Kérdés
Öröklés útján 2005-ben a tulajdonomba került egy 2400 négyzetméteres ingatlan 1/2-ed része, 2015-ben az ingatlan másik 1/2-ed részét is megörököltem, ennek értéke a hagyatékátadó végzésben 3,5 millió forint. 2017-ben eladtam 1500 négyzetmétert 3,7 millió forintért. Mekkora összeg lesz az szja alapja?
Hétfőn éjfélig kérhető szja-bevallási tervezet
Cikk
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) március 19-én megkezdi adóbevallási tervezetek postázását, amelyet még hétfő éjfélig lehet kérni sms-ben, a NAV honlapján vagy telefonon – mondta el a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti és adóügyekért felelős államtitkára az MTI-nek.
Kaució adózása ingatlaneladás meghiúsulása esetén
Cikk
Ingatlaneladás meghiúsulása miatt az előre kapott kauciót, foglalót le kell-e adózni 15 százalékos szja-val? Ha igen, akkor kinek kell az adót befizetni a NAV felé?
Tavaly csökkentek az 1 százalékos felajánlások
Cikk
A személyi jövedelemadó (szja) 1+1 százalékáról való rendelkezési lehetőség fontosságára hívja fel a figyelmet az Emberi Erőforrások Minisztériuma (Emmi), ugyanis a múlt évben csökkentek a civil szervezeteknek és az egyházaknak szánt felajánlások.
Kata választása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szja törvény hatálya alá tartozó vállalkozó 2019-től a katát szeretné választani. 2018-ban 682002-es tevékenységből bevételt szerzett, ezért már az idei évre véleményem szerint nem választhatja ezt az adózást. A kata törvény 4. § (4) bekezdése a "bevételt szerzett" fogalmat használja. Ebben az esetben a számla kiállítása számít, vagy ha a bevétel megérkezésének időpontja áthúzódik 2019-re, akkor már 2019-ben sem választhatja a katát? A bérbeadott ingatlant bevitte a vállalkozásba, a kérdésem, hogy ha 2019-től magánszemélyként adná ki a vállalkozás, akkor felmerül-e bármiféle adófizetési kötelezettség az ingatlannal kapcsolatban? És ha úgy döntenek (mivel az ingatlan férj és feleség tulajdona), hogy 2019-től nem a vállalkozó, hanem a férje adná ki az ingatlant magánszemélyként, felmerül-e bármiféle adófizetési kötelezettség? Köszönöm válaszukat!
Kiskorú örökös – osztalékfelvétel
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Sajnos az egyik ügyfelem, egy egyszemélyes kft. tulajdonos/ügyvezetője tavaly elhunyt, a céget kiskorú fia örökölte, édesanyja lett az ügyvezető. Egy 2015-ös "Elhunyt vállalkozó, üres kassza – így köteles helytállni az örökös" című cikkükben (http://adozona.hu/altalanos/Elhunyt_a_vallalkozo_ures_a_kassza__igy_kot_RTMGOJ) foglaltakkal kapcsolatban szeretnék kérdezni, mert sajnos ebben a cégben is kiderült, hogy az ügyvezető majdnem üres házipénztárral rendelkező társaságot hagyott hátra. Ha jól értem a cikkből, az örökösnek le kellene jelenteni a NAV felé tagi jövedelemként a hiányzó összeget. Ebben az esetben az adóterhek a következők: 15% szja, 10% nyugdíjjárulék, 4+3% egészségbiztosítási járulék, 1,5% munkaerőpiaci-járulék + 22% szocho és 1,5% szakképzési hozzájárulás? Mivel igen korlátozott a rendelkezésre álló keret, felmerült az a kérdés, hogy esetleg ne tagi jövedelemként adózzák le utólag a pénzt, hanem a kiskorú örökös osztalékot venne fel. Erre a beszámoló szerint van elegendő eredménytartalék, és ebben az esetben "csak" 15% szja és 14% eho terhelné. Van-e arra lehetőség, hogy egy kiskorú osztalékot vegyen fel? Ha igen, akkor nyilván neki is be kell nyújtani az szja-bevallást, illetve a cégnek a '08-as bevallást? A cél az lenne, hogy mindenképp legalizálják a jövedelmet, és egy működőképes vállalkozásuk legyen. Válaszukat előre is köszönöm!
Részvényeladás
Kérdés
A következő ügyben kérnék állásfoglalást. Egy magánszemély 1987-ben állt munkaviszonyba egy mezőgazdasági termelőszövetkezetnél. A termelőszövetkezet 1992-ben átalakult szövetkezetté, mely során a munkáltatójától 20 ezer forint részjegyet és 700 ezer forint értékű üzletrészt kapott. 2002-ben a szövetkezet részvénytársasággá alakult, az üzletrésze és a részjegye helyett 7 millió forint névértékű részvényt kapott. Ezt 2017-ben 9 millió 800 ezer forintért értékesítette magánszemély részére. Mennyi szja-, illetve ehobevallási és -fizetési kötelezettsége keletkezik a fenti ügyletből? Válaszukat előre is köszönöm!
Katás vállalkozó támogatásának elszámolása
Kérdés
2017 áprilisában katás kezdő vállalkozó vállalkozása megkezdése előtt vállalkozóvá válási támogatást igényelt és kapott is. A megkapott összeggel szemben költséget nem tud elszámolni, mert az egész év folyamán katás vállalkozó volt. Ez esetben a kapott támogatást egyéb bevételként kell leadózni, és megfizetni utána az szja-t és az ehót?
Egészség-, illetve betegbiztosítás adókötelezettsége
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az szja-törvény 3. paragrafusának 94. pontja szerinti, a vállalat által a vezetők részére fizetett egészségbiztosítási szolgáltatásra vonatkozó biztosítási díj után felmerülhet-e adófizetési kötelezettség? Ha igen, milyen adóterheket jelent ez a kifizető részéről? Köszönöm a válaszukat.
A katásoknak az szja-t is februárban kell bevallaniuk
Cikk
Közeleg a katás egyéni vállalkozók adóbevallási határideje. Összeszedtük, hogy mire kell ügyelni az adózónak, továbbá milyen egyéb teendői vannak a február 26-ai határidőig.
Ingó értékesítés-e?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély (nincs adószáma, se vállalkozása), aki programot adott el egy egyéni vállalkozónak, hogy könnyebben tudja feltölteni a termékeket a webshopjába. A magánszemély a munkáért kapott összeget mint ingó értékesítést szeretné bevallani a 2017. évi szja-bevallásában. Helyesen jár-e el?
Illeték és adó ingatlan apportjánál
Cikk
Ingatlant apportálna saját résztulajdonában álló cégébe egy magánszemély, az ingatlan egy részét egy másik (szintén résztulajdonában lévő társaság bérelné). Milyen kötelezettségekkel jár az ügylet? Olvasói kérdésre dr. Szeiler Nikolett ügyvéd, adótanácsadó válaszolt.
Beruházás bérelt ingatlanon
Kérdés
Ügyfelem (kft.) egy évre lakást bérel magánszemélytől, iroda céljára. A kft. első lépésként fürdőszobai berendezéseket vásárolt: mosdót, WC-t, csapot, lecserélte a régi, hasonló felszereléseket. Nyilvánvaló, hogy az egyéves használat (bérlés) után nem viszi magával a beszerelt eszközöket, és az is nyilvánvaló, hogy a tulajdonos felé nem számlázza ki azok költségeit a bérleti idő lejárta végén. Kérdésem: van-e olyan lehetőség, hogy levonható legyen az említett berencezések áfája? Mi lesz ezen eszközök sorsa a bérleti szerződés felmondása után? A költözéssel kivezeti a könyveiből, de a lakástulajdonos számára (aki egy minőségibb lakást kap vissza) jelent ez valamilyen kötelezettséget? Köszönöm, ha válaszolnak: CsK
Üzletrész-ajándékozás egyeneságbeli rokonnak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. üzletrészét szeretné szülő a gyerekének ajándékozni. Az ajándékozás során ajándékozási illeték nem merül fel (?!), de van-e adóvonzata az ajándékozásnak, ha az ajándékozott üzletrész névértékét meghaladja a megszerzett üzletrész piaci értéke? Köszönöm.
Fiatal gazda, egyéni vállalkozó
Kérdés
A fiatal gazda egyéni vállalkozó 2017. évben kapott területalapú támogatást. A területalapú támogatás szja-alapot képez-e?