2853 találat a(z) szja cimkére
Tagi kölcsön – kamatjövedelem Kérdés
Kft. ügyvezetője tagi kölcsönt nyújt a cégének. A kölcsön után kamatot kér. Az így keletkezett kamatjövedelemnek milyen adó- és bevallási vonzata van? A cégnek milyen adatot kell szolgáltatni, illetve van-e levonási kötelezettsége? Köszönöm!
Kifizetői kötelezettség Kérdés
Egy kft. elmulasztotta kifizetői kötelességét teljesíteni olyan adószámos magánszemélyek esetében, akik (nem egyéni vállalkozók) számlát adtak tevékenységükről. Nem nyilatkoztatta őket, nem vont le szja-t és járulékokat, nem fizetett 27% ehót sem. Milyen adóhatósági megállapításokra, bírságtételekre kell számítania a kifizetőnek? Követelheti-e az adóhatóság a le nem vont terhek megfizetését és eho befizetését?
Értékesítési láncban árul? Adóznia kell, mutatjuk, hogyan Cikk
Egyes cégek tanácsadók (ügynökök) közreműködésével, értékesítési láncban, MLM (multi-level marketing) rendszerben adják el a termékeiket, sok esetben lakásokban rendezett termékbemutatók keretében. A beszervezett tanácsadóknak nem árt tudniuk, hogy az effajta értékesítés végzése olyan tevékenységnek minősül, amely adókötelezettséggel jár.
Csökkentik az szja-t, növelik a nyereségadót a szlovénok Cikk
A szlovén kormány csütörtöki ülésén döntött a személyi jövedelemadó (szja) csökkentéséről és a társasági nyereségadó növeléséről 2017-től – közölte a kormány Twitter-oldalán.
Ajándékátadás adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi vállalkozásunk partnereinek bizonyos értékhatárú rendelés felett ajándékot biztosít. Az ajándékok az értékesítésről kiállított számlán nem szerepelnek, azokról külön "üzletiajándék-nyilvántartást" vezetünk (szállítói számla száma a beszerzésről, bruttó összeg, ajandékban részesülő partner, átadás időpontja) és szállítólevél kíséretével adjuk át. (A számlán feltüntetni a továbbiakban sem kívánjuk... a beszerzők külön kérésére...) Az üzleti ajándékok beszerzésekor az áfát nem vonjuk le, a bruttó bekerülési értéket egyes meghatározott juttatásként (mint üzleti ajándék) 49,98% adó (szja és eho) vonzattal minden hónapban a '08-as bevalláson leadózzuk. Kérdésem az lenne, hogy helyesen járunk-e el, az átadás-átvétel történhet-e szállítólevélen, vagy máshogyan kellene bizonylatolni az ingyenes ajándék átadását? Helyes-e, hogy az átadás időpontját vesszük figyelembe, amikor azt vizsgáljuk, melyik hónap '08-as bevallásában szerepeljen? Mi a helyzet abban az esetben, ha vállalkozásunk olyan üzleti ajándékot nyújt, amelyet szállítójától korábban ő is ingyenesen (számlán 0 forint) kapott? Piaci érték után kell adózni vagy esetleg nem is kell? Csak a teljesség kedvéért: amennyiben a számlán az ajándékot teljes értékben tüntetnénk fel, és külön soron szerepelne kedvezményként, akkor az áfa is levonható lenne beszerzéskor, illetve ajándékként sem kellene adózni? Akkor sem, ha 1 forintért van kiszámlázva és -1 forint a kedvezmény? Köszönöm!
Új-zélandi munkavégzés adóvonzata Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magyar állampolgár magyarországi bejelentett lakcím nélkül él, dolgozik és adózik Új-Zélandon. Kell-e neki Magyarországon személyi jövedelemadót fizetni, ha nincs Magyarországi jövedelme? A tb-re vonatkozó válaszukat köszönöm, és várom az adóra vonatkozó válaszukat is. Köszönettel.
Üzletszerű ingatlanértékesítés Kérdés
Kedves Sinka Júlia! Az alábbi url kódon megjelent írásával kapcsolatban szeretnék tanácsot kérni: http://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Lakast_ad_vesz__mikortol_gazdasagi_tevekeny_PT7DOI Adott egy magánszemély, aki idén vásárolt egy lakást, azt felújította, berendezte, majd eladta. Jelenleg a második lakását renoválja, szintén eladási céllal. Véleményem szerint ez kimeríti a gazdasági tevékenység fogalmát, így, ha jól értelmezem a jogszabályt, az elért jövedelem 78%-a után 15 % szja-t és 27 % ehót kell fizetnie. Kérem szépen Öntől ennek megerősítését! Bonyolítja az esetet, hogy ő egyben katás egyéni vállalkozó is, amit egy másik tevékenységére tekintettel váltott ki. Neki tehát már van adószáma. Kérdésem, ha a lakásfelújítási tevékenységét is ezen adószám alatt végzi, az jelentősen megnöveli-e a katás bevételét, ami miatt jelentős összegű extra adót kell fizetnie? A 6 millió forint átlépésével (egyéni vállalkozói tevékenység plusz lakások eladási ára) elveszíti-e áfa alanyi mentes státuszát? Köszönöm segítségét! Vágner Emília
Hűségpontok alapján ajándék az ügyfélnek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kisvállalkozás hűségpontot adna a partnereinek bizonyos összegű vásárlás után, amiből ha összegyűjtenek egy meghatározott mennyiséget, ajándékot kapnak. Az ajándékok részben olyan eszközök lennének, amit a cég egyébként nem forgalmaz. Az értékük 50-100 ezer forintig terjedne. Kérdésem a következő: ez adható-e valamilyen formában adómentesen, ha nem, akkor mennyi adót kell utána fizetni? Előre is köszönöm a válaszát.
Tanuló támogatása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cég szeretne ösztöndíjat vagy támogatást adni érettségi utáni 2 éves tanfolyamra járó tanulóknak (akikkel tanulószerződést nem köthet), hogy az iskola elvégzése után nála dolgozzanak. Milyen feltételekkel, jogcímen, illetve adóteherrel teheti ezt meg? Válaszát előre is köszönöm!
Továbbszámlázott szállásköltség könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünknek a jogi szolgáltatást nyújtó partnerünk továbbszámlázta az itt tartózkodása alatt felmerült szállásköltséget. Kérdésem, hogy ez a jogi szolgáltatási díj költségét fogja-e növelni vagy szállásköltségként kell könyvelnünk? Adóznunk is kell utána? Hiszen nem saját dolgozó szállásköltségét fizetjük ki. Válaszát előre is köszönöm.
Tandíj, szja és eho: így támogathatja a munkáltató a dolgozók tanulását Cikk
A tanév kezdete egyben a tandíj fizetését is jelenti azok számára, akik nem ingyen vesznek részt az iskolarendszerű képzésben, melynek egyik fő ismérve, hogy a tanuló és a képző intézmény között hallgatói jogviszony jön létre. A képzéssel összefüggő költségeket – nemcsak a tandíj, hanem egyéb kiadásokat – a munkáltató is átvállalhatja.
Ekho Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tévesen leadott nyilatkozata alapján ekhós jövedelmet fizetünk a részére. Magánszemélynek nem volt az ekhós jövedelme mellett olyan jövedelme, amely után a közteherviselési kötelezettségek teljesítése az általános szabályok szerint történik. Ez alapján nem volt jogszerű az ekho alkalmazása. Milyen módon javítható az ekho alapján történt foglalkoztatás? A magánszemélynek kell további adót fizetni vagy a munkáltatónak rendezni a jogviszonyt? Válaszukat előre is köszönöm!
Szja – ingatlanértékesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy család tagjai egyenként 2-5 ingatlannal rendelkeznek, melyet bérbeadás útján hasznosítanak. A lakásokat több mint öt éve vették. Most azt tervezik, hogy értékesítik azokat. Aki két lakással rendelkezik, az egy éven belül eladja az ingatlanjait, aki több mint kettővel, az három éven belül kívánja azokat eladni. Kérdésem, hogy az értékesítések gazdasági tevékenységnek minősülnek-e? Köszönöm a válaszukat.
EU-országbeli magánszemély megbízási szerződése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Németországban biztosítási jogviszonnyal rendelkező munkavállalót szeretne cégünk megbízni kutatási eredmények értékelésére. Milyen szabályok mentén tudunk törvényesen eljárni? Milyen adók, bejelentési kötelezettségek terhelik a megbízót és a megbízottat? Jövedelemnagyságot kell-e figyelni? Előre is köszönöm szíves tájékoztatásukat.
Bérbeadott ingatlan értékcsökkenése Kérdés
Tisztelt Szakértő. A Tao-törvény 1 számú mellékletének 7. pontja szerint a bérbeadó eszközei között kimutatott, bérbe adott épület, építmény esetében 5 százalék értékcsökkenési leírást érvényesíthet a bérbeadó. Ha a bérbeadó az szja szerint adózik, akkor ott mennyi lehet az értékcsökkenés? Az szja-törvényben nem találtam 5%-os leírási lehetőséget. Csak az élettartam szerinti 2/3/6 % -ból lehet választani? Köszönettel.