2853 találat a(z) szja cimkére

Végkielégítés, kártérítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik dolgozónk munkaügyi pert nyert, a megítélt elmaradt jövedelmét most kapta meg, kétféle jogcímen: 1./ Távolléti díj kártérítés jogcímen, 2./ Végkielégítés + kamatai. Tekintettel arra, hogy elszámolást nem küldtek, így nem tudjuk, hogy kinek kell és melyik összegre fizetni a járulékokat és az szja-t? A kártérítés jogcím járulékköteles-e vagy az simán az ő pénze 4 év után. Gondolom, hogy a végkielégítés adózik, és járulékozódik, csak az a kérdés, hogy a dolgozónak kell-e most vagy év végén a 1653-as bevalláson rendezni, vagy ezt már az előző cége rendezte? Tisztelettel: Géczi Sándorné

Konferenciaszervezés külföldön Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésekben szeretném kérni a szakmai véleményét: Egy cég szakmai konferenciát szervez. HR-t érintő tág spektrumon minden témában, a helyszín San Francisco-ban, Kaliforniában lenne. A rendezvényre több száz fő vendéget várnak, akik jellemzően nagyobb cégek képviselői, magánszemély nem vesz részt a konferencián. A szervezés és az eladások Magyarországról történnek, helyben csak a konferencia idejére jelenne meg a cég (2+3 nap), illetve az alvállalkozókkal kötendő szerződések, illetve helyszínbejárás idejére. A konferencia keretein belül egyéb materiális termék nem kerül értékesítésre. A kérdéseim a következők lennének: 1.) Az értékesítések után (mint magyar cég) kötelesek lesznek helyben VAT-t/sales tax-et fizetni bármilyen USA-beli adóhatóságnak? 2.) A kinti költségek kifizetésekor befizetett sales tax-et vissza tudják-e igényelni, amennyiben igen, milyen feltételekkel? 3.) A kint folytatott tevékenység miatt köteles lehet a vállalat bármilyen egyéb adó megfizetésére (direkt adók)? 4.) A konferencia idején a cég kint dolgozó alkalmazottai után köteles-e személyi jellegű adókat fizetni az amerikai hatóságoknak? 5.) A fenti kérdések alapján előnyösebb vagy kockázatkerülőbb lehet-e ugyanezt a konferenciát egy kinti leányvállalaton keresztül lebonyolítani? Megtisztelő válaszát előre is köszönöm!

Munkába járás költségtérítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónak nincs saját autója, munkatársa autójában utazik a munkahelyére. Kell-e munkába járás címén költségtérítést fizetnünk ennek a munkavállalónak? Ha igen, ugyanolyan mértékben, mint annak, aki behozza az autójával, és ebben az esetben is alkalmazható az szja 25. § bb) pontja? Válaszát köszönöm.

Bt. megszűnésekor szja-befizetés időpontja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszerűsített végelszámolás lezárásakor a tulajdonosok számára a kiadható pénzeszközt, a vállalkozásból kivont jövedelem összegének szja- és ehotartalmát a cég törlésére megjelölt időpont – például augusztus 31. – előtt le kell könyvelni. Kérdésem, hogy a befizetést is teljesíteni kell-e a záró időpont, jelen esetben augusztus 31. előtt a NAV-nak? Válaszát köszönöm.

Távozó kollégának ajándék Kérdés

Tisztelt Adózóna! A munkáltató távozó munkatársának 19 ezer forint értékben ajándékot (golyóstollat díszdobozban) ad. Milyen adó- és járulékkötelezettségek keletkeznek a munkáltatónál e juttatással összefüggésben? Köszönettel!

Magánszemély követelésfaktorálás Kérdés

Magánszemély követelést vett a 2016-os évben, és faktorálással eladja. Kérdéseim: évente hányszor teheti meg, hogy követelést vesz és elad? Az eladás önálló tevékenység, egyéb tevékenység lesz, vagy valami más? Az eladáskor mit lehet költségként figyelembe venni? Vételár, hirdetés költsége, faktorálási díj elszámolható? Milyen adóvonzata van, mi lesz a jövedelme (adó alapja)? Válaszukat lehetőleg példa levezetésével tegyék meg. Nagyon köszönöm.

Céges tulajdonban lévő ingatlan bérbeadása munkavállalónak Kérdés

Társaságunk tulajdonában lévő lakóházat piaci áron bérbe adjuk egyik munkavállalónknak. A közműveket nem írtuk át a bérlő nevére, így a közüzemi díjakat a havi bérleti díjjal együtt áfával növelt összegben kiszámlázzuk a munkavállalónak. A kérdésem az lenne, hogy a közüzemi és az épületfenntartással kapcsolatos számlák áfatartalmát levonásba helyezhetjük-e, illetve, hogy a bérbeadással kapcsolatban van-e személyijövedelemadó-kötelezettségünk?

Értékesítési akcióban partner vevőnek (vállalkozásnak) adott ajándék adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Meghirdetett értékesítési akcióban bizonyos termék meghatározott összegben történő vásárlása esetén a partner vevőnek (vállalkozásnak) adott ajándék (például futball labda, alkoholos ital) után kell-e adót, ehót fizetni? Vagy természetbeni engedménynek számítva adómentes lehet? Válaszát előre is köszönöm.

Egyszerűsített foglalkoztatásnál a maximálisnál több napi munkabér Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Egy szja-alany társasház adószámot váltott ki, mert az egyszerűsített foglalkoztatás lehetőségével szeretne élni. A kérdésem az lenne, hogy ha a maximálisan kifizethető napi munkabér összegénél (10 220 forint/nap/fő) magasabb bért szeretne fizetni, akkor milyen plusz adókötelezettséggel kell számolnia? Köszönöm válaszát.

Szabadalom bérbeadása Kérdés

Saját szabadalmát – gyártási folyamat – ügyfelem bérbe adja egy cégnek. A termelési folyamatban személyesen semmilyen formában nem vesz részt. A szellemi termékének (szabadalom) bérbeadása után kapott jövedelem egyéb összevonandó jövedelemnek számít-e? Utána 15 százalék szja és 27, vagy 14 százalék ehofizetési kötelezettség keletkezik? Kinek a kötelezettsége befizetni az ehót?

Telefonköltség elszámolása egyéni vállalkozónál Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, akinek nincs alkalmazottja, tehát nem kifizető, a telefonszámla összegének a 70 százalékát számolja el költségként. Ebben az esetben áfa szempontjából az így kapott összeget kell megbontani 30-70 százalékra, vagy ennek az áfája 100 százalékban visszaigényelhető? Jól tudom, hogy ez esetben az szja szerinti magánhasználatot nem kell vélelmezni, és így nem kell szja-t és ehót fizetni? Előre is nagyon köszönöm a válaszát!

Felnőttképzés Kérdés

Tisztelettel kérem Önöket, segítsenek az alábbi kérdések megoldásában. Egy társas vállalkozás felnőttképzés keretében szervezett képzést és vizsgáztatást, amit szerződés alapján, az oktatásra jogosult el is végzett. A számlát az áfatörvény 85. §-ára hivatkozással áfa nélkül állította ki. (Ez idáig – szerintem – rendben van.) Kiderült, hogy az oktatást szervező cég nem csak a saját dolgozóinak rendelte meg a szolgáltatást, hanem másik két cég alkalmazottainak is. Ennek összegét továbbszámlázták, mint közvetített szolgáltatást, áfamentesen. Kérdésem: helyesen járt-e el a társaság, amikor a számláját a továbbszámlázott összegről áfamentesen állította ki? Az oktatást szervező cég a saját dolgozóinak – mivel a munkavégzéshez szükséges volt a képzés és a vizsga – adómentesen biztosította a szolgáltatást. Kérdésem: van-e szja-fizetési kötelezettsége a képzést szervezőnek? Tekintettel arra, hogy "idegen" dolgozókkal is kapcsolatos a kifizetett számla? Továbbá: a "közvetített szolgáltatás" címen továbbszámlázott képzés után a számlát befogadónak kell-e fizetnie szja-t ? Ő is a saját dolgozóinak a továbbképzése érdekében járt el. Segítségüket köszönöm. Tisztelettel: Tóth Jánosné

Üzletrész-ajándékozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kft. tulajdonosa egy házaspár. Az anya idős, ezért az üzletrészét egyenesági rokona, fia részére kívánja elajándékozni. Az egyenesági rokonok közötti ajándékozás illetékmentes. Kérdésem, hogy kinek, mikor keletkezik szja- és ehofizetési kötelezettsége az ajándékozás végett? A szakmabeliek véleményei közt találtam olyan megjegyzést, hogy nemcsak az üzletrész fiú általi értékesítésekor, hanem már az szja-törvény 9. § (2) b) pontja az értékpapír megszerzését említi a jövedelem meghatározásakor, mivel a magánszemélyt a hasznok szedésének joga (például osztalék) illetve rendelkezési jog megilleti?

Apport adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy magánszemély egymillió forintért vásárol egy ingatlant, amit a későbbiekben – könyvvizsgálói és ingatlanforgalmi szakértői vélemény alapján – hárommillió forint összegben apportál egy cégbe, akkor a magánszemélynek a különbözetre 15 százalék szja- és 27 százalék ehokötelezettsége származik? Ebben kérném egyrészt a megerősítésüket, illetve szeretném megkérdezni, hogy van-e olyan jogszabályhely, ami lehetőséget biztosít az adómentességre? Köszönöm.

Külföldi jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély 2015-ben 180 napnál rövidebb ideig vállalt munkát külföldön (nem kiküldetésben). Ezt követően itthon is keletkezett bevétele. Kérdésem: az adóbevallásban fel kell-e tüntetni a kinti jövedelmet és a kint megfizetett adót? Ha igen, akkor magas szja-fizetési kötelezettsége kelezkezik. Köszönöm válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink