hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

Szabadság kiadása részmunkaidős dolgozónak

  • adozona.hu
2

Hogyan kell kiadni a részmunkaidős dolgozó szabadságát egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd válaszolt.

A kérdés konkrétan így szólt: "Átnézve a hasonló kérdésköröket, nem találtam választ az én problémámra. A dolgozó havi 4 órás munkaviszonyban áll, a hónap utolsó munkanapján, péntekenként kell teljesítenie. Augusztus 31-én szabadságon volt. Az éves szabadsága 29 nap. Napban tartjuk nyilván a szabadságokat. Hány napot "használt" el az egy nap távolléttel? Úgy is kérdezhetném: hány nap szabadsága maradt még?"

SZAKÉRTŐNK VÁLASZA:

A jogszabályi háttér az alábbi:

Mt. 124. § (1) A szabadságot a munkaidő-beosztás szerinti munkanapokra kell kiadni.

(2) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot.

(3) Egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a szabadság – a (2) bekezdéstől eltérően – az adott naptári évben úgy is kiadható, hogy a munkavállaló a munkaidő-beosztással azonos tartamra mentesül a rendelkezésre állási és munkavégzési kötelezettsége alól.

(4) A szabadságot az (1) és (2) bekezdés esetén munkanapban, a (3) bekezdés esetén a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani.

A kérdés szerinti esetben – figyelemmel az egyenlőtlen munkaidő-beosztásra – a szabadság kiadása során a hét minden napja munkanapnak számít, kivéve a munkaidő-beosztás szerinti heti pihenőnapot és a munkaszüneti napot. Ilyenkor tehát az elszámolásra munkanapban kerül sor.

Ha a munkáltató a munkanapban történő elszámolást választja, akkor a hét minden napja munkanapnak számít, azaz, ha a munkavállaló a hét bármely munkanapján megy szabadságra, a rendelkezésére álló szabadság mértéke 1 munkanappal csökken. Ezen szabály irányadó részmunkaidőben történő foglalkoztatás esetén is.

Azaz, ha a munkavállaló augusztus 31-én, pénteken, beosztás szerinti munkanapján szabadságon volt, abban az esetben ez 5 munkanap szabadságot jelent, melyre figyelemmel 24 nap szabadsága maradt.

A hasonló jellegű munkaidő-beosztás (havonta a hónap utolsó munkanapja) során az okozhat nehézséget, hogy hogyan adja ki a szabadságot a munkáltató, hiszen, ha a tárgyévben kiadja a teljes 29 napot (márpedig ezt kell tennie, legfeljebb az életkor szerinti pótszabadságot lehet átvinni a következő év végéig), akkor a munkavállaló adott évben csak 6 alkalmat fog ledolgozni. Ha ez így nem oldható meg, a munkarenden érdemes változtatni.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (2)
dudas.dr

Kedves efi99! Szépen levezette, köszönöm! Azért nehéz kérdés, mert a törvény egyértelműen nem ad választ a kérdésre, ráadásul én egy hétre vetítettem el. Ez a logika helyes, noha sehová nincs leírva, miszerint 168-cal kell számolni. A számítás szerint maradna ki 1,8 óra, ugyanakkor az nem lehet, hogy a munkavállaló a munkanap egy részén szabadságon van, másik részén pedig a munkahelyén (még ha a gyakorlatban elő is fordul, nehéz megindokolni, miért szolgálja a munkavállaló javát, miközben a szabadság célja a hosszú távú, megszakítás nélküli pihenés). Azt pedig, hogy hány napot és mikor dolgozik a munkavállaló, mikor „fárad be”, nem ő dönti el, hanem a munkáltató osztja be.

Valóban meg kell határozni a napi munkaidő mértékét. Ha egy hónapban 21 helyett 23 munkanappal számolunk, akkor is 0,2 óra lesz az eredmény, így azt az osztószám hiánya nem befolyásolja. A munkanapban történő elszámolás mellett minden szabadságnapot a munkavállaló napi munkaidejével kell elszámolni, azaz azzal az óraszámmal, amire szerződött. Ez a jelen esetben napi 0,2 óra, függetlenül attól, hogy a távol töltött napra hány órára volt beosztva a munkavállaló. 4 óra szabadság napi 0,2 órával számolva – ahogyan írta - valóban 20 napot eredményez (és nem 5 napot, melyet tévedésből egy hétre vezettem le), bár az Mt. 124.§ (2) bekezdése ugyanakkor egy hét viszonylatában szabályoz. Ami a nagyobb probléma, hogy marad 9 nap, melyet egész napra így nem tudna kiadni a munkáltató.

Érdemes megnézni azt az esetet, amikor a munkáltatónak a munkavégzés alóli mentesülés tartamával egyező óraszámban kell nyilvántartani a szabadságot. Ilyenkor egy munkanap szabadság a munkavállaló napi munkaidejével egyező óraszámnak felel meg. 29 nap szabadság esetén, ez 29 x 0,2 óra = 5,8 órát jelent összesen. Ez szintén azt eredményezi, hogy egy beosztás szerinti munkanapra kiadott szabadság esetén is marad 1,8 óra. Azaz helyesen számolt, köszönöm a hasznos észrevételt!

Mindenesetre, azt fenntartom, hogy a munkáltatónak módosítania kellene a beosztást annyiban, hogy egész napra ki tudja adni a szabadságot.

Üdvözlettel, Hajdu-Dudás Mária

efi99

Téves.
Havi 4 órát dolgozik a kb 168 helyett. Ez azt jelenti, hogy 1 szabadságnapja a teljes munkaidősök 8 órája helyett ennek a 4/168-ad részét éri, vagyis kb 0,2 órát. Tehát ha abból a 12 db 4 órás munkanapjából egyet szabadsággal akar tölteni, akkor annyi szabadságnapot kell felszámolni a 0,2 óráival, hogy kijöjjön a 4 óra. Ez 20 szabadságnap, nem pedig 5. Vagyis a 12 munkanapjából 1 teljes napot tud kihagyni (ezzel ugrik egyből 20 nap szabi), meg még egy napon 1,8 órával kevesebbet kell dolgoznia (ez a maradék 9 nap szabi). Így lehet azt biztosítani, hogy arányaiban az éves munkaidejének ugyanakkora hányadát töltse szabin, mint egy 8 órás vagy akárhány órás. (éves szinten 5,8 óra a 48-ból kontra, 29 nap a kb 240 munkanapból).
Jól is néznénk ki, hogy nem elég, hogy valaki az évi 48 órájába akar "belefáradni", de még abból is a felét szabin töltené!

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Családi kedvezmény érvényesítése önellenőrzéssel

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Telek aktiválása

Nagy Norbert

adószakértő

Családi kedvezmény válás után

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink