2822 találat a(z) számlázás cimkére
Áruértékesítés Angliából Kérdés
Tisztelt Szakértők, A kérdésem az lenne, hogy megvalósul-e a közösségen belüli értékesítés egy angol cég részéről magyarországi irányba, amennyiben az angol cég "harmadik országból" importál elektronikai termékeket, azokat Németországban lépteti be az EU területére, ott vámoltatja az árut, majd onnan közvetlenül Magyarországra szállítja egy logisztikai központba, ahol egy megbízott magyar cég átcsomagolja és feladja a címzett nevére, akik jellemzően magyar cégek, áfaalanyok. Illetve kisebb részben tovább megy az áru a környező országokba is? Fontos, hogy a végső értékesítésig az áru az angol cég tulajdonában marad, ő állítja ki a számlát a magyar megrendelőjének. Erre az utolsó jogviszonyra irányul a kérdésem. Köszönettel, Baldauf Pál
Bérbeadás számlázása Kérdés
A magyar kft. bérbe adja a román vállalkozásnak a teherautóját. Jól gondolom, hogy az áfatörvény 37. § (1) alapján nettó módon kell feltüntetni a bérleti díjat a számlán? Valamint a közösségi adószámokat is?
Harmadik országból áru tévesen rossz cégnek vámolva Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van egy osztrák cég, amely harmadik országból rendelt árut magyarországi bérelt raktárába. A számla az áruról nem a cég nevére érkezett, hanem annak a cégnek a nevére, amelytől bérli a raktárt. A vám és az áfa is a magyarországi céget érinti. Meg lehet ezt úgy oldani, hogy a magyarországi cég kiszámlázza ezt a bérlőjének? Előre is köszönöm a válaszát.
Közüzemi díjak továbbszámlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Amennyiben a továbbszámlázandó közüzemi díj egyik eleme a szolgáltató számlájában szereplő "pénzeszközök AHK" tétel ,vagyis áfa hatályán kívül, akkor ez az elem számlázható tovább ugyanígy, vagy erre is rá kell számolni az áfát, amennyiben a fő tevékenység áfaköteles ingatlan-bérbeadás?
ÖBV és a napelem Kérdés
Az alábbi problémám van: önálló bírósági végrehajtó (ÖBV) napelemet telepített az iroda tetejére, tetemes mennyiséget, most elszámolás jött, és többet termelt, mint amennyit fogyasztott. Le kellene számláznia, viszont ő nem klasszikus egyéni vállalkozó, és semmi más tevékenysége nem lehet. Tevékenységi körébe kellene felvenni, de mit, és lehet-e egyáltalán? Köszönöm a segitséget.
Karamból utáni roncs értékesítésének áfavonzata Kérdés
Tisztelt Cím! Cégünk nyílt végű lízinggel, havi bérleti díjat fizet, az áfát visszaigényeljük a havi bérleti díj után, mivel 100 százalékosan a vállalkozás érdekében használjuk az autót, útnyilvántartás vezetve, cégautó adó befizetve. Sajnálatosan egy baleset következtében (mi voltunk a vétlenek) az autó totálkáros lett. A lízingcégnek a biztosító kifizeti a kárt, a lízingcég elkészítette az elszámolást, és átutalt részünkre 1 600e forintot, mondván, nekünk ennyi visszajár (a befizetett előleg, a havi díjak és a biztosító végfizetése után). Küldött egy számlát cégünk nevére, mint vevő, amin áfásan maradványérték szerepel 3 500e forint (ami anno a bérleti szerződésben szerepelt, ha letelik a 4 év, akkor ennyiért megvehetjük. A roncs nálunk van, amit egy cég meg akar vásárolni, és áfás számlát szeretne. A kérdésem, hogy mi állíthatunk ki áfás számlát a roncsról? Elvileg a miénk lett az autó, és elküldték a törzskönyvet.... is. Nem látom tisztán, és szeretném a segítségüket kérni, hogy helyesen tudjak eljárni az ügyben. Előre is köszönöm. Tisztelettel: Czotter Kati
Közvetített szolgáltatás számlázása Kérdés
A közvetített szolgáltatás számlázási követelményeivel kapcsolatos kérdésünk: cégünk szociális szolgáltatással, ezen belül házi betegápolással foglalkozik, azonban kizárólag külföldi megbízókat (betegeket) lát el. Ehhez alvállalkozók szolgálatait vesszük igénybe. A beteg felé kiállított számlánkban nehezen tudnánk nevesíteni az alvállalkozó által végzett munka arányát, hiszen a betegápolás nem hasonlítható a "vakolás, szigetelés, gipszkartonozás stb." kategóriához. A betegápolás az betegápolás. Ezen túlmenően, nem tartozik az ügyfelünkre, hogy a számla teljes összege vagy annak mekkora része képezi az alvállalkozó munkájának értékét, hiszen ezzel "kiadnánk" az árrésünket. Nem hinném, hogy ezt bármely vállalkozó készséggel megteszi. Kérdésünk: esetünkben sem elegendő csupán a közvetített szolgáltatás tényét feltüntetni, illetve miért kell feltüntetni egyáltalán, ha egyszer a megbízónk egyetértett az alvállalkozók közbeiktatásával?
Tárgyi adómentes szolgáltatás EU-n belül Kérdés
Egyéni vállalkozó, adószáma: 1-es, tehát áfamentes. Tárgyi adómentes tevékenységet végez. Ha számláz unión belül egy uniós cégnek (azaz ottani adóalanynak), akinek van EU-s adószáma, akkor hogyan kell eljárnia: – simán mentes számlát kell kiállítania, ahogy belföldön eddig is tette, mert az általa végzett szolgáltatás tárgyi mentes tevékenység? – közösségi adószámot kell kiváltania, mentesen kell számláznia és összesítő nyilatkozatot kell beadnia? – esetleg egy harmadik megoldás? Válaszukat előre is köszönöm.
Alvállalkozókkal dolgoztat? Így csökkentheti az elvárt jövedelmét Cikk
Sarkalatos kérdés az elvárt jövedelem számítása során, hogy az alvállalkozó teljesítése közvetített szolgáltatásnak minősül-e vagy sem. Alvállalkozók igénybevétele jellemzően az építőipari vállalkozásoknál fordul elő, és – nem véletlenül – őket is ellenőrzik e téren a leggyakrabban.
Közösségen belüli értékesítés a termék mozgatása nélkül Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy milyen áfaszabályokat kell alkalmazni abban az esetben, ha egy magyar közösségi adószámos adóalany elad egy szlovák adószámos adóalanynak egy eszközt, ami Horvátországban van?
Közösségen kívüli értékesítés Kérdés
Líbiába történő állat-értékesítés esetén milyen számlázással és vámmal kapcsolatos előírásokat kell figyelembe venni? Próbáltam a neten utána olvasni, de konkrétumot nem találtam. Előre is köszönöm a segítséget.
Szolgáltatásnyújtás USA-adóalanynak Kérdés
Alanyi mentes egyéni vállalkozó USA adóalanynak számláz minőségbiztosítással kapcsolatos tanácsadást. A számlázás megegyezik a hazai partnereknél megszokott előírásokkal? Az alanyi mentes bevételi értékbe beszámít az USA partnernek számlázott összeg? Amennyiben be kell lépnie az áfa hatálya alá, a 6 millió forintos értékhatár miatt, hogyan alakul a szabályos számlázás?
Számlázás kupon esetén Kérdés
Tisztelt Adózóna! Az alábbi témában szeretném az állásfoglalásukat kérni. Egyik cégünk (C cég) kuponos weboldalt üzemeltet az interneten, melynek során kuponokat rendelnek (M rendelő) tőle. Tegyük fel, hogy a kupon értéke 100 egység, a jutaléka ebből 20 egység. Tehát ha egy "M rendelő" megrendeli neten a kupont, átutalja a "C cég" részére a 100 egységet. Ezt követően "C cég" tovább utal 80 egységet annak a cégnek, ahol majd a megrendelő beváltja a kupont (K cég). Ebben az esetben a "C cég"-nek 20 egységről kell számlát kiállítani a "K cég" felé. De mi történik abban az esetben, ha a bejön a képbe egy személyszállítási szolgáltatással foglalkozó cég (nem taxis, mert nincs taxiórája és a személyszállítás mellett plusz szolgáltatást nyújt, továbbiakban "Sz cég")? Ebben az esetben az "Sz cég" megvenné "K cég" weboldaláról a kuponokat, majd a személyszállítás után (miután a vevő kifizette a fuvarozás díját) átadna 100 egység értékű kupont a szállított személynek. Majd ez a személy ezt a kupont vagy beváltja a "K cégnél" vagy nem. Kérdéseim az alábbiak lennének: Ebben az esetben a "C cégnek" kell-e számlát kiállítani az "Sz cég" felé 100 egységről? Ha igen, akkor nem lesz duplán bizonylatolva a bevétel? A C cég tényleges bevétele csak a 20 egység, és így 120 egységről állítana ki számlát. Illetve milyen lehetőségek lennének a fenti ügylet bizonylatolására? Köszönettel: Gy Kriszti
Magánszemélytől vett ingatlan Kérdés
Kedves Szakértők! Egy magánszemély eladja ingatlanát (Balatonföldvár) egy áfás cégnek, amely jelenleg is be van jelentkezve a 08TAFA szerinti ingatlan-bérbeadás, eladás áfakörössé tétele alá. Az alábbi kérdéseim vannak: 1/ Mivel szerzéskor nincs levonható áfa, hiszen magánszemélytől vette a cég az ingatlant, így ha eladja, akkor áfamentesen adja el? Vagy mivel bejelentkezett a főszabálytól eltérően, ő csakis áfásan adhatja el az ingatlant? 2/ Vétel után, most felújítja (csempe, bútorok, sok-sok munka, anyag, stb.), ezen számlák áfáját le lehet vonni? Még esetleg akkor is, ha esetleg az 1-es pont szerint áfamentesen adhatja el? Persze, ha áfásan lehet csak eladnia, akkor gondolom levonhatja? 3/ Ha 2015-re kilép az ilyen jellegű áfakörből, azaz a főszabályt alkalmazza, akkor nem éri meg levonni a felújítási számlák áfáját (már, ha eleve lehet), mert akkor vissza kell fizetni év végén? Vagy le lehet most is, vonni, és akkor is, ha kijelentkezik? 4/ Ha kijelentkezik 2015-re az áfakörös részből, mint ingatlan-bérbeadás, eladás, és választja a főszabályt, akkor 2015-ben áfamentesen adhatja el a magánszemélytől vett ingatlant? 5/ Egy korábban bérbeadás céljából vett ingatlan (tárgyi eszközök között van kimutatva) miatt jelentkezett be a 08TAFA alá, ezért ha esetleg 2015-ben kilép e körből, akkor a régi ingatlant áfamentesen kell eladnia, ha valamikor eladja, csak vissza kell fizetni a 240 hónapból még hátralévő időre eső áfa összegét? Mikor? Majd eladáskor, vagy év végén?
Szolgáltatásnyújtás dán állami intézménynek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy korábban feltett kérdésemhez kapcsolódóan kérdeznék még: Egy belföldi cég szolgáltatást nyújt egy dán vállalatnak, amelyről kiderült, hogy nincsen, és nem is lehet közösségi adószáma, mert állami intézmény, és Dániában az állami intézményeknek csak azonosító számuk van. Ilyenkor a magyar áfaszabályok szerint kell kiállítani a számlát (áfásan), vagy pedig határon kívüli szolgáltatásnyújtásként számlázható? Köszönöm válaszukat, Attila