2913 találat a(z) számlázás cimkére

Hiányos katás számla? Kérdés

Kedves Szakértő! Katás ügyfelem utasításom ellenére nem tüntette fel a kimenő számláin a "kisadózó" kifejezést. Az első példányokra ügyfele utólag ráíratta, mit tegyünk a másodpéldányokkal és a tőpéldányokkal? Hiányosnak minősül-e az a számla, amelyen a nettó érték és az áfa értéke nincs kitöltve, csak a bruttó érték? Ügyfelem áfamentes. Ezt hogyan javítsa? Köszönettel: Boldog Zsuzsanna

Számlázás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mi történik abban az esetben, ha a két fél az előre utalást, mint fizetési módot választja? Ebben az esetben a számlát kiállítja a vevőnek például 02. 01-én, a teljesítés 02. 15., a fizetési határidő 02.14., mivel a gyártó csak akkor adja oda a terméket, ha kifizették. Ez a számlázási módszer helyes vagy nem? Köszönöm megtisztelő válaszát.

Reklámügynöki szolgáltatás harmadik országba Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alanyi adómentességet választó egyéni vállalkozó reklámügynöki tevékenységet végez a közösség más országaiba és harmadik országba is adóalanyok részére. Jól értelmezzük-e, hogy ez a tevékenység az áfatörvény 46. paragrafusa alapján belföldön adómentes. Mit kell feltüntetni a számlán az adómentesség indokaként? Jól gondoljuk-e, hogy az áfa területi hatályán kívüli kifejezés megfelelő? Gyors válaszát előre is köszönöm.

Számlajelentési kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy bt., amely telephellyel nem rendelkezik, a tulajdonos lakása a székhely. A tevékenységek között szerepel a 4752, 4778 TEÁOR, valamint a könyvelés. A 4778 TEÁOR alatt munkavédelmi kesztyűt vásárol nagykereskedelmi cégtől, és azt értékesíti adóalanynak a termék megérkezése napján, így készlettel nem rendelkezik, pénztárgéppel sem. Az értékesítésről minden esetben számlát állít ki, valamint a könyvelésről is. Ebben az esetben számlajelentési kötelezettsége fenn áll, és minden kibocsátott számláról szolgáltat adatot, vagy csak az értékesítésről, pénztárgép használatára lenne kötelezett? Eddig a kibocsátott számlákról nem szolgáltatott adatot. Köszönöm a segítséget.

Mobil parkolási díj elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném abban kérni, hogy egy bt. mobilszámláján rendszeresen van mobil parkolási díj, de a cég üzletvezetőjének nincs cégautója. A havi telefonszámla forgalmát 30 százalék plusz áfa továbbszámlázásával az üzletvezető befizeti a pénztárba. Ha a parkolási díjat is továbbszámlázom az üzletvezetőnek, akkor azt hogyan teszem helyesen? Áfa felszámításával vagy anélkül? Az átszámlázott parkolási díj értékét a közvetített szolgáltatás árbevételeként számoljam el? Mi a helyes könyvelés ilyen esetben? Válaszát előre is köszönöm!

Garancia-hosszabbítás áfavonzata Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem a következő: Új gépjárművek kereskedelmével és szerviz tevékenységgel foglalkozó magyar cég garancia-hosszabbítást értékesít ügyfelei (külföldi/belföldi cég, illetve magánszemély) részére. A garanciális javításokat a márkakereskedő az Európai Unió területén működő gyártó felé elszámolja. Ennek a szolgáltatásnak milyen áfavonzata van, a számlát hogyan kell erről kiállítani? Válaszát előre is köszönöm!

Beépítetlen ingatlan – értékesítés számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan adásvétellel foglalkozó vállalkozás, aki nem tette áfakötelessé az értékesítést, végrehajtási eljárásban vásárolt egy beépítetlen belterületi ingatlant. A kérdésem az lenne, hogy amennyiben ugyanebben az állapotában értékesítené a cég az ingatlant, akkor az áfatörvény 86. § k) pontja szerint áfamentesen állíthat-e ki számlát?

Székhely változtatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy társaság megváltoztatta a székhelyét. A cégbírósági végzés szerint a bejegyzés dátuma: 2015. 01. 30., hatályos: 2015. 01. 16-ától. A régi székhely fiókteleppé, telephellyé, illetve a központi ügyintézés helyszínévé lett átminősítve cégbírósági bejegyzéssel. A társaság a kimenő számláin 2015. január 30-át követően is a régi székhely, jelenlegi telephely címét tüntette fel a számla kibocsátója helyén. Kérdésem az lenne, hogy módosítani kell-e az eddig kibocsátott számlákat, vagy elégséges-e egy kísérő levél (tájékoztatva az új székhelyről). Egyáltalán lehetséges-e a továbbiakban, hogy a számlán nem a székhely, hanem a telephely, fióktelep címe szerepeljen? Előre is köszönöm a válaszát!

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdezni szeretném, hogy amennyiben magánszemély ad bérbe ingatlant cégnek, és erről számlát állít ki, akkor azon fel kell tüntetni a 16 százalékos szja-t és az szja-val csökkentett érték lesz a fizetendő érték a számlán, vagy nem kell, és a cég fizeti meg a számlán szereplő összeg után az szja-t? Köszönöm!

Szerzői jogdíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy most induló vállalkozás (kft.) programozást végez forráskód megadásával Ausztriában, illetve az Egyesült Arab Emirátusokban lévő reklámügynökségek részére. Terveik szerint az ügynökségekkel úgy kötné meg a szerződést, hogy a díjának 20 százalékát munkadíjként, a 80 százalékát pedig szerzői jogdíjként számlázná. Helyesen járunk el abban az esetben, ha a szerzői jogdíjat érvényesítjük a társasági adó számításánál adóalap-csökkentő tételként figyelembe véve az egyéb korlátozást, hogy a csökkentő tétel a jogdíjbevétel felét, illetve az adózás előtti eredmény 50 százalékát nem haladhatja meg? Az áfatörvény szerint helyes-e, ha az EU-ba számlázáskor a számlán a „fordított adózás” jelenik meg szövegként, illetve feltünteti az ügynökség a közösségi adószámát is a sajátján kívül. A bevételt szolgáltatásként vagy termékértékesítésként szerepeltessük az összesítő jelentésen? Az EU-n kívüli bevételek esetén helyes-e, ha az „Áfatörvény területi hatályán kívüli" szöveget írja a számlára? Esetleg a végzett tevékenységhez kapcsolódó, vagy a kiállított számlákra vonatkozó egyéb áfaelőírásra is figyelni kell? Válaszát előre is köszönöm: Simonné Mészáros Ibolya

Háromszögügylet? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tanácstalanul állunk az alábbi közösségi ügylet előtt, ezért a véleményüket szeretnénk kérni. Társaságunk édesipari gyártó cég, amely 2014-ben úgy szerzett be kristálycukrot alapanyagként, hogy a termék Horvátországból, egy horvát cég telephelyéről (HR adószámú) közvetlenül érkezett cégünk telephelyére, Budapestre. A számlát egy szlovák székhellyel rendelkező cég állította ki cégünk felé úgy, hogy a számlán a magyar (HU) adószámát szerepeltette, és felszámította a 27 százalék áfát. A szlovák céggel történt egyeztetések során kiderült, hogy a fuvart ők szervezték, továbbá Magyarországon nem rendelkeznek az áfatörvény. szerinti állandó telephellyel, csak áfaregisztrációjuk (adószámunk) van, és a magyar adószámuk alatt bevallják, és befizetik az ügyletek után őket terhelő 27 százalékos áfát. Kérdéseink a fenti ügylettel kapcsolatban: 1. Társaságunk, mint magyarországi végső beszerző köteles-e az áfatörvény 91. § szerinti háromszögügylet-szabályokat alkalmazni olyan esetben, amikor a közbenső beszerző nem rendelkezik Magyarországon állandó telephellyel, csak áfa regisztrációval? 2. Helyesen állította-e ki a szlovák közbenső cég a számláit, amelyeken a magyar adószámát használta, és felszámította az áfát? 3. Van-e társaságunknak áfalevonási jogosultsága a szlovák cég számlái alapján? 4. Amennyiben helytelenül állította ki a szlovák cég a számlákat, akkor hogyan, mely adószáma alatt lenne helyes a számla?

Saját kezűleg gyűjtött növény értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértők! A Mecsek erdeiben kora tavasszal nyílik a medvehagyma, mely gyógynövénynek minősül. Ha ezt a növényt – engedély birtokában – saját kezűleg leszedjük, és saját élelmiszer kisboltunkban árusítjuk, akkor milyen bizonylatok és szabályok kísérik a beszerzéstől az értékesítésig ezen tevékenységet? Ha jól gondolom, a beszerzéshez csak az engedély kiváltásának díjáról szóló irat fog kapcsolódni. Milyen beszerzési költséget alátámasztó bizonylat lehet még? A növény értékesítését pedig – a többi áruhoz hasonlóan – szimplán nyugta/számla kíséri? Ha a fenti kérdésben bármilyen egyéb ötlettel vagy tanáccsal tudnak szolgálni, az nagy segítségemre lenne. Válaszukat előre is köszönöm! Tisztelettel: Emese

Vevői készlet kezelése három közösségi tagállam esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre várnám mielőbbi szíves válaszát: Egy francia partnerünknek értékesítünk termékeket. Eddig a termékeket Magyarországról Franciaországba szállítottuk (leszállított áron, EU-s értékesítésre került a termékünk). A partnerünk azonban a költségei csökkentése érdekében azt kérte, hogy ezentúl a termékeket, az ő szlovákiai raktárába kell szállítani. A szállítást ő fogja végezni. A termékeket pedig heti rendszerességgel fogja onnan elszállítani Franciaországba (több mástól is hasonló módon beszerzett termékkel együtt, kvázi „gyűjtőfuvarként”). A számlát nekünk csak akkor kell kiállítani a francia cégnek (a francia partner elképzelése szerint, francia adószámra, a mi magyar adószámunkról), amikor a termékeket elszállítják a francia partner szlovákiai raktárából. Az lenne a kérdés, hogy ennek az esetnek mi az adóügyi vonzata, be kell-e nekünk jelentkezni Szlovákiában, vagy közösségen belül adómentesen számlázhatunk a vevői készlet fenntartásaként magyar adószámunkkal a francia cégnek annak ellenére, hogy a fuvar Magyarországról Szlovákiába, majd Szlovákiából Franciaországba ment?

Környezetvédelmi termékdij Kérdés

Vállalkozásunk taxióra-gyártással és -értékesítéssel foglalkozik. 2015. január 1-jétől a környezetvédelmi termékdij fizetés alá tartozik-e? Ha igen, akkor az értékesitési számlán hogyan tüntetem ezt fel? Sürgős válaszukat megköszönve. Sári Józsefné

Közösségi áfa árfolyam Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1.) A kérdésem az, hogy közösségi beszerzésről szóló számla áfáját a számlakibocsátáskor érvényes árfolyamon kell megállapítani az áfabevalláshoz, könyveléshez a teljesítéskori árfolyam alkalmazandó? 2.) Közösségi értékesítésről szóló számlán, amennyiben áfát is fel kell tüntetni, mert nem állnak fenn a mentes értékesítés feltételei, itt is a számlakeltekor érvényes árfolyammal kell számolni? 3.) Hogyha belföldi vevőnek euróban számlázunk termékértésítést, az alkalmazott árfolyam a teljesítéskori árfolyam? 4.) Ingatlanvásárlás esetén, hogyha az eladó euróban számláz, de belföldi az eladó, és fordítottan számláz, mert azt választotta, az alkalmazott árfolyam az áfabevalláshoz a teljesítéskori árfolyam? Köszönettel a választ.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kiva, osztalékelőleg

Pölöskei Pálné

adószakértő

Csodasövény

Pölöskei Pálné

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink