2822 találat a(z) számlázás cimkére
Áfateljesítés halasztott fizetés esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves véleményét. Cégünk raktározással és tárolással foglalkozik. Több 10 000 m2 területet bérlünk egy vállalkozástól, melyből 500 m2-t bérbeadunk egy harmadik cégnek. Felek a hatályos áfatörvény 58. § (1) bekezdése szerinti határozott időre szóló (havi) elszámolásban állapodnak meg. A bérleti szerződés időtartama 5 év. Felek megállapodnak, hogy 12 hónapon keresztül (2013. 10. 01.- 2014. 09. 30.) a bérlő nem fizet bérleti díjat. Az első bérleti díj fizetés a bérleti jogviszony kezdetétől számított 13. hónaptól keletkezik, az erről szóló számlát a tárgyhónapot megelőző hónap 15-ik napján, 15 napos fizetési határidővel állítjuk ki, majd ezt követően 48 hónapig az előzőben leírt módon történik. Az első év – 12 hónap – nem fizetett bérleti díjat 48 hónapra egyenlő részben elosztva, a havi bérleti díj felett számlázzuk ki. A halasztott fizetést a bérlő kérte likviditásának megőrzése érdekében. Azt szeretném megtudni, hogy az első 12 hónapot miként kell kiszámlázni, hogy az áfatörvény előírásainak megfeleljünk? Várom válaszát, üdvözlettel Gy.A.
EU-s beszerzés bizonylata Kérdés
Szlovák szállító partnerünk EU-s adószámával állított ki számlát, azonban magyar szállítólevél kisérte az árut. Kérdésünkre a partner azt nyilatkozta, hogy nem magyarországi raktárából szállítja az árut, így nem a magyar adószámáról számláz, hanem cross-docking rendszerrel szállítják kamionnal logisztikai cégük magyar kirendeltségéhez, ott belföldi címekre induló kisebb autókra átrakják. Ebben az esetben szükséges-e még más dokumentummal rendelkeznünk, hogy az EU-s beszerzést alá tudjuk támasztani?
Számla eredeti példánya Kérdés
Tisztelt Szakértő! A mai napon kollégám, készpénzfizetéskor egy olyan számlát kapott, amelyen nincs rajta, hány példányban készült, és az a felirat sem, hogy EREDETI példány. Kollégám rákérdezett rögtön, hogy miért? Azt a választ kapta a kiállító cégtől, hogy 2014-től nem szükséges a számlára ráírni (rendelet szerint), hogy eredeti példány. Kérdésem: igaz-e ez ? Ha igen, kérem adják meg a rendelet számát. Köszönettel: N. Ildikó
Árufedezet-vásárlás számlázása Kérdés
Szerződés szerint, ha az eladó nem tud teljesíteni, akkor a vevő harmadik féltől megvásárolhatja az árut, melynek ellenértékét az eredeti eladóval megfizeti. Kérdésem lenne, hogy azt azt az értéket számlázni kell-e a szerződés szerinti eladónak, vagy a szerződés szerint követelhetem-e? Továbbá ennek az ellenértéknek van-e áfavonzata? Tehát a vevőnek kell-e kiállítani áfás számlát az eredeti eladó felé?
Bizományi elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi témában kérem segítségét: kereskedő cég leltár szerinti árukészletét bizományi szerződés alapján átadja egy másik kereskedő cégnek. Az átadott termékek értékesítésére december 31-éig van lehetősége a bizományosnak. Ezt követően köteles visszaszolgáltatni az el nem adott árukat, vagy azokat megvásárolhatja. A bizományi készlet értékesítésére szerződő felek az áfatörvény 58. § (1) bekezdésének szabályait alkalmazzák. Szerződő felek a bizományosi ügyletre előlegfizetést kötnek ki. Véleményem szerint elsőként a bizományi szerződés szerint meg kell történjen az átadás-átvételi bizonylat alapján a termékek átadása. Az előlegekről év közben a megbízó számlát kell kiállítson, amely teljesítési időpontja egyező a fizetés idejével. A bizományosi elszámolásnál december 31-ével ki kell számlázza a megbízó a bizományos által eladott áruk összegét, illetve bizományos igénye esetén az el nem adott árukészletet is. Ettől az időponttól nyílik meg bizományos áfa visszaigénylésének lehetősége, és köteles a megbízó az értékesítése után áfát fizetni. Kérem iránymutatását, hogy jól értelmezem-e az áfatörvény 10. § b pontjának és az 58. § (1) bekezdésének előírásait a termékek értékesítésére és számlázására vonatkozóan. Köszönettel: Borsosné Pál Ildikó
Kataalany számlázás Kérdés
2014. 01.01-től kataalany lett egy amlanyi adómentes bt., és most egy megbízást kap a 2013-as év visszamenőleges könyvelésére egy cégtől. A számla kiállítása januárban történik, amikor rá kell írni a számlára, hogy KISADÓZÓ, de úgy gondolom, hogy ezt a bevételt el kell határolni a 2013-as év bevételei közé. Ebben az esetben ezt az összeget majd nem kell figyelembe venni a 6 milliós alanyi mentes határ számításánál? Vagy mégis ennek az évnek bevétele lesz? Kérem szíves tájékoztatásukat, mi az átmeneti szabály? Mi a helyes számlázás?
Katás egyéni vállakozó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk főállás melletti kata-alany. Egyéni vállalkozóként javarészben egy közintézménynek számláz. A kiszámlázott összeg várhatóan meghaladja a 1 millió forintot. Ez alapján az intézménynek jelentési kötelezettsége keletkezik a Katv. 13. §-a alapján. Ügyfelünk a Katv. 14. § (3) f) pontja szerinti feltételt tudja teljesíteni, tehát kéne még legalább egy feltétet ahhoz, hogy mentesüljön a munkaviszony vélelmezése alól, azaz a 14. § 3) b) pontját: "naptári év bevételének legaláb 50 százalékát nem adatszolgáltatásra kötelezett személytől szerezte. Kérdésem:1.) Nem főállású kata-alany esetén is vélelmezi a törvény a munkaviszonyt? (nem találtam erre vonatkozó kivételt) 2.) A 14. § 3) b) számítása során a munkaviszonyban szerzett jövedele beleszámítható-e a katás egyéni vállalkozói jövedelembea 2. § 11. alapján, vagy csak az egyéni vállakozóként megszerzett jövedelem vehető figyelembe öszes bevételként? 3.) A 14. § 3. b) értelmezése szerintem: ha "A" intézmény felé 2 millió forintot számláz, akkor más intézmények, magánszemélyek felé legalább 2 millió forint + 1 forintot kell számláznia? Válaszukat előre is köszönöm?
Analitika Kérdés
A készpénzes szállítókról, illetve vevőkről kell-e név szerinti analitikát vezetni, az egyéni vállalkozónak, ha a számlázás nem számítógépi számlával, hanem készpénzfizetési számlatömb felhasználásával történik?
Őstermelő - kata - számlázás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy katás egyéni vállalkozó - mellette, mint magánszemély mezőgazdasági őstermelő is. A kérdésem az lenne, hogy az őstermelői értékesítést számlázhatja-e az egyéni vállalkozás által korábban megvett számlatömbjébe? A bevallásában természetesen külön kezeljük. Válaszát előre is köszönöm.
Számlázás 2014-ben Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Egy cég rendezvényszervezéssel foglalkozik, és az egyik partnerétől a következő információt kapta: 2014-től nem lehet megbontani egyazon számlán szereplő tételeket, tehát a végszámlán hiába tüntetik fel külön a konferenciát és étel-italfogyasztást, a számla végösszegére meg kell fizetni az 51 százalékos plusz járulékot, ami amúgy csak az étel-ital fogyasztás után fizetendő. Én nem találtam erre vonatkozó dokumentumot még. Válaszukat köszönettel várom: Czinege Jánosné
Kéményseprők számlázása 2014-ben Kérdés
Tisztelt Szakértők! Az egységes közszolgáltatói számlaképről szóló 2013. évi CLXXXVIII. törvény alkalmazásával szükséges a számlát kiállítani januártól a kéményseprő cégeknek is, egy idézet a számlázás magyarázatából: "A számlakibocsátás időpontja Amennyiben a Tv. melléklete szerinti számla kibocsájtására a helyszínen lehetőség van (az előre elkészített számla minden adata megfelelő, csak a keltezés és aláírás kitöltése válik szükségessé), úgy az a helyszínen átadható. Ez gondolom arra vonatkozik, ha készpénzfizetési számlát bocsájtunk ki? Nálunk egy évben akár 19 000 számla is kibocsátásra kerülhet. Ezt nyilvántartani és követni lehetetlen. Hogyan lehetne megoldani a számlázást elektronikusan, mint egy számlázó program, ahol a programból lehet pontos és hiteles adatokat lekérni? Viszont a számlákat előre szükséges kinyomtatni, hogy a kéményseprőknek át tudjuk adni. A számla dátuma utólag kerülne a számlára kézzel, ahogy az a magyarázatban is található. Aztán hetente egyszer számolnánk el a számlával és a pénzzel. Köszönöm a segítséget.
Kata 1 milliós határ átlépése Kérdés
Szennyvíz-szippantással foglalkozom. Egy alapítványnál a számla összesített értéke eléri az 1 millió forintos határt. Kérdésem, hogy közvetített szolgáltatást is tartalmaz a számla, a szennyvíz ártalmatlanítást, amit nekem be kell fizetnem a szennyvíztelepet üzemeltető részére. Ilyenkor a bevételből le lehet-e vonni az ártalmatlanítás díját? Ez a bevétel nem az enyém, mert én csak közvetítő vagyok ebben az esetben. Várom válaszát, hogy a teljes bevételt kell számolnom, vagy a továbbszámlázott összeggel csökkentettet?
Mezőgazdasági fordított áfa alkalmazása szolgáltatásnyújtás esetén Kérdés
Egy mezőgazdasági cég többféle tevékenységet végez, értékesít önállóan és mezőgazdasági szolgáltatás keretén belül is fordított áfás mezőgazdasági terméket. Miképp kell számlázni a fordított áfás terméket (vetőmag), ha a számlában hozzá kapcsolódó szolgáltatás is szerepel? Mi a helyzet akkor, ha a vetőmag önállóan, külön számlában szerepel, de a NAV szerint az a szolgáltatás része (komplett növénytermesztési szolgáltatás szerződés alapján)? A NAV álláspontja az, hogy az áfatörvény 70. §-a alapján a szolgáltatáshoz kapcsolódó fordított áfás termékértékesítés még külön leszámlázva is áfás. Adójogi helyzet?
Fizetési határidő Kérdés
Azt hallottam nemrégiben egy előadáson, hogy megváltoztatták a számlák fizetési határidejét, ami most már csak 30 nap lehet. Igaz-e ez, és hol találom meg a pontos leírást. Valamint, a későn fizető vevőknek valóban késedelmi kamatot kell elszámolni kötelezően, és ezt év végén el kell határolni? Köszönöm a válaszukat előre is. Üdvözlettel: Anti-Germ Kft. Kuczi Tamásné
Őstermelők egymás közötti értékesítése eltérő áfakulcs esetén Kérdés
Tisztelt Szakértő! Arra szeretnék választ kapni, hogy adott kettő őstermelő, az egyik áfakörös, a másik nem. Abban az esetben, ha az áfakörös állatot vásárol a nem áfakörös őstermelőtől, kinek, milyen bizonylatot kell kiállítani a vásárlásról? Ki számláz kinek, vagy ki állít ki felvásárlási jegyet.Tisztelettel várom válaszát.