2822 találat a(z) számlázás cimkére

Nagy kérdés az áfában: háromszögügylet vagy láncügylet? Cikk

Magyar cég német cégtől rendel terméket, amit a német eladó egy osztrák cégtől szerez be. A termék az osztrákoktól közvetlenül Magyarországra érkezik. A számlázás ügyletenként történik, az osztrák cég számláz a németnek, a német számláz a magyarnak. A szállítás FCA-paritású, az osztrák eladó fizeti a szállítást. Van-e valamilyen különleges kötelezettsége ez ügyben a magyar cégnek, esetleg a nem magyar cégeknek? Kell-e valamire odafigyelni a jelentéseknél? – kérdezte olvasónk. Bartha Katalin, okleveles adószakértő, az InterTax Pro Kft. ügyvezetője válaszolt.

Folyamatos teljesítésű számla 2014-ben áfa szempontjából Kérdés

2014-ben folyamatos teljesítésű szolgáltatás esetén a teljesítés időpontja az ellenérték megtérítésének esedékessége. Ha a felek a számla kiállítását követően közös megegyezéssel módosították a fizetési határidőt korábbi időpontra, és a pénzügyi teljesítés meg is történt (2015. február helyett 2014. decemberben), abban az esetben mi a teljesítés időpontja: az új, módosított fizetési határidő (2014. december), vagy a számlán szereplő eredeti fizetési határidő? Áfa szempontjából fontos kérdés!

Közösségi adószám probléma Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közösségi partnerünkkel kapcsolatosan a következő probléma merült fel. A közösségi partnernek elektronikus szolgáltatást nyújtunk. Mindkét fél rendelkezik közösségi adószámmal. A partner nagyvállalat, amely havonta állít ki önszámlát automatikusan. Az önszámlán mi, mint eladó, közösségi adószám nélkül szereplünk, és nem is tudtuk az azonosítónkat náluk megerősíteni. Megkeresésünkre azt mondták, hogy a partnereik túlnyomó része magánszemély, ezért állítanak ki fordított áfás önszámlát, és nincs lehetőség arra, hogy mi is közösségi adószámot adjunk meg. Mi a teendőnk? A60-as bevallásban tüntessük fel a tételt, ha a másik fél nem ad be a mi adatainkkal bevallást? Felelősségre vonható a vállalkozásunk, ha mi benyújtunk megfelelő A60-ast, a másik fél pedig elmulasztja? Válaszát előre is köszönöm.

Online pénztárgép kiváltása számlával Kérdés

Kedves Szakértő! Az autószervizeknél bevezetendő kötelező online pénztárgéphasználat miatt vetődött fel ez a kérdés. Mivel a szerviz a forgalmi engedélyeket mindig átveszi az ügyfeleitől a munka megkezdésekor, tehát az adatokat nem kell külön elkérnie (név, cím), ezek birtokában kiállíthatja-e az összes munkájáról a számlákat, és ezekkel havonta elszámolna a NAV felé? Vagy ennek ellenére is kötelező lesz neki az online pénztárgép használata? És nem választhatja ezt a költségkímélőbb megoldást?

Hulladékgazdálkodás, ürítési díj, edénybérleti díj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hulladékgazdálkodásról szóló számlában külön tételként szerepel az ürítési díj, és ugyanazon számlában külön soron az edénybérleti díj. Hogyan történik a számla helyes számviteli elszámolása? Válaszát előre is köszönöm.

Számlázó program áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kft. vásárolt új számlázó programot. 2015. novemberben előleget fizetett ki ki 238 000 forint plusz áfa összegben. A végszámla januárban érkezett 500 000 forint plusz áfa összegben (levonva belőle az előleget, így a fizetendő 262 000 forint plusz áfa). Kérdésem az lenne, hogy hogyan kell 2015-ben, illetve 2016-ban a könyvelésben nyilvántartani, illetve a beszámolóban szerepeltetni? Köszönettel.

Ingatlanvásárlási jog átruházása Kérdés

„A” Kft. 2015.12. hóban adásvételi előszerződést kötött 5 lakás, 5 garázs, 5 tároló megvásárlására „B” Kft.-vel. A szerződésben külön-külön fel van sorolva az ingatlanok beszerzési ára plusz az áfa. Fizetési ütemezése: 2015. 12.hóban 10 százalék, mely összeg foglaló címen lett leszámlázva, és megfizetve. A szerződésben a felek megállapodnak, hogy a végleges ingatlan-adásvételi szerződés megkötéséig a vevőt megilleti az a jog, hogy a Ptk. 6:208. § (szerződés-átruházás) szabályainak alkalmazásával saját maga helyett a lakás megvásárlására másik személyt jelöljön ki a jelen szerződésben meghatározottakkal azonos feltételek mellett, ide értve a teljesítési határidőket is (vevő-kijelölési jog). Amennyiben a vevő él a kijelölési jogával, úgy az eladó köteles a vevővel és a kijelölt belépő vevővel az erről szóló vevői értesítés kézhezvételétől számított 5 (öt) napon belül szerződés-átruházási megállapodást kötni a jelen pontban meghatározott feltételek szerint. „A” Kft. a szerződésben leírtak alapján a vevői jogát átadja „C” Kft.-nek 2016 februárjában, mely tényről értesíti „B” Kft.-t, de „B” Kft. a foglalószámlát nem sztornózta le „A” Kft. felé, és azt mondja, hogy „A” és „C” Kft. egymás között rendezze az átruházást. Hogyan lehet ezt megtenni? „A” és „C” Kft. ingatlannal kapcsolatosan nincs bejelentkezve az áfakörbe. „A” Kft. számlázza le a foglaló összegét „C” Kft. felé? Milyen áfakulccsal teheti meg: 5 vagy 27 százalékossal?

Külföldre eladott szolgáltatás áfamegítélése Kérdés

Egy osztrák székhelyű cég magyarországi telephelyére szállítja az áruját, ezt az árut a mi cégünk belföldön kiszállítja az üzletekbe, esetenkét csomagolja, átrakja, az áru az osztrák cég adószámával kerül az országba, nem vesszük meg az árut. Az általunk végzett szolgáltatást az osztrák cégnek ATU-s adószámra kell számláznunk. Kérdés, hogyan kell a számlát kiállítani, áfával, vagy hatályon kívüli áfatartalommal, és az osztrák cég fizeti az áfát? Köszönettel: Rácz Ildikó

Új építésű ingatlan és telkének áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari vállalkozás 2 évvel ezelőtt építési telket vásárolt, melyen négy önálló házból álló lakóparkot épít. A telekrész osztatlan közösben maradna (használati megosztással), a négy ingatlan önálló albetétekkel kerül a földhivatali nyilvántartásba. Az első ingatlan pár héten belül (csok-osan) értékesítésre kerül, használatbavételi engedélye ezzel együtt szintén a közeljövőben várható. A 10+10 millió forintos támogatást koordináló banki ügyintéző állítja, hogy a számlában majd az ingatlanhoz tartozó telekhányadot 27 százalékos áfával kell feltüntetni, míg magát az ingatlant 5 százalékkal. Ez valóban így van? Válaszát előre is köszönöm!

Harmadik országban értékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi két esetben szeretném kérni a segítségét: 1. "A" magyar cég vásárol Kazahsztánban egy gyártól műtrágyát FCA paritáson. Ugyanott "A" magyar cég eladja a műtrágyát "B" magyar cégnek, szintén FCA paritáson. Kérdésem a következő lenne: "A" magyar cég áfa szempontjából milyen számlát állítson ki "B" magyar cégnek? Milyen bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik "A" magyar cégnek? 2. "A" magyar cég vásárol Romániában, kikötőben "B" magyar cégtől FOB paritáson (tengerjáró hajóba átrakva) kukoricát. Ugyanezt a kukoricát FOB paritáson eladja egy jordán partnernek. Kérdésem a következő: "A" magyar cég milyen számlát állítson ki áfa szempontjából a jordán vevőnek? Milyen bevallási és elszámolási kötelezettsége keletkezik "A" magyar cégnek? Előre is köszönöm válaszát! Üdvözlettel: Boros Mária

Idegenvezetés Budapesten svájci cég megbízásából Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy alanyi áfamentes, katás egyéni vállalkozó Budapesten végez idegenvezetést külföldi turisták számára. A bevételét egy svájci illetőségű cégtől kapja, a vállalkozó a svájci cégnek számláz. Kérdésem, hogy áfamentesen számlázhat (teljesítés helye a megrendelő székhelye, tehát külföld, de ő alanyi mentes is)? Ha igen, mit írjon a számlára: "alanyi mentes" vagy "áfa területi hatályán kívüli szolgáltatás"? Szükséges-e EU-s adószám? Köszönettel: Nagy Erika

Nemzetközi személyszállítás áfája Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk nemzetközi személyszállítással foglalkozik, az utasokat Magyarországról szállítja európai országokba, majd vissza. Az útvonal egy része belföldi, egy része nemzetközi. Kérdésünk: – meg kell-e bontani a számlán a nemzetközi és belföldi szakaszt? – milyen áfabesorolás alá esik a belföldi szakasz és a külföldi szakasz? Válaszukat előre is köszönöm!

Használt ingóság beszerzése Kérdés

Egy vállalkozás használt fünyírókat, hasítókat, lapvibrátort szerez be Magyarországon és a közösségen belülről áfakörbe tartozó vállalkozásoktól. Ilyen esetben az áfatörvény XVI. fejezetében leírtak vonatkoznak rá? A részére kiállított számlán a vásárláskor áfatartalmat is feltüntetett az eladó.

Időszakos elszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2016. 03. hóban szeretnék 2015. évre vonatkozó szolgáltatásnyújtásról számlát kiállítani időszakos marketing-elszámolásról. Az időszak: 2015. IV. negyedév A kérdésem az lenne, hogy itt a 2015. évre vonatkozó szabályokat kell alkalmaznom, miszerint a teljesítési határidő egyenlő a fizetési határidővel (jelen esetben 2016. 03. 31. mindkét dátum), vagy a 2016. évi szabályoknak megfelelve a számla kelte: 2016. 03. 29., a teljesítés 2016. 02. 29. (a 60 napos szabály szerint), és a határidő 2016. 03. 31. Válaszát előre is köszönöm.

Közösségen belüli termékbeszerzés Kérdés

Magyar cég megrendel terméket német (DE) cégtől, amely megrendeli ezt a terméket osztrák (AT) cégtől. A termék közvetlenül Magyarországra, az osztrákoktól jön be. A számlázás ügyletenként történik, az osztrák számláz a németnek, a német számláz a magyarnak. A szállítás FCA paritású, a feladó, az osztrák fizeti a szállítást. Kérdésem: van-e valamilyen különleges kötelezettsége ez ügyben a magyar cégnek? Esetleg a nem magyar cégeknek? Kell-e valamire odafigyelni a jelentéseknél? Köszönettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Lakóingatlan-eladás – szja

Lepsényi Mária

adószakértő

A foglaló adómentessége

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink