2822 találat a(z) számlázás cimkére
Két kft. közös ingatlantulajdona Kérdés
Tisztelt Szakértő! Két kft. közösen szeretne egy lakóingatlant vásárolni, közösen szeretnék azt bérbeadni. Az ügy kapcsán az alábbi kérdések merültek fel bennem: 1. Költségek megosztása: a rezsiköltségek megosztása megvalósulhat-e továbbszámlázással? Például az egyik cég nevére érkeznek a számlák, amely azok 50 százalékát átszámlázza a másik félnek. Hogyan osszák meg a berendezés költségeit? Például az egyik vesz hűtőt, és azt amortizálja, a másik vesz mosógépet, és azt szerepelteti a könyveiben? 2. Bevételek megosztása: mindkét cégnek ki kell állítani a számlát a bérleti díj 50 százalékáról? 3. Milyen egyéb adózási előírásokra kell figyelni ilyen esetben? Köszönettel: Vágner Emília
Gólyatábor részvételi díjának áfája II. Kérdés
Tisztelt Szakértő! A gólyatábor megvalósítása a következőképpen zajlana: az egyetem számlát fogad be szállásról, étkezésről, valamint egyéb tárgyak beszerzéséről. Az szja-törvény szerint, ha jól értelmezzük, ezen összegek után nekünk 49,98 % kifizetői adót kellene fizetnünk. Értelmezésünk szerint ennek az adónak az alapját csökkenti a magánszemélyek által térített rész (szja-törvény 69. § (2)). Rosszul értelmezzük a törvényt? Milyen módon kell kiállítani a számlát a hallgatók részére, szükséges tételes továbbszámlázást alkalmaznunk? Vagy megoldható, hogy olyan számlát állítsunk ki a hallgatóknak, amin csak egy megnevezés és áfakulcs van? Válaszát előre is köszönöm!
Számlázás – előleg/előre utalás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az áfát az általános szabályok szerint megállapító egyéni vállalkozó webáruházból értékesít termékeket, a vevők előre átutalják a megvásárolt termék teljes összegét, és a vállalkozó ezután elküldi nekik a terméket futárszolgálattal. Ebben az esetben hogyan kell kiállítani a számlát az előre utaláskor megkapott összegről? A termék elküldésekor kell-e valamilyen számlát kiállítani? Köszönöm válaszukat.
Rezsiköltség elszámolása Kérdés
Közhasznú alapítvány óvodát és családi napközit üzemeltet. Az óvodát külön intézményként. Az alapítvány egy családi házban működik, melynek tulajdonosa 3 felnőtt testvér, haszonélvezők a szülők, ők az épület emeletén élnek. Szeretném megkérdezni, hogy a rezsi elszámolására milyen megoldásokat tudnak javasolni? Jelenleg a szülők nevére jön a számla, és százalékos arányban vették figyelembe, ezt nem tartom így helyesnek. Lehet-e olyan megoldást választani, hogy a nem tulajdonos szülők bérleti díjat és négyzetméterarányos rezsiköltséget számláznak ki az alapítványnak és az óvodának, vagy ezt csak a 3 tulajdonos teheti meg? Vagy esetleg mérőórákat kell felszerelni minden egységnek a megfelelő intézményre számlázva (ezt nem szeretnék)? Keresném a jó megoldást a magánszemélyek tekintetében és az intézmények szempontjából is. Köszönöm a segítségüket.
Szállás – alapcsomagok Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni a szállás és a hozzá kapcsolódó egyéb szolgáltatások (vendéglátás, wellness) áfarendszerbeli kezelésében. Vendégeinknek több, különböző típusú szálláshelyet kínálunk (hotel, motel, faház, sátorhely). Az önálló értékkel nem bíró szolgáltatások – mivel azok a szoba áráért vehetők igénybe – a szálláshely-szolgáltatás járulékos költségének minősülnek, az áfatörvény 70. § (1) b) pontja alapján 18 százalékos kulccsal adóznak. Jelenleg a szállásainkat különböző csomagokban kínáljuk vendégeinknek, egy-egy időszakra több csomagunk van. Például ünnepi, akciós, hétvégi csomagok stb. Természetesen a csomagokon kívül foglalható szállás egy éjszakára, reggelivel is. Kérdéseim: 1) Mely csomag tekinthető alapcsomagnak? 2) Szállásféleségenként lehet alapcsomag? 3) Mikor számlázható a szállás részeként, 18 százalékos kulccsal a félpanziós vagy akár a teljes ellátás? 4) Hogyan állíthatjuk össze legkedvezőbben az ajánlatainkat? 5) Időnként (havonta, hetente) akár változhatnak az alapcsomagok? Mivel ezek a kérdések az árainkat, a fizetendő áfánkat jelentősen befolyásolják, nagy tisztelettel megköszönöm, ha válaszol nekem, és segít helyesen kezelni ezt a kérdést. Üdvözlettel: Véghné
Lakásáfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás új lakást vásárol, amit bérbe szeretne adni. Az építőtől szerkezetkészen veszi azt át, majd egy másik vállakozóval kulcsrakészre építteti. Ingatlan-bérbeadásra bejelentkezett áfakörbe. Kérdések: – Fordított áfa alá fog tartozni az ingatlan áfája, 5 vagy 27 %? – Az áfa levonható? – Ha egy idő után eladja ezt a lakást a vállalkozás, akkor azt áfásan vagy mentesen kell-e számlázza? – A cégtulajdonosnak – aki magánszemély – is értékesítheti a lakást? – Felmerül-e valamilyen időkorlát ez ügyben, meddig kell bérbe adni a lakást? Vagy mennyi idő után értékesíthető a lakás? Köszönöm válaszát.
Szállítási szolgáltatás áfakötelezettsége fordított áfás tevékenységnél Kérdés
Tisztelt Szakértő! Cégünk fordított áfás tevékenységhez szállítási feladatot végzett. Konkrétan egy épület pincetömbjének kiemeléséből keletkezett földet szállítottuk el lerakóhelyre. Sem a földkitermelést, sem a szállítóeszközre történő felrakást nem mi végeztük. A megrendelő a megrendelésben sem tájékoztatott, hogy a tevékenység fordítottáfa-köteles. Kizárólag föld elszállítását rendelte meg egy általa megadott címről. Az egyenes áfás számla kiállítását követően a számlát visszaküldte, azzal, hogy a tevékenység fordítottáfa-köteles. Sem az engedélyre, sem pedig a fordított áfára vonatkozó nyilatkozatot nem mellékelt. Kérdésem, hogy a fent leírt tevékenység fordítottan adózik-e? Válaszát előre is köszönöm.
Láncügylet harmadik országba Kérdés
Egy szlovák cégtől (A) egy magyar cég (B) árut vásárol, és azt továbbértékesíti egy izraeli cégnek (C). A szállítást A cég végzi C-nek, elvileg egy vámszabad területre, ez értelmezésem szerint egy láncügylet, ami az EU-n kívülre irányul. A számlázás a következők szerint alakul: az A cég áfamentes számlát állít ki B cégnek, majd a B (magyar) cég bejelentkezik az izraeli adóhatósághoz adószámért, és az izraeli áfával növelten állítja ki a számlát C-nek. Kérem erősítsen meg, vagy cáfoljon, jól gondolom-e a számlázás folyamatát! Előre is köszönöm! Üdvözlettel: Szántai Zoltán
Fuvarszervezés Kérdés
Tisztelt Adózóna! A kérdésem a következő. Egy magyar fuvarszervező cég ad egy megbízást egy szintén magyar, és szintén fuvarszervező cégnek. Ez a cég a megbízást egy szlovák cégnek adja ki. A szlovák cég áfamentes eurószámlát ad a cégnek. A második magyar cég szintén számlát állít ki annak a magyar cégnek, amelytől a megbízást kapta. A kérdés az, hogy a magyar cég a magyar cégnek áfás vagy mentes számlát állítson ki? A fuvar Szlovákiából Magyarországra történik. Köszönöm. Üdvözlettel: Éva
Alapítvány – intézményi elszámolás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Közhasznú alapítvány családi napközit és óvodát tart fenn. Az idei kincstári ellenőrzés során kötelezték, hogy az óvodát önálló intézménnyé tegye, melynek fenntartója az alapítvány marad. Szeretném megtudni a szabályos eljárási módot az alábbiak tekintetében: – Az óvoda dolgozóit át kell-e jelenteni az új intézménybe? minden költséget külön kell-e számláztatni az új intézményre (étkezés, reszi, alapanyag stb.)? – A kincstári támogatást az alapítvány kapja, melyet át kel utalni az óvoda bankszámlájára, hogyan kezeljük az alapítványban ezt a bevételt? – Beszámoló szempontjából az óvodának is kell intézményi beszámoló, majd az alapítványban is kell összesített beszámolót is készíteni?
Ingatlanértékesítés áfa Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. 2002-ben vásárolt egy ingatlant a hozzá tartozó földterülettel együtt. Az áfát akkor levonásba helyezte. Az ingatlan a földhivatali nyilvántartás szerint vendéglő (nem lakóingatlan). A valóságban hostelként (szálloda, közösségi szálláshely) működik. A kft. az évek során karbantartásokat végzett az ingatlanon, abban áfaköteles tevékenységet végzett. Most értékesíteni kívánja az ingatlant a hozzá tartozó földterülettel együtt egy cégnek (nem magánszemélynek). Az áfatörvényben meghatározott figyelési időszak miatt keletkezik-e áfa-visszafizetési kötelezettsége? Jelenleg nincs bejelentkezve az ingatlanértékesítés tekintetében adókötelessé tétel alá. Ha nem jelentkezik be az adókötelessé tételre, hogyan kell számlát kiállítania, keletkezik-e áfafizetési kötelezettség? Másik esetben, ha bejelentkezik (úgy tudom, ezt az értékesítést megelőzően is megteheti), akkor hogyan fog számlát kiállítani, kell-e áfát fizetnie? Köszönöm!
Harmadik országbeli értékesítés/szolgáltatásnyújtás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője tette fel nekem ezt a kérdést, amiben segítséget szeretnék kérni Önöktől. Eléggé nem átlátható számomra, de megpróbálok érthetően kérdezni. Adott egy külföldi cég (szlovák), aki rendelkezik vagyoni értékű joggal. Ez a cég kötött szerződést egy magyar kft.-vel, mely szerint a kft. bérbe adhatja ezt a jogot. (Itt gondolom valami közvetítő szerep léphet be a képbe.) Van egy dubaji magánszemély, aki bérbe venné ezt a jogot, illetve van egy dubaji cég is, amely szintén bérbe venné. A kérdés az lenne, hogy a magyar kft. bérbe adhatja-e egyáltalán ezt a jogot, ami nem az ő tulajdona? Vagy számlázhat-e egyáltalán ő a dubaji felek felé? (Logikusnak az tűnne, ha csak közvetítői jutalékot számlázna a szlovák cég felé.) Ha számláz, akár bérleti díjat, akár közvetítői jutalékot, áfásan kell számláznia a dubaji cégnek, illetve magánszemélynek? Ha a szlovák fél felé számláz jutalékot, az közösségen belüli szolgáltatás, és áfamentes? Köszönöm előre is a segítséget.
Katás, alanyi mentes számlázása külföldre, EU-n kívülre Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás, alanyi mentes egyéni vállalkozó vagyok, a szolgáltatásom webfejlesztés. Érdeklődni szeretnék, hogy pontosan mi a menete a külföldre való számlázásnak. Több könyvelőt kérdeztem már, de sajnos ellentmondásos információkat kaptam: 1. Ugyanúgy állítom ki a számlát, mint belföldön (cégnek és magánszemélynek is), és nem kell áfát fizetni, áfabevallást beadni. 2/A A cégnek áfa nélkül állítom ki a számlát. A számlára rá kell írni, hogy "áfa területi hatályán kívül", és amikor kiállítom, áfabevallást kell beadni. 2/B Ha magánszemélynek számlázok, akkor ugyanúgy állítom ki a számlát, mint belföldön (áfa nélkül, alanyi mentes, nem kell áfabevallás). Leginkább az utolsó pont érdekelne, hogy így megoldható-e a számlázás. Köszönettel, Farkas Dániel
Iparűzési adó Kérdés
Tisztelt Szakértő! Rendezvényszervező cég az általa szervezett rendezvényt időnként külső helyszínen, valamelyik vendéglőben tartja. Szerződés szerint olyan számlát kap, hogy külön soron szerepel az étel-ital szolgáltatás, és külön soron a terembérleti díj. Mivel a vendéglő alaptevékenysége a vendéglátás, ehhez szorosan kapcsolódik a terem használata, a terembérletet is áfásan számlázza. (Számlázhatná úgy is, hogy csak vendéglátás, és kész?) A rendezvényszervező cég ezt tételesen továbbszámlázza a résztvevők között úgy, hogy étel-ital szolgáltatás, és rendezvényszervezés költsége. A kérdésem ezzel kapcsolatban az, hogy a külön soron számlázott terembérleti díjat levonhatom-e az iparűzésiadó-alapból? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Asbóth Istvánné
Áfa – hibás teljesítési időpont Kérdés
Tisztelt Szakértő! A felek határozott idejű elszámolásban állapodtak meg, azonban a számlakibocsátó a számlát nem ennek megfelelően állította ki. 3 számla került kibocsátására: 1. számla kelte: 2015.12.05, telj.id.: 2015.11.28., fiz. hat.: 2015.12.29. (hibás) 2. számla kelte: 2016.01.10, telj.id.: 2015.12.29., fiz. hat.: 2015.12.29. (helyes) 3. számla – kelte: 2016.01.10, telj.id.: 2015.11.28., fiz. hat.: 2015.12.29. (sztornó) Az első számlának a harmadik a sztornója. Az 1. számla a novemberi, a 2. számla a decemberi áfabevallásban szerepel. Kérdésem: a 3. számlát melyik áfabevallásban kell szerepeltetnie a számlakibocsátónak, illetve a számlabefogadónak? Alkalmazható-e ilyen esetben az adóalap utólagos csökkentése? Köszönettel: Filip Emese