269 találat a(z) szálláshely-szolgáltatás cimkére

Szálláshely-szolgáltatás online foglalási rendszeren keresztül 2. Kérdés

https://adozona.hu/kerdesek/2019_9_25_Szallashelyszolgaltatas_online_fo_lxj A korábbi kérdésemhez kapcsolódóan kérdezném, hogy ha mint saját tulajdonú, nem szálláshely rendeltetésű lakást vagy üdülőt adnak ki adószámos magánszemélyként, a tételes átalányadózás választásán kívül választható-e 10 %-os költséghányados elszámolás? És ebben az esetben is kötelező regisztrálni az NTAK-nál, illetve az adatszolgáltatás? Válaszát előre is köszönöm.

Szálláshely-szolgáltatás, szolgáltatás besorolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Társas vállalkozás ingatlannal rendelkezik, tevékenységei között szerepel az ingatlan-bérbeadása – az áfa hatálya alá bejelentkezett –, illetve a szálláshely-szolgáltatás is. Rendelkezik olyan ingatlanrésszel, ahol a szobák ágyakkal, bútorokkal fel vannak szerelve. Hogyan, milyen ismérvek alapján kell eldönteni, hogy egy szolgáltatás szálláshely-szolgáltatásnak, vagy ingatlan-bérbeadásnak minősül? Milyen plusz szolgáltatásokat kell minimálisan nyújtani a kft.-nek ahhoz, hogy szálláshely-szolgáltatást számlázhasson? A szálláshely-szolgáltatás számlázása esetén mi lesz a számla teljesítési időpontja? Segítségüket köszönöm.

Szálláshely-szolgáltatás online foglalási rendszeren keresztül Kérdés

Tisztelt Szakértő! A következőkben kérném megerősítését, illetve véleményét. Szálláshely-közvetítő cégen (online) keresztül kerül kiadásra falusi ház. A szálláshely-közvetítővel van kapcsolat, neki fizetnek a bérbevevők. A kérdésem az, hogy a közvetítő cégnek a jutalékról kell-e számlát kiállítani, mivel ő a jutalékkal csökkentett összeget utalja a bérbeadónak. A bérbevevőknek van-e számlaadási kötelezettsége? Milyen nyilvántartásra kötelezett? Adószám kiváltásán és a helyi jegyzőnél történő bejelentkezésen túl van-e bármilyen jelentése kötelezettsége? Köszönettel.

Szálláshely-szolgáltatás: közvetítő számlázása, áfa – 2. Kérdés

Kedves László! Köszönöm a választ, de valószínűleg akkor rosszul fogalmaztam meg az előző kérdésem, mert a cég nem utazásszervező, erre nincs engedélye. Kizárólag utazásközvetítéssel foglalkozik (7911 TEÁOR). E tevékenysége mellett foglal külön még szálláshelyeket közösségben, 3. országban, illetve repülőjegyeket is foglal (7990 TEÁOR). Ezeket a szolgáltatásokat közvetített szolgáltatásként árulja önállóan, teljesen elkülönülten az utazásközvetítéstől. A repülőjegy rendben, mert nem áfás. A szálláshelyfoglalásban van bizonytalanságom, hogy ő mint a szolgáltatás igénybe vevője és nyújtója is egyben, a szálláshely-szolgáltatásra köteles-e A60 bevallást adni, ha igénybe veszi külföldi szervezőktől, az ingatlan fekvése szerinti teljesítési hellyel? Illetve amikor a magyar utasnak (adóalanynak) értékesíti ezt a szolgáltatást, akkor is mint eladott szolgáltatást, ezután kell-e a 92-es sorban (+A60) ismét feltüntetni ezeket az értékesített szolgáltatásokat? Konkrétan: szlovák utazásszervezőtől rendel szálláshelyet pár napra magyar magánszemélynek olaszországi hotelben. A pár nap foglalásról kap számlát a szlovák irodától, feltüntetve benne az olasz hotel nevét és a magánszemély nevét, a foglalt napok számát. A szlovák cég 0% áfásan számláz. Ezt az összeget egyben kiszámlázza a magyar közvetítő egy magyar adóalanynak 0% áfásan. Nekem az a fura, hogy senki nem fizet áfát. Én látom rosszul és tényleg jó ez így? Elnézést az előző, félreérthető kérdésemért. Köszönöm a választ és a türelmét.

Munkásszállás idegenforgalmi adó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy gazdasági társaság idényjellegű tevékenységéhez ingatlant bérel, ahol dolgozói részére biztosít szállást. Az ingatlan frekventált üdülőhelyen helyezkedik el, így a bérbeadót megkereste az önkormányzat a személyforgalom láttán, ezért bérbeadó benyújtotta a bérleti szerződést. A bérbevevő társaságot levélben kereste meg az önkormányzat azzal, hogy jelentkezzen be szálláshely-szolgáltatásra és fizessen idegenforgalmi adót. A bérbevevő társaság ezen a településen telephellyel nem rendelkezik, iparűzési adót nem fizet. A társaság válasz levélben nyilatkozatot tett, amely szerint 1.) kereskedelmi szálláshely szolgáltatást nem végez, 2.) a bérelt ingatlant munkásszállásként használja, 3.) a szállásért munkavállalóitól szállásdíjat nem szed, mindezek miatt fizető-vendéglátási tevékenység nem valósul meg az ingatlanban, ezért nem kötelezett idegenforgalmi adó bevallására és megfizetésére. Az önkormányzat újabb levélben fordult a társasághoz, a tevékenység NAV felé történő bejelentését firtatja és felhívja a társaságot adóbevallás benyújtására. Kérem Önöket a fenti eset véleményezésére, Önök szerint helyesen járt-e el a társaság? Üdvözlettel: Pintér László

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! 552006 TEÁOR számon folytatott üdülő bérbeadása pénztárgépköteles tevékenység lenne tudomásom szerint. Eddig még PTGSZLAH adatszolgáltatást nem adott le egyet sem az adószámos magánszemély, a számlát euróban állítja ki, évente egy számlája van. Kérem segítségüket, hogy tudnám ezt bepótolni, bevallani, a számlát forintban vagy euróban kell feltüntetni az adatszolgáltatásban? Köszönöm válaszukat.

Ingatlanok bérbeadásának, egyéb hasznosításának alapvető szabályai Cikk

A lakóingatlanok hosszabb-rövidebb időre történő hasznosításának legelterjedtebb módozatai a tartósabb jellegű bérbeadás, de egyre gyakoribb a rövidebb távú, leginkább turisztikai célú hasznosítás, szálláshely-szolgáltatás (fizető-vendéglátás). A Nemzeti Adó és Vámhivatal (NAV) információs füzetben részletezi ezen hasznosítási formák adózási lehetőségein túl a termőföld bérbeadására vonatkozó szabályokat is.

Airbnb adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély ingatlant ad bérbe (szja szempontjából év elején a nyilatkozata szerint 90 százalék képezi az adóelőleg alapját) és év közben airbnb – fizetővendéglátó tevékenységet szeretne folytatni, amire elvileg választhatná a tételes átalányadózást. Kérdésem: lehet-e külön-külön figyelembe venni adózás szempontjából a két tevékenységet, vagy mivel mind a kettő önálló tevékenységnek minősül, ezért amilyen adózási módot év elején választott, az vonatkozik a szálláshely-szolgáltatásra is? Köszönettel.

Közösségi szálláshely számlája Kérdés

Tisztelt Adózóna! Segítségüket szeretném kérni az alábbi üggyel kapcsolatban: Ha egy vállalkozás a közösségen belül szálláshelyet vesz igénybe (nevezetesen Angliában), akkor milyen számlát várjon el a partnertől, hogy az azt a magyar könyvelésében szerepeltethesse, és költségként elszámolhassa? Történetesen az angol partner kijelentette, hogy nincs közösségi adószáma, ezért ilyen számlát nem tud kiállítani számunkra. Befogadható enélkül is a számla? Mit kell tennem magyar vállalkozóként az áfában? Bevallásban nem tudom szerepeltetni a közösségi adószám hiánya miatt. Kérem, segítsenek, mi ilyenkor a helyes eljárás! Köszönettel: Városi Ágnes

Ki, kinek, mennyit számláz? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kereskedelmi célú szálláshely-szolgáltatás három szereplős, az airbnb, a magyar közvetítője és a szálláshely bérbeadója. A vendég az airbnb-nek fizet, a bérbeadó a pénzt a magyar közvetítő cégtől kapja. Ki kinek számláz, és mennyit, ki ad számlát a vendégnek az általa fizetett összegről? Köszönettel!

Szálláshely-szolgáltatás online foglalási rendszeren keresztül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a szakvéleményét kérni, hogy amikor nem a szálláshelyszolgáltató veszi át a szolgáltatása díját, hanem azt online foglalási rendszeren keresztül kapja meg átutalással (a jutalék levonása után), kell-e igénybevevőnként számlát kiállítania, ha kell, milyen adattartalommal? Ügyfelem alanyi adómentes. A számlára szerintem igénybevevőnként fel kell vezetni a szállásdíj összegét, valamint az idegenforgalmi adót, és külön soron levonásba kell helyezni a foglaláskor a közvetítőnek átutalt összeget. Bonyolítja még a dolgot, hogy a foglalást intéző cég közösségi tagállambeli, és euróban adja meg a beszedett díjat. Várom szives válaszát, köszönettel: Pócsföldi Zoltánné

Kata, szállás-zolgáltatási tevékenység Kérdés

Tisztelt Szakértő! 2020. évben katás vállalkozóként szeretném felvenni a szálláshely-szolgáltatási tevékenységet 552006 TEÁOR kóddal Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. A szálláshely-szolgáltatási tevékenységet egy lakásban (egész évben) és egy hétvégi házban (idény jelleggel május 15-étől október 15-éig) folytatnám. Tehetem-e katás vállalkozóként? Köszönöm válaszát.

Az szja-bevallásokban figyelni kell a szálláshely-szolgáltatások és a kriptovaluták adózására Cikk

Az szja-bevallások elkészítésekor fokozottan ügyelni kell a szálláshely-szolgáltatások és a kriptovaluták adózására – hívja fel a figyelmet a Deloitte a május 20-ai benyújtási határidő közeledtével.

Magán szálláshely Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély falusi turizmus keretén belül magánszálláshely-szolgáltatást végez. Önálló tevékenységből származó jövedelme után 10 százalék költséghányaddal számolja az szja-t. Ezen jövedelem után 2018-ra kötelezett eho, fizetésére illetve 2019. évtől szochóra? Az alap a bevétel 90 százaléka, és az eho, szocho 19,5 százalék? A bevallás közelgő határideje miatt kérném mielőbbi válaszukat! Tisztelettel: Bodolai Marianna

Szálláshely-szolgáltatás, alanyi adómentesség 2019 (magánszemély) Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemélyként nem falusi egyéb szálláshelyen szálláshely-szolgáltatás nyújtása esetén is 12 millió HUF az alanyi adómentesség felső határa 2019-től? Válaszát köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

HIPA alapja átalányadózó egyéni vállalkozónál

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Teszt kérdés

Adózóna szerkesztőség

kérdések és válaszok

Elszámolható a nyugta?

Antretter Erzsébet

adószakértő, adótanácsadási üzletágvezető

Niveus

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink