265 találat a(z) szálláshely-szolgáltatás cimkére

Szálláshely – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem tájékoztatásukat: Kft. panziót üzemeltet. A vendégek az alábbiak szerint rendelhetik meg a szolgáltatást: - szállás+ reggeli - szállás+reggeli+vacsora (félpanzió) Önállóan csak szállás nem vehető igénybe, kizárólag valamelyik étkezéssel. (Ezeknek a "csomagoknak" külön napi díja van.) Kérdésem az lenne, hogy abban az esetben, ha a vendég a szállást reggelivel, vagy vacsorával együtt kéri, ezt külön kell-e számlázni, illetve egyben, egy szolgáltatásként, és hány százalék áfát tartalmaz ekkor a számla? Tisztelettel: Szabó Zoltánné

Szálláshelykiadók, figyelem! Ki adhat ki ingatlant, és hogyan kell adózni? Cikk

Tombol a nyár, felpörgött az idegenforgalmi szezon, a privát szálláshelyeken is egymásnak adják a kilincset a turisták. Cikkünkben részletesen bemutatjuk, hogy milyen formában végezhetnek szálláshely-szolgáltató tevékenységet a magánszemélyek, és hogyan kell adózniuk az ebből származó jövedelmük után.

PTGSZLAH nyomtatvány Kérdés

Tisztelt Cím! Segítségét szeretném kérni az alábbi kérdésben. Abban az esetben, ha OTP SZÉP-kártyával történik a szálláshely-szolgáltatás kiegyenlítése, akkor kell-e kiállítani készpénzfizetési számlát, mivel az összeg bankszámlára érkezik? Ez készpénzfizetésnek minősül-e, mert akkor küldeni kell a PTGSZLAH nyomtatványon? Ez vonatkozik-e az ingatlan-bérbeadásra és az őstermelői tevékenységre? Vagy ez csak a falusi szálláshely-szolgáltatásra vonatkozik? TEÁOR AZONOSÍTÓ: 5520 Várom válaszát.

Fizetővendéglátás: el lehet-e számolni gépkocsiátalányt? Cikk

A szálláshely és a szálláskiadó lakhelye közötti távolságra elszámolható-e az 500 kilométeres gépkocsiátalány? Illetve a szálláshelyen az áram és a közüzemek négyzetméter-arányosan elszámolhatók-e? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértő válaszolt.

Kinek kell pénztárgép ingatlan kiadásakor? Itt a válasz Cikk

Turistáknak lakást bérbeadók kötelesek pénztárgépet használni erre a tevékenységre? – kérdezte olvasónk. Juhász Tibor okleveles adószakértő válaszolt.

Lakáskiadás – pénztárgép Kérdés

Tisztelt Adózóna! A kérdésem a következő lenne: Van egy lakás, amit turistáknak adnak ki. Engedéllyel, ifával, természetesen számlával. A NAV-hoz való bejelentkezésnél, a NAV információs vonalán azt a felvilágosítást kaptuk, hogy 552006 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. alá tartozik. Valóban kötelesek pénztárgépet használni erre a tevékenységre? Vagy a NAV-nál mondtak rossz TEÁOR kódot, és ez a fajta szolgáltatás nem is ide tartozik? Köszönöm.

Kft. üdülőt vásárol Kérdés

Tisztelt Szakértó! Egy kft. egyéb szálláshely-szolgáltatással bővítené tevékenységi körét, melyhez két magánszemélytől vásárolna egy üdülőt. Az egyik magánszemély eladja a részét, a másik magánszemélytől bérelné az üdülőt. A vásárlást adásvételi szerződéssel, a bérlést bérleti szerződéssel kötné meg. Kérdésem: a szerződések aláírása után mik az első bejelentési kötelezettségek (NAV felé, önkormányzat felé, stb.) Köszönöm a választ. INVEST

Kereskedelmi szálláshely bejelentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. kereskedelmiszálláshely-szolgáltatást és büfé-üzemeltetést végez a székhelyén. Rendelkezik az önkormányzattól igazolással, melyen jelölik, hogy milyen szám alatt vették fel a falusi szállásadók nyilvántartásába. Illetve megtette a bejelentést az önkormányzat felé a kereskedelmi tevékenység folytatásáról. Az lenne a kérdésem, hogy az adóhatóság felé a 201T változásbejelentő lapon be kell-e jelenteni az önkormányzattól kapott nyilvántartási számot? Úgy láttuk, hogy csak a működési engedélyek számát kell bejelenteni, az önkormányzattól kapott igazolás nem számít működési engedélynek. Válaszát előre is köszönöm. Szabóné Sós Ildikó

Szálláshely-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném megkérdezni hogy a feleség tulajdonában lévő házat a férj egyéni vállalkozásának keretében szálláshelyként bérbeadhatja-e? Eddig, mint adószámos magánszemély adta bérbe a feleség, de mivel a férjének is van ház a tulajdonában, amit a vállalkozás keretében bérbead, a feleség házát is bevihetné a vállalkozásába? Kell valamilyen szerződés abban az esetben, ha igen? Válaszát előre is köszönöm!

Vasárnapi zárva tartás Kérdés

Tisztelt Szakértő! A 2014. évi CII. törvény a kiskereskedelmi szektorban történő vasárnapi munkavégzés tilalmáról szóló törvény tilalma vonatkozik-e az alábbi esetre? Vállalkozásunk erdei iskolai szálláshely-szolgáltatást végez 6 darab különböző épületben egy faluban. Egy lakókocsiból átalakított kis boltot alakított ki, amiben jégkrémet, üditőt, csokikat, stb. árul az ide érkező, elsősorban gyermekek részére. A boltot igény szerint nyitjuk ki, tehát nincs állandó nyitvatartási idő. Kérdés, hogy a vasárnap megszálló vendégeknek ke lehet-e nyitni a miniboltot? Másik kérdés, hogy a vállalkozás egy horgásztavat is üzemeltet, ahol büfében árul üditőt, és szeszes italt, elsősorban hétvégén van forgalom, mivel akkor jönnek a horgászok. A büfé kinyithat vasárnap is? Előre is köszönöm válaszát.

Szállásszolgáltatás számlázása Kérdés

Ügyfelem egy világméretű amerikai szállásszervező céghez csatlakozott, hogy a budapesti lakását ily módon hasznosítsa alkalmanként szállásként. A cég internetes felületén bizonyos feltételek kiválasztásával megvalósult a csatlakozás. Működik a dolog. A szállást igénybe venni kívánó vendég kiválasztja a szállást, majd a regisztráció után kifizeti az amerikai cégnek a szállásdíjat, melyről visszaigazolást kap. A lakás tulajdonosa pedig a cégnél használatos elszámolás és a szolgáltatás igénybe vevőjének véleményezése után megkapja a kiadott éjszakák után a számlájára a pénzét. A kérdésem arra vonatkozik, hogy ügyfelemnek számlát kellene kiállítania, a pénztárgép erős túlzás a mértékre, de kinek? A szolgáltatás igénybe vevője a szállás lefoglalásakor már kifizette a szállásdíjat. Az amerikai cég nem kér, és igényt sem tart a számlára. A cég honlapján a fizetési rendszerre vonatkozóan annyi található, hogy az általa fizetett összeg mindent tartalmaz, ha értelmezhető az áfa, akkor azt is. Ügyfelem tevékenysége megkezdésekor az 55.9 tevékenységet és tételes átalányadózást választott, mely 2014-ben tartalmában megváltozott, és ha jól értem, akkor az 55.2 tevékenység alá sorolandó, és pénztárgép-használatára lenne köteles. A másik kérdésem az lenne, hogy ha 2014-ben nem a pénztárgépet kívánta választani, hanem a számlázást, azonban mindezt most 2015-ben szeretné a NAV felé pótolni, lehetséges-e? Illetve, ha nem állított ki számlát, akkor mit pótol? Nyilvántartásként a utalások elszámolását használta.

Szálláshely-szolgáltatások áfarendszer-beli kezelése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. panziót üzemeltet. A szállást reggelivel kínálja a vendégeknek, vagyis a szállásdíj tartalmazza a reggelit. Emellett különféle csomagokat tervez kialakítani, amelyek egyéb szolgáltatásokat is tartalmaznak (félpanziós csomag, fürdőbelépős csomag, kedvezményes étel- vagy italfogyasztás a szomszédos csárdában, stb.) Hogyan kell helyesen kiszámlázni a szállást, illetve a csomagokat? Ha jól értelmezzük a NAV 2009. 07. 14-ei tájékoztatását, akkor véleményünk szerint – mivel a nyújtott szolgáltatások a csomag részét képezik, azaz ugyanannyiba kerül a szállás akkor is, ha a vendég valamelyik szolgáltatást nem veszi igénybe –, a szállásdíj lesz csak feltüntetve a számlán, és 18 százalékos áfakulccsal adózik. Amennyiben a csomag tartalmán felül vesz igénybe szolgáltatást a vendég (például a félpanzión felül még kér egy étkezést), úgy azt külön sorban részletezve számlázza ki a kft. a megfelelő áfakulccsal. Válaszát előre is köszönöm!

2015-től havi adatszolgáltatás pénztárgépek használata helyett Kérdés

2015-től a kizárólag számlát adó, de egyébként pénztárgép használatára kötelezettek számláinak adatszolgáltatási mentessége megszűnik. Szálláshely-szolgáltató, aki a TEÁOR magyarázata szerint szállással kapcsolatosan egyéb szolgáltatásokat is nyújthat, minden ezzel kapcsolatos tevékenysége esetén pénztárgép-használatra kötelezett, vagy csak a szállással kapcsolatosan? Illetve egy autóalkatrész-kereskedő pénztárgép-használatra kötelezett, ha van bemutató terme, ami átvevő helynek is minősül internetes vásárlása lebonyolítása kapcsán, illetve az utcáról betérők is vásárolhatnak a nagykereskedők mellett? Köszönettel.

Egyéni vállalkozó – szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni egy vitás kérdés eldöntésében. Egyik ügyfelünk bolti kiskereskedelmet végző egyéni vállalkozó, az áfában általános szabályok szerint adózik. Magánszemélyként végezhet-e szálláshely-szolgáltatást alanyi adómentesen, tekintettel arra, hogy e tevékenységből származó bevétele nem éri el a 6 millió forintot? Másképp fogalmazva a kérdést: a 6 millió forintos értékhatárba az egyéni vállalkozás és a magánszemélyként végzett szálláshely-szolgáltatás bevételeit össze kell-e vonni? Köszönettel.

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egy szálláshely-szolgáltató kft. alanyi adómentességet választott. Szerződést kötött egy írországi hirdető céggel, aki vendégeket szerez neki jutalékért. Két ügyletet számláznak: a magyarországi társaság a szálláshely árát, az írországi cég pedig a kezelési költségét számlázza. A bankszámlán a jutalékkal csökkentett összeget írják jóvá. Milyen számlát kell kiállítani? Helyes az, ha a magyarországi cég alanyi adómentes számlát ír a szállóvendégnek? Az írországi cég pedig közösségi szolgáltatást nyújtóként fordított áfás számlát állít ki? Viszont akkor ezekről az alanyi adómentes cégnek, ha minden igaz, adóbevallási kötelezettsége keletkezik. Segítségüket előre is köszönöm.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink