269 találat a(z) szálláshely-szolgáltatás cimkére
Pénztárgép szálláshelyen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szálláshely-szolgáltatással szeretnénk foglalkozni, mely szerint magánszemélytől bérbe vett lakásokat adnánk ki rövidtávú tartózkodásra, belföldi és külföldi magánszemélyek részére. A lakások bútorozottak, teljesen felszereltek, és maximum 4 fő részére lenne bennük ágy. Kizárólag önellátással történne a lakások kiadása. Véleményünk szerint ez a TEÁOR 55.90 alá tartozik, így nem kötelező a pénztárgép használata. Ha Ön szerint ez mégis az 55.20 alá tartozik, akkor hogyan tudom megoldani a pénztárgép használatát, ha van egyszerre 5 lakás, és nem üzemeltetünk irodát, mivel a foglalások kizárólag internetes szállásfoglaló oldalon keresztül érhetők el? Megtisztelő válaszukat előre is köszönöm!
Booking.com
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kft. ügyfelem szálláshely-szolgáltatással foglalkozik, többször adott ki lakást a booking.com oldalon keresztül. Kérdésem lenne, hogy az itt igénybevett szolgáltatás közösségi szolgáltatásnak minősül-e, illetve igénybevételéhez szükséges-e közösségi adószám kiváltása? Köszönöm, Annamária
Eho elszámolása költségként
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély adószámos magánszemélyként szálláshely-szolgáltatást végez, akkor az szja törvény szerint az általa fizetendő 27 százalékos egészségügyi hozzájárulás az önálló tevékenység bevételével szemben elszámolható költségként. A kérdésem az lenne, hogy a ténylegesen tárgyévben utalt eho vonható-e csak le , vagy az adott évet terhelő adó (hiszen a IV. negyedéves előleg és az esetleges adókülönbözet csak a következő évben kerül utalásra). Ha ez utóbbi, akkor hogyan alakul az szja és az eho alapja? Például ha 200 000 forint a jövedelem, akkor abból előbb megállapítom a 27 százalék ehót, ami 54 000 forint és az szja-t már csak a 140 000 forint után fizetem? Eltérhet a két adó alapja egymástól? Előre is köszönöm a választ!
Illetékmentesség bővülése 2016-tól
Kérdés
Szeretném megkérdezni, hogy a szálláshely-üzemeltetési engedély iránti kérelem illetékköteles-e? Azt olvastam, hogy az üzletek működésével kapcsolatos eljárás illetékmentes lesz 2016-tól. ez vonatkozik a szálláshely iránti kérelemre is (239/2009. kormányrendelet)? A választ előre is köszönöm!
Szálláshely továbbértékesítésének áfavonzata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Belföldi utazási iroda harmadik országból szálláshelyet vesz megrendelője kérésére (belföldi cég), amely továbbszámlázza a szolgáltatást egy szintén belföldi cégnek. Az utazási iroda által bekért nyilatkozat szerint a megrendelő nem utas. Kell-e áfát felszámítani, ha nem, akkor mely jogszabály értelmében? Mire kell még figyelni? (Például a számlán fell kell tüntetni, hogy közvetített szolgáltatást tartalmaz?) Köszönöm a segítséget!
Számlázás 2016.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy panzió számlázásánál a következő esetek fordulnak elő, és ezzel kapcsolatban a számla kelte, teljesítési idő és a fizetés határideje lenne a kérdésem. előlegszámla: átutalással érkezik például 01. 10-én, vendég érkezése: 06. 28.; előlegszámla: bankkártyával leemelve például 01. 10-én, vendég érkezése: 06. 28., 3 nap múlva írják jóvá a számlánkon; előlegszámla: SZÉP-kártyával, vagy elküldi a vendég az igazolást, hogy elindította az előleget, például 01. 10-én, ezt 5 banki nap után írják jóvá, vagy ha nem küld igazolást, akkor csak akkor tudjuk meg, amikor a bankszámlákon megjelenik, a számla fizetési mód bankkártya: vendég érkezik 01. 15., bankkártyával leemelve 01. 15. Az összeg 3 nap múlva kerül a bankszámlánkra, számla fizetési mód SZÉP-kártya: vendég érkezik 01.15. szép kártyával leemelve 01.15. Az összeg 5 banki nap múlva kerül a bankszámlánkra Előre fizetés átutalással, például a vendégek érkeznek 03. 30-án, de az egész szállásdíjat előre ki akarják fizetni 01. 20-án. Több hónapos vendégnél havonta történik a fizetés, a számla kiállítása után. Például a 01. havi számlának mi a teljesítési ideje, ha a számlázás kelte 01.10.? Válaszát köszönöm, Zsuzsa
Egyéni vállalkozó bérbeadási tevékenységének adózása
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Az alábbi kérdésekre kérném álláspontjukat. Főállás mellett egyéni vállalkozó kataalanyként adózik ezen jövedelmei után, áfa tekintetében pedig alanyi adómentességet választott. Magánszemélyként a közeljövőben egyéb szálláshely-szolgáltatást kíván végezni. Ismereteim szerint ez áfa szempontjából adóköteles tevékenység, tehát az alanyi mentesség határába az ebből a tevékenységből származó bevételt is be kell számítani, azaz amikor az egyéni vállalkozói tevékenységből származó bevétel és a szálláshely-szolgáltatásból származó bevétel összege átlépi a hatmillió forintos alanyi mentesség határát, onnantól áfás lesz mindkét tevékenység bevétele. A katás bevétel adózásában viszont nem lép be a 6 millió forint fölötti 40 százalékos adó, hiszen az csak az egyéni vállalkozói tevékenységre vonatkozik. A szálláshely-szolgáltatásra pedig választhatja a magánszemély az átalányadózást. Egy másik verzióban a magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végezne. Az ingatlan-bérbeadás áfa adónemben adómentes tevékenység. Tehát tudomásom szerint ez nem számít bele az alanyi mentesség értékhatárába. Az ingatlan-bérbeadás adózására az általános szabályok szerint kerül sor, a vállalkozó a bevételeiből levonja költségeit, a jövedelem pedig 16 százalékal adózik, és terheli még 14 százalék eho, amennyiben a bevétele 1 millió forint fölött van. Kérném álláspontjukat a fenti ügyletek adózásával kapcsolatosan.
Norvég állampolgár egyéb szálláshely-szolgáltató
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Norvég adóilletőségű és állampolgárságú magánszemély budapesti lakását turistáknak adná bérbe. Választhatja-e az átalányadózást (32 ezer forint/szoba)? Ha később a tételes költségelszámolásra térne át, mennyi idő után teheti ezt meg? Kell-e ehót fizetnie? Köszönettel: Komáromy Erika
Kata és ifa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szeretnék tájékoztatást kapni az alábbi kérdésemre: Kisadózó szálláshely-szolgáltatást végző (TEÁOR 5590) egyéni vállalkozónak a szálláshely díja mellett a szolgáltatást igénybe vevőjétől beszedett helyi idegenforgalmi adót (ifa) fel kell tüntetnie a számlán, vagy elégséges, ha a díjtól elkülönítve, bevételi pénztárbizonylaton vételezi be az ifát? A kisadózói árbevételek között kell szerepeltetni az ifát, beletartozik az ifa az éves maximum 6 millió forintos bevételi értékhatárba? A szíves válaszadását előre is megköszönöm: Strausz Tibor Adózóna előfizető
Szálláshely-szolgáltatás és kata
Kérdés
Magánszemély szálláshely-szolgáltatásra váltott ki adószámot. Lehet-e emellett katás egyéni vállalkozó, aki oktatással foglalkozna?
Szálláshely-szolgáltatás és ingatlan-bérbeadás egy időben
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Magánszemély szálláshely-szolgáltatásra adószámot váltott ki, áfa szempontjából alanyi mentességet, szja tekintetében tételes átalányadózást választott. Az adószám kiváltásánál csak a szálláshely-szolgáltatást (5520 és 5590 teáor) jelölte meg. Egy másik ingatlanját hosszú távon bérbe adná magánszemélynek (6820 teáor), bérleti szerződés szerint, nem számlával. Kérdésem, hogy az ingatlan-bérbeadásból származó jövedelem a szálláshely-szolgáltatás 6 millió forintos alanyi mentességet biztosító jövedelmébe beletartozik-e vagy sem? A bérbeadásból származó jövedelem nem éri el az 1 millió forintot évente, alapesetben nem ehoköteles, feltételezem a szálláshely-szolgáltatás jövedelme ezt nem növeli, mert azután az eho meg van fizetve.
Tételes átalányadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bolti kiskereskedelmet folytató egyéni vállalkozó egy megüresedett lakóingatlanának kiadását tervezi. Miközben egyéni vállalkozása keretében tovább folytatja bolti kiskereskedelmi tevékenységét, választhat-e tételes átalányadózást a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatási tevékenységére, melynek következtében az egyéni vállalkozóként keletkezett bevételében nem jelenik meg a szálláshely-szolgáltatás bevétele? A bolti kiskereskedelmi tevékenysége tekintetében mindenképpen áfa fizetésre kötelezett, hiszen bevétele átlépi a 6 millió forintot. Tételes átalányadózói tevékenységéből származó bevétele pedig biztosan nem éri el a 6 millió forintot. Választhatna-e a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás tevékenységére alanyi adómentességet? Válaszát előre is köszönöm!
Lehet, hogy rosszul választott adózási formát?
Cikk
Olvasónk rájött, hogy nem választhatta volna a tételes átalányadózást. Mit tehet utólag? Kérdésére Surányi Imréné adószakértő válaszolt.
Szálláshely-szolgáltatás áfakulcsa
Kérdés
Függ-e a szálláshely-szolgáltatásra felszámítandó áfa kulcsa attól, hogy a cég az általa üzemeltetett/birtokolt létesítményre vonatkozóan számláz külföldi szállásközvetítő felé szállásköltséget, vagy hogy más szálláshelyét közvetíti tovább a külföldi partner felé (továbbértékesített szolgáltatás)? A szállás végfelhasználója, igénybevevője a külföldi közvetítővel áll kapcsolatban (EU-ban bejegyzett cégről van szó).
Egyéb szálláshely-szolgáltatás
Kérdés
Egy amerikai szálláshely-közvetitő cég az őt megkereső ügyfele részére szálláshelyet közvetít oly módon, hogy az utazóval előre átutaltatja a számlájára a bérelt szálláshely diját..Az így átutalt összegből levonja a saját közvetítői jutalékát, és a fennmaradó dijat átutalja a szálláshelyet kiadónak. Se számlát nem kér, se nem ad, csak érkezik a vendég, és kész. Kérdés, hogy a bérbeadónak milyen feladata van, kell-e számlát kiállitania, küldenie, hogy szabályosan járjon el?