269 találat a(z) szálláshely-szolgáltatás cimkére
Szálláshely-szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalását. Van egy szálloda, mely szálláshely-szolgáltatást nyújt. Megnevezésben szálláshely reggelivel vagy szálláshely félpanzióval. Kérdésünk, hogy ebben az esetben külön kell-e bontanunk a reggelit/félpanziót a szálláshely-szolgáltatástól? Valamint ebben az esetben hány százalékos áfakulccsal kell számlázni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Tóth Mária
Katás cég szálláshely-szolgáltatása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás cég szeretne szálláshely-szolgáltatással foglalkozni, valamint ingatlan bérbeadásával. Megteheti-e?
Bérbeadás vagy szálláshely-szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk haszonélvezetében lévő lakóházat bérbeadásra hirdette meg, albérlőt keresett. Egy cég jelentkezett, aki munkásainak keres szálláslehetőséget. Négy hónapra vennék ki a házat, de a szerződésben benne lenne, hogy szeretnének 10 naponta takarítást és ágyneműcserét is. A kérdésem az lenne, hogy így ez a tevékenység minek minősül? Ingatlan-bérbeadásnak, illetve az ágyneműcsere és a takarítás miatt már szálláshely-szolgáltatásnak? Ha ez utóbbi, akkor melyik ÖVTJ kód alá tartozik? 552006 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. 559001 Egyéb szálláshely-szolgáltatás Mivel egyébként katás egyéni vállalkozóról van szó, ezért kedvező lenne, ha szálláshely szolgáltatásként a kata hatálya alatt végezhetné a tevékenységet. Ugyanakkor tartunk tőle, hogy a bérbeadás hosszú távú jellege, illetve a nem turisztikai cél miatt esetleg egy ellenőrzés során bérbeadásnak minősítenék, ami nem végezhető kata alatt. Kérem segítségüket a helyes tevékenység meghatározásában. Előre is köszönjük válaszát!
Egyéb szálláshely szolgáltatás előleg-számla
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendégházat üzemeltető, áfamentes adószámos magánszemély a hozzá beérkezett foglalásokra átutalt előlegekről köteles-e előlegszámlát kiállítani, vagy elegendő a szolgáltatás igénybevételekor egyetlen számlát megírni, amely tartalmazza a teljes árat és a levont, már előre megfizetett előleg különbözetét? Illetve az idegenforgalmi adó a vendégektől átvehető-e nyugtán, vagy a számlán kell feltüntetni? Válaszát előre is köszönöm! Gy. F.
Szálláshely-, kempingszolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kempingben a lakókocsi-, valamint sátorhely-szolgáltatás áfamértéke a 18%-os kategóriába tartozik? Vagy saját lakókocsi, saját sátor vagy kempinghely bérlete és 25% áfa? Megítélésem szerint a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás alá tartozik és 18% áfa. Várom szíves válaszát.
Szálláshely-szolgáltatás átalányadójának bevallása a 1653-ason
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Átalányadós szálláshely-szolgáltatást kell-e szerepeltetni a 1653-as bevallásban? Ha igen, milyen mezőkben, mit kell megadni? Üdvözlettel: Miklós Attila
Pénztárgép-kötelezettség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem, szíveskedjék segíteni abban, hogy az 559001 ÖVTJ besorolás alá tartozó egyéb szálláshely-szolgáltatás esetében kötelező-e 2017-től a pénztárgép használata?
Szálláshely-szolgáltatásból származó jövedelem adózása
Cikk
Olvasóink kérdéseiből úgy tűnik, sokan nem ismerik pontosan a turistáknak, nyaralóknak, alkalmi vendégeknek történő szállásadásból származó jövedelem adózási szabályait. Cikkünkben összefoglaltuk a tudnivalókat: a vonatkozó kormányrendelet, az Szja. tv., az Eho. tv., az Áfa tv. és a helyi adó törvény legfontosabb előírásait.
Rövid időtartamú lakásbérbeadás – szja, eho
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély rövid időtartamú szálláshely-szolgáltatást (TEÁOR 55.20.) végez egyrészt az Airbnb-n keresztül, másrészt belföldi személyeknek is. Kérdéseim: 1. Hogyan alakul az adózása az szja és eho vonatkozásában, ha nincs semmilyen munkaviszonya (nem biztosított) és akkor, ha van 2 cégnél 4-4 órás munkaviszonyban minimálbért meghaladó jövedelme? 2.A jövedelme után kell-e negyedévente adóznia, vagy csak a 2017. évi szja-bevallásában kell majd? 3. Ha tételes átalányt választ (évente és szobánként 32 ezer Ft), akkor is csak év végén kell adóznia, vagy negyedévente? 4. Átalányadózás esetén eho-t csak akkor kell fizetnie, ha éves szinten a bevétele meghaladja az 1 millió Ft-ot, és akkor fizet 14% eho-t a teljes jövedelme után? Válaszukat előre is köszönöm.
Áfa
Kérdés
Tisztelt Adószakértő! Az Szja .tv. 1. sz. melléklet 8.6.f.) pontja alapján a munkáltató szálláshelyet biztosít a munkavállalójának. A munkavállaló állandó lakhelye a munkavégzés helyétől több mint 300 km távolságra van és a munkavégzés helyén nem rendelkezik lakóingatlannal és más szálláslehetőséggel. A szálláshellyel a munkáltató szerződésben állapodik meg és a számlát közvetlenül a munkáltató részére címzi a szálláshely-szolgáltató. A kérdésem arra irányul, hogy a számlában szereplő áfát a munkáltató visszaigényelheti-e? Kérem véleményét a fentiekre vonatkozóan. Köszönöm.
Falusi szálláshely-szolgáltatás nyilvántartása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ügyfelem falusi szálláshely-szolgáltatást végez egyéni vállalkozóként. A kereskedelemről szóló törvény és a vonatkozó kormányrendelet áttekintése után sem találtam olyan szabályozást, amely kötelező nyilvántartás vezetését írná elő. Minden jogszabályhely az engedélyeztetési eljárást szabályozza igen részletesen, azonban a folyamatban lévő szolgáltatás során semmilyen nyilvántartásról nem rendelkeznek. Felmerült a kérdés, hogy egy esetleges NAV-ellenőrzés esetén milyen nyilvántartással kellene rendelkeznie ügyfelemnek? Köszönöm előre is a válaszát.
Szálláshely-szolgáltatás
Kérdés
Kedves Veronika! Az alábbi kérdésemhez kapcsolódó válaszra szeretnék reagálni: http://adozona.hu/kerdesek/2017_2_16_Kft_tulajdonaban_levo_ingatlan_be_mnk Biztos, hogy alapesetben mentes az áfa alól a szálláshely-szolgáltatás is? Az áfatörvény 86. § (2) pontja ezt írja: Az (1) bekezdés l) pontja nem alkalmazható: a) az olyan bérbeadásra, amely tartalma alapján kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás nyújtásának minősül; Köszönettel!
Ingatlanhoz kapcsolódó áfakérdés
Kérdés
Egy kft. 6 darab új lakóingatlant vásárolt (turisztikai) szálláshely-szolgáltatási tevékenység céljából. A NAV tájékoztatója szerint a szálláshely-szolgáltatás az áfatörvény rendszerében ingatlan bérbeadásnak minősül. (https://www.nav.gov.hu/data/cms400071/Kereskedelmi_szallashely_szolgaltatast_online_foglalasi_rendszeren_keresztul_nyujto_adoalanyok_adozasara_vonatkozo_legfontosabb_tudnivalok.pdf) Áfatörvény 124. § h) és i) szerint adólevonási tilalom áll fenn: h) a lakóingatlant terhelő előzetesen felszámított adó; i) a lakóingatlan építéséhez, felújításához szükséges terméket terhelő előzetesen felszámított adó; Viszont ha túlnyomó részt áfás bevétel (18 százalékos szálláshely- szolgáltatás) kapcsolódik az ingatlanhoz, akkor a közvetlenül az ingatlanhoz kapcsolódó kiadások és költségek áfája levonhatóvá válik (áfatörvény 125. §). A „túlnyomó részt” ebben az esetben az adózónak kell bizonyítani, minimum 90 százalékos teljesülés esetén igazolt. Tehát ha az ingatlan minimum 90 százalékos kihasználtsággal működik, akkor a kiadások, költségek áfája teljesen levonhatók. Ha nem éri el a 90 százalékot, akkor évente év végén felül kell vizsgálni, és a levonásba helyezett áfát korrigálni kell. Az ingatlanokra vonatkozó megfigyelési időszak 240 hónap. (Áfatörvény 135.§ (1) b) és (2) b).) Jól értelmeztük az áfatörvényt?
Egyéb szálláshely-szolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Sazkértő! Ügyfelem nyugdíjas, adószámos magánszemély, jelenleg szőlőtermesztéssel foglalkozik. Szeretné kiterjeszteni a tevékenységét a lánya tulajdonában lévő ingatlan bérbeadásával, természetesen az "egyéb szálláshely-szolgáltatás" tevékenységi kör felvételével. Két kérdésem merült fel: – Milyen konstrukcióban lehetséges ez? Úgy tudom, létezik olyan fogalom, hogy "szívességi lakáshasználati szerződés", amit ügyfelem kötne a lányával, mindenféle ellenszolgáltatás, díj megfizetése nélkül. – Ügyfelem jelenlegi tevékenységét az áfa általános szabályai szerint gyakorolja, a bérbeadás alapesetben áfamentes lenne, de bejelentkezhetne arra, hogy a bérbeadást a 27 százalékos áfakulcs alkalmazása mellett szeretné gyakorolni? Köszönöm segítségét!
Magánszemély bérbeadó és az áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném szíves segítségüket: adószámos magánszemély (áfa szempontjából alanyi adómentes) ingatlan-bérbeadásból szerez jövedelmet. Emellett a nyári hónapokban (szintén magánszemélyként) egyéb szálláshelyadási szolgáltatással is foglalkozik. Ezen tevékenységére vonatkozóan az átalányadózást választotta (max. 90 nap/éves szabály betartásával). A kérdésem konkrétan az lenne, hogy a 8 millió forintos áfa alanyi mentességi határ figyelésénél össze kell-e vonni a két tevékenységből származó jövedelmet? Ugyanis a fizető vendéglátásra vonatkozó bevételt (mivel átalányadó szerint adózik) nem is kell feltüntetni az szja bevallásban (plusz pl. egy jövedelemigazolás igénylésénél sem számít jövedelemnek a fizető vendéglátásból szerzett bevétel...). Válaszukat előre is megköszönve, tisztelettel maradok!