243 találat a(z) szálláshely-szolgáltatás cimkére

Műszaki berendezések vagy sem? Kérdés

Tisztelt Szakértő! A társaság fő tevékenysége egyéb szálláshely-szolgáltatás. Apartmanokat vesz bérbe, és rövid távra kiadja azokat. Ezek az apartmanok teljes mértékben, háztartási gépekkel is felszereltek. Kérdés, hogy az apartmanokba vásárolt tévé, klímaberendezés besorolható-e a műszaki eszközök közé, és azzal (az egyéb feltételek megléte esetén) az adóalap csökkenthető-e a taotörvény 7. § zs) pont alapján (kkv-kedvezmény)? Mivel a szállásokat például televízió, illetve klíma nélkül manapság nemigen lehet kiadni. Válaszukat előre is köszönjük.

Szálláshely-szolgáltatás II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Korábban feltett kérdésemet pontosítanám azzal, hogy a szóban forgó szálláshely-szolgáltatás nem üzleti céllal nyújtott szálláshely-szolgáltatás. Ebben az esetben is ugyanazok az áfaszabályok a közösségi szolgáltatásnyújtás esetén. Tehát alanyi adómentes adóalany nyújt szolgáltatatást, a szállás belföldön van, és szlovák cég veszi igénybe. Köszönettel.

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Egyesületünk alanyi adómentes. Szálláshely-szolgáltatást is végzünk. A szálláshely belföldön van. Most igény lenne egy szlovák cég részéről az alkalmazottai elszállásolására, huzamosabb ideig. Kérdésem, hogy szükséges a közösségi adószám kiváltása és bármiféle adózási kötelezettség keletkezik-e a szolgáltatásnyújtással kapcsolatban (áfabevallás, összesítő jelentés)? Köszönettel várom válaszát.

Bejelentés, adózás Kérdés

Egy belterületi társasházi apartmanházban van egy nyaralóként üzemelõ üdülõingatlan, amit szeretnék magánszemélyként hasznosítani. Lehetõség van január elejétõl hosszú távra, 90 napot meghaladóan kiadni egy cégnek, amely számlát kér, majd pedig az igényeknek megfelelõen rövidebb távra, később pedig – ha lenne rá mód – ismét hosszabb távra hasznosítanánk. Egy éven belül ugyanazt az ingatlant különbözõképpen hasznosítanám. Az önkormányzat felé történõ bejelentkezést külön intézném Az világos számomra, hogy a szálláshely-szolgáltatás a 90 napot nem haladhatja meg, így az elsõ idõszak biztos, hogy bérleti idõszak lesz. Kérdésem az lenne, hogyan kell bejelenteni a tevékenységet a NAV-hoz? Mindkét tevékenységet be kell jelentenem egyszerre – egyéb ingatlan-bérbeadásként, egyéb szálláshely-szolgáltatásként –, vagy lehetõség van arra, hogy elõször az egyéb ingatlan-bérbeadási tevékenységet jelentem be, majd pedig, ha ténylegesen létrejön a rövidebb távú "bérbeadás", akkor szálláshely-szolgáltatással egészítem ki? Vagy az utóbbi esetben a bérbeadás törlõdik, és csak a szálláshely-szolgáltatás marad, majd, amikor hosszabb távra sikerül kiadni, akkor ismét bejelenteni a bérbadást? Miután ugyanazon ingatlanról van szó, lehet-e éven belül ezt a két tevékenységet felváltva végezni, és akkor hogyan kell bejelenteni? Hogyan mûködik ez? Az biztos, hogy alanyi mentességet választok (az ingatlan-bérbeadás amúgy is mentes). Választhatom-e éven belül ugyanarra az ingatlanra vonatkozóan a bérleti tevékenységhez kapcsolódóan a tételes költségelszámolást és a szálláshely-szolgáltatásra pedig az átalányadózást? Úgy gondoltam, hogy elsõ lépésben bejelentkezem az ingatlan-bérbeadási tevékenységre, mert az önkormányzatnál még nem tudtam elindulni, és majd, amikor az önkormányzati bejelentésem is elkészült, és rendben van minden, akkor pedig bejelenteném a szálláshely-szolgáltatást. Tudom, hogy itt nincs arányosítás, az éves díjat kifizetem, függetlenül attól, hogy hány hónapig végzem ezt a tevékenységet.

Szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném állásfoglalását. Van egy szálloda, mely szálláshely-szolgáltatást nyújt. Megnevezésben szálláshely reggelivel vagy szálláshely félpanzióval. Kérdésünk, hogy ebben az esetben külön kell-e bontanunk a reggelit/félpanziót a szálláshely-szolgáltatástól? Valamint ebben az esetben hány százalékos áfakulccsal kell számlázni? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: Tóth Mária

Katás cég szálláshely-szolgáltatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás cég szeretne szálláshely-szolgáltatással foglalkozni, valamint ingatlan bérbeadásával. Megteheti-e?

Bérbeadás vagy szálláshely-szolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk haszonélvezetében lévő lakóházat bérbeadásra hirdette meg, albérlőt keresett. Egy cég jelentkezett, aki munkásainak keres szálláslehetőséget. Négy hónapra vennék ki a házat, de a szerződésben benne lenne, hogy szeretnének 10 naponta takarítást és ágyneműcserét is. A kérdésem az lenne, hogy így ez a tevékenység minek minősül? Ingatlan-bérbeadásnak, illetve az ágyneműcsere és a takarítás miatt már szálláshely-szolgáltatásnak? Ha ez utóbbi, akkor melyik ÖVTJ kód alá tartozik? 552006 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s. 559001 Egyéb szálláshely-szolgáltatás Mivel egyébként katás egyéni vállalkozóról van szó, ezért kedvező lenne, ha szálláshely szolgáltatásként a kata hatálya alatt végezhetné a tevékenységet. Ugyanakkor tartunk tőle, hogy a bérbeadás hosszú távú jellege, illetve a nem turisztikai cél miatt esetleg egy ellenőrzés során bérbeadásnak minősítenék, ami nem végezhető kata alatt. Kérem segítségüket a helyes tevékenység meghatározásában. Előre is köszönjük válaszát!

Egyéb szálláshely szolgáltatás előleg-számla Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendégházat üzemeltető, áfamentes adószámos magánszemély a hozzá beérkezett foglalásokra átutalt előlegekről köteles-e előlegszámlát kiállítani, vagy elegendő a szolgáltatás igénybevételekor egyetlen számlát megírni, amely tartalmazza a teljes árat és a levont, már előre megfizetett előleg különbözetét? Illetve az idegenforgalmi adó a vendégektől átvehető-e nyugtán, vagy a számlán kell feltüntetni? Válaszát előre is köszönöm! Gy. F.

Szálláshely-, kempingszolgáltatás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kempingben a lakókocsi-, valamint sátorhely-szolgáltatás áfamértéke a 18%-os kategóriába tartozik? Vagy saját lakókocsi, saját sátor vagy kempinghely bérlete és 25% áfa? Megítélésem szerint a kereskedelmi szálláshely-szolgáltatás alá tartozik és 18% áfa. Várom szíves válaszát.

Szálláshely-szolgáltatás átalányadójának bevallása a 1653-ason Kérdés

Tisztelt Szakértő! Átalányadós szálláshely-szolgáltatást kell-e szerepeltetni a 1653-as bevallásban? Ha igen, milyen mezőkben, mit kell megadni? Üdvözlettel: Miklós Attila

Pénztárgép-kötelezettség Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem, szíveskedjék segíteni abban, hogy az 559001 ÖVTJ besorolás alá tartozó egyéb szálláshely-szolgáltatás esetében kötelező-e 2017-től a pénztárgép használata?

Szálláshely-szolgáltatásból származó jövedelem adózása Cikk

Olvasóink kérdéseiből úgy tűnik, sokan nem ismerik pontosan a turistáknak, nyaralóknak, alkalmi vendégeknek történő szállásadásból származó jövedelem adózási szabályait. Cikkünkben összefoglaltuk a tudnivalókat: a vonatkozó kormányrendelet, az Szja. tv., az Eho. tv., az Áfa tv. és a helyi adó törvény legfontosabb előírásait.

Rövid időtartamú lakásbérbeadás – szja, eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély rövid időtartamú szálláshely-szolgáltatást (TEÁOR 55.20.) végez egyrészt az Airbnb-n keresztül, másrészt belföldi személyeknek is. Kérdéseim: 1. Hogyan alakul az adózása az szja és eho vonatkozásában, ha nincs semmilyen munkaviszonya (nem biztosított) és akkor, ha van 2 cégnél 4-4 órás munkaviszonyban minimálbért meghaladó jövedelme? 2.A jövedelme után kell-e negyedévente adóznia, vagy csak a 2017. évi szja-bevallásában kell majd? 3. Ha tételes átalányt választ (évente és szobánként 32 ezer Ft), akkor is csak év végén kell adóznia, vagy negyedévente? 4. Átalányadózás esetén eho-t csak akkor kell fizetnie, ha éves szinten a bevétele meghaladja az 1 millió Ft-ot, és akkor fizet 14% eho-t a teljes jövedelme után? Válaszukat előre is köszönöm.

Áfa Kérdés

Tisztelt Adószakértő! Az Szja .tv. 1. sz. melléklet 8.6.f.) pontja alapján a munkáltató szálláshelyet biztosít a munkavállalójának. A munkavállaló állandó lakhelye a munkavégzés helyétől több mint 300 km távolságra van és a munkavégzés helyén nem rendelkezik lakóingatlannal és más szálláslehetőséggel. A szálláshellyel a munkáltató szerződésben állapodik meg és a számlát közvetlenül a munkáltató részére címzi a szálláshely-szolgáltató. A kérdésem arra irányul, hogy a számlában szereplő áfát a munkáltató visszaigényelheti-e? Kérem véleményét a fentiekre vonatkozóan. Köszönöm.

Falusi szálláshely-szolgáltatás nyilvántartása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem falusi szálláshely-szolgáltatást végez egyéni vállalkozóként. A kereskedelemről szóló törvény és a vonatkozó kormányrendelet áttekintése után sem találtam olyan szabályozást, amely kötelező nyilvántartás vezetését írná elő. Minden jogszabályhely az engedélyeztetési eljárást szabályozza igen részletesen, azonban a folyamatban lévő szolgáltatás során semmilyen nyilvántartásról nem rendelkeznek. Felmerült a kérdés, hogy egy esetleges NAV-ellenőrzés esetén milyen nyilvántartással kellene rendelkeznie ügyfelemnek? Köszönöm előre is a válaszát.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Áfaarányosítás

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 április
H K Sze Cs P Sz V
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5

Együttműködő partnereink