adozona.hu
Így kell a távolléti díjat kiszámolni kismama esetén
//adozona.hu/munkajog/Igy_kell_a_tavolleti_dijat_kiszamolni_kisma_NTDM9I
Így kell a távolléti díjat kiszámolni kismama esetén
Tapasztalatok szerint sok munkáltatónak jelent problémát, hogyan kell kiszámolni a teljes munkaidős foglalkoztatás keretében felgyülemlett szabadságot a szülés után részmunkaidőbe visszatérő kismamák esetében, illetve, ha nem foglalkoztatják őket tovább, akkor milyen szabályok vonatkoznak a munkavégzés alóli mentesítésre, a végkielégítésre, a szabadság megváltására.
Gyakran előfordul, hogy a gyermek gondozása céljából kivett fizetés nélküli szabadság néhány évét követően a munkába visszatérő kismama él a törvényi lehetőséggel, és részmunkaidős foglalkoztatást választ. A munka törvénykönyve (Mt.) 61. paragrafusának (3) bekezdése alapján ugyanis a munkáltató a munkavállaló ajánlatára a gyermek hároméves koráig – három vagy több gyermeket nevelő munkavállaló esetén a gyermek ötéves koráig – köteles a munkaszerződést az általános teljes napi munkaidő felének megfelelő tartamú részmunkaidőre módosítani.
Ilyen esetben pedig problémaként jelentkezik a teljes munkaidős foglalkoztatás keretében felgyülemlett szabadság elszámolása részmunkaidőben. Arra is példa akad, hogy a visszatérő munkavállaló munkaviszonyát a munkáltató rövid időn belül megszünteti. Ilyenkor pedig azt kell tudni, hogy a munkavégzés alóli mentesítés, végkielégítés, valamint a szabadságmegváltás távolléti díját miként számoljuk. Ezekre a kérdésekre adunk választ az alábbiakban.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, amelyben részletezzük a gyermekgondozással töltött időre járó szabadság megváltására vonatkozó szabályokat a legkülönfélébb esetekre vonatkozóan.
A teljes cikkhez előfizetőink és az oldalunkon próbaregisztrálók (korlátozott ideig) férnek hozzá, ha email-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (0)