311 találat a(z) napidíj cimkére

Így változik a gépkocsivezetők és árukísérők napidíja 2016-tól Cikk

Változik a közúti árufuvarozásban, személyszállításban résztvevő gépkocsivezetők és árukísérők napidíja a 2016. évtől. Azt is tudni kell, hogy a napidíj igazolás nélkül elszámolható mértéke eltérő attól függően, hogy külföldi, vagy belföldi kiküldetésről van szó.

Belföldi napidíj elszámolása Kérdés

Kedves Szakértő! Cégünk évek óta az ország több területén végez szolgáltatást. Dolgozóinknál kiküldetési rendelvény alapján számoljuk el az üzemanyagköltséget, valamint 500 forint napidíjat, adómentesen. Könyvelőnk a napokban egy továbbképzésen azt a tájékoztatást kapta, hogy 2015. 01. 01-től megszűnt az adómentes belföldi napidíj. Mivel cégünknél több embert érint ez az elszámolás, szeretnénk tudni, valóban ilyen törvény van-e életben, melyik az a törvényi szabályozás, amely ezt előírja? Várjuk válaszukat, hogy továbbra is adómentes-e a napi 500 forint napidíj. Ha nem, mennyi az adóvonzata? Valamint, ha 500 forintnál magasabb összeget fizetünk ki napidíjként, az afeletti összeg után milyen közterhekkel kell számolnunk? Köszönettel várjuk sürgős válaszukat, amennyiben lehetséges.

Külföldön dolgoztatja munkavállalóit? Kezelje külön az egyes bérelemeket! Cikk

A külföldön foglalkoztatott munkavállalók esetében az egyes bérelemekre vonatkozó adózási szabályokat külön-külön is érdemes megvizsgálniuk a magyarországi munkáltatóknak, hogy tisztában legyenek azzal, hogy az adott juttatás költségtérítésnek, vagy munkabérnek minősül-e, és utóbbi esetben figyelembe lehet venni a minimálbér-követelmények teljesítésekor.

Külföldi kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Gázolajszámla, úthasználatidíj-bizonylat, reptéri taxiszolgáltatás számla, szállásdíjszámla: A számlák rendes külföldi áfás számlák nem közösségi beszerzések, de csak olyan számlát tudnak adni külföldön, amire nem írják rá a cég nevét (nincs is hely a számlán erre). Hogyan lehet ezeket a tényleges kiadásokat elszámolni Magyarországon? Hogyan lehet a külföldi áfás számlákból az áfát visszaigényelni Németországból, Ausztriából? A bt. munkája miatt kell külföldre utazni a bt. beltagjának, aki személyesen közreműködik a cégben, és ehhez repülőjegyet kell vásárolni. A repülőjegyre nem írták rá a cég nevét, csak az utazó beltag magánszemély neve szerepel rajta. Hogyan lehet ezt a tényleges költséget Magyarországon elszámolni? Külföldi kiküldetés esetén a bt. beltagjának (aki személyesen közreműködik a cégben és beltag is, végzi a külföldi munkát) lehet-e valamilyen formában napidíjat fizeni? A külföldi kiküldetés napidíjának milyen tb- és adózási vonzata van? A külföldi kiküldetés költségelszámolására milyen szabályok vonatkoznak?

Jó hír a gépkocsivezetőknek Cikk

A kormány napi 40 euróról 60 euróra emelte 2016. januártól a nemzetközi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatottak – igazolás nélkül elszámolható – külföldi kiküldetéshez kapcsolódó napidíját, az erről szóló rendelet a legutóbbi Magyar Közlönyben jelent meg.

Egyéni vállalkozó Kérdés

Egyéni vállalkozó külföldi munkavégzés idejére elszámolhatja-e a 285/2011. (XII. 22.) kormányrendelet szerinti napidíjat? Ez megfele-e az szja törvény 11. sz. melléklet 19. pontja szerint elismert költségnek?

Külföldi napidíj Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy utazási irodánál, mely autóbuszos utakat szervez külföldre a sofőr részére napidíjat fizet. Ez a törvény alapján napi 40 euró lehet. A kérdésem, hogy ebben az esetben ez adóköteles-e, tehát a 30 százalék adómentes és az a fölötti rész adóköteles-e, vagy a teljes összeg kifizethető a sofőr részére a tevékenység speciális jellegére vonatkozóan. Várom válaszukat.

Egyszerűsített foglalkoztatás napi 10 órában Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó egyszerűsített foglalkoztatással alkalmazza a munkavállalóját, napi 10 órában. A probléma az, hogy a fizetési jegyzék készítésénél a program hibát jelez, mert a napi 8 órán felüli 2 óra túlóra arányosítottan meghaladja a Mt. 109. §-ában meghatározott éves 250 óra túlórát. Törvényes-e az a megoldás, hogy munkaszerződést kiegészítő megállapodást kötnek egymással, amelyben leírják, hogy napibért határoznak meg, ami napi 10 óra munkaidőre szól, és magában foglalja a munkaidő-beosztás szerinti munkaidőre járó bért, valamint az azon felül járó pótlékokat? Napibér: (611x10óra)+(611x50 %x2óra)=6721 forint, azaz 6800 forint napibér. Helyes-e ez a gondolatmenet? Köszönöm válaszát!

Alkalmi munkavállaló maximum napi díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállaló bérét a 2010. évi LXXV.törvény szabályozza. Ha szakképzett, a minimum napibér 4889 forint+1000 forint közteher. Maximum adható 2015-ben 9660 forint+1000 forint közteher? De ebben az esetben a bejelentett munkavállaló a különbözet után (4771 forint) szja-t köteles fizetni? Munkáltatónak nincs pluszköltsége? Előre is köszönettel.

Napidíj juttatása 2. Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea! Köszönöm szépen a válaszát. Arra a kérdésemre, hogy a civil szervezet tagjai (akik nincsenek alkalmazásban) kaphatnak-e adómentesen 15 eurónak megfelelő összegű napidíjat, nem kaptam egyértelmű választ. Úgy tűnik, hogy csak az önkénteseknek jelentene ez adóköteles jövedelmet. Ha jól értelmezem, akkor az alapító tagoknak ez nem lenne adóköteles bevétel. Kérem, legyen szíves megerősíteni, ha így van. Köszönöm. Tisztelettel: P.Mária

Napidíj juttatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Civil szervezet tagjai hivatalos külföldi kiküldetésen vesznek részt. Lehet-e részükre adómentesen kiküldetési napidíjat fizetni abban az esetben, ha nem állnak munkaviszonyban az egyesületnél? Amennyiben nem, megoldást jelenthet-e, ha az egyesületnél önkéntesként vannak bejelentve? Az adómentes napidíj maximum 15 eurónak megfelelő összeg lehet, igazolás nélkül? Ha e fölött kapnak, abban az esetben az egyesület, mint természetbeni juttatás után, adót köteles fizetni? Válaszát köszönöm. Tisztelettel: P.Mária

Napidíjjal kapcsolatos kérdés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk belső szabályzata alapján külföldi kiküldetésre napidíjat fizet. Mivel a napidíj fizetése nem kötelező, a kérdésem az lenne, hogy szabályozhatjuk-e úgy a belső szabályzatban a napidíj fizetését, hogy az csak munkanapokra járjon, a kint töltött hétvégékre ne? Válaszát köszönöm.

Napidíj árfolyama Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tehergépkocsi-vezetők napidíjának forintra történő átszámításakor az szja-törvény 4. paragrafus b) bekezdést alkalmazva a bevétel megszerzése napját megelőző hónap 15-ei MNB-árfolyamot használjuk. Az szja-törvény 9. paragrafusa értelmében a bevétel megszerzésének időpontja pénz esetében az a nap, amikor azt átvették, a számlán jóváírták. Kérdések: 1. A napidíjak (40 euró/nap) kifizetése történhet egyösszegben utólag a személyi alapbérrel egy időben (például a januári bér+napidíj február 10-éig)? 2. Ha a munkáltató utólag egy összegben rendezi a napidíjat, például február 10-én, akkor a bevétel megszerzésének időpontja február, és így a január 15-ei MNB-árfolyamot kell alkalmazni? 3. A decemberi napidíj esetében, amit a következő év januárjában fizetnek ki, a december 15-ei árfolyam a megfelelő? 4. Ha a munkáltató például járatonként rendezi a napidíjat (minden út végén elszámolnak napidíj tekintetében, és ki is fizeti azt), a bevétel-megszerzés időpontjának azt kell tekinteni, amikor a részére ténylegesen ezen a jogcímen kifizették, és ehhez az időponthoz igazítva kell az MNB-árfolyamot használni?

Minimálbér: nagyon fontos döntés az Európai Bíróságtól Cikk

A magyar jogalkalmazás szempontjából is fontos döntést hozott az Európai Bíróság 2015. február 12-én a C/396-13 sz. ügyben minimálbér témakörben. E döntés ugyan nem a „német minimálbér” néven elhíresült szabállyal összefüggésben, hanem egy korábbi ügyben született, ám lényeges a tekintetben, hogy a minimálbér-szabályozások szempontjából hogyan kell eljárni az egyes bérelemeket illetően.

Német minimálbér elszámolása Kérdés

Kedves Szakértő! Sok munkáltatónak problémát okoz a Németországba fuvarozó sofőrök kötelező német minimálbérének az elszámolása. Kérdéseim is ehhez a témához kapcsolódnak. A gépkocsivezető részére (FEOR 8417) elég, ha csak a minimálbért adják (105 000 Ft) vagy meg kell adni a garantált bérminimumot (122 000 Ft)? A napi 40 eurós költségtérítés betudható-e a német minimálbérbe (a napidíj egy részét vagy teljes egészét úgy számolnák el, hogy a német munkavégzés idejére járó német minimálbért betudják a napidíjba)? A havi munkaórák számát meg lehet-e bontani Németországban végzett időszakra (német minimálbér) és Magyarországon végzett időszakra (magyar bér). Ebben a formában megfelel-e mind a magyar, mind a német elvárásnak? Fuvarozó újságban sok cikk megjelent a témával kapcsolatban, amelyek ellentmondásos információkat tartalmaznak. Segítségüket előre is köszönöm! Szombati Imréné

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink