303 találat a(z) napidíj cimkére

Alkalmi munkavállaló maximum napi díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alkalmi munkavállaló bérét a 2010. évi LXXV.törvény szabályozza. Ha szakképzett, a minimum napibér 4889 forint+1000 forint közteher. Maximum adható 2015-ben 9660 forint+1000 forint közteher? De ebben az esetben a bejelentett munkavállaló a különbözet után (4771 forint) szja-t köteles fizetni? Munkáltatónak nincs pluszköltsége? Előre is köszönettel.

Napidíj juttatása 2. Kérdés

Tisztelt Kneitner Lea! Köszönöm szépen a válaszát. Arra a kérdésemre, hogy a civil szervezet tagjai (akik nincsenek alkalmazásban) kaphatnak-e adómentesen 15 eurónak megfelelő összegű napidíjat, nem kaptam egyértelmű választ. Úgy tűnik, hogy csak az önkénteseknek jelentene ez adóköteles jövedelmet. Ha jól értelmezem, akkor az alapító tagoknak ez nem lenne adóköteles bevétel. Kérem, legyen szíves megerősíteni, ha így van. Köszönöm. Tisztelettel: P.Mária

Napidíj juttatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Civil szervezet tagjai hivatalos külföldi kiküldetésen vesznek részt. Lehet-e részükre adómentesen kiküldetési napidíjat fizetni abban az esetben, ha nem állnak munkaviszonyban az egyesületnél? Amennyiben nem, megoldást jelenthet-e, ha az egyesületnél önkéntesként vannak bejelentve? Az adómentes napidíj maximum 15 eurónak megfelelő összeg lehet, igazolás nélkül? Ha e fölött kapnak, abban az esetben az egyesület, mint természetbeni juttatás után, adót köteles fizetni? Válaszát köszönöm. Tisztelettel: P.Mária

Napidíjjal kapcsolatos kérdés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk belső szabályzata alapján külföldi kiküldetésre napidíjat fizet. Mivel a napidíj fizetése nem kötelező, a kérdésem az lenne, hogy szabályozhatjuk-e úgy a belső szabályzatban a napidíj fizetését, hogy az csak munkanapokra járjon, a kint töltött hétvégékre ne? Válaszát köszönöm.

Napidíj árfolyama Kérdés

Tisztelt Szakértő! Tehergépkocsi-vezetők napidíjának forintra történő átszámításakor az szja-törvény 4. paragrafus b) bekezdést alkalmazva a bevétel megszerzése napját megelőző hónap 15-ei MNB-árfolyamot használjuk. Az szja-törvény 9. paragrafusa értelmében a bevétel megszerzésének időpontja pénz esetében az a nap, amikor azt átvették, a számlán jóváírták. Kérdések: 1. A napidíjak (40 euró/nap) kifizetése történhet egyösszegben utólag a személyi alapbérrel egy időben (például a januári bér+napidíj február 10-éig)? 2. Ha a munkáltató utólag egy összegben rendezi a napidíjat, például február 10-én, akkor a bevétel megszerzésének időpontja február, és így a január 15-ei MNB-árfolyamot kell alkalmazni? 3. A decemberi napidíj esetében, amit a következő év januárjában fizetnek ki, a december 15-ei árfolyam a megfelelő? 4. Ha a munkáltató például járatonként rendezi a napidíjat (minden út végén elszámolnak napidíj tekintetében, és ki is fizeti azt), a bevétel-megszerzés időpontjának azt kell tekinteni, amikor a részére ténylegesen ezen a jogcímen kifizették, és ehhez az időponthoz igazítva kell az MNB-árfolyamot használni?

Minimálbér: nagyon fontos döntés az Európai Bíróságtól Cikk

A magyar jogalkalmazás szempontjából is fontos döntést hozott az Európai Bíróság 2015. február 12-én a C/396-13 sz. ügyben minimálbér témakörben. E döntés ugyan nem a „német minimálbér” néven elhíresült szabállyal összefüggésben, hanem egy korábbi ügyben született, ám lényeges a tekintetben, hogy a minimálbér-szabályozások szempontjából hogyan kell eljárni az egyes bérelemeket illetően.

Német minimálbér elszámolása Kérdés

Kedves Szakértő! Sok munkáltatónak problémát okoz a Németországba fuvarozó sofőrök kötelező német minimálbérének az elszámolása. Kérdéseim is ehhez a témához kapcsolódnak. A gépkocsivezető részére (FEOR 8417) elég, ha csak a minimálbért adják (105 000 Ft) vagy meg kell adni a garantált bérminimumot (122 000 Ft)? A napi 40 eurós költségtérítés betudható-e a német minimálbérbe (a napidíj egy részét vagy teljes egészét úgy számolnák el, hogy a német munkavégzés idejére járó német minimálbért betudják a napidíjba)? A havi munkaórák számát meg lehet-e bontani Németországban végzett időszakra (német minimálbér) és Magyarországon végzett időszakra (magyar bér). Ebben a formában megfelel-e mind a magyar, mind a német elvárásnak? Fuvarozó újságban sok cikk megjelent a témával kapcsolatban, amelyek ellentmondásos információkat tartalmaznak. Segítségüket előre is köszönöm! Szombati Imréné

Külföldi kiküldetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha külföldi kiküldetésre 420 eurót adunk munkavállalónknak, és ebből az összegből 345 euró összegű számlával (üzemanyag, autópályadíj) rendelkezik. Jól értelmezzük-e az Szja tv. 3.melll II./7./b pontját, hogy a 420*30%-a , max naponta 15 euró igazolás nélkül elszámolható (5 napra kapta ezt az összeget, 5*15=75 euro adható igazolás nélkül.) Ami kérdéses: 420-345=75 euró (5 napra vonatkozik), akkor adómentesen, igazolás nélkül adható? Ebben az esetben a teljes összeget kiküldetési napidíjként kell könyvelni 55. Egyéb személyi jellegű ráfordítások között, és nem 51. anyagjellegű ráfordítás (üzemagnyagktg) és az autópálya díjat 52. Igénybe vett szolgáltatásokra. Gondolom a teljes összegről el kell számolnia a a külf.kiküldetési rendelvény nyomtatványon? Segítségüket előre is köszönöm! Már több kérdést találtam ezzel kapcsolatban, de mégis más jellegű volt.

Ennyit kell fizetni az állásidőre, a napidíjra, külföldi munkára Cikk

A cég átmenetileg nem tud munkát adni dolgozóinak, mennyi bért köteles fizetni? Külföldi munkánál mennyi a napidíj, figyelembe kell-e venni az adott ország előírásait? Olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária ügyvéd munkajogászunk válaszolt.

Külföldi napidíj meghatározása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nemzetközi fuvarozással foglalkozunk. A sofőröknek adómentesen adható max. napi 40 euró napidíj. 1) A munkaszerződés megkötésekor kötelező-e írásba foglalni a napidíj összegét is, mint például a munkabért? 2) A munkavállalóknak egységesen kell-e juttatni napidíjat, vagy munkavállalónként eltérő lehet az összege? 3) Jogszabályba ütközik-e, ha a munkáltató ugyanazon munkavállalónak minden hónapban más összegű napidíjat ad? Például az adott hónap fuvarjainak számából és összegéből kiindulva számolná ki, hogy melyik hónapban melyik munkavállalónak mennyi napidíjat ad.

Rendelkezésre állás, készenlét, napidíj Kérdés

Tisztelt Adózóna.hu! Építőipari vállalkozásunk túlnyomórészt külföldön végez munkát. Mivel van olyan hónap, amikor nem kell dolgozniuk, mert nincs megrendelésünk, ezért a dolgozókkal úgy szeretnénk megállapodni, hogy arra az időszakra, amikor otthon lehetnek és dolgozniuk sem kell, kevesebb bért kapnának, mint azokban a hónapokban, amikor külföldön dolgoznak. Kérdéseink: 1. Van-e minimális előírás a készenléti idő bérezésére vonatkozóan? Egyáltalán ezt lehet-e készenléti időnek nevezni? 2. Külföldi munkavégzés esetén, ha jól tudjuk, nincs minimális előírás napidíj fizetésére, viszont 30 százalék, max. 15 EUR adható adómentesen? 3. Figyelembe kell-e vennünk külföldi munkavégzés esetén, hogy az adott országban mekkora a helyi minimálbér? Köszönettel, Szentesi Péter

Belföldi napidíj Kérdés

Kormányrendelet alapján adni kell belföldi kiküldetés esetén a dolgozónak 6 órát elérő távollét esetén 500 forint nettó napidíjat. Érdeklődni szeretnék, hogy ilyenkor a távollétbe beletartozik-e az utazás időtartama, vagy ez a kérdés egy belső szabályzatban alakítható? Belföldi kiküldetésnek számít-e, és jár-e a nettó 500 forint, ha a dolgozó a cég által fizetett OKJ-s oktatáson, továbbképzésen, vagy iskolarendszerű oktatásban vesz részt? Köszönöm válaszukat!

Külföldi napidíj Kérdés

Külföldi kiküldetésbe küldött dolgozónak kötelező-e napidíjat adni a bérén kívül? Köszönöm. Mikro

Árfolyam használata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Külföldi kiküldetés utáni napidíjat a megelőző hónap 15. napján érvényes MNB-árfolyamon forintosítom. Ha ezen a napon nincs árfolyam (például szombatra – nem munkanap –, vasárnapra, ünnepnapra esik), melyik árfolyamot kell használnom? Köszönve válaszukat!

Külföldi üzleti út Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cég kettő munkavállalója kétnapos üzleti úton volt Olaszországban saját gépkocsijukkal. Hogyan lehet ennek a költségét részükre elszámolni? Milyen dokumentálási kötelezettsége van a munkavállalónak és a cégnek? Napidíj fizethető? Az egyik munkavállaló hozta a tankolási és az autópályadíj-számlákat, a másik sajnos nem. Melyik esetben miként járjunk el? Köszönöm!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Telek értékesítése felépítmény nélkül

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Amerikából származó jövedelem

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

USA kiküldetés

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 szeptember
H K Sze Cs P Sz V
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Együttműködő partnereink