311 találat a(z) napidíj cimkére
Fuvarozó belföldi napidíja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy egyéni vállalkozó belföldi fuvarozással foglalkozik. Az alkalmazottja részére elszámolunk 3000 forint költségtérítést. A vállalkozó részére is el lehet ezt számolni vagy csak alkalmazotti jogviszonyban? Ugyanez a kérdésem egy egyszemélyes kft. esetében is, hogy ott a tag elszámolhatja-e a napidíjat magának? Jelenleg tagi jogviszonyban van bejelentve, lehetséges-e, hogy alkalmazotti jogviszonyba átjelentsük, attól függetlenül, hogy egyszemélyes a kft.? Várom válaszukat.
Belföldi vagy külföldi napidíj Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ha közúti árufuvarozásban résztvevő gépkocsivezető Bécsbe fuvaroz, az országhatár-átlépések (oda, vissza) közötti idő nem éri el a 8 órát. Emiatt nem adható neki adómentesen külföldi napidíj. Távolléte meghaladja a 6 órát, de belföldről kilép. Adható neki adómentesen belföldi napidíj, ha más térítést nem kap? Vagy lehetséges, hogy neki nem adható adómentesen napidíj átalány, sem belföldi, sem külföldi? Válaszát előre is köszönöm!
3,5 tonna alatti fuvarozás unióba Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyik ügyfelünk most kezdett Németországba, Ausztriába kis teherautóval fuvarozni, a gépkocsivezető munkaviszonyban van. A gépkocsivezető kaphat napi 60 euró napidíjat, de úgy tudom nem kötelező. Úgy tudjuk, ha Németországban vagy Ausztriában rakodik le, vagy fel, meg kell adni az ottani minimálbért a dolgozónak. Azt is tudjuk, hogy 2018-ban mennyi a német és osztrák minimálbér. Le tudnák vezetni példával, hogy ezt hogyan kell számolni: például ha 12 órakor ér Németországba, 14 órakor lerakodik és egy óra múlva indul visszafelé 15 órakor, és 17 órakor visszalép a német határon. Olvastam olyan állásfoglalást is, hogy ha napidíjat kap, és az több mint a külföldi minimálbér, akkor nem kell adni például a német minimálbért. Igaz lenne ez (esetünkben nem kamionról van szó, csak kis teherautóról)?
Helyettesítés Kérdés
Tisztelt Szakértő! A következő ügyben szeretnék állásfoglalást kérni: Egy dolgozó munkaszerződésben a munkavégzés helyeként ez szerepel: 1./ A Munkavállaló elsődleges munkavégzési helye: 9022 Győr, XY utca X. szám 2./ A Munkáltató és a Munkavállaló megállapodnak abban, hogy a Munkavállaló helyettesítés céljából mindazokon a helyszíneken végezheti munkáját, ahol a Munkáltató bármely tevékenységet kifejt. A győri cím a munkáltató egyik fióktelepe. A munkáltató ezen kívül még több fiókteleppel rendelkezik az országban. A munkáltató a szabadságon lévő dolgozók helyettesítésére a győri fióktelepen lévő munkavállalóját a kapuvári fióktelepre küldi munkavégzés céljából. A két fióktelepen dolgozó munkavállalók azonos munkakörben dolgoznak. A munkavállaló munkavégzés céljából azokon a napokon, amikor helyettesítenie kell, a lakcíméről, és nem a győri fióktelepről indul munkába a kapuvári fióktelepre. Kiküldetésnek vagy munkába járásnak minősül-e a fenti utazás? Jár-e napidíj a dolgozónak? Munkában töltött időnek minősül-e az utazás? Válaszát előre is köszönöm!
Devizaellátmány járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás az EU több országába 183 napot meghaladó időtartamra kiküldi a munkavállalóit. Személyi jövedelemadót külföldön fizetnek a bér után, járulékokat pedig "csak" a magyarországi munkaszerződésben meghatározott bér után. A devizaellátmány adózásával kapcsolatosan több eltérő információt olvastam. Évekig elfogadott álláspont volt, hogy ez után nem kell itthon járulékot fizetni. 2010-ről olvastam egy ÉVOSZ tájékoztatót, mely szerint az APEH elnöke azt írta, hogy a devizaellátmány egyéb munkajövedelem, és nem képezi járulék alapját. Bírósági állásfoglalásban viszont bérjövedelemnek tekintették. Mi a ma érvényben lévő szabályozás? Mi a NAV jelenlegi állásfoglalása ebben a témában? Szocho és szakképzési hozzájárulás alapját képezi? Egyéni járulékok? Köszönettel.
Napidíj kifizetési feltételei Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál irodai alkalmazottak, munkagépkezelők, segédmunkások dolgoznak. Köztük van alkalmi bejelentésű foglalkoztatott is. Az állandó dolgozók egy részének a munkaszerződésében a munkavégzés helye "változó" bejegyzéssel szerepel. Kérdésünk: Az 500 forint összegű napidíj kinek fizethető ki, milyen feltételeknek kell megfelelnünk? Annak a munkavállalónak, akinek a munkaszerződésében a munkavégzés helye változó, adható-e? Válaszát előre is köszönjük! Tisztelettel: Szepi Sped Kft. S. Ildikó
Napidij egyszerűsített foglalkoztatottnak Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunk buszos személyszállítással foglalkozik. Időnként szükség van helyettes sofőrökre, akiket egyszerűsített foglalkoztatás keretében jelentünk be. Kérdésem az lenne, hogy ezeknek a munkavállalóknak is fizethető adómentesen a 60 euró napidíj? Akik alkalmazásban állnak, a külföldi tartózkodásuk idejére ezt kapják. Válaszát előre is köszönöm.
Alkalmi munkavállaló fuvarozó cég Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozó cég alkalmi munkavállalót (sofőrt) küldött Németországba. Napidíj és minimálbér tekintetében ugyanazt kötelező megadni mint egy munkaviszonyos dolgozónak?
Külföldi kiküldetésnél fizetendő napidíj Kérdés
Üdvözlöm, kérdésem: mennyi időt kell külföldi kiküldetésben eltölteni, hogy napidíjat számolhassunk el? Van korlát, mint a belföldi kiküldetésnél?
Gépkocsivezetők külföldi napidíja Kérdés
Tisztelt Szakértő! Fuvarozó cég vagyunk. 1.) Megtehetjük-e jogszerűen, hogy hétvégére, illetve ünnepnapra magasabb összegű, de 60 eurót nem meghaladó külföldi napidíjat állapítunk meg a gépkocsivezetőinknek (mert például kevesebb üzlet tart nyitva, drágább helyen tudnak vásárolni), mint hétköznapra? 2.) A 285/2011. kormányrendelet előírásai szerint, ha a gépkocsivezető 8 óránál kevesebbet tartózkodik külföldön, nem jár neki napidíj, ha 8-32 órát, 1 napi jár neki, ha 32-56 órát, 2 napi stb. Előfordul, hogy a gépkocsivezetők azért késlekednek hazafelé a határ átlépésével, hogy több napidíjat kapjanak. Jogszerű-e, ha előre megállapítjuk az egyes fuvarokhoz szükséges reális időszükségletet, és csak az ennek megfelelő napidíjat fizetjük idő túllépés esetén is? Természetesen, amennyiben a hazatérésnek nem volt objektív akadálya. Válaszukat előre is köszönöm!
Belföldi napidíj összege, adózása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tudomásom szerint belföldi kiküldetés esetén a napidíj mértéke – a fuvarozók kivételével – 500 forint. Terheli-e adófizetési kötelezettség ezt az "összeget" a jelenleg hatályos adózási szabályok szerint?
Belföldi napidíj Kérdés
Vállalatunk fuvarozást végez, melynek során saját árut szállít, illetve bérfuvarozást is végez. Kérdésem, hogy a belföldi napidíj mikor számolható el? Bérfuvarra is adható?
Bérelt munkaerő Kérdés
Bérelt munkaerőnek kiküldetési napidíjat fizetne a bérlő munkáltató. Lehet-e e jogviszony keretében ilyet fizetni, és ha igen, akkor milyen adókat kell fizetni utána?
Kiküldetési költségtérítés és az EU-országokban elvárt minimálbér Cikk
Gyakori kérdés, hogy EU-tagállamba történő külföldi kiküldetés esetén a magyar bér és a fogadó ország kötelező bére közötti különbözet adható-e napdíjként, és ha igen, milyen közterhekkel kell számolni.
Kiküldetés időtartama Kérdés
A 437/2015. kormányrendelet 4. paragrafusa értelmében a belföldi közúti árufuvarozásban és személyszállításban gépkocsivezetőként és árukísérőként foglalkoztatott magánszemély részére hat órát meghaladó kiküldetés esetén 3000 forint napidíjátalány adható, feltéve, hogy a munkáltató egyéb átalányt, illetve a kiküldetés többletköltségeire tekintettel más juttatást nem ad. Mit jelent pontosan a 6 órát meghaladó kiküldetés fogalma? Engedélyköteles fuvarozók esetében csak azt kell vizsgálni az időtartamot tekintve, hogy a munkakezdés és befejezés (fuvarozás megkezdése és befejezése) között legalább 6 óra elteljen? Tehát, ha a tachográfadatok feldolgozása után kinyert adatok alapján a napi munkavégzés meghaladja a 6 órát (és a munkavállaló ténylegesen nem a társaság székhelyén/telephelyén végezte a munkáját, hanem belföldön fuvarozott), akkor adható a napi 3000 forint? Van olyan idő, ami ebbe a 6 órába nem számítható bele? Például fuvarozáson belüli egyéb munkavégzés (rakodási idő), napi pihenőidő stb.