1514 találat a(z) munkaviszony cimkére
Mezőgazdasági őstermelő
Kérdés
A kérdésem az lenne, hogy kell-e járulékot fizetnie egy kezdő mezőgazdasági őstermelőnek, aki nem egyéni vállalkozó, de van heti 36 órát meghaladó jogviszonya? Illetve, ha már nem kezdő, és volt árbevétele a már meglévő jogviszony mellett, kell-e a bevétele (20 százalék egytizenketted része) után járulékot fizetni? Segítségét előre is köszönöm!
Dolgozó nyugdíjasok: itt vannak a járulékfizetés részletes szabályai
Cikk
Sokszor felmerül az a kérdés, milyen járulékokat kell fizetni akkor, ha a nyugdíjas dolgozik. Az alábbiakban összefoglaljuk a foglalkoztatott és a vállalkozást folytató nyugdíjasok járulékfizetését.
Egyszerűsített foglalkoztatás II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Korábbi kérdésemet szeretném megismételni, mert nem biztos hogy egyértelműen tettem fel. A korábbi kérdésem így szólt: "Kft. megbízási szerződést kötött egy magánszeméllyel. A munkaügyi hivatal ellenőrzése során a revizor a megbízási szerződést átminősítette munkaszerződéssé azzal, hogy a munka jellege nem teszi lehetővé a megbízási szerződés alkalmazását. A kft.-nek a 1041T nyomtatványon visszamenőleg munkaviszonyt kellett bejelentenie, illetve a 1408-as bevallást önellenőriznie kellett. Azonban ugyanez a munkavállaló alkalmi munkavállalóként volt bejelentve az önellenőrzött hónapokra ugyanennél a kft.-nél. Kell-e bármit csinálni az alkalmi munkavállalással amiatt, hogy munkaviszonnyá alakult a foglalkoztatás?" Kiegészítés: A munkaügyi ellenőrzés visszamenőleges hatállyal a korábban kötött megbízási szerződést átminősítette munkaszerződéssé. A megbízási szerződés mellett volt egy egyszerűsített foglalkoztatott (efo) is. Azonban a visszamenőleges hatályú munkaszerződés-kötéssel az a helyzet állt elő 2014 januárjában, hogy a munkáltató és a magánszemély között létesült egy munkaviszony (megbízási szerződés átminősítése révén), és azzal párhuzamosan több napra szóló efo-jogviszony is fennállt. Míg az első szerződés teljes januárra, az efo-szerződések január egyes napjaira szóltak. Az ellenőrzés kötelezte a munkáltatót arra, hogy az összes bejelentést, adóbevallást módosítsa a fentiek értelmében. Kell-e visszamenőleg bármit is tenni az efós foglalkoztatással? Köszönöm, CSK
Egyszerűsített foglalkoztatás
Kérdés
Kft. megbízási szerződést kötött egy magánszeméllyel. A munkaügyi hivatal ellenőrzése során a revizor a megbízási szerződést átminősítette munkaszerződéssé azzal, hogy a munka jellege nem teszi lehetővé a megbízási szerződés alkalmazását. A kft.-nek a 1041T nyomtatványon visszamenőleg munkaviszonyt kellett bejelentenie, illetve a 1408-as bevallást önellenőriznie kellett. Azonban ugyanez a munkavállaló alkalmi munkavállalóként volt bejelentve az önellenőrzött hónapokra ugyanennél a kft.-nél. Kell-e bármit csinálni az alkalmi munkavállalással amiatt, hogy munkaviszonnyá alakult a foglalkoztatás? Köszönöm, ha válaszolnak, üdvözlettel CSK
Szocho-kedvezmény érvényesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 2012.08.01-től foglalkoztatunk munkaviszonyban egy személyt, aki előtte ebben a társaságban beltag volt, majd kilépett, és munkavállaló lett. A beltagság előtt (2011.11.02.) szintén alkalmazottként dolgozott ebben a bt.-ben. Kérdés, hogy 2012.08.01-től alkalmazottként munkaviszonyban, gyes mellett, mikortól érvényesíthetjük visszamenőleg a szocho-kedvezményt? A 3 év 2012.08.01-től indul, és lehet a kedvezményt érvényesíteni? Vagy csak 2013.01.01-től? És meddig? A gyes lejárata 2012. okt. 22. Nagyon köszönöm előre is a válaszát.
Bt. kültagjának járulékai
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Gyesen lévőként belépnék egy bt.-be kültagként, kérdésem, milyen járulék és egyéb adóvonzata van ennek? Személyesen közreműködnék, alkalmi munkavállalóként tehetem, vagy mindenképpen munkaviszonyban kell? Van ennek valamilyen minimuma vagy csak a ténylegesen felvett jövedelem? Ha lejár a gyes, változik valami? Ha esetleg elkezdek dolgozni 6 vagy 8 órában mellette? Nagyon köszönöm előre is válaszát! Tisztelettel: Ivett
Munkaviszony két helyen
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Érdeklődöm, lehetséges-e, hogy egyszerre két helyen legyen munkaviszonyban egy magánszemély? Mindkét helyen 8 órás, de az egyik helyen már felmentették hivatalosan a munkavégzés alól, így ténylegesen csak egy helyen dolgozik, és ott van jelen. Ahol felmentették a munkavégzés alól, ott közös megegyezéssel egy későbbi időpontban megszűnik majd a munkaviszony, de addig is kapja a havi fizetését. Lehet így emellett máshol másik munkaviszonyt kezdeni? Köszönettel: Vasvári Erzsébet
Katás egyéni vállalkozó 36 órás munkaviszony mellett
Kérdés
Amennyiben katás egyéni vállalkozó 36 órás munkaviszony mellett egyéni vállalkozó és csak egy vagy két cégnek végez tevékenységet és egyik cégtől származó bevétele meghaladja az 1 millió forintot, és ez több, mint a katás bevétel 50 százaléka, ebben az esetben is vélelmezhető a munkaviszony?
Ezektől függ a társas vállalkozások vezető tisztségviselőinek járuléka
Cikk
Sokan még mindig bizonytalanok, hogy a társas vállalkozás vezető tisztségviselője járulékainak mértéke mitől függ, jóllehet a szabályok már tavaly januártól módosultak. Összefoglaltuk és példákkal illusztráljuk a legfontosabb tudnivalókat.
Ügynök másodállásban
Cikk
Milyen járulékokat kell fizetnie a munkáltatónak, illetve a megbízónak, ha másodállásban foglalkoztat ügynököt? Milyen kötelezettségei vannak az ügynöknek? Olvasónk kérdésére szakértőnk, Széles Imre válaszolt.
Nyugdíjast foglalkoztat? Járulékok megbízásnál és részmunkaidőnél
Cikk
Köthet-e a vállalkozás havonta megbízási szerződést egy nyugdíjas irodai asszisztenssel vagy könyvelő munkavállalóval? Ha a cég bejelenti az illetőt 4 órás alkalmazottnak nyugdíj mellett, milyen járulékokat kell utána fizetni, és van-e valamilyen kedvezmény nyugdíjas munkavállaló alkalmazása esetén? Kertész Ibolya kérdésére Szikszainé dr. Bérces Anna, az Adózóna szakértője válaszolt.
Gyed szerződéses munkaviszony után
Kérdés
Tisztelt Szikszainé! Köszönöm válaszát. Rendelkezni fogok 365 nap biztosítási idővel gyed előtt, és 180 nappal. De ha jól értelmezem, akkor terhesség alatt akkor sem fognak elbocsátani, ha aki helyett dolgozok, visszajön gyedről, ha bejelentem a terhességet?
Munkaszerződés határozott időre: lehet tilos, tűrt és támogatott
Cikk
Kinek az érdeke határozott idejű munkaviszonyt kötni. Összesen milyen időtartamú lehet a láncszerződés, azaz az egymás utáni munkaszerződések sorozata. Mi a teendő, ha a határozott idejű munkaviszony lejártát követően is dolgozik még a munkavállaló? Összefoglaltuk.
Megbízási szerződéssel végzett folyamatos munka
Kérdés
Egy kft. munkaviszonyban kereskedelmi ügyintézőket foglalkoztat, ugyanakkor két másik személlyel, akik más munkáltatónál teljes munkaidőben foglalkoztatottak, ugyanerre a tevékenységre megbízási szerződést köt. Kérdésem az lenne, hogy a NAV kifogásolhatja-e ezt a módszert? Lehet -e önálló tevékenységnek tekinteni a megbízási szerződéssel foglalkoztatott személyek jövedelmét, és 10% költséghányadot alkalmazni az szja levonásakor. (A magánszemélyek így nyilatkoztak). Mit kell tartalmaznia a megbízási szerződésnek, hogy azt a NAV ne minősítse át munkaviszonnyá?
Katás egyéni vállalkozó munkaviszonytól való elhatárolása
Kérdés
A Katv.13. §-a szerinti adatszolgáltatásra kötelezett adózó és a katás fuvarozó egyéni vállalkozó közötti vélelmezett munkaviszony megdöntéséhez szükséges feltételek értelmezésében kérném a segítségüket. 1. A kisadózó a tevékenységet nem kizárólag személyesen végezte vagy végezhette; elfogadható-e, hogy a saját tehergépkocsijára, amellyel a fuvarozást végzi felvehetne alkalmazottat is? Nincs megszabva, hogy saját magának kell vezetnie a gépkocsit. 2. Az adatszolgáltató megrendelő nem adhatott utasítást a tevékenység végzésének módjára vonatkozóan. 3. A tevékenység végzésének helye a kisadózó birtokában áll. 4. A tevékenység végzésének rendjét a kisadózó határozza meg. Ezek mit jelenthetnek a fuvarozó vállalkozó szempontjából? Értelmezhetőek-e a fuvarozó vállalkozó szempontjából? (Az 50 százalékos feltételnek megfelel, és a tevékenység végzéséhez szükséges eszköz, tehát a tehergépkocsi a fuvarozó vállalkozó tulajdona.) Véleményem szerint ezzel a két feltétellel megfelel a vélelem megdöntésének, de a vállalkozó szeretné teljes bizonyossággal kizárni a munkaviszony vélelmét. Van-e arról információjuk, hogy az adóhatósági ellenőrzés, amelynek során a kisadózónak bizonyítania kell a munkaviszonytól való elhatárolást, milyen jellegű, hogyan kell ezt majd bizonyítania? Köszönöm szépen!