1514 találat a(z) munkaviszony cimkére
Korhatár előtti ellátás mellett tagi jogviszony
Kérdés
2012.11.30-i nappal munkaviszonyom megszűnik, és december 1-vel szeretném kérni a korhatár előtti ellátás megállapítását. Ugyanakkor egy betéti társaság beltagja vagyok. Szükséges- e a társas vállalkozói jogviszonyomat megszüntetni? A társaság az EVA hatály alá tartozik, nem állok munkaviszonyban a társaságban (máshol van főállású munkaviszonyom), kizárólag osztalék jövedelmet kapok. A választ nagyon köszönöm.
Munkaviszonyos ügyvezető másodállásban
Kérdés
Társasági szerződés szerint a Kft. ügyvezetője munkaviszonyban látja el teendőit (nem nyugdíjas, 50%-ban alapító tag). Ez idáig napi 8 órás alkalmazottként fizette járulékait. November 1-től másik cégnél elhelyezkedik heti 40 órás munkaviszonyban (mert a sajátjánál megszűnt a megrendelés), egyben elindítja a végelszámolást saját Kft-je vonatkozásában. Szükséges-e munkaviszonyát fenntartani a végelszámolás idejére saját Kft-jében, ha igen mennyire lehet lecsökkenteni a bejelentett munkaórákat, annak érdekében hogy járulékát minimalizálja? Vagy az "idegen" cégnél létrejött munkaviszony mellett a saját Kft-jének ügyvezetését elláthatja tagi jogviszony alapján, melyre nem vesz fel díjazást? Lesz-e ebben az esetben fizetési kötelezettsége a Kft-ben?
GYED munkaviszony megszűnése alatt
Kérdés
GYED alatt közös megegyezéssel megszűnik a munkavállaló munkaviszonya. Ebben az esetben jár továbbra is a munkavállalónak a GYED, amikor még csak 1 éves a gyermek?
Beltag munkaviszonya
Kérdés
Hogyan jön létre munkaviszony a bt-ben, ha van 1 fő beltag, aki végzi a társaság tevékenységét és képviseletét is. A kültag nem vesz részt a társaság tevékenységében. Ki gyakorolja a munkáltatói jogokat? Ha a kültag, akkor keletkeztet-e járulékfizetési kötelezettséget?
Ilyen feltételekkel dolgozhat köztulajdonban lévő cégnél
Cikk
A köztulajdonba tipikusan állami, önkormányzati tulajdonban lévő munkáltatónál az általános szabályokhoz képest több esetben eltérő módon kell foglalkoztatni a munkavállalókat.
Kültag munkaviszonyban
Kérdés
Egy Bt társasági szerződése nem tér ki a tagok cégben történő munkavégzésének módjára, jogviszonyára. A kültag részt vesz a Bt működésében. Munkaviszonyban megteheti-e, elég-e egy taggyűlési határozat róla, vagy társasági szerződéstben kell rögzíteni.Köszönöm.
Jön a hathónapos próbaidő és változnak a munkaszerződés létesítésének szabályai
Cikk
Az új Mt. egy mondattal elintézi a határozott időre szóló munkaviszony létesítésének szabályait, azaz ha a felek kifejezetten nem állapodtak meg a munkaviszony határozott időre szóló jellegében, az időtartam határozatlan idejűnek minősül.
Jelentős változásokat hoz az új Mt. egyes cégek gyakorlatában
Cikk
Alig néhány hónapja maradt a cégeknek arra, hogy felkészüljenek a Munka Törvénykönyvének új szabályaira. Sok vállalatvezető mostanáig nem szembesült azzal, hogy az új szabályozás egyes elemei jelentősen megváltoztatják majd a munkaviszonyok kezelését. A bevásárlóközpontokban működő vállalkozásoknak például teljesen át kell alakítaniuk az eddigi gyakorlatukat.
Új alapokra helyezik a munkaviszony megszüntetését
Cikk
Változnak a munkaviszony megszűnésénék és megszüntetésének szabályai is, illetve több ponton módosulnak a kárfelelősségre vonatkozó előírások.
Elkerülhető az egyoldalú munkaszerződés
Cikk
Tipikus probléma, hogy a munkavállalók sem a munkaszerződés megkötésekor, sem a munkaviszony megszűntetésekor nem készülnek fel arra, hogy a valódi érdekeik szerint járjanak el. A munkaszerződés megkötésekor a munkaszerződés tervezetét a munkáltató készíti el. Ez önmagában is hátrány, ami tovább fokozható, ha elolvasás és értelmezés nélkül aláírjuk
A jogellenes munkáltatói felmondást támogatja az új Mt.
Cikk
Az új Mt.
Munkaviszony: hogyan kezdődhet a jövőben?
Cikk
Mi változhat a munkaviszony létesítéséra vonatkozó szabályozásban? Összegyűjtöttük, amit tudni kell.
Mit tehetek, ha duplán fizettem eho-t?
Kérdés
2010 évben egy kft alkalmazottja 36 órát meghaladó munkaviszonyban dolgozott, ahol az összes járulékot megfizették a munkabére után. Egy másik kft-ben csak tagviszonyban van, illetve tulajdonos, ahol osztalékot kap. Ebből az osztalékból levonták a 14 százalékos és a 27 százalékos eho-t, mivel nevezett személy nem nyilatkozott, hogy van más vállalkozásnál 36 órát meghaladó munkaviszonya. Kérdésem, hogy 2010 évben helyesen lett levonva a 14 százalék és a 27 százalék, illetve kérdezném még, hogy ha 2011-ben nyilatkozott, hogy van máshol 36 órát meghaladó munkaviszonya, és a másik cégtől fog kapni osztalékot, ahol tulajdonos akkor csak a 14 százalékot kell csak vonni a 27 százalékot nem. Továbbiakban szeretném kérdezni, hogy csak tagviszonyban lévő tulajdonosnak akinek van másik kft-ben munkaviszonya, de nem éri el a 36 órát, neki az osztalékából kell vonni 14 százalékos eho-t és még a 27 százalékot is 2011-ben?
Gyeden lévő kismama: jár-e a felmondási védelem és egyéb juttatások?
Cikk
Milyen juttatjokra jogosult a gyeden lévő kismama, akinek felszámolják a cégét? Olvasói kérdésre Viszló László, az Adózóna munkajogásza válaszol.
Tgyás, gyed: amikor egyikre sem vagyunk jogosultak
Kérdés
Előfordulhat, hogy hiába vállalunk két gyereket, se gyest se tgyás nem jár nekünk. melyik ez az eset? Olvasói kérdésre Viszló László, az Adózóna munkajogi szakértője válaszol.