1458 találat a(z) munkaviszony cimkére
Ezekben az esetekben kérhető a munkaviszony helyreállítása Cikk
Az Országgyűlés döntött a munka törvénykönyve újabb módosításáról, melynek egyik eleme, hogy jogellenes munkaviszony-megszüntetés esetén szélesebb körben lesz kérhető a munkaviszony helyreállítása. Tekintettel arra, hogy ennek számos komoly következménye van (elmaradt bérek kifizetése akár évekre visszamenőleg), érdemes áttekinteni az erre vonatkozó szabályokat.
Gyed egyéni vállalkozás – munkaviszony Kérdés
Tisztelt Szakértő! Jelenleg a főállású munkaviszonyomban gyeden vagyok. A munkaviszonyom mellett van egy egyéni vállalkozásom is, jelenleg mellékállásban. Pályázati vállalás miatt 2018-től főfoglalkozású egyéni vállalkozónak kell lennem. Ehhez a munkaviszonyomban a napi 8 órás munkaviszonyt módosítani kell? Milyen nyomtatványokat kell benyújtanom?
Kedvezményes nyugdíj melletti munka Kérdés
40 éves jogosultsági idejére tekintettel nyugdíjassá vált hölgy kisadózóként fizeti a 25 ezer forintos katát. Emellett egy gazdasági társaságból, melyben tulajdonos, munkabért vesz fel a keresetkorlát (legkisebb munkabér havi összegének tizennyolcszorosát meg nem haladó összeg) maximumáig. Kérdésem az, hogy ezt megteheti-e? Nem veszélyezteti-e a kedvezményes nyugdíj elvesztése? Válaszát köszönöm!
Áttérés kivára Kérdés
T. Szakértő! Egy kft. 2018. 01. 01-től áttérne a társasági adózás helyett a kiva alá. Kérdésem: ha a kft. ügyvezetője jelenleg munkaviszonyban látja el a feladatát, áttérés után azonban megbízási jogviszonyban lenne (öregségi nyugdíjas lesz 04. hótól), kell-e társasági szerződést módosítani? Segítségét köszönöm. Ildi
Kft. ügyvezetője megbizásban Kérdés
Egy kft.-ben az ügyvezető megbízásban látja el az ügyvezetést nulla forintért. Ugyanakkor mint bolti eladó be van jelentve munkaviszonyban és a középfokú végzettség alapján lett megfizetve a tb-járulék. Kérdésem: jó-e ez így? Továbbá ha most felveszünk valakit munkaviszonyban a kft.-be mint bolti eladót, kötelező-e neki a szakképzettség megszerzése? Válaszukat Köszönöm
Cég beolvad egy másik cégbe Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég 2018. január 1-jétől beolvad egy másik cégbe. Mi az eljárás ilyen esetben a munkavállalók jogviszonyát tekintve? Ki kell-e léptetni őket és beléptetni az új cégbe, vagy pedig csak kapnak egy tájékoztatót a változásról? Válaszát köszönöm
Tulajdonos járuléka Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vállalkozás van két tulajdonosa 50-50 százalék tulajdoni arányban. A vállalkozást egy külső (harmadik) személy irányítja mint ügyvezető – alkalmazotti jogviszonyban. Az egyik tulajdonos sem végez semmilyen tevékenységet a vállalkozásban. Van-e valamilyen járulékfizetési kötelezettsége a két tulajdonosnak, ha nincs máshol heti 36 órát meghaladó munkaviszonya? Sem más járulékfizetési jogviszonya. Válaszát előre is köszönöm.
Bt.-kültag jogviszonya Kérdés
Adott egy betéti társaság, ahol 50-50%-ban van két tulajdonos. A beltag más munkáltatónál heti 40 órát elérően munkaviszonyban van, viszont a kültagnak ez lenne a főállása. Kérdéseim az alábbiak: 1. Ha munkaviszony keretében foglalkoztatott a magánszemély tag, akkor vonatkozik-e rá a teljes körű munkaidő-nyilvántartás (szabadság, túlóra, munkaidő), vagy mivel tulajdonos, ezeket nem szükséges figyelembe venni? Ebben az esetben milyen jogviszonykód alapján történhet a biztosítotti bejelentés? 2. Amennyiben a kültag egyben a bt. képviselője és személyesen is közreműködik, akkor ezt is megteheti munkaviszony keretében? 3. Ha a kültag egyben katás egyéni vállalkozó is, akkor hogyan alakulna a járulékfizetése és a jogviszonya a bt.-ben? Várom megtisztelő válaszukat.
Nyugdíjas jogviszonya Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft. ügyvezetője munkajogi jogviszonyban állt november 30. napjáig, és december 1-jén nyugdíjasként látná el tevékenységét. Milyen jogviszonyban teheti ezt, és van-e bejelentési kötelezettsége a NAV felé? Válaszát várva, köszönettel.
Munkavégzés táppénz alatt: mikor lehet, mikor nem? Példákkal Cikk
Gyakori kérdés, hogy a keresőképtelen, táppénzben részesülő személy folytathat-e ezen ellátás mellett bármilyen keresőtevékenységet.
Szabadság kiadása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy dolgozó munkaviszonya év közben megszűnt. A kiadott szabadság az időarányosan járót 5 nappal meghaladta. November 1-jétől ismét alkalmazott, kérdésem, hogy levonható-e az 5 nap szabadság az új munkaviszonyra esőből? Köszönettel: Szabó Zoltánné
Ingyenes megbízási szerződés Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérném szíves segítségét az alábbi kérdésben: nyugdíjas egyéni vállalkozó tevékenysége piaci használtruha-árusítás. Hétvégenként szeretné a menyét ingyenes megbízási szerződéssel piaci árusítással megbízni, van-e erre lehetőség? A meny foglalkoztatható, ingyenes megbízási szerződéssel vagy csak egyszerűsített foglalkoztatással lehetséges a hétvégi munkavégzés?(Nem szeretné, hogy egy ellenőrzés munkaviszonnyá minősítse). Amennyiben van rá lehetőség, mit tartalmazzon egy ingyenes megbízási szerződés? Köszönöm a segítséget.
Törölték a céget, mi lesz a munkaviszonnyal? Cikk
Kényszertörlés eljárás alatt lévő cég munkaügyi és bérszámfejtési teendőiről feltett olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.
Nők kedvezményes nyugdíjigénylése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakra vonatkozóan szeretnék tájékoztatást kérni: ha valaki jelenleg főállású munkaviszonyos, mellette őstermelői jogállása is van, és szeretne nők 40 kedvezménnyel nyugdíjba menni, akkor a munkaviszonyát és az őstermelői jogállását is meg kell szüntetni a nyugdíjazást megelőző nappal? Érdemes lenne a nyugdíj megállapítását még például 2017.12.30-ától kérni, és akkor a jövő évi nyugdíjemelésre már jogosult lehet? Előre is köszönöm szíves válaszát!
Munkaviszony – kata, táppénz Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft.-ben 8 órás munkaviszonyban dolgozik egy hölgy ügyvezetőként. Az orvos kiírta táppénzre várandósság miatt (például fertőzésveszély). Mellette katás egyéni vállalkozó. Kérdésem a következő: katásként dolgozhat-e, számlát állíthat-e ki a táppénz ideje alatt? (Otthonról dolgozik.) Köszönöm gyors válaszukat!