1535 találat a(z) munkaviszony cimkére

Egyszemélyes kft. munkaviszonyos ügyvezetőjének járulékfizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Van egy egyszemélyes kft., amelynek tagja munkaviszonyban ügyvezető. Máshol van 4 órás munkaviszonya. Ha csak ügyvezető, akkor mi a minimálisan megfizetendő járuléka? Ha személyesen közreműködik, akkor társas vállalkozónak minősül, és az emelt járulékalap szerint fizeti a járulékát? Mivel gyetről tér vissza, igénybe veheti-e a szochokedvezményt mindkét esetben? Köszönöm a válaszát.

Rokkantsági ellátban részesülő (C2 minősítés) személy munkavállalásának korlátai Kérdés

Tisztelt Szakértő! A párom részére 2018.03.09-től rokkantsági ellátást állapítottak meg, 20018.03.08-ig munkaviszonyával kapcsolatban táppénzben részesült, miután annak egy éves maximált időszaka lejárt. Azóta a munkáltatónál igazolt, nem fizetett távolléten van, mivel tartós cca. 10 hónapos egészségügyi rehabilitációs kezelésen van. Kérdéseim: 1.) A munkáltatónak meg kell-e szüntetnie a munkaviszonyát, ezen időszak alatt vagy maradhat az igazolt távollét, mivel később -– ha a rehabilitációs kezelés véget ér – részmunkaidőben foglalkoztatná? 2.) Hány órás munkaviszonyben foglalkoztatható, illetve mi a jövedelem maximuma, hogy a rokkantsági ellátás ne szűnjön meg? 3.) A rokkantsági ellátás melletti munkavégzéssel szerezhet-e szolgálati időt, illetve az így szerzett jövedelem beszámít-e majd később a saját jogú öregségi nyugdíjába? Üdvözlettel:

Magyarországi biztosítási jogviszony Kérdés

Tisztelt Szakértők! Segítségüket szeretném kérni az alábbi biztosítási jogviszony megítélésében. Egyik új kollégánk magyar-román kettős állampolgár. Romániában rendelkezik napi 8 órás munkaviszonnyal, de munkája lehetővé teszi, hogy ezen felül további munkát vállaljon. Mi mint magyar társaság részmunkaidőben szeretnénk foglalkoztatni, napi 4 órában. Magyarországon lakással és lakcímmel rendelkezik, életvitelszerűen itt él. Kérdéseink: 1. Hogyan lehet biztosított Magyarországon, ha a román munkaviszonyát meg akarja tartani? 2. Milyen járulékokat kell Magyarországon levonnia és fizetnie a munkáltatónak? 3. Milyen feltételekkel jogosult Magyarországon egészségügyi ellátásra? Köszönettel: István

Kft., bt. és egyéni vállalkozás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó, az egyéni vállalkozása mellett katás kültag egy bt.-ben. Kérdés, hogy emellett lehet-e egy kft.-ben tag? Ha ebben a kft.-ben még ügyvezetői megbízást is kapna, akkor ezt művelheti-e napi 2 órás vagy 4 órás munkaviszonyban? (A munkaidő majd attól függ, hogy mennyi ráfordítást igényel az elfoglaltság.) További kérdés, hogy ugyanúgy megmaradna-e, hogy az egyik katás cégben 50 ezer forintot fizetne, a másikban 25 ezer forintot, a kft.-ben pedig munkaviszonyos ügyvezető lenne, esetlegesen 2 vagy 4 órás munkaviszonyban? Tisztelettel várom válaszukat.

Rokkantsági ellátás, rehabilitációs kártya Kérdés

Tisztelt Szakértők! Egyik munkavállaló – aki munkaviszonyban áll –, súlyos betegsége miatt az egyéves táppénzt már kimerítette, és ezután rokkantsági ellátást fognak számára megítélni, mivel az egészségkárosodásának mértéke a 67 százalékot meghaladja. Kérdésem az lenne, hogy továbbra is maradhat-e munkaviszonyban, ha igen, akkor maradhat-e heti 40 órás a munkaideje, vagy csak heti 20 órában lehet foglalkoztatni, és hogy igényelhet-e rehabilitációs kártyát? Válaszukat előre is köszönöm! Kiss Beáta

Bt. ügyvezető járulékai Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem a következő lenne: bt.-ben az ügyvezető heti 36 órát meghaladó alkalmazotti jogviszonyban (főállás mellett) látta el az ügyvezetést. Az ügyvezető a bt. beltagja. Jogviszonyában változás állt be, miszerint heti 20 órát meghaladó alkalmazott lett egy másik cégben. A saját bt.-jében is heti 20 órás alkalmazottként látná el a továbbiakban az ügyvezetői feladatait. Ilyen esetben kell-e járulékot fizetnie a saját bt.-jében maga után vagy kiváltja a 2x20 órás munkaviszony a járulékfizetést? Vagy elég az, hogy a saját bt.-ben a heti 20 órás alkalmazotti jogviszony után megfizeti maga után a járulékokat, mivel van mellette heti 20 órája máshol? Esetleg meg kell fizetnie a tagi jogviszony emelt járulékait a saját bt.-ben mint főállású tagnak így is? Válaszát köszönöm

8 órás munkaviszony megszűnése után egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Tisztelt Cím! Azt szeretném megkérdezni, hogy ha egy munkavállaló 8 órás munkaviszonya megszűnik nálunk, elhelyezkedik egy másik munkahelyen 8 órában, akkor nálunk lehet-e másnaptól alkalmi munkára visszafoglalkoztatni? Illetve ha valaki nyugdíjba ment tőlünk, akkor másnap alkalmazhatjuk-e alkalmi munkára? Szíves válaszukat előre is köszönöm, üdvözlettel: Demjén Márta

Határozott idejű munkaszerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkavállalónk terhesség miatt minimum 2 évig távol lesz. Helyettesítésére határozott idejű munkaszerződéssel szeretnénk felvenni valakit. Kérdésem, hogy a munkaviszony végét hogyan lehet szabályosan meghatározni? Konkrét dátumot kell használni (amit még nem is tudunk pontosan, mivel előbb táppénzen lesz kolléganőnk, majd ezt követően a gyermek 2 éves koráig szeretne otthon lenni), vagy lehetséges szövegesen megfogalmazni, hogy xy helyettesítésének idejére? Válaszát előre is köszönöm.

Kötelező kivét Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1./ Y Kft. tagjai 36 órát meghaladó munkaviszonyban is dolgoznak. A társasági szerződésben az egyik tag az ügyvezető. Kötelesek-e a tagok az Y Kft.-ből vállalkozói kivétet kivenni? 2./ Egyszemélyes kft.-ben nyugdíjas tag dolgozik. Kell-e vállalkozói kivétet kivenni?

Mától hatályos a GDPR! Így védje az adatokat munkaviszony esetén Cikk

A mai napon, május 25-én hatályba lépett Magyarországon is az európai unió általános adatvédelmi rendelete (GDPR), sok vállalkozás azonban még mindig nincs tisztában az alapvető kötelezettségeivel. Cikkünkben a munkaviszonnyal összefüggő adatkezeléssel kapcsolatos legfontosabb teendőket vesszük sorra.

1979-ben és 1980-ban született gyermekek után alanyi jogon járt-e a gyes? Kérdés

Az 1979-ben és az 1980-ban született gyermekek után, ha az édesanyának nem volt munkaviszonya, alanyi jogon beszámít-e a hároméves gyes munkaviszonynak, ha nem kapott gyest, mivel nem tudta, hogy igényelhető, Szabolcs megyében nem volt munkalehetőség.

Munkaviszony és megbízásos jogviszony – összefüggések Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy cégcsoport egyik cége egy adott személyt foglakoztat 8 órás alkalmazotti munkaviszonyban. Van-e lehetőség arra, hogy a cégcsoport 3 másik cége is foglalkoztassa megbízásos jogviszony keretében úgy, hogy ezekben a cégekben résztulajdonos, illetve cégvezető? A megbízásos jogviszony heti 10-10-16 óra lenne. Ha foglalkoztatható, akkor van-e valamilyen speciális dolog amire a megbízási szerződésben kötelezően ki kell térni? Javadalmazásra vonatkozó megkötés van-e? Segítségét megköszönve!

Főállású anya nyugdíj-jogosultsági ideje - 2, nyugdíj alapja Kérdés

Tisztelt Winkler Róbert! Köszönöm szépen a gyors válaszát. További kérdésként merültek fel az alábbiak: Jól tudom, hogy a főállású anyaság maximum 8 év jogosultsági időt eredményez? Mi a különbség a között, ha az illető személy nem gyermekneveléssel, hanem keresőtevékenységgel szerez jogosultsági időt? Az előző kérdésben elfelejtettem megkérdezni az alábbi lényeges kérdéseket, amelyek nem a szolgálati időre, hanem a nyugdíj alapjára, a nyugdíj megállapítására vonatkoznak: Ha csak főállású anyaként van (lesz továbbra is) jogviszonya, akkor ez milyen mértékben számít bele az anya nyugdíjalapjába, nyugdíjának megállapításába? Ha a főállású anyasági mellett heti 10 órában elmegy dolgozni, akkor a nyugdíj alapjába, nyugdíjának megállapításába ez a heti 10 óra milyen mértékben számít bele? Összevonható-e a két jogviszony (főállású anya + munkaviszony) a nyugdíj alapjának, nyugdíj megállapításának tekintetében, vagy annak megállapításakor azt külön-külön fogják számolni? Ha külön-külön számolják, akkor a főállású anyasági jogviszony mellett mi az a minimális heti munkaidő, amely a nyugdíj alapjába, nyugdíjának megállapításába beleszámít? Válaszát előre is köszönöm! Szilágyi Ferenc Első kérdés url: http://adozona.hu/kerdesek/2018_5_14_Foallasu_anya_nyugdij_jogosultsag_rbm

Főállású anya nyugdíj-jogosultsági ideje Kérdés

Tisztelt Szakértők! A segítségüket szeretném kérni az alábbi kérdésben: Adott egy főállású anya, aki 3 gyermekét neveli. Felmerült, hogy az anya munkát vállalna a főállású anyaság mellett. Ha jól tudom, akkor ennek mértéke maximum heti 30 óra lehet. Kérdéseim az alábbiak lennének: Ha csak főállású anyaként van (lesz továbbra is) jogviszonya, akkor ez milyen mértékben számít bele a nyugdíj-jogosultsági időbe? Ha a főállású anyasági mellett heti 10 órában elmegy dolgozni, akkor a nyugdíj-jogosultsági időbe ez a heti 10 óra milyen mértékben számít bele? Összevonható-e a két jogviszony (főállású anya + munkaviszony) a nyugdíj-jogosultsági idő tekintetében, vagy annak megállapításakor azt külön-külön fogják számolni? Ha külön-külön számolják, akkor a főállású anyasági jogviszony mellett mi az a minimális heti munkaidő, amely a nyugdíj-jogosultsági időbe beleszámít? Válaszukat előre is köszönöm!

Gyedről visszatérő munkaviszonyának megszüntetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem állásfoglalását: Egy munkavállaló visszatér gyedről dolgozni, majd közös megegyezéssel meg akarják a munkaviszonyt szüntetni. Kérdésünk, hogy a munkavállaló lemondhat-e az időarányosan járó, ki nem vett szabadságának pénzbeli megváltásának igényéről? Elfogadható-e ez, vagy van törvényi akadálya? Válaszát előre is köszönöm. Tisztelettel: T. Mária

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Munkabérből letiltás

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Egyszerűsített foglalkoztatás magyarázata 2025. évre

dr. Kéri Ádám

ügyvéd, compliance szakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 július
H K Sze Cs P Sz V
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3

Együttműködő partnereink