484 találat a(z) munkaidőkeret cimkére

Túlórapótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy ha egy cégnél a munkavállalók kéthavi munkaidőkeretben dolgoznak, de nem állandóan ugyanakkor kezdik a munkanapjukat (egyik napon 8-16-ig dolgoznak, másikon mondjuk 12-20-ig), akkor jár nekik túlórapótlék vagy sem? A munkaidőkeretet nem lépik át a kéthónapos viszonylatban a munkaórák tekintetében, itt elsősorban a délutános pótlékra gondolok. Válaszát előre is köszönöm.

Agyonhajszolt munkavállalók: a munkaidőkeret rémségei Cikk

Jelentősen átalakította a munka- és a pihenőidő szabályait a 2012. július 1. napjától hatályba lépett új munka törvénykönyve (Mt.). A hatályos rendelkezések nem csupán a 40 órás munkahetet nem vésik kőbe, adott esetben a munkavállaló akár heti 72 óránál többet is dolgozhat. A munkáltató ráadásul a munkaidő-beosztást, melyet egy héttel előre legalább egy hétre köteles (elvben) elkészíteni, négy nappal korábban akár módosíthatja is.

Havibér órabéresnél? Baleseti táppénz Kérdés

Tisztelt Szakértő! Technikai kérdésem lenne: olyan cégnél, amely nem kifizetőhely, a dolgozónak munkahelyi balesete történt. Közölnünk kellene táppénzelőleg számfejtése céljából a szerződés szerinti havi jövedelmét. Viszont mivel munkaidőkeretes, minden hónapban másképp dolgozik. Órabéres az alapbére, és attól függően, mikor dolgozik, ezen felül jár neki délutáni, éjszakai, valamint vasárnapi pótlék is. Ilyen esetben hogyan számolódik a havi bére, ami a baleseti táppénz számításához megfelelő? Milyen számítási mód a hivatalos? Köszönöm válaszát!

Kötetlen munkarend Kérdés

Tisztelt Szakértő! Férjem alkalmazásában állok, aki egyéni vállalkozó. Rajtam kívül még 5 munkavállaló dolgozik a vállalkozásban. Borozóink vannak. Én 1-1 héten 2x8 vagy 1x8 órát töltök pultosként az üzletekben, minden héten más időpontban, a fennmaradó munkaidőben árubeszerzéssel, elszámoltatással, munkaidő-beosztással stb. foglalkozom. Kérdésem: lehetek-e kötetlen munkarendű munkavállaló ilyen feltételek mellett? Ha nem, milyen más lehetőségem van a munkaidőkereten kívül? Válaszukat előre köszönöm.

Munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szeretném a segítségét kérni. Fuvarozó cégnél az alkalmazottak heti munkaidőkerete 56 óra, hiszen a sofőrök pihenőidőket is töltenek. Ebben az esetben a NAV bejelentő lapon a heti munkaidő 40 óra, mert a ledolgozott időt írom be pihenőidő nélkül, vagy heti 56 órát kell jelenteni? Köszönöm válaszát.

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaidőkerettel kapcsolatban lenne kérdésem. Féléves keretben dolgoznak a munkavállalók ebben a félévben, elvileg 1000 óra a ledolgozandó óraszám. – Betegszabadság, illetve szabadság esetén, ha arra a napra mondjuk 6 vagy 12 órát kellett volna dolgozni, a keretbe hogyan kell azt elszámolni? Rendesen, 8 órában, vagy ahogy a beosztásban dolgozott volna a munkavállaló? – A táppénz kieső idő a keretnél, tehát nem kell beleszámolni, csak a betegszabadságot? Előre is köszönöm válaszát!

Bérpótlék munkaidőkeretben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy étterem dolgozói egy havi munkaidőkeretben egyenlőtlen munkaidő-beosztásban dolgoznak. Részükre a munkaszüneti napokra jár bérpótlék? Vagy csak abban az esetben, ha egyébként nem lettek volna beosztva, illetve az már rendkívüli munkavégzésnek számít, hisz munkaidőkereten felül dolgoznak? Köszönettel.

Munkaidőkeretben dolgozó munkavállaló szabadsága Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szociális otthonban foglalkoztatott részmunkidős dolgozó szabadságáról szeretnék kérdezni. Mivel állandó munkaidő van, a munkavállalók 12 órát dolgoznak egyszerre (havi munkaidőkeret van), de a munkaszerződésükben 40 órás munkahét van rögzítve. Ezen dolgozók szabadságát 8 órának számoljuk el. A részmunkaidőben dolgozó munkavállaló szabadságának kiadásakor 4 órát kell figyelembe venni, vagy pedig napokban kell számolni a szabadságát? Válaszát előre is köszönöm.

Munkaidő csökkentése, munkaközi szünettel Kérdés

Tisztelt dr. Hajdu-Dudás Mária! Köszönettel vettem szakértő tájékoztatását a munkabér munkaközi szünettel való csökkentésére. Ezzel kapcsolatosan szeretném további tanácsait kérni. Ennél a munkáltatónál természetesen nem tudatosan tértek el a munkavállaló javára és fizetik ki a munkaközi szünetre eső díjazást. Nem volt, aki a munkaüggyel foglalkozzon, és felépítsen erre egy hatékony és gazdaságos rendszert. Most az ügyvezető valamelyik barátjától hallotta, hogy nem kellene kifizetnie a szüneteket, és innen jött a felháborodás, mert tudni kell azt, hogy a dolgozók nagy része nem csak napi 20-30 percet pihen, ennél jóval többet is, óránként cigarettáznak, esznek-isznak, beszélgetnek. A feladatunk, hogy az állományban lévő dolgozók bérezését módosítsuk, vagy munkaidőkeretben rendelkezzünk a heti plusz két-három órával, illetve az újonnan felvett dolgozók bérezésére kialakítsunk egy már megfelelő rendszert. A dolgozók többnyire belépőkártyával, belépési engedéllyel csoportosan dolgoznak, 8-16-ig, de már 15.45-kor nincsenek bent, ami azt jelenti, hogy 15.30-tól már biztosan nem dolgoznak. Arra nincs lehetőség, hogy kitoljuk a munkaidejük végét 16.40-re. Az újaknál szeretném kérdezni, hogy alapesetet nézve, ha egy munkaterületre 22h-06h-ig intézzük a belépési engedélyt, ez napi 8 óra jelenlét, 7 óra munkavégzés, 1 óra munkaközi szünettel, bejelenthetem-e őket heti 35 órára, bruttó 91 875 forintos minimálbérrel? Végzettség nélküli takarítókról van szó. Köszönettel: Krcsik Eszter

Folyamatos munkarend? Kérdés

A következő kérdésem lenne: egy benzinkút minden nap (hétfőtől vasárnapig) napi 16 órát van nyitva, kétműszakos munkarendben. Kéthavi (352 óra) munkaidőkeret lett megállapítva a munkaszerződésben. A munkaidőkeretbe beleszámít a fizetett ünnep, ha aznap nem dolgozik, vagy mivel ők előzetes műszakbeosztás szerint dolgoznak, és a benzinkút hétvégén, ünnepnap is nyitva van, így fizetett ünnepel nem kell foglalkoznom? Az én véleményem szerint csak a ledolgozott órákkal és a szabadságokkal kell számolnom, mivel a fizetett ünnep helyett is más pihenőnapot kapnak a dolgozók. Másik kérdésem lenne, hogy ha műszakbeosztásnál a munkavállalók szeretnének cserélni, azt milyen feltételekkel tehetik meg? Köszönöm mielőbbi válaszukat: Zsók Gabriella

Kéthavi munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Építőipari vállalkozás szak- és segédmunkásainál – a munkaszerződés módosításával – kéthavi időkeretben történő munkavégzést alkalmaz. Kérdésem az, hogy ez a munkaidőkeret megengedi-e, hogy az egyes munkanapok eltérő hosszúságúak legyenek, például napi 12 órát dolgozzanak a beosztás szerinti 3 napon, illetve beosztható-e szombatra és vasárnapra is a munkavállaló? Kell-e a munkavállalók részére írásos beosztást adni arról, hogy mikor jár túlóra, illetve bérpótlék a munkavállalóknak? Segítségét köszönöm.

Családtag dolgozó a kft.-ben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Két kérdésben szeretném a tanácsát kérni! 1. Családi kft.-ben, 4 órára bejelentett édesanyám, munkaidőkeretben dolgozhat-e az üzletünk nyitva tartásával egyezően, napi 8 órát? 2. Vonatkozik-e a részmunkaidős státuszra a családtagok hosszabb munkaideje ugyanazért a díjazásért (készenlét jellegű munkaviszony)? Ha vonatkozik a részmunkaidőre is a hosszabb munkaidő, akkor négyórás családtagnak mennyivel lehet hosszabb a munkaideje? Válaszát előre is köszönöm! Adélka

Vagyonőrök munkarendje, pótlékok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy vagyonőr, aki havonta mintegy 260 órát dolgozik. Munkarendje szerint 7/9/24 órás szolgálati idők váltakoznak. A 24 órás szolgálati idő alatt az őrzött objektum zárva van 22:00 óra és 06:00 óra között. A kérdésem arra irányul, hogy milyen jellegű munkaszerződést célszerű kötni az adott vagyonőrrel? Gondolom munkaidőkeretet kell meghatározni maximum heti 72 órás időtartamra. Véleményem szerint rá az alábbi speciális szabályok vonatkoznak: A munkaköre véleményem szerint készenléti ezen okból: "a munkavégzés – különösen a munkakör sajátosságára, a munkavégzés feltételeire tekintettel – a munkavállaló számára az általánoshoz képest lényegesen alacsonyabb igénybevétellel jár". És gondolom, hogy megszakítás nélküli a 24 órás szolgálat miatt. Ekkor mi jár neki? Éjszakai pótlék a 22:00-06:00 óra közötti időszakra? Illetve készenléti díj ugyanezen időszakra? Természetesen a többi ledolgozott órája alapbérköteles. Gondolom a fentiekre tekintettel vasárnapi pótlékot nem, de munkaszüneti napra pótlékot kell fizetni? A munkarendjében, amikor nem dolgozik, és nincs készenlétben, akkor vagy szabadságon van, vagy pedig a pihenőidejét tölti? Kérem segítsen tisztázni ezt a speciális munkajogi viszonyt. Köszönettel.

Behívásos munkaviszony – szabadság Kérdés

Tisztelt Szakértő! Behívásos munkaviszony esetében ismereteim szerint maximum 4 hónapos időkeretet lehet alkalmazni. A munkaidőkeret végéig a munkáltató a munkavállalót azért nem osztotta be munkavégzésre kellő óraszámban, mert a munkavállaló ezen időkereten belül betegállományba ment. Kérdésem, hogy ilyen esetben ki kell-e fizetnie a munkáltatónak a munkaidőkeretből a munkaszerződés szerinti napi munkaidő függvényében ki nem adott időre eső távolléti díjat a munkavállaló részére? Válaszát előre is nagyon köszönöm.

Vasárnapi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő A március 15. után életbe lépő vasárnapi pótlékkal kapcsolatban szeretnék kérdezni. Nálunk kéthavi időkeretet alkalmaz a munkáltató.(étterem, pékség, kis üzlet, virágbolt). A munkavállalók szerződése szerint az alapbér összege a munka törvénykönyve 145. § (1) bekezdése alapján lett megállapítva, vagyis a munkavállaló alapbére magában foglalja a bérpótlékokat, így az éjszakai, a vasárnapi, a munkaszüneti napon rendes munkaidőben végzett, továbbá a húsvét vagy pünkösd vasárnapra, illetve a vasárnapra eső munkaszüneti napon történő munkavégzés pótlékát is. A kérdés az, hogy ez továbbra is alkalmazható-e március 15. után? Üdvözlettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Mobiltelefonkészülék-vásárlási keret II.

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Borravaló a pénztárban

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bérelt ingatlanon végzett felújítás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink