483 találat a(z) munkaidőkeret cimkére

Vasárnapi munkakezdéssel több műszakos munkarend Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egyik telephelyünkön dolgozóink többműszakos munkarendben dolgoznak. A hét vasárnap 22 órai munkakezdéssel indul. Kérdésként merül fel, hogy hogyan számolható el a szabadság, illetve a táppénz, ha a dolgozó vasárnap éjjel nem kezdi el a munkát. Illetve a rendszeres túlórák miatt a heti max. 48 óra, esetenként 50 óra lenne, amennyiben hétfőtől péntekig nézem a heti keretet.

Munkaidőkeret lehet többféle? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni Öntől, hogy lehet-e azt megtenni, hogy néhány embernek, a többiekétől eltérő hosszúságú munkaidőkeretet állapít meg a munkáltató? Munkaátszervezés miatt több munkatársnak módosulna a munkaszerződése úgy, hogy osztott munkakörbe kerülnének, náluk indokolt lenne a többiekétől eltérő, hosszabb munkaidőkeret, amennyiben meg kell határozni a munkaszerződésben az egyes munkakörökre a munkaidő mértékét. A másik kérdésem, hogy az osztott munkakörben meg kell-e határozni, hogy hány órát dolgozik a munkavállaló az egyik, illetve a másik munkakörben? Esetleg lehet úgy, hogy változó arányban? Azért kérdés, mert ahogy az élet megköveteli, úgy kellene hol a konyhán dolgozni, hol pedig karbantartói, kertészi munkát végezni, amit előre nem lehet tudni. Ilyen esetben a munkaszerződésben rögzíteni kell a két különböző besorolású (szociális ágazatban, közalkalmazotti bértábla) bérét? A helyettesítésre a munka törvénykönyvében meghatározott 44 nap kevésnek bizonyul az év folyamán, annál biztosan többet fog a másik munkakörében dolgozni a munkavállaló. Köszönettel.

Kötetlen munkaidő-beosztás: ezekre a szempontokra figyeljen! Cikk

Egyre több szektor jellemzője a munkaerő-hiány, mely sok esetben a munkajogi szabályok rugalmas értelmezésére ösztönzi a munkáltatókat, különösképpen a munka- és pihenőidő szabályaival összefüggésben. Ennek két fő területe a kötetlen munkaidő-beosztás, valamint a készenléti jellegű munkakör szabályainak kiterjedt alkalmazása. A pontos szabályok betartására azonban ügyelni kell, hiszen a jogellenes munkaidő-beosztás következményei nem csupán munkaügyi ellenőrzés során köszönhetnek vissza, hanem munkaügyi perekben is, melyre egyre több a példa.

Műszakpótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az Mt. 151. § (3) bekezdését hogyan kell értelmezni az alábbi esetben? A vállalkozás háromműszakos munkarendben dolgozik, négyhónapos munkaidőkeretben, vasárnap kivételével minden nap munkanapnak számít. A beosztást két héttel korábban közlik. Ha a munkaidő-beosztás alatt beteg lesz, akkor a 30 százalékos bérpótlékra jogosító időbe bele kell számítani a betegség idejét is, illetve mi a helyzet, ha a munkaidő-beosztás előtt már beteg, és a következő két heti beosztás alatt is az? Vagy nem kell foglalkozni a munkavégzési kötelezettség alól mentesülő idővel csak az irányadó időszakban kötelező munkanapok 30 százalékát meghaladó időszakban vagy éjszakai időszakban kell munkát végezni, hogy jogosult legyen a távolléti díj megállapításánál a növelő tételre? Köszönettel.

Vagyonőr bére, pótléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésemre szeretnék választ kapni. Vagyonőröket szeretnék foglalkoztatni 24 óra szolgálattal, majd 72 óra pihenéssel folyamatosan, akár hétvége, illetve ünnepnapon, havi munkaidőkeretben. Órabért kapnának a garantált bérminimum alapján. Egy vagyonőr a beosztása alapján egy hónapban kb. 192 órát dolgozna. Kérdésem, hogy ilyen beosztás esetén milyen pótlékok járnak, ha járnak a 24 óra szolgálati időre, illetve ha vasárnapra vagy ünnepnapra esik a beosztás? Ha jól tudom, akkor az éves túlórakeret 250 óra, ezt semmilyen formába nem lépheti túl? Ha nem lépheti túl, akkor meg nem lehet jól megoldani a vagyonőrök fizetését. Ugyanis a vagyonőrök sokkal többet akarnak dolgozni. Köszönettel: Pánti Etelka

Munkaidőkeret felmondási idő alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közalkalmazott munkaviszonya jelenlegi foglalkoztatójánál 2017. 02. 28-án (áthelyezéssel) megszűnik. A munkáltató a februári beosztást úgy készítette el (12 havi munkaidőkeretet alkalmaznak), hogy a ledolgozandó órák száma kevesebb az – időarányos – kötelező munkaóránál (január 31-éig megegyezett a ledolgozott és a kötelező órák száma). Kérdésem, hogy ebben az esetben a "mínusz" órákra köteles-e állásidőre járó bért fizetni a munkáltató, vagy köteles-e úgy elkészíteni a beosztást, hogy a jelenlegi foglalkoztatónál töltött utolsó napon a ledolgozott munkaórák száma megegyezzen az időarányos kötelező munkaórák számával. Válaszát előre is köszönöm!

Munkaidőkeret és bérlap Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkáltató szeretné a bérfizetést korábban teljesíteni, ehhez azonban a hónapot korábban le kell zárnia. Létezhet olyan havi elszámolás, mely nem a hónap 1. napjától a hónap utolsó napjáig tart, hanem mondjuk a hónap 20. napjától a következő hónap 19-éig? Ennek van hatása a munkaidőkeretre, az azzal kapcsolatos elszámolásra? Gondolok különösen arra az esetre, mikor a túlóráért nem a keret végén kell fizetnie a cégnek. Úgy tudom, a keretnek nem feltétlenül kell hónap elején kezdődnie, de azt nem, hogy hét közben is kezdődhet-e? Illetve ilyen elszámolásnál (nem a munkaidőkeret "párjára" gondolok, hanem pl. a bérlapra) 30 naptári napot kell alapul venni, vagy annyit, ahány hónapos az adott (kezdő) hónap? 30 napnál szerintem nem jönne ki az év. Ha egy ilyen korábbi elszámolást előrehozunk, mire kell figyelni a későbbiekben? Nem csupán erre gondolok, de az első ilyen hónap törthónappá válhat, ilyenkor önrevíziót leszámítva mit lehet tenni, ami jogszerű? Segítségét köszönöm.

Kamionsofőr bérezése Kérdés

Kedves Szakértő! Kezdő vállalkozás vagyunk, kamionsofőröket szeretnénk alkalmazni. A bérezésük kapcsán kérdeznénk, hogy megállapodhatunk-e velük fix havi bérben, vagy kötelezően alkalmazni kell a munkaidőkeretes elszámolást és bizonyos pótlékokat (éjszakai, vasárnapi stb.) kell, hogy fizessünk részükre? Amennyiben fix havi bért alkalmazunk, kell-e munkaidő-nyilvántartást vezetni? Természetesen a törvényi szabályokat maximálisan be szeretnénk tartani, de az adminisztrációt is csökkentenénk, amennyiben lehetne. Köszönjük a választ.

Munkaidőkeret elszámolása táppénz időszak alatt Kérdés

Tisztelt Szakértő! 6 havi munkaidőkeretet alkalmazunk cégünknél. Az elszámolási időszak végén a munkavállaló részére túlmunka jogcímén teljesíthetek-e kifizetést, ha táppénzen van?

Munkaidőkereten felüli munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Háromhavi munkaidőkeret (hétfő-péntek munkanap, szombat-vasárnap pihenőnap) esetére kérdezem a következőket. 1. Ha hétköznap keletkezik 5 óra túlmunka, akkor azt a munkaidőkeret végén kell elszámolni alapbér plusz 50 százalékos pótlékkal? 2. Ha szombaton van 6 óra ledolgozott órája a munkavállalónak, akkor hogyan kell elszámolni? Túlóraként alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal és/vagy pihenőnapi munkavégzésként is alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal? 3. Ha vasárnap is dolgozott 7 órát, akkor ennek az elszámolása hogyan történik? Pihenőnapi munkavégzésként alapbér plusz 100 százalék és/vagy túlóraként a munkaidőkeret végén alapbér plusz 50 vagy 100 százalékos pótlékkal? Válaszát előre is köszönöm!

Megbízási jogviszony Kérdés

A következő kérdéseim lennének megbízási jogviszonnyal kapcsolatban: 1. Megbízási jogviszonyban lehet-e heti, illetve havi munkaidőkeretet megállapítani, illetve munkavégzés helyét megállapítani? 2. 10 százalékos költségátalányt kötelező-e figyelembe venni, vagy vehetem-e a bruttó bért 100 százaléknak a járulékok megfizetésénél? 3. A megbízási jogviszonyt a munkaügyi ellenőrzés mikor módosíthatja át munkaviszonnyá? Köszönöm a válaszukat! Zsók Gabriella

Munkaidő, munkaközi szünet beosztása – mikor jár túlóra? Cikk

Változó a napi munkaidő és a havi is, de nincs munkaidőkeret. Hogyan helyes beosztani a munkaidőt, milyen esetekben kell túlórát fizetni? Olvasói kérdésekre dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász ügyvéd válaszolt.

Munkaidő-beosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy munkáltatónál a munkavégzés hétfőtől péntekig tart, mindenki teljes munkaidős, a napi 30 perc munkaközi szünet nem számít be a munkaidőbe. Nincs munkaidőkeret, havi elszámolás van, havibért kap mindenki. A munkaszerződésben ez áll: „A munkaidő heti 40 óra. Munkaideje hétfőtől csütörtökig napi 8,5 óra, pénteken napi 6 óra. Étkezés céljára 12 és 14.30 óra között napi 30 perc munkaközi szünet jár, ami nem számít be a munkaidőbe. A munkavégzés kezdete hétfőtől péntekig reggel 8 óra, befejezése hétfőtől csütörtökig 17 óra, pénteken 14.30 óra.” Az általános napi 8 órás munkaidőtől való eltérés miatt egyik hónapban több, a másikban kevesebb a havi ledolgozandó órák száma, mint egy általános napi 8 órásnál. Például a szerződés szerinti beosztásnál 2016.08.hóban a havi ledolgozandó órák száma 185,5 óra,míg az általános napi 8 órásnál 184 óra a munkaidő, 2016.09.hóban a havi beosztás szerint ledolgozandó órák száma 174,5 óra,míg az általános napi 8 órásnál 176 óra a munkaidő. Kérdések: 1. Így jó a munkaszerződés rendelkezése a munkaidőről és a munkaközi szünetről? 2.Hogyan kell a havi munkaidőt helyesen beosztani, ha a munkáltató nem akar több havi keretes elszámolást, hanem havi elszámolást? A havi ledolgozandó órák számának egyeznie kell egy általános napi 8 órás munkaidejű munkavállaló havi óráinak számával vagy a fenti beosztás miatt eltérhet az óraszám? 3. Ha a beosztás megfelelő a szerződés szerint, kell-e túlórát fizetni a munkaidő többletre (8 órástól eltérésre)?

Osztott munkaidő Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaidőkeretben foglalkoztatjuk munkavállalóinkat. Munkaidőkereten belül osztott munkaidőt lehet alkalmazni? A takarító reggel bejönne 4 órát dolgozni, majd hazamenne két órát, és visszajönne délután. Megvalósítható ez, és ha igen, milyen tájékoztatási és bejelentési kötelezettségünk van? Helyi bérletet térítünk munkavállalóinknak.Társaságunk gazdasági helyzete nem alakult jól. A kérdésem az lenne, megtehetjük-e, hogy beszüntetjük a helyibérlet-térítést, vagy csak bizonyos részét térítjük? Köszönöm válaszukat!

Vasárnapi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kiskereskedelmi üzlet, mely kéthavi munkaidőkeretet alkalmazva szombaton is nyitva tart, 2016-ban az adventi vasárnapokon is nyitva lesz. Jól gondolom-e, hogy amennyiben az elrendelt munka a törvényes munkaidőkereten belül lesz, akkor csak 50 százalék vasárnapi pótlékot kell fizetnem, ha viszont azon kívül, akkor 100 százalék túlórapótlék is jár? Kiválthatom-e a 100 százalék túlórapótlékot szabadidővel? Továbbá dolgozhat-e a munkavállaló szombaton és vasárnap is ugyanazon a héten? Köszönettel: L. Gabriella

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Őcsg-tagok szocho

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Kiegészítő kérdés őstermelő iparűzési adójának megosztása korábbi kérdéshez

Szarvas Imréné

könyvvizsgáló, adószakértő, könyvelő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink