555 találat a(z) munkaidőkeret cimkére
Mt. 145. paragrafus – havi átalány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az Mt.-ben azt olvastam: 145. § (1) A felek a 140-142. §-ban meghatározott bérpótlékot is magában foglaló alapbért állapíthatnak meg. (2) A felek a munkaszerződésben a) bérpótlék helyett, b) készenlét vagy ügyelet esetén a munkavégzés díjazását és a bérpótlékot magában foglaló havi átalányt állapíthatnak meg. (3) A pótlékátalány arányos részének meghatározásakor a 136. § (3) bekezdését megfelelően alkalmazni kell. A (2) bekezdésben, mikor az átalányt megállapítják, akkor például készenlétnél, ha jól értem, kiváltja a 20 százalékot, de még a rendkívüli munkavégzésért járó 50 százalékot is. Viszont a törvény azt írja, hogy a munkavégzés díjazását és a bérpótlékot is magában foglalja a havi átalány. A munka díjazása azt jelentené, hogy ilyen átalány esetén, ha a rendkívüli munkavégzés olyan formájáról van szó, mely alapján nő a tényleges munkaórák száma, akkor arra nem pusztán a pótlékot nem számfejtik tételesen (csak az átalányt), de még a plusz munkaóra után járó arányos alapbért sem? Például 160 óra helyett 168 órát dolgozott (1 havi keret legyen), akkor Ön szerint a fizetendő összeg az alapbér plusz alapbér/160*8 plusz átalány, vagy csak alapbér plusz átalány? Utóbbi furcsa lenne, de szeretnék tisztábban látni. Segítségét köszönöm! Tisztelettel.
Munkaközi szünet
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az Mt. 103. paragrafus pontos értelmezésében. A munkavállalók kérésének megfelelően a munkáltató 1 óra ebédszünetet szeretne biztosítani 20 perc helyett. Mivel a munkavállalók munkaidőkeretben dolgoznak, így 9 óra munkavégzés után 25 perc további szünet is biztosítva van számukra. Van annak bármi akadálya, hogy így a munkaközi szünet 1 napra 1 óra 25 perc legyen? Egy ellenőrzés alkalmával lehet ebből probléma? Válaszát előre is nagyon szépen köszönöm!
Órabéres foglalkoztatása munkaidőkeretben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A teljes munkaidős munkavállaló bérét órabérben kívánja a munkáltató megállapítani. A munkavállaló kéthavi munkaidőkeretben van foglalkoztatva. Mi az eljárás abban az esetben, ha a beosztása alapján kevesebb óraszámban dolgozik, mint amennyi a ledolgozható az adott keretben? Kizárólag a ledolgozott óraszám alapján kell őt kifizetni, vagy pedig ki kell egészíteni a bérét? Válaszát köszönöm
Fizetett ünnepen való munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szerkesztő! Cégünk négyhavi munkarendben dolgozik, állattenyésztéssel foglalkozk. Beosztás szerint dolgozni kellett augusztus 20-án, amely szombatra esett. A napi munkabéren felül 100 százalékos távolléti díjat is számoltunk a dolgozóknak. A dolgozók órabéres elszámolásban vannak. Kérdésünk: kellett-e számolni az ünnepnapra a távolléti díjat? Maradunk tisztelettel.
Munkaidőkeretben pihenőnap kiadása, túlóra
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Speciális eset vagyunk, mivel színházként működünk, és a munka törvénykönyvén kívül érvényes ránk az előadó-művészeti törvény is (2008. évi XCIX. törvény). Színészeink 4 hónapos munkaidőkeretben dolgoznak, jellemző nálunk, hogy a pihenőnap hétfőre esik, természetesen betartjuk az Mt. szerint havonta egy vasárnapot. 1. kérdés: ha pihenőnapot adunk ki, kell-e számolni kötelezően azzal a kitétellel is, hogy 40 órának kell lennie a két munkavégzés között? 2. kérdés: A színészeknek egyenlőtlen a munkaidő-beosztásuk, ha a munkaidő-kiírás napi 4 óra, és én ezt például egy nappal korábban megváltoztatom 8 órára, de a négyhónapos munkaidőkeretben nincs meg az összes munkaidő, akkor ez a 4 óra túlórának számít vagy nem számít annak, hiszen alapból 8 óra a napi munkaidő? A túlórát kötelező-e a munkaidőkereten belül elszámolni, vagy csak a végén számoljuk el? És kötelező-e pénzben kifizetni vagy ki lehet-e adni munkaidő-csúsztatásban is? Ha megállapodás kérdése mindez, akkor ezt a munkaszerződésben kell megtenni vagy elég a tájékoztatásban leírni?
Munkaidőkeret a gyakorlatban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A munkaidőkeret gyakorlati alkalmazásához kérném segítséget. Szíveskedjen számokkal is bemutatni például 2016. szeptember havi vagy szeptember-november havi munkaidő keret alkalmazásának szabályait! Munkaidőkeret alkalmazásával mennyi a napi maximum munkaidő, szombat-vasárnapi munkavégzés (vendéglátó egység), kötelező pihenőnap? Milyen pótlékokkal kell számolni? Köszönettel:
3*12 órás munkaviszony, 3 nap pihenő
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy gyárban 3*12 órát dolgoznak a munkavállalók, majd 3 nap pihenő következik. Az lenne a kérdésem, ha túlóráznak a 3 nap pihenő alatt, akkor az túlórának (100%+50%) vagy pihenőnapi túlórának (100%+100%) kell elszámolni? Amennyiben nincs sem az alapbérben külön bérpótlék, sem külön bérpótlék átalány nincs megállapítva. Úgy gondolom, hogy kell egy munkaidő-beosztás vagy munkaidőkeret, ahol a pihenőnapok jelölve vannak. Amennyiben a pihenőnapon végeznek túlmunkát, akkor pihenőnapi túlóra kerül elszámolásra. Köszönettel!
Látástól vakulásig? Ennyire terhelhetők a dolgozók
Cikk
A munkaerőhiány egyre több munkáltató problémája. Ennek következtében gyakori, hogy a betöltetlen státusz(ok), a szabadságon, betegállományban lévők feladatait ideiglenesen a többi munkavállaló között kell felosztani. Áttekintettük ennek munkajogi lehetőségeit és korlátait.
Ügyeleti átalány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Olyan kérdésem lenne, hogy egy munkavállalónkkal megegyeztünk, hogy ügyeleti pótlék helyett havi ügyeleti általányt fizetünk neki. Havi munkaidőkeretben van foglalkoztatva az illető, teljes munkaidőben, általános munkarendben. A havi ügyeleti általányt a munkaszerződés-módosításban rögzítettük, az összeget beleírtuk, azonban a teljesítendő órát nem, mivel az havi szinten változhat. Ha például júniusban 168 óra a kötelező, de a munkáltató elrendeli az ügyeletet 16 órában pluszban, azaz így már 184 órát dolgozna le, akkor kell fizetnünk a rendkívüli munkavégzésért? Vagy a havi átalány "terhére" megy a 16 óra, és csak az éves rendkívüli munkavégzés óraszámából kell levonni? Ebben a 16 órában nem kell ténylegesen dolgoznia, a telephelyen kell lennie. Amennyiben munkavégzésre kerülne sor, abban az esetben az átalányon felül jár a munkavállalónak pótlék, és a rendkívüli munkavégzés szabályai szerint kell eljárnom? Válaszukat előre is köszönöm!
Szabadság kiadása többes jogviszony esetén
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérném segítségét. Orvosi esti magánrendelésen van jogviszonya a dolgozónak, amely heti 3 órás, eltérő napokon. Van lehetőség a munkaidőkeret alkalmazására? Valamint hogyan kell szabadságot kiadni a dolgozónak, és mennyi jár neki? Köszönöm válaszát.
Munkaidőkeret: amit tudni kell a beosztásról, a távollétről, a túlóráról
Cikk
A munkaidőkeret sokkal rugalmasabb munkaszervezést tesz lehetővé a munkáltatók számra, mint, ha az általnos munkarendben foglalkoztatná a dolgozóit. Bevezetéséről szabadon dönthet a munkáltató, alkalmazására azonban szigorú szabályok vonatkoznak. Cikkünkben példákon keresztül részletezzük egyebek mellett a keret tartamára, a túlórára, a hétvégi munkavégzésre, a biztosítandó pihenőidőre vonatkozó rendelkezéseket.
Munkaidőkeret változtatása év közben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátó egységben jelenleg egyhavi munkaidőkeretet alkalmaznak, a nyári hónapokra ezt szeretnék három havira bővíteni (06-08. hónapokra), majd újra visszaállnának egyhavi munkaidőkeretre. Kérdésünk, hogy tiltja-e ezt valamilyen előírás? Mivel lehetne ezt ledokumentálni? Jelenleg a munkaszerződésben és a munkaszerződéshez kapcsolódó tájékoztatóban is van a munkaidőkeretre utalás. Vagyis nem cégszinten van a munkaidőkeret szabályozva, hanem dolgozónként.
Betegszabadság munkaidőkeretben dolgozónak
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaidőkeretben dolgozó (a hét bármely napja munkanap számára, napi 8 órában) munkavállalónak hogyan kell kiadni a betegszabadságot? Ha például egy betegség alkalmával három naptári napig volt beteg, de ez idő alatt csak kettő naptári napra lett volna beosztva, akkor a betegszabadságot is csak 2 x 8 órára kell kiadni (beosztásnak megfelelően)? Válaszát köszönöm.
Munkaidőkeret
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha adott munkavállaló havi időkeretben dolgozik, akkor azokon a napokon, amikor például 12-20 óráig dolgozott, kell-e műszakpótlékot fizetni? (Általános munkarend: H-P 8-16.)
Munkaidőkeret elrendelése
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy a munkaidőkeret elrendeléséről, tartamáról hogyan kell írásban rendelkezni. A munkaszerződés vagy a tájékoztató eleme ez, vagy elegendő az is, ha a tájékoztatóban jelezzük, hogy a munkavállalók munkaidejét munkaidőkeretben számoljuk el? Szükséges-e a munkaidőkeret kezdetét, végét is leírni a munkaszerződésben, illetve a tájékoztatóban, vagy elegendő, ha erről a munkaidőkeret kezdetét megelőzően ügyvezetői utasítás keretében tájékoztatjuk a munkavállalókat, a ledolgozandó munkaórák számával együtt? Köszönettel: Krcsik Eszter