484 találat a(z) munkaidőkeret cimkére

Munkaidőkeret változtatása év közben Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendéglátó egységben jelenleg egyhavi munkaidőkeretet alkalmaznak, a nyári hónapokra ezt szeretnék három havira bővíteni (06-08. hónapokra), majd újra visszaállnának egyhavi munkaidőkeretre. Kérdésünk, hogy tiltja-e ezt valamilyen előírás? Mivel lehetne ezt ledokumentálni? Jelenleg a munkaszerződésben és a munkaszerződéshez kapcsolódó tájékoztatóban is van a munkaidőkeretre utalás. Vagyis nem cégszinten van a munkaidőkeret szabályozva, hanem dolgozónként.

Betegszabadság munkaidőkeretben dolgozónak Kérdés

Tisztelt Szakértő! Munkaidőkeretben dolgozó (a hét bármely napja munkanap számára, napi 8 órában) munkavállalónak hogyan kell kiadni a betegszabadságot? Ha például egy betegség alkalmával három naptári napig volt beteg, de ez idő alatt csak kettő naptári napra lett volna beosztva, akkor a betegszabadságot is csak 2 x 8 órára kell kiadni (beosztásnak megfelelően)? Válaszát köszönöm.

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Abban szeretném a segítségét kérni, hogy ha adott munkavállaló havi időkeretben dolgozik, akkor azokon a napokon, amikor például 12-20 óráig dolgozott, kell-e műszakpótlékot fizetni? (Általános munkarend: H-P 8-16.)

Munkaidőkeret elrendelése Kérdés

Tisztelt Szakértők! Abban szeretnék tanácsot kérni, hogy a munkaidőkeret elrendeléséről, tartamáról hogyan kell írásban rendelkezni. A munkaszerződés vagy a tájékoztató eleme ez, vagy elegendő az is, ha a tájékoztatóban jelezzük, hogy a munkavállalók munkaidejét munkaidőkeretben számoljuk el? Szükséges-e a munkaidőkeret kezdetét, végét is leírni a munkaszerződésben, illetve a tájékoztatóban, vagy elegendő, ha erről a munkaidőkeret kezdetét megelőzően ügyvezetői utasítás keretében tájékoztatjuk a munkavállalókat, a ledolgozandó munkaórák számával együtt? Köszönettel: Krcsik Eszter

Vezetői szerződés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Vendéglátó cégben az egyes egységek vezetői (pék- és cukrászműhely vezetője, üzletvezetők, termelési vezető, konyhafőnök) határozzák meg az alkalmazottaik havi munkaidő-beosztását, illetve ehhez igazodva a saját beosztásukat is. Mivel a munkabérük nem éri el a jogszabályban szabályozott összeget, így vezetői szerződést nem lehet velük kötni. A cég hétfőtől vasárnapig üzemel, csak a pékműhelyé haladja meg a heti 80 órás üzemidőt. A beosztottak négyhavi munkaidőkeretben dolgoznak. Kérdéseim: Hogyan célszerű megállapodni a munkaszerződésben a vezetőkkel, hogy saját magukra munkaidőnyilvántartás-vezetési kötelezettség ne terhelje őket? Lehet-e őket kötetlen munkarendben foglalkoztatni? Átengedheti-e az ügyvezető a vezetőknek, hogy a munkarendjüket saját maguk osszák be?

Időkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! A gyógyszertárban kéthavi időkeret alkalmazásával foglalkoztatják az alkalmazottakat, havi órabérben. A gyógyszertár heti nyitvatartási ideje összesen 85 óra, minden nap nyitva van, tehát szombaton és vasárnap is, csak munkaszüneti napokon (például húsvét hétfőn) van zárva. Az alábbi kérdésekre szeretnék választ kapni: – Vasárnapi, illetve szombati pótlékot és műszakpótlékot kell-e fizetni a munkavállaló részére? Amennyiben igen, akkor ezt az alapbérben meghatározva be lehet-e építeni az alapbérbe? Ebben az esetben mi lesz az alapja a túlórának? – A munkaszüneti napokra (például húsvét hétfőre) kell-e távolléti díjat fizetni? (Munkaügyi ellenőrzés alkalmával a revizor azt az információt adta, hogy a fenti esetben, például január 1-jére távolléti díjat kellett volna fizetni az Mt.146. paragrafusa alapján!) Előre is köszönöm válaszát.

Túlórára eső pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértők! Az egyik munkaterületen a munkavállalók úgy dolgoznak, hogy az egyik nap 7-11 óráig, a másik nap 7-18 óráig, a harmadik nap pedig pihennek, ez a munkaidő-beosztásuk is, heti 20 órára, napi 4 órára vannak bejelentve. Mivel ez nem általános munkarend, kötelező munkaidőkeretet alkalmazni? Ez az egyenlőtlen munkaidő-beosztás csak a munkáltató döntésén múlik, kötelező a munkaidőkeretben való elszámolás? Azokon a napokon, amikor a munkaidő-beosztás szerint 7-18 óráig dolgoznak, kell pótlékot fizetni, ha nem alkalmazunk munkaidőkeretet? A munkáltatón múlik, hogyan osztja be a munkavállaló a munkaidejét. Ha nem az általános munkarendben kívánja foglalkoztatni a munkavállalót, akkor ezt csak munkaidőkeretben teheti meg, vagy el lehet számolni az általánostól eltérő munkaidő-beosztással foglalkoztatott munkavállaló munkabérét munkaidőkeret alkalmazása nélkül is? A rendkívüli munkavégzésért járó pótlékot ugye a munkaidő-beosztástól eltérő rendkívüli munkaidőben kell elszámolni, ha munkaidőkeret alkalmazása nélkül a munkavállaló munkaidő-beosztás szerint az egyik nap 11 órát kell, hogy dolgozzon, akkor erre jár pótlék vagy sem? Köszönöm szépen a segítséget.

Alkalmi munkavállaló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Közúti árufuvarozással foglalkozunk, kizárólag 3,5 tonna össztömeg alatti kistehergépjárművel. Van olyan teherautónk, amit expressz szállítás céljából használunk (például Peugeot Partner). Ezek a munkáink alkalmi jellegűek, általában havonta 8-9 napot dolgozunk így. Fix állandó gépkocsivezetőt erre a munkára sajnos alkalmazni nem tudunk, ezért is történt eddig, hogy alkalmi munkavállalóként bejelentve foglalkoztattuk őket. A többi teherautón fix embereink dolgoznak, 8 órás szerződéssel, négyhavi munkaidőkeretben. A kérdésem az lenne, hogy az említett kisteherautón foglalkoztatott egy embert lehet-e 4 órás munkaidőben, ugyancsak 4 havi munkaidőkeretben foglalkoztatni. Dolgozhat-e a sofőr ez esetben is napi maximum 12 órát? Munkaviszonyban foglalkoztatott sofőrnek havi 100 000 forintig üzemanyag-megtakarítás számolható el, az e feletti rész adóköteles..., a kérdésem: 4 órában bejelentett sofőrre is ez igaz? Vagy csak 50 000 forint üzemanyag-megtakarítás számolható el? Válaszát köszönöm szépen. Üdvözlettel: Norbert

Munkaidőkeret változtatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy civil szervezetnél a dolgozók kéthavi munkaidőkeretben vannak foglalkoztatva. Állatok ellátása, gondozása történik, tehát mindennap van munkavégzés. Jelenleg a kéthavi munkaidőkeretre már nem lenne szükség, megoldható lenne egy hónapra leszűkíteni, egyszerűbb lenne számukra. Viszont 4 dolgozónak a munkaköréből fakadóan kéthavi kellene, hogy maradjon. Lehetséges-e, hogy a munkaidőkeret dolgozónként legyen meghatározva, és ne céghez kötődjön? A munkakörhöz kapcsolódóan lenne kéthavi és egyhavi munkaidőkerettel dolgozó is. Várom válaszukat.

Pótlékátalány Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. dolgozói határozatlan idejű, munkaidőkeretes munkaidő-beosztásban rendszeresen túlóráznak, havi 10-15 órát. Eddig a kft. számfejtette a műszak- és túlórapótlékokat. Most szeretne megállapodni a dolgozókkal havi fix pótlékátalányban, tehát, hogy a havi fix bérük tartalmazza a műszakpótlékokat is. A kérdés az, hogy ezt megteheti-e, illetve, hogy ebben az esetben a műszakpótlékot nem, viszont a túlórapótlékot ugyanúgy el kell számolni?

Munkaidő-beosztás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk munkaidőkeretben foglalkoztatja munkavállalóit. Munkaidő-beosztásukat egy héttel korábban megkapják.Sajnos a munka jellegéből adódóan egy héttel korábban nagyon nehéz megoldani a beosztást, mivel sokszor előző nap derül ki, hogy hova, kinek kell mennie szerelnie. Az lenne a kérdésem, lehet-e olyan megállapodást kötni a munkavállalókkal, hogy előző napon szóbeli beosztás alapján végzik a munkájukat? Vagy esetleg lenne-e valami egyéb megoldás erre a problémára? Előre is köszönöm válaszát!

Egyszerűsített munkavállaló elszámolása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk árufuvarozással foglalkozik, különböző kategóriájú kis tehergépjárművekkel. Van egy munkavállalónk, akit egyszerűsített foglalkoztatás keretében, alkalmi munkára jelentünk be. Ennek oka, hogy sajnos családi problémák miatt hetente csak egy-egy napra tud autóra ülni, és expressz szállítás keretében munkát végezni. Ilyenkor például ráül egy kisteherautóra, kimegy Németországba, lerakodik, és hazajön. Egy ilyen fuvar két napot vesz igénybe a munkaidőt betartva, tehát két napra is van bejelentve. A kérdésem a következő. Első nap megkezdi a munkát délután 18.00-kor, azt befejezi másnap hajnali 02.00-kor, 11 óra pihenőt kivesz, és 13.00-kor visszaindul, majd megérkezik, és befejezi a munkát 21.00 órakor. Egybefüggő két napra jelentjük be, ami 16 órányi munkát tartalmazhat, az efeletti rész 100 százalék pótlékkal van elszámolva (ha van esetleg 16 óra feletti munkaideje), éjféltől hajnali kettő óráig elszámolunk neki 15 százalék éjszakai pótlékot, és esetleg, ha vasárnap kezdi meg a munkaidejét, azon óraszámokat pótlékoljuk 50 százalékkal. Helyes az eljárás? A második nap több időt tölt külföldön, mint 8 óra, ezért kifizetésre kerül még 40 euró napidíj is. Illetve cégünk számol el üzemanyag-megtakarítást is, ezért a munkanapokra arányosítva az adómentesen adható 100 ezer forintot is kifizetjük. Helyesen? Első nap 6 órát dolgozott, míg a második nap 10 órát, de volt közte 11 óra pihenő. Második nap pótlékolni kell a 8 óra feletti (2) óraszámot, vagy lehet átlagolni a két napra? Köszönettel, Norbert

Munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk fuvarozással foglalkozik, gépkocsivezetőinket 4 havi munkaidőkeretben alkalmazzuk. A kérdésem a következő lenne: Sajnos volt olyan alkalmazottunk, aki a januári 20 munkanap helyett csak 16 napot dolgozott. Mi a teendő a fennmaradó 4 nappal? Szabadságot nem szeretnénk kiírni ezekre a napokra. Alkalmazható ezekre a napokra úgynevezett "0" órás munkanap? Vagy mindenképp ki kell írni a szabadságot? Esetleg majd a munkaidőkeret-elszámoláskor ezekre a napokra be lehet tudni az esetleges plusz órákat? Illetve ehhez fűződő kérdés, hogy, ha nem volt meg a munkanapok száma, akkor is a munkaszerződésben rögzített bért meg kell adni a munkavállalónak? Válaszát köszönöm. Üdvözlettel: Norbert

Órabéres foglalkoztatás II. Kérdés

Tisztelt Szakértő! Köszönöm a válaszát az Órabéres foglalkoztatás című kérdésemre. Még egy kérdésem lenne: az érthető, hogy legfeljebb 6 órában alkalmazhatja, legfeljebb 4 havi keretben, viszont a kérdésem az, hogy arra a napra, amikor konkrétan behívják a munkavállalót, akkor dolgozhat akár 8-10 órát? Köszönöm!

Munkaidőkeret és részmunkaidő buszvezetők esetében Kérdés

Tisztelt dr. Kéri Ádám Úr! Előző kérdésünkre hivatkozva: http://adozona.hu/kerdesek/2016_2_10_buszvezetok__foglalkoztatasi_tipu_jin Megtehetjük-e, hogy a 4 hónapos munkaidőkeretet nem januárral kezdjük, hanem például áprilissal? Lehet-e a munkaidőkeret nem 4 havi, hanem például 6 havi? Létezik ilyen? Ha igen, akkor esetünkben lehetséges annak alkalmazása? Lehet-e együtt alkalmazni a munkaidő-keretet és például a 6 órás részmunkaidőt? Például szezonon kívül csökkenthető-e így a bérteher, hogy csökken a munkaidő? Válaszát előre is köszönjük. Tisztelettel.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Bérelt ingatlanon végzett beruházás

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Bt. eladása osztatlan közös üzlettel elővételi jog

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Osztalékfizetés kft.-tag esetében

Hunyadné Szűts Veronika

igazságügyi adó- és járulékszakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink