542 találat a(z) munkaidőkeret cimkére
Vasárnapi munkavégzés a vendéglátásban
Kérdés
Egy étterem keddtől vasárnapig tart nyitva. A dolgozók két havi munkaidőkeretben dolgoznak. Kell-e vasárnapi pótlékot fizetni a dolgozóknak és vonatkozik-e rájuk az az előírás, hogy havonta legalább egy szabad vasárnapot kell kapniuk?
Sofőr munkavégzése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Autóvezetőt alkalmazna a munkáltató teherautóra (nem tachográfos autóról van szó) változó óraszámban. A munkakörébe a szállításon kívül segédmunkás jellegű (rakodás) munkafolyamat is beleszámítana. Ilyen esetben meg kell neki adni a garantált bérminimumot? Maximum hány hónapos munkaidőkeretben lehet foglalkoztatni a munkavállalót? Az autóvezető mennyi óraszámot vezethet le egyfolytában pihenőidő nélkül, illetve mennyi pihenőidőt kell számára biztosítani? Ha a vezetés után nekilát a rakodói feladatainak, a napi munkaidejét a vezetéssel együtt kell feltüntetni a jelenléti íven, amire érvényes Mt. napi 12 órás határa? Ebbe beleszámít ilyen esetben a pihenőidő is? Válaszát köszönöm
Munkaidőkeret
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkaerő-kölcsönzőn keresztül foglalkoztatott munkavállalót az alábbi munkaidőkeretben szeretnék alkalmazni: – heti 6 napon, hétfőtől szombatig 10 órát dolgoznak, vasárnap pihenőnap – a 4. héten három napon dolgoznak 10 órát, 4 nap pihenőnap. Így összesen 210 órát dolgoznak egy hónapban. Ez így szabályos? Illetve van-e bármilyen felelőssége a munkáltatónak (kölcsönbeadó cégnek) a jelenléti ív, munkaidőbeosztás miatt, ha azt nem ők írják, hanem a kölcsönvevő cég?
Megjelent a júniusi VálaszAdó
Cikk
Vaskos adócsomagot nyújtott be a kormány, a tervezett módosításokról az Adózóna is számos cikkben beszámolt. Jelentős könnyítés, hogy elhalasztanák a számlázó programok NAV-hoz történő bekötését, s nem változna a belföldi összesítő jelentésben feltüntetendő számlák köre és értékhatára.
Rendkívüli munkavégzés munkaidőkeretben II.
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Tehát akkor a 12 óra többlet órára – függetlenül attól, hogy előre elrendelt túlóra, mely a beosztásban rögzítve volt, vagy a beosztáson felül rendelte el váratlanul a munkáltató –, ugyanúgy egyformán jár a havi munkabéren felül a 12 óra túlórára jutó alapbér és az 50 százalékos bérpótlék?
Munkaidőkeret – vasárnapi munkavégzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalóink 1 havi munkaidőkeretben dolgoznak (kezdő nap a hó első napja, utolsó nap a hó utolsó napja). Munkaidő-beosztás nem készül a munkavállalók részére, mivel mindig hétfőtől péntekig tart a munkahét, a munkáltatói tájékoztatóban pedig meg van határozva az egyenlőtlen munkaidő-beosztás lehetősége törzsidő (9-15 ó) és peremidő meghatározásával. Amennyiben évente 2-3 alkalommal szükségessé válik egy-egy szombat iés vasárnapi munkavégzés, hogyan tudjuk a munkaidő-beosztást úgy elkészíteni, hogy a hétvégi munka ne minősüljön munkaidőkereten felüli (rendkívüli) munkavégzésnek? Természetesen azt feltételezve, hogy a havi ledolgozott órák száma egyező lenne a munkaidőkeret óraszámával. Egyébként a hétvégi munka egy-egy kiállításon való részvételt, vagy egy 3-4 napos külföldi kiküldetés egyik napját (tanulmányút vagy tárgyalás) jelentené, amire napidíjat is kapnak, de gondolom, ennek nincs relevanciája. Azt gondoljuk: ha szombati napra osztjuk be munkavégzésre, ehelyett egyszerűen kap egy szabadnapot és rendben van. Megtehetjük-e, hogy havi 1 vasárnapra úgy osztjuk be, hogy ehelyett kap egy pénteki vagy hétfői szabadnapot? Ekkor kötelesek vagyunk-e bármilyen pótlék fizetésére? (Vállalkozásunk nem tartozik az Mt. 101. § i) bekezdése alá.) Ha e hétvégi munka napi 12 óra lenne már a munkaidő-beosztás szerint is, ebben az esetben is elegendő 1,5 nap szabadnapot adni helyette? Előre is köszönöm válaszát!
Rendkívüli munkavégzés munkaidőkeretben
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Cikkükben hivatkozott két esetben hogyan kell eljárni a bérpótlék számítását illetően? Tehát ha a rendkívüli munkavégzés a beosztástól eltérően történik, illetve ha a rendkívüli munkavégzés eleve le volt fektetve a beosztásban. Tehát például, ha a dolgozónak a kéthavi munkaidőkeret végén 12 óra többlet ledolgozott órája van 161 000 Ft/hó havibér mellett, a fenti két esetben hogyan kell a bérpótlékot számítani [műszakpótlék, éjszakai pótlék nincs, ünnepnapi munkavégzés 12 óra volt, vasárnapi pótlék nem jár (étterem)]? A munkaidőkeret első hónapjában egyezett a ledolgozott óraszám a teljesíthető órák számával, míg a második hónapban keletkezett a többletóra.
Munkaidőkeret: így kell munkabért és bérpótlékot fizetni
Cikk
Munkaidőkeret, azaz egyenlőtlen munkaidő-beosztás esetén a munkabér havi összege a munkaidő-beosztás függvényében ingadozhat, bizonyos bérpótlékok fizetése pedig a munkaidőkeret lejárta utáni időszakra tolódhat.
Munkaidőkeret túllépése
Kérdés
Tisztelt Cím! Cégünk egy munkavállalóját tehergépjármű-vezető munkakörben alkalmazzuk 2 havi, 4 órás munkaidőkeretben. Milyen plusz költsége van a cégnek az alapbér (havibér) fizetésén kívül, ha a munkavállaló túllépi a 2 havi munkaidőkeretét? Ezt hogyan kell bizonylatolni, kell-e igazolni mindkét fél részéről? A másik kérdésem, hogy ha egy fuvarnál 2 tehergépjármű-vezető váltja egymást, akkor az az idő minek számít, amikor az egyik sofőr nem vezet, jár-e arra az időre valamilyen juttatás neki? Köszönöm.
Elszámolás a munkaidőkeret végén órabéres dolgozóknál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Munkavállalóink órabéres foglalkoztatásban, 4 havi munkaidőkeretben, napi 12 órás műszakbeosztásban (45 perces munkaközi szünettel) dolgoznak. Munkaidőkeret végén a 4 hónap alatt ténylegesen ledolgozott óraszám kevesebb, mint a 4 havi törvényes munkaidő alapján megállapított munkaidőkeret óraszáma. Havi bérezés esetén az állásidőre járó bért akkor is ki kell fizetni a dolgozónak, ha a ledolgozott óraszám nem éri el a törvényes munkaórák számát. Kérdésünk, hogy az órabéres dolgozóinknál is szükséges-e követni az előbbi gyakorlatot, miszerint kevesebb ledolgozott óraszám mellett is ki kell fizetni legalább a törvényes munkaórának megfelelő munkabért? Válaszát előre is köszönöm.
Törzsbér számítása munkaidőkeretben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Több műszakos 3 havi munkaidőkeret alkalmazásakor mi a helyes eljárás a törzsbér meghatározása során: a műszakbeosztás szerinti munkanapok vagy az általános munkarend munkanapjai alapján kell meghatározni a törzsbért? Mi a helyzet a műszakot váltó dolgozókkal? Köszönöm a válaszát!
Munkaidőkeret
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy vendéglátással foglalkoztató cég munkavállalója heti 20 órás munkaidőkeret szerinti munkarendben dolgozik. Közöttük olyan munkaszerződés (jogász által szerkesztett) köttetett, melynek egyik pontja az alábbi: "A munkavállaló személyi alapbére havonta bruttó XY Ft összeg, mely összeg tartalmazza a felmerülő pótlékokat is". Kérdésem, ha a munkavállaló munkaszüneti napra van beosztva, fizetni kell-e bérpótlékot részére? Köszönöm válaszát!
Munkaszüneti napon végzett munka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Vendéglátással, szálláshely-szolgáltatással foglalkozó cég vagyunk, szakácsok, felszolgálók, recepciósok dolgoznak négyhavi munkaidőkeretben, havi bérezéssel, alkalmazotti jogviszonyban. A munkaidőkeretet betartjuk, túlmunkát nem végeznek, hétvégén is rendszeresen dolgoznak, valamint munkaszüneti napokon is természetesen nyitva vagyunk. El kell-e számolnom pótlékot, és mennyit a munkaszüneti munkanapon végzett munkára? Válaszát előre is köszönöm.
Munkaszüneti napon végzett munka munkaidőkeretben
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésem, hogy ha egy munkaidőkeretes munkavállaló ünnepnapon munkavégzésre van beosztva és munkát is végez (dohányboltban, amely a hét minden napján nyitva van), akkor megilleti-e a 100 százalékos bérpótlék arra a napra? Köszönöm.
Részmunkaidő beosztása
Kérdés
Tisztelt Szakértő Asszony! Részmunkaidő beosztásával kapcsolatban az alábbi kérdéssel fordulok Önökhöz. Jól gondoljuk, hogy részmunkaidő esetén (például napi 4 vagy napi 6 óra) is jogosult a munkáltató hétfőtől péntekig úgy beosztani a napi munkaidőt, hogy a munkaidő kezdete és vége 8:00–12:00 vagy 14:00–18:00 óra között váltakozna? Jól gondoljuk, hogy a fenti esetben a részmunkaidő nem kerülne egyenlőtlenül beosztásra, mivel önmagában a beosztás szerinti napi munkaidő kezdetének és végének változása nem jelent egyenlőtlen munkaidőbeosztást? Ennek megfelelően a fentiek szerinti beosztáshoz nem kell munkaidőkeretet vagy elszámolási időszakot alkalmazni, azaz az ilyen beosztás általános munkarendnek minősül? Szíves válaszaikat előre is köszönöm. Tisztelettel.