484 találat a(z) munkaidőkeret cimkére

2 órás munkaviszony Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy közművezeték kft. egyik dolgozóját 8 órás munkaviszonyból szeretné 2 órás munkaviszonyban alkalmazni, mert hónapok óta nincs rendszeres munka. A kérdésem az lenne, lehetséges-e a dolgozót 2 órában alkalmazni, esetleg munkaidőkerettel, amit havonként határoznánk meg. Válaszát előre is köszönöm! Üdvözlettel: B.Judit

Szabadság kiadása munkaidőkeret esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelünk 2016-tól munkaidőkeretes foglalkoztatást alkalmaz úgy, hogy a heti munkaidő 40 óra maradt, de a dolgozók csak hétfőn, kedden, valamint csütörtökön és pénteken dolgoznak 10-10 órát. A dolgozók ezt a feltételt egyhangúlag elfogadták és írásban a szerződésben is rögzítésre kerültek a módosítások. Kérdés csak a kiadandó szabadságok száma maradt. Ebben az esetben hogyan kell a szabadságot számolnunk? A szabadságkeretet a szabadságos napokkal megszorozva kapunk egy éves "szabadságos óraszámot". Ezt kell 10-zel visszaosztanunk, s ez lesz kiadandó szabadságok száma, vagy továbbra is marad annyi nap, amennyi korábban, a napi 8 órai munkavégzésnél kiadható volt? Köszönettel Cziráki Edina SMC Konszignál Kft.

Egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munka: szabadságot is kell számolni! Cikk

Megszaporodtak a szerkesztőségünkbe érkezett kérdések, amelyek arra keresik a választ, hogyan kell kiadni az egyszerűsített foglalkoztatottaknak, alkalmi munkásoknak az őket megillető szabadságot, illetve hogyan kell kiszámolni a távolléti díjat. Ezek is azon kérdések közé tartoznak, amelyeket a kommentárok és a szakkönyvek is óvatosan kerülnek. Így, mint minden jogilag elvarratlan esetben, a jogérzékre hagyatkozva elemezzük a kérdést.

Éjszakai munkavégzés pótléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk egy üzletet működtet, amelyet jelentősen át fogunk alakítani. Ezért a munkavállalóink néhány napig éjszaka is fognak dolgozni, segíteni az átalakításban. Egyébként munkaidőkeretben foglalkoztatjuk őket. Kérdésünk az, hogy az éjszakai többletmunka díját kiválthatjuk-e azonos időtartamú pihenőidővel? Az éjszakai pótléktól közös megegyezéssel el lehet-e tekinteni, vagy ettől a szabálytól még közös megegyezéssel sem lehet eltérni? Köszönettel.

Munkaidőkeretben történő foglakoztatás – vasárnapi pótlék Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az lenne a kérdésünk, hogy ha a munkáltató egyhavi munkaidőkeretben dolgoztatja a doglozókat, kell-e vasárnapi pótlékot fizetni? A cég szórakoztató, illetve éttermi jellegű szolgáltatást nyújt (bowling, billiárd). A nyitvatartási idő: 9-24 óra, minden nap. Vasárnap és ünnepnapon is nyitva vannak. Kell-e a dolgozóknak valamilyen pótlékot fizetni abban az esetben, ha kapnak másik szabadnapot a vasárnap, illetve ünnepnapon végzett munka esetén? Kell-e pótlékot fizetni, ha a dolgozó munkaideje változó? 9-17, 16-24, 10-18: ilyen beosztások is előfordul egy embernél. Kell-e alkalmazni a 30 százalékos éjszakai pótlékot, ha 18-24 óra között dolgozik a dolgozó, mivel eltérő a munkarendje, tehát nem minden nap ugyanabban az időben dolgozik? Amennyiben a dolgozó nem kapja meg a kellő szabadnapot, arra az időre, ami a munkaidőkereten felül van, milyen bért, pótlékot kell fizeni? Válaszukat előre is köszönjük! Üdvözlettel: ADINO Kft.

Munkaidő – szabadnap Kérdés

Egy kereskedelmi kft. alkalmazottja bolti eladóként dolgozik. Munkaszerződésében heti 44 óra munkaidő szerepel. A bolt hétfőtől szombatig nyitva van, és az eladó minden nap dolgozik. Kell-e szabadnapot adni, vagy valamilyen pótlékot fizetni, ha a heti munkaidőkeretet nem lépte túl a tényleges munkaideje?

Rendkívüli munkavégzés és munkaidőkeret Kérdés

Tisztelt Szakértő! Hathavi munkaidőkeretben foglalkoztatott dolgozó a rendkívüli munkavégzésért járó (napi 4 óránál kevesebbet dolgozott az adott napokon, 2-3 órás munkavégzés) óradíját és a 100 százalékos bérpótlékot az időszak közben, az adott hónapban megkapta. Az időszak végén, az elszámoláskor "mínusz" órája keletkezik, ha ezen, előre pótlékkal kifizetett, rendkívüli munkavégzésként elszámolt órákat levonjuk. Kérdésem: ebben az esetben a rendkívüli munkavégzés nem számít bele az időszaki ledolgozandó munkaórákba, nem számít bele a munkaidőkeretbe, a hiányzó órákat állásidő címén ki kell fizetni a dolgozónak? Jól gondolom? Válaszát előre is köszönöm.

Meg nem kapott pihenőnapok Kérdés

Idézet a legutóbbi cikkből: Mi történik akkor, ha nem kapta meg a pihenőnapját, mert akkor „szabadságon volt”? A szabadság olyan munkanap, amelyen nincs munkavégzési kötelezettség. Pihenőnapra szabadság nem adható ki így. Ebben az esetben a hiányzó pihenőnapokra rendkívüli munkavégzésként kell tekinteni. Ezt nem értem!!! Mire számolom el a rendkivüli munkavégzést? Egy ledolgozott napra? A meg nem kapott pihenőnapra? A szabadságra, amikor nem is dolgozott? De hogyan? Egyenlőtlenül dolgozik. Mennyit számolok el? Mi az alap? Az alapbér? Kérek szépen egy konkrét példát levezetéssel. Syssy

A munkaidőkeret buktatója: mi lesz a többlet pihenőnappal? Cikk

Egyre népszerűbb a munkáltatók körében a munkaidőkeretben történő foglalkoztatás, ellenben hátulütői is lehetnek azoknál, akik nem jól sáfárkodnak a munkaerővel. Hogyan kell elszámolni, ha valamelyik munkavállaló több pihenőnapot kapott, mint amennyi a munkaidőkeret időszakában összességében járt volna neki, illetve, ha nem kapta meg esetleg az összes pihenőnapját, mert akkor szabadságon volt? – kérdezte olvasónk. dr. Kéri Ádám jogi szakértőnk válaszolt.

Munkaidőkeret Kérdés

Egy vállalkozás 6 havi munkaidőkeretben foglalkoztatja munkavállalóit. A munkaidőkeret lejártakor elszámol a munkavállalókkal a túlórák, pihenőnapok stb. tekintetében. Hogyan kell elszámolni, ha valamelyik munkavállaló több pihenőnapot kapott, mint amennyi a munkaidőkeret időszakában összességében járt volna neki, illetve, ha nem kapta meg esetleg az összes pihenőnapját, mert akkor szabadságon volt stb.? Túlórája mindkét esetben keletkezett. Hogyan kell számolni és kifizetni ezekben az esetekben a pihenőnapokat, a túlórákat?

Munkaidőkeret – készenléti jellegű munkakör Kérdés

Tisztelt Szakértő! Intézményünkben 5 portást foglalkoztatunk úgy, hogy egymást váltva (mindig csak egy portás lát el szolgálatot) dolgoznak 24 órában. Van megállapodás a készenléti jellegű munkakörről, illetve 24 órás foglalkoztatásról. Mivel a munkakörük jellege megengedi, ezért vasárnapra és munkaszüneti napra rendes munkaidő osztható be számukra? A pótlékról olyan megállapodás van, hogy azt az alapbér magában foglalja. Kérdésem az lenne, hogy a fentiek szerint helyesen járunk-e el? További kérdésem az lenne, hogy ezeket a portásokat csak munkaidőkeretben lehet foglalkoztatni 24 órában? A munkaidőkeret meghatározható-e úgy, hogy 3 hónapra az átlagos 6 szolgálatot (144 óra) meghaladó 7 szolgálati időt tervezünk be havonta, így a háromhavi keretük nem 432, hanem 504 óra lenne annak érdekében, hogy az esetleges helyettesítéseket el lehessen látni. Jogszerű-e az a megoldás, hogy amennyiben helyettesítésre nem volt szükség, akkor a munkaidőkeret lejárta előtt a kötelezően teljesítendő keretet 432 órára módosítjuk annak érdekében, hogy nem legyen hiányuk a munkaidőkeret leteltekor, így ne kapjanak kevesebb bért. Ha a munkaidőkereten felül végezne munkát valamelyikük, akkor kell-e valamilyen plusz összeget kifizetni a dolgozónak, ha van megállapodás a pótlék alapbéresítéséről? A munkaidőkeretben a szabadságot és a keresőképtelenséget ledolgozott időként tartjuk nyilván.

Egyszerűsített foglalkoztatás Kérdés

Cégünknél munkaidőkeretben foglalkoztatjuk a munkavállalókat. Beosztás szerinti munkaidejük 12 óra. Ha egyszerűsített foglalkoztatás keretében is szeretnénk munkavállalókat foglalkoztatni, és csak 1 napra, abban az esetben a 8 órán felüli idő túlórának számít-e?

Ebédidő munkaidőkeret esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy virágboltban dolgozó eladó munkaidejét havi munkaidőkeret alkalmazásával állapítják meg. Kérdésem az lenne, hogy ilyen esetben kötelező-e a munkáltatónak ebédidőt biztosítania, és ebben az időben az üzletet zárva tartani, vagy mivel a munkavállaló napi feladatai nem töltik ki a munkaidejét, többnyire csak készenlétben várja az esetleges vevőket, elvárható-e tőle, hogy az étkezését ezekben az időkben oldja meg? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Így dolgozhat két hónapot pihenőnap nélkül Cikk

Szabadon pakolgathatja a munkáltató a munkanapokat és a pihenőnapokat munkaidőkeret, elszámolási időszak alkalmazása esetén? Kétségtelen, hogy kevés korlát akadályozza mozgásterét.

Így dolgozhatnak tinik a családi vállalkozásban Cikk

Családi vállalkozás pizzériát üzemeltet kft. formájában. A legkisebb gyerek elmúlt 15 éves, ő is szeretne segíteni a pizzériában. Nappali tagozaton tanul, szakképző iskolában. Mit jelent az, hogy az iskolai szünetekben foglalkoztatható – kérdezte olvasónk. dr. Hajdu-Dudás Mária munkajogász szakértőnk válaszolt, és részletezte a fiatal munkavállalók foglalkoztatására vonatkozó előírásokat.

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Hazautazás költségtérítése

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

MLM disztribútor

Horváthné Szabó Beáta

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink