780 találat a(z) minimálbér cimkére

Egybefüggő, hat hetet meghaladó szakmai gyakorlat díjazása Kérdés

Kedves Szakértő! Tisztában vagyok a nemzeti felsőoktatásról szóló 2011. évi CCIV. törvény 44. § (1) bekezdésével, a hallgatói munkavégzés szabályaival, azonban a kérdésem, hogy a HAVI minimálbér 15%-át (20 700 forint) vesszük alapul a hat hetet meghaladó egybefüggő szakmai gyakorlat díjazása esetén, vagy a HETI minimálbér 15 százalékát? A törvény nem mondja ki egyik lehetőséget sem, bár épp ezért számomra az értelmezés a HAVI minimálbér 15 százaléka melett szól. De találtam olyan véleményezést más portálon, amely szerint "a gyakorlat hetekben történő számolása indukálja, hogy a juttatást is egy hétre nézve számolja, azaz a legkisebb heti munkabér tizenöt százaléka a minimum fizetendő. Várom mihamarabbi válaszukat, Köszönettel, H. Csilla

Vegyes gazdasági kilátásokat prognosztizál a GKI Cikk

Az első két hónap adatai a tavalyinál élénkebb gazdasági folyamatokat jeleznek, a gazdasági növekedés 2018-ban még megközelítheti a 4 százalékot, az év során azonban főleg az építőiparban és a kiskereskedelemben az egyre magasabb tavalyi bázis miatt lassulás várható – közölte a GKI Gazdaságkutató Zrt. az MTI-vel.

Ezeken a munkahelyeken fizetnek minimálbért Cikk

Az öt alkalmazott feletti, többségi magyar tulajdonban lévő vállalatok dolgozóinak 7 százaléka minimálbéres, 7 százaléka pedig garantált bérminimumon foglalkoztatott, a minimálbéresek aránya a kereskedelemben a legnagyobb, 10 százalékos – derült ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. legfrissebb, az MTI-nek csütörtökön eljuttatott felméréséből.

Kezdő őstermelő vagy sem? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy egyéni vállalkozó, aki 2018.01.23.ig volt főállású. Ezzel egy időben kiváltotta az őstermelői igazolványát, melynek hatálya: 2017.12.19-2021.12.31. Három betétlapot igényelt, ebből az első 2017.12.19-2017.12.31. Jól értelmezem, hogy mivel már 2017-ben őstermelő volt a kártyája, a betétlapja alapján ideiglenes igazolványt is kért, ezért nem minősül kezdő őstermelőnek, így nem kell a minimálbér után megfizetnie a járulékokat a 2018. év első negyedévét illetően. És mivel nem volt bevétele 2017-ben, ezért járulékot nem is kell fizetnie 2018-ban? Csak majd 2019-től a 2018. évi bevétele alapján? A második kérdésem az lenne, ha az elsőre nem lenne a válasz, hogy a garantált bérminimum vagy a minimálbér után kell megfizetnie ezeket a járulékokat őstermelői jogviszonyában? Harmadik kérdésem pedig az, hogy ha 2018.01.23-ig volt egyéni vállalkozóként biztosított, akkor csak a február-március hónapra kell megfizetni a fent leírtakat, vagy a január havi minimálbért arányosítani kell a tört napok számával? Válaszukat köszönöm!

Fuvarozó vállalkozó járulékalapja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem, hogy egyéni vállalkozó fuvarozónak elég a minimálbér alapján fizetni a járulékait, vagy meg kell fizetnie a garantált bérminimum után? Ha kft. ügyvezetőjeként végzi a tevékenységet, akkor is ugyanaz a járulékalap vonatkozik rá?

Öregségi nyugdíj minimálbér után Kérdés

Tisztelt Adózóna! Sok ügyfelünk közelít a nyugdíjazáshoz. Afelől érdeklődnek nálunk, hogy folyamatos minimálbéres biztosítás esetén 40-45 év szolgálati idővel mennyi ellátásra számíthatnak? A megjelent cikkük ezzel a verzióval nem foglalkozik, pedig ebben a helyzetben vannak a legtöbben. Például ha valaki 1985-től férfiként biztosított, akkor mennyi lesz a várható nyugdíja minimálbér esetén? Ha valaki nőként szintén 1985-től biztosított, két gyermekkel 2*3 évet töltött otthon, 2025-ben meglesz a 40 év szolgálati ideje? Ha nem, mennyi esik ki a gyermekek miatt? Ő mennyi nyugellátásra számíthat? Ezek az emberek dolgos vállalkozók, de több bérterhet vállalni nem tudtak. Most, hogy már nem nevelnek gyermekeket, szeretnének a nyugdíjas éveikre gondolva előtakarékoskodni, de nem tudnak tervezni, mert nincs sehol információ a jövőben várható ellátás összegéről. Erről esetleg tudnának egy szakcikket közzé tenni? Köszönettel: F.né K. Marianna könyvelő

Ezt gondolja Varga Mihály az áfacsökkentésről Cikk

A nemzetgazdasági tárca a jövőben is mérlegel minden áfacsökkentési tervet, ám most a korábbi intézkedések hatásának visszamérése zajlik – mondta a Világgazdaságnak adott interjúban Varga Mihály. A miniszter szerint a bérnövekedés még nem okoz strukturális gondokat, a kamatkörnyezet pedig kedvez a beruházásoknak.

Járulékok Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben az egyéni vállalkozó szakképesítése lakatos, a vállalkozásában pedig főtevékenysége asztalos, és ténylegesen is azt végzi, a minimálbér vagy a garantált bérminimum után fizeti a járulékokat? Válaszukat előre is nagyon köszönöm. Molnár Gézáné

Garantált bérminimum vagy minimálbér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Törvényesen jár-e el az a munkáltató, aki 2018-ban a munkaszerződés szerinti bolti eladó (élelmiszerbolt) munkakörben alkalmazott fodrász szakmai végzettséggel rendelkező munkavállaló munkabérét 138 ezer forintban állapítja meg? A dolgozó normál munkarendben, heti 40 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva, a boltban egyedül tartózkodik, nincs mellette szakirányú végzettséggel rendelkező munkavállaló (a munkáltatónak több boltja van, és csak egy munkavállalójának (a többieknek szintén nincs szakirányú végzettségük) van boltvezetői végzettsége). 2017-ben ugyanezen munkáltató, ugyanilyen feltételek mellett a munkavállalónak 161 ezer forint garantált bérminimumot adott. Helyesen jár-e el a visszaminősített munkabérrel? 2017. évre a garantált bérminimum és a minimálbér közötti tévesen (ha téves) kifizetett munkabér különbözete visszakérhető-e a munkavállalótól, és a 1708-as bevallások önellenőrzése helyes-e? Válaszát előre is köszönöm!

Rokkantsági ellátásban részesülő vállalkozó járuléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesül 37 százalékos egészségi állapottal, C2 minősítéssel. A vállalkozói járulékok megfizetésénél úgy tudjuk, jár a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény. A többi járulékok esetén a 180 500 forint felszorzott alapok alapján fizet úgy, mint a főállású egyéni vállalkozó, vagy a minimálbér a járulékalap? Az ellátás megállapításánál azt vették figyelembe. 2018. január 15-étől kapja a rokkantásági ellátást (előtte évekig rehabilitációs ellátást kapott), alapja 138 000 forint, annak a 60 százalékát kapja, plusz az éves 3 százalékos emelést. Az a kérdésünk, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum után kell fizetni a járulékokat? Amennyiben a jövőben munkaképtelenné válik, jár-e részére táppénz, és annak mi lesz az alapja? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Molnár Gézáné

Ennyivel nőtt tavaly az átlagbér – kinek jutott az emelésből? Cikk

Átlagosan 12,9 százalékkal nőttek 2017-ben a bruttó és a nettó átlagkeresetek is az előző évhez viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A bruttó átlagbér 297 ezer, a nettó pedig 197 500 forint volt tavaly.

Szolgálati idő meghatározás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra irányul, hogy 6 órás munkaviszonyban dolgozó magánszemély, akinek a fizetése nem éri el a 8 órás munkaidőre érvényes minimálbért, 2 éve van a nyugdíjig, szolgálati ideje rövidíthető-e, ha egy másik munkahelyen vállal részmunkaidőt 4 vagy 6 órás munkaidő keretében? Ily módon a két munkahelyen megszerzett jövedelme meghaladja a 8 órára érvényes minimálbér összegét.

Minimálbér vagy garantált bérminimun Kérdés

Tisztelt Szakértő! Törvényesen jár-e el az a munkáltató, aki 2018-ban a munkaszerződés szerinti ács-állványozó munkakörben alkalmazott ács és állványozó szakmai végzettséggel rendelkező szakmunkás munkavállaló munkabérét 138 ezer forintban állapítja meg? A dolgozó normál munkarendben, heti 40 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva. 2017-ben ugyanezen munkáltató, ugyanilyen feltételek mellett a munkavállalónak 161 ezer forint garantált bérminimumot állapított meg. Helyesen jár-e el a visszaminősített munkabérrel, ha a munkakör ellátásához szükséges a szakirányú végzettség? Válaszát előre is köszönöm !

Kezdődik a munkaügyi razzia: ellenőrzik a januári bérkifizetéseket Cikk

Mától ellenőrzi az adóhivatal a munkaügyi hatóságokkal közösen, hogy a dolgozók megkapták-e januárban a megemelt minimálbéreket – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A munkáltatóknak a januárról szóló elszámolásokat hétfő éjfélig kellett eljuttatniuk a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV).

Minimálbér Kérdés

Kérném segítségét a járó munkabér megítélésében. Tehát ha a munkakör garantált bérminimumot ír elő (például bolti eladó), és nekem nincs ilyen képesítésem, akkor mit kell fizetni, ha ehhez a munkakörhöz nyolc általánossal rendelkezem, és mit kell fizetni, ha ehhez a munkakörhöz például állatorvosi végzettségem van. Az eddigiek szerint úgy tudtam, hogy ha nincs is végzettségem a munkakörhöz, de az szakképzettséget igényel, akkor is a garantált bérminimumot kell alkalmazni, de több cikk szerint nem így van. Kérném magyarázatukat. Köszönöm

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Víztakarékossági program

Nagy Norbert

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink