hourglass_empty Ez a cikk több mint 30 napja íródott, ezért előfordulhat, hogy a benne lévő információk már nem aktuálisak! Témába vágó friss cikkekért használja a keresőt

A VKF megkezdte a kétéves bérmegállapodás idei makromutatóinak értékelését

  • adozona.hu

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) megkezdte a kétéves bérmegállapodás idei makromutatóinak értékelését. A munkaadói oldal nem változtatna a 8 százalékos mértéken, a szakszervezetek újratárgyalnák a megállapodást, olvasható az MTI oldalán.

A VKF tavaly decemberi döntése értelmében a minimálbér és a garantált bérminimum 2019. és 2020. január 1-jétől is 8–8 százalékkal emelkedik, és a VKF a béremeléshez hasonlóan 8 százalékban határozta meg a bérajánlás mértékét is 2019-re és 2020-ra.

Mészáros Melinda, a Liga Szakszervezetek elnöke, a VKF munkavállalói oldalának egyik képviselője a VKF szerdai ülését követően az MTI-nek elmondta: a Pénzügyminisztérium (PM) adatai alapján egyértelműen látszik, hogy a gazdasági növekedés, a termelékenység és az infláció idei mértéke együttesen 2,6 százalékos eltérést mutat a megállapodásban rögzítetthez képest, ezért a feleknek újra kell tárgyalniuk a megállapodást.

A munkaadói oldal azonban – hiába változtak kedvezően a makrogazdasági mutatók – jelen állapot szerint ragaszkodik a megkötött megállapodás tartalmi elemeihez, vagyis a 8–8 százalékos minimálbér és garantált bérminimum emeléshez és a 8 százalékos bérajánláshoz – mondta Mészáros Melinda.

Rolek Ferenc, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének (MGYOSZ) alelnöke szerint nehéz a jövő évi bérekről anélkül beszélni, hogy az üzleti-gazdasági környezetet látnák, márpedig a pénzügyi tárca tájékoztatása szerint csak december 20-ra készül el a legújabb 2020-as makrogazdasági előrejelzés, amit egyébként már az egy hónappal korábbi ülésen kértek.

Hozzátette, az sem segített, hogy a kormánytól költségvetési indokokra hivatkozva nemleges válasz érkezett arra a szakszervezetekkel közös kezdeményezésükre, hogy a jövő júliusi 2 százalékos munkáltatói járulékcsökkentést hozzák előre január 1-jére. Ez is a béremelés egyik forrása, jó lenne, ha akkor állna rendelkezésre, amikor meg kell emelni a béreket, nem fél évvel utána -– mondta.

Úgy vélte, ezek után nem nagyon maradt mozgástér. Az infláció és a termelékenység feltételezettnél 1,7 százalékkal nagyobb együttes emelkedése pont arra elég, hogy meglegyen a forrása az idei 8 százalékos emelésnek. Amikor ugyanis a megállapodást kötötték, nemzetgazdasági szinten nem volt meg teljesen az ehhez szükséges forrás, a munkáltatói oldal több mint 1 százalékot forrás nélkül vállalt be – tette hozzá.

Ha a 2020-as előrejelzés számaiban nagyon nagy eltérés lesz a megállapodáshoz képest, nyilván módosítani kell – mondta Rolek Ferenc. Hozzátette azonban, hogy nem számít erre, mert nagy eltérés csak akkor következne be, ha sokkal nagyobb inflációval számolnának.

Hozzon ki többet az Adózónából!
Előfizetőink és 14 napos próba-előfizetőink teljes terjedelmükben olvashatják cikkeinket, emellett többek között elérik a Kérdések és Válaszok archívum valamennyi válaszát, és kérdezhetnek szakértőinktől is.

Hozzászólások (0)

Új hozzászólás

Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Az Adózóna moderálási alapelveit ITT találja.




További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt vállalkozás

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Anya kapcsolt vállalkozása a leány kapcsolt vállalkozásának minősül-e?

Antretter Erzsébet

adószakértő, igazgató

Niveus Consulting Group Kft.

Új lakás bérbeadása, értékesítése

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink