780 találat a(z) minimálbér cimkére

Szochó felső határ esetei Kérdés

Tisztelt Szakértő! 1. Egyéni vállalkozó jövedelem kivétre vonatkozik a szocho felső határ 2019 évre? 6 160 000 forint a jövedelem kivétje éves szinten. Ha igen, akkor melyik minimálbér összeggel és annak 24 szeresével kell számolni, és a 2019. 01. havi vagy a megelőző hónap 2018. 12. hó a mérvadó? Szakképzett.1958 ban kell jelölni valahol a felső határ túllépését? 2. Munkaviszonyos alkalmazottnál a bér jövedelem 2019-ben éves szinten 4 080 000 forint. Rá vonatkozik a szocho felső határ? Ha igen, melyik összeggel kell számolnom? Szakképzett. Köszönettel.

Minimálbér Kérdés

Tisztelt Szakértő! Dolgozónk munkaviszonya 2019.12.20-án induló 45 napos felmondási idő leteltével 2020. február 2-án szűnik meg. Dolgozónkkal most január elején – a decemberi bérrel együtt rendezve – számolunk el. Kéthavi végkielégítést fizetünk, és természetesen a 2020-ra járó időarányos szabadságot is térítjük. Kérdésem, hogy melyik minimálbért kell alapul vennem? Decemberi hónapra szabadság és időarányosan a felmondási idő kerül elszámolásra; ezt a 2019-es bérével, míg a 2020. január 1. és február 2. közötti időszakra járó bért (szabadságmegváltás, a felmentési időre járó bér) a 2020. január 1-jén hatályos minimálbérrel kell elszámolnunk? És a kéthavi végkielégítést? Havidíjas dolgozóról van szó. Köszönöm a válaszát.

Január elsejétől emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum Cikk

December 30-án kihirdették a január elsejétől hatályba lépő minimálbér és garantált bérminimum összegét. A minimálbér bruttó összege 161 000 forintra, a garantált bérminimum pedig 210 600 forintra emelkedik. A növekedés mindkét esetben 8 százalékos.

Második gyermek érkezése: csed számítása Cikk

A gyermekvállalás minden családban nagy öröm, de sokszor nehézséget okoz a kismama számára a gyermek születése utáni juttatások kiszámítása, vagy a munkába visszatéréskor járó szabadság mennyiségének meghatározása. Nehezítő tényező lehet a számítás során a második gyermek érkezése. Olvasói kérdésre Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő adott választ.

Ügyvezető Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben az ügyvezető (a vállalkozás tagja) heti 20 órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Máshol nincs jogviszonya. Helyesen járnak-e el, hogy csak a heti 20 óra alapján fizetnek járulékot? Nem kell megfizetni a minimálbér utáni járulékokat, hogy nincs heti 36 órát elérő munkaviszonya? Köszönöm válaszát!

A VKF megkezdte a kétéves bérmegállapodás idei makromutatóinak értékelését Cikk

A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) megkezdte a kétéves bérmegállapodás idei makromutatóinak értékelését. A munkaadói oldal nem változtatna a 8 százalékos mértéken, a szakszervezetek újratárgyalnák a megállapodást, olvasható az MTI oldalán.

EKHO megbízási díjjal Kérdés

Tisztelt Adózóna! EKHO-s tevékenységet folytató személy esetében, nagyobb összegű megbízási díj elszámolásában kérném segítségüket. Nincs máshol jövedelme, így a jelen megbízási díjból szeretné a minimálbér járulékait teljesíteni. A megbízási díjat megbontva számolnánk. A TBJ járulék megfizetésére 165 555 Ft bruttó megbízási díjat számolnánk, előfeltételezve, hogy figyelembe vehetjük a 10%-os költségátalányt. A megbízási díj többi részét EKHO-s megbízási díjként számfejtenénk. A TBJ köteles rész elszámolásánál jogos-e a 10%-os költségátalány figyelembevétele. Köszönettel Nagy Katalin

Keresetemelés, szochocsökkentés, vasárnapi nyitvatartás 2020-ban – kezdődnek a tárgyalások Cikk

Megkezdődnek az egyeztetések a következő napokban a jövő évi kötelező legkisebb keresetekről, az állami cégek bérhelyzetéről, a járulékcsökkentésről és a kiskereskedelemben tervezett, rövidített vasárnapi nyitvatartásról – írta csütörtöki számában a Magyar Nemzet.

Társas vállalkozás járulékai polgármesteri megbízatás mellett Kérdés

Tisztelt Válaszadó! Egy kkt.-nak két főfoglalkozású – személyes közreműködésre tekintettel –, társas vállalkozónak minősülő ügyvezető tagja van. Az egyiküket megválasztották polgármesternek, ennek következtében a közszolgálati törvény szerint választott tisztségviselői jogviszonya keletkezett. Erre az új jogviszonyra tekintettel a város által juttatott havi díjazása meghaladja a minimálbér 30 százalékát. A kkt.-ban nem kíván már személyesen közreműködni, de az üzletrészétől és az ügyvezetői megbízatásától sem szeretne megválni (a város jegyzője szerint erre jogilag minden lehetőség adott). Szükséges-e a kkt.-ban továbbra is megfizetni maga utána a minimálbér utáni járulékot? Vonatkoztatható-e a 1997. évi LXXX. törvény 31. §-ának (5) bekezdése erre az esetre? Megváltozik-e a főfoglalkozású társas vállalkozó 1451-es jogviszonykódja, ha igen, mire? Be kell-e jelenteni a 19T1041-es nyomtatványon a változást? Válaszukat előre is köszönöm.

Mezőgazdasággal foglalkozó kft. ügyvezető igazgatója Kérdés

Tisztelt Szakértő! Mezőgazdasággal foglalkozó (főtevékenység mezőgazdaság) kft. tulajdonos-ügyvezetője munkaviszonyban biztosított a kft.-nél. Kérdésem, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum vonatkozik rá? Köszönöm.

Minimálbér, garantált bérminimum: mikor melyik számít ellátásnál, kötelezettségnél? Cikk

A társadalombiztosítással összefüggő jogszabályok mind az ellátások, mind a kötelezettségek vonatkozásában számos összeghatárt kötnek a minimálbérhez.

Az európai minimálbérrel és a munkavállalók képzettségének javításával kapcsolatos terveről beszélt az uniós munkahelyteremtési biztosjelölt Cikk

A nagyon alacsony fizetések nem jelenthetik Európa gazdaságának jövőjét – jelentette ki keddi parlamenti meghallgatásán a munkahelyteremtési tárcára javasolt Nicolas Schmit, luxemburgi biztosjelölt, akinek a teljesítményével zömében elégedettek voltak a képviselők.

Dupla 13. havi nyugdíjat, a minimálnyugdíj és a minimálbér jelentős emelését kezdeményezi a lengyel kormány Cikk

A jövő évi minimálbérnek a tavaly nyáron javasoltnál is magasabb emelését kezdeményezte keddi ülésén a lengyel kormány, a lépés a kormányzó Jog és Igazságosság (PiS) legutóbbi választási kongresszusán szerepelt egyik fő programpontként.

Szochokedvezmény Kérdés

Tisztelt Szakértő! A munkavállaló 2015-ben gyet közben visszament a munkahelyére dolgozni. A munkáltató igénybe vette utána a szochokedvezményt, most már a 4. év van folyamatban. 2019-től változott a kedvezmény alapja 100 ezer forintról a minimálbér összegére. Az alábbi kérdések merültek fel: 1.) Ennél a munkavállalónál is lehet-e a minimálbért alkalmazni, mint kifutó kedvezményben résztvevőnél, vagy mivel ő nem 2019-ben tért vissza a munkaerőpiacra, ezért nála marad a 100 ezer forint szochokedvezmény-alap? 2.) 2019.07.01-től a 1908M-12 lap XVI. vagy XVII. blokkjában szerepeltetem a kedvezményt? Az adókedvezmény jogcíme 10 vagy 21? 3.) Amennyiben a munkavállaló munkahelyet vált, tud-e élni az új munkavállaló a még fennálló kb. 1 évnyi kedvezménnyel? Milyen igazolás kell ehhez? Válaszát köszönöm! Némethné T. Krisztina

Minimálbér vagy garantált bérminimum? Kérdés

Tisztelt Szakértő! Feor 6122 Baromfitartó és -tenyésztő munkakör betöltése melyik bérminimumot kívánja meg? Köszönettel: József

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ingatlanértékesítés szja-kötelezettségének kezdete

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Üzletrész-tulajdonlás

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Pótbefizetés visszafizetéséről hozott határozat „szavazati aránya”

dr. Buzády Csongor, LL.M. (Berlin)

ügyvéd, vállalatfinanszírozási szakjogász

Buzády és Udvari Ügyvédi Iroda, partner

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink