832 találat a(z) minimálbér cimkére
Járulékfizetés
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Katás egyéni vállalkozás és kft. (egyszemélyes,és többszemélyes kft. esetében, de a katás vállalkozó tulajdonos a kft.-ben) járuléka. 1.Járulékfizetés szempontjából melyik az úgynevezett "erősebb". Muszáj-e minden esetben megfizetni a kft.-ben legalább a minimálbér után a járulékot abban az esetben is, ha a katás egyéni vállalkozásban 75 ezer forint katát fizet. 2. Egyéni vállalkozó (75 ezer forint katafizetés mellett) többszemélyes kft.-nél, ahol ő is tulajdonos, a feladatát részmunkaidős munkaviszonyban elláthatja-e? Köszönöm válaszát!
21 százalékkal emelkedett az átlagos fizikai órabér
Cikk
2019 utolsó negyedévben 1203 forint volt a fizikai munkát végző szak- és betanított munkások átlagos bruttó órabére – derül ki a Trenkwalder közel 7 ezer fő béradatait feldolgozó elemzéséből. Ez 21 százalékkal haladja meg a tavalyi év hasonló időszakában tapasztalt 993 forintos szintet. A felsőbb kategóriákban eközben továbbra is egyszámjegyű a bérnövekedés üteme: a BDO Magyarország több mint 60, zömmel nemzetközi tulajdonú hazai vállalat mintegy 500 középvezetője esetében 2018 negyedik negyedévéhez képest 7,3 százalékos bérnövekedést tapasztalt – ez nagyjából megegyezik az egy évvel korábban mért 7,1 százalékkal.
Gépkocsivezetők bére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Társaságunknál 3,5 tonna alatti tehergépjárművekre alkalmazunk tehergépkocsi-vezetőket. Kérdésem az, hogy a minimálbért vagy a garantált bérminimumot vagyok-e köteles fizetni munkáltatóként?
Sportszakember ekho-választása megbízási szerződéssel
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy sportegyesületnél megbízási szerződéssel foglalkoztatunk egy utánpótlás koordinátor szakembert. A megbízás egész hónapra szól. Az illető havi megbízási díja 45 000 forint (azaz nem éri el a minimálbér 30 százalékát). Az illető sportszakembernek is minősül (FEOR 2717). Kérdéseim: – Jól értelmezzük-e, hogy mivel sportszakembernek minősül, adózhat az ekho szabályai szerint, azaz a megbízási díjból 15 százalékot vonunk le, illetve kifizetőként megfizetjük utána a 17,5 százalékos kifizetői ekhót? – Mivel megbízási szerződést kötöttünk az illetővel alkalmazhatjuk-e (ekho választása esetén) a 10 százalékos költséghányadot (vagy ez csak abban az esetben lehetséges, ha „normál” módon történne a szja, illetve egyéb közterhek levonása, azaz nem ekho szerint adózna?) – Be kell-e jelenteni a NAV felé a biztosítotti jogviszonyt (T1041-es nyomtatványon) tekintettel arra, hogy a megbízási díjból származó bevétele nem éri el a minimálbér 30 százalékát? Illetve ez esetben hogy történik az ekho levonása? Válaszát előre is köszönöm.
A minimálbér-változás hatása az szja törvény rendelkezéseire
Cikk
Év végén, szinte az utolsó pillanatban jelent meg az a kormányrendelet, mely a kötelező legkisebb munkabér (minimálbér) és a garantált bérminimum 2020. január 1-jétől érvényes összegét tartalmazza. A minimálbér emelkedése számos juttatás, adómentes kifizetés növekedését eredményezi. Ezek közül a nagyobb érdeklődésre számot tartó szabályokat szedtük csokorba.
Drágul a kenyér!
Cikk
Kenyérdrágulást hoz az új év: január végétől 10-15 százalékkal többet kell fizetni a pékárukért – írja a dehir.hu.
Megbízási díjas ügyvezető járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyszemélyes kft. tulajdonosa és ügyvezetője ugyanazon személy. Semmilyen más munkaviszonnyal nem rendelkezik, az ügyvezetést megbízási jogviszonyban végzi, napi 4 órában (a garantált bérminimum időarányosított részének megfelelő díjazásért, azaz 2019-ben havi bruttó 97 500 forintért). Ebben az esetben elég a 4 órás munkaidő után megfizetni a járulékot, vagy ettől függetlenül a teljes (8 órás) minimálbér után kell járulékot fizetni? Véleményem szerint nem áll fenn többes jogviszony, de szeretnék egy megerősítést, valamint arról is, hogy ez esetben van tb-ellátása, hiszen a megbízási díj összege eléri a 30 százalékot. Előre is köszönöm a választ.
Szochó felső határ esetei
Kérdés
Tisztelt Szakértő! 1. Egyéni vállalkozó jövedelem kivétre vonatkozik a szocho felső határ 2019 évre? 6 160 000 forint a jövedelem kivétje éves szinten. Ha igen, akkor melyik minimálbér összeggel és annak 24 szeresével kell számolni, és a 2019. 01. havi vagy a megelőző hónap 2018. 12. hó a mérvadó? Szakképzett.1958 ban kell jelölni valahol a felső határ túllépését? 2. Munkaviszonyos alkalmazottnál a bér jövedelem 2019-ben éves szinten 4 080 000 forint. Rá vonatkozik a szocho felső határ? Ha igen, melyik összeggel kell számolnom? Szakképzett. Köszönettel.
Minimálbér
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Dolgozónk munkaviszonya 2019.12.20-án induló 45 napos felmondási idő leteltével 2020. február 2-án szűnik meg. Dolgozónkkal most január elején – a decemberi bérrel együtt rendezve – számolunk el. Kéthavi végkielégítést fizetünk, és természetesen a 2020-ra járó időarányos szabadságot is térítjük. Kérdésem, hogy melyik minimálbért kell alapul vennem? Decemberi hónapra szabadság és időarányosan a felmondási idő kerül elszámolásra; ezt a 2019-es bérével, míg a 2020. január 1. és február 2. közötti időszakra járó bért (szabadságmegváltás, a felmentési időre járó bér) a 2020. január 1-jén hatályos minimálbérrel kell elszámolnunk? És a kéthavi végkielégítést? Havidíjas dolgozóról van szó. Köszönöm a válaszát.
Január elsejétől emelkedik a minimálbér és a garantált bérminimum
Cikk
December 30-án kihirdették a január elsejétől hatályba lépő minimálbér és garantált bérminimum összegét. A minimálbér bruttó összege 161 000 forintra, a garantált bérminimum pedig 210 600 forintra emelkedik. A növekedés mindkét esetben 8 százalékos.
Második gyermek érkezése: csed számítása
Cikk
A gyermekvállalás minden családban nagy öröm, de sokszor nehézséget okoz a kismama számára a gyermek születése utáni juttatások kiszámítása, vagy a munkába visszatéréskor járó szabadság mennyiségének meghatározása. Nehezítő tényező lehet a számítás során a második gyermek érkezése. Olvasói kérdésre Czeglédi Bernadett munkajogi és társadalombiztosítási szakértő adott választ.
Ügyvezető
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy kft.-ben az ügyvezető (a vállalkozás tagja) heti 20 órás munkaviszonyban látja el az ügyvezetést. Máshol nincs jogviszonya. Helyesen járnak-e el, hogy csak a heti 20 óra alapján fizetnek járulékot? Nem kell megfizetni a minimálbér utáni járulékokat, hogy nincs heti 36 órát elérő munkaviszonya? Köszönöm válaszát!
A VKF megkezdte a kétéves bérmegállapodás idei makromutatóinak értékelését
Cikk
A Versenyszféra és a Kormány Állandó Konzultációs Fóruma (VKF) megkezdte a kétéves bérmegállapodás idei makromutatóinak értékelését. A munkaadói oldal nem változtatna a 8 százalékos mértéken, a szakszervezetek újratárgyalnák a megállapodást, olvasható az MTI oldalán.
EKHO megbízási díjjal
Kérdés
Tisztelt Adózóna! EKHO-s tevékenységet folytató személy esetében, nagyobb összegű megbízási díj elszámolásában kérném segítségüket. Nincs máshol jövedelme, így a jelen megbízási díjból szeretné a minimálbér járulékait teljesíteni. A megbízási díjat megbontva számolnánk. A TBJ járulék megfizetésére 165 555 Ft bruttó megbízási díjat számolnánk, előfeltételezve, hogy figyelembe vehetjük a 10%-os költségátalányt. A megbízási díj többi részét EKHO-s megbízási díjként számfejtenénk. A TBJ köteles rész elszámolásánál jogos-e a 10%-os költségátalány figyelembevétele. Köszönettel Nagy Katalin
Keresetemelés, szochocsökkentés, vasárnapi nyitvatartás 2020-ban – kezdődnek a tárgyalások
Cikk
Megkezdődnek az egyeztetések a következő napokban a jövő évi kötelező legkisebb keresetekről, az állami cégek bérhelyzetéről, a járulékcsökkentésről és a kiskereskedelemben tervezett, rövidített vasárnapi nyitvatartásról – írta csütörtöki számában a Magyar Nemzet.