782 találat a(z) minimálbér cimkére

Fejlesztési díj Kérdés

Tisztelt Adózóna! Az alábbi kérdésben kérném szíves tájékoztatásukat. Intézményünk a 2017.04.01-től hatályos 1993. évi III. törvény alapján fejlesztő foglalkoztatást végez. A fejlesztő foglalkoztatás a törvény 99/C § (1) bekezdés b) pont alapján fejlesztési jogviszonyban történik. A fejlesztési foglalkoztatás díja a 2017.04.01-től hatályos szja-törvény 1. sz. melléklet 4.10 alapján adómentes juttatás. Kérdésem, hogy amennyiben a fejlesztési foglalkoztatási díj havi összege 1. meghaladja a minimálbér 30%-át, illetve ha 2. nem haladja meg a minimálbér 30%-át, milyen járuléklevonási (fizetési) kötelezettségünk keletkezik? Kell-e egészségbiztosítási, munkaerőpiaci járulékot, nyugdíjjárulékot levonni a díjazottaktól? Kell-e szociális hozzájárulási adót, szakképzési hozzájárulást fizetnünk? A fejlesztési foglalkoztatásban résztvevők után lehet-e igénybe venni szociálishozzájárulásiadó-kedvezményt? Köszönöm!

Új közúti szabályozás Ausztriában Kérdés

Tisztelt Szakétő! Egy határmenti kft. kereskedelemmel foglalkozik. Előfordul az is, hogy az osztrák vevő kéri a kiszállítást. Ebben az esetben a kft. tulajdonában álló tehergépjárművel az ügyvezető kiszállítja az árut. Kis családi vállalkozásról van szó, az ügyvezető látja el az értékesítési és a kiszállítási feladatokat is. Munkaviszonyban van a kft.-nél. Kérdésünk az, hogy rá is vonatkozik az új rendelkezés, az osztrák pénzügyminisztériumhoz őt is be kell jelenteni? Vagy elláthatja ezt 0 forintos megbízási jogviszonyban is, mint tulajdonos? Ekkor is érvényes rá az osztrák minimálbérre vonatkozó kötelezettség? Köszönettel.

Külföldi munkavégzés 183 napon túl Kérdés

Tisztelt Szakértő, a kérdésem az lenne, hogy ha egy magyar cég munkavállaló 183 napon túl dolgozik kiküldetésben Németországban, akkor ha jól tudjuk, hogy az szja-t és az egészségbiztosítást fizeti otthon, minden egyebet a célországban. Kérdésem az lenne, hogy ezeket az adókat a bejelentett magyar alapbérre, ami jelen esetben a minimálbér, kell megfizetni, vagy a kiküldetésre eső bérre is? Válaszát köszönöm!

Drasztikus minimálbér-emelés: őket sújtja leginkább Cikk

Leginkább a könnyűiparnak okoz nehézséget a kötelező minimálbér-emelés, a szektorban dolgozók 37 százaléka minimálbéren foglalkoztatott, de az élelmiszeripart, a kereskedelmet és az építőipart is átlag felett sújtja (a létszám 27-28 százalékának kell emelni a bérét) – derül ki a GKI Gazdaságkutató Zrt. februári vállalati felméréséből.

A nap száma: 10 Cikk

Idén januárban a bruttó átlagkereset 274 ezer forint volt, 10 százalékkal több, mint egy évvel azelőtt, a nettó keresetek ugyanúgy 10 százalékkal 182 ezer forintra emelkedtek – jelentette a Központi Statisztikai Hivatal (KSH).

Garantált bérminimummal kapcsolatos kérdés Kérdés

Egy építőipari gyártó cég „gyártógép-kezelő”, illetve „feldolgozógép-kezelő” munkakörben kíván munkavállalókat foglalkoztatni. (A munkavállalók foglalkozásának FEOR száma: 8143.) A munkáltató a fenti munkakörök ellátásához nem ír elő külön szakképesítést. Kérdéseink: 1. Van-e olyan jogszabályi előírás, amely szerint a munkavállalóknak kötelező szakképesítéssel kell rendelkezniük ahhoz, hogy a fenti munkaköröket betöltsék? 2. Amennyiben a fenti munkakörök betöltéséhez a munkavállalóknak kell szakképesítéssel rendelkezniük: 2.1. Melyik jogszabályhely írja elő a szakképesítés meglétének szükségességét? 2.2. Mi a jogszabály által előírt szakképesítés pontos megnevezése? 2.3. A jogszabály által előírt szakképesítés legalább középfokú iskolai végzettségnek, illetve középfokú szakképzettségnek minősül-e? Álláspontunk szerint a fenti munkakörök ellátása nem minősül az egyes ipari és kereskedelmi tevékenységek gyakorlásához szükséges képesítésekről szóló 21/2010. NFGM-rendelet mellékletének 5.5. pontjában található „Építési anyagelőkészítő gépek kezelése” tevékenységnek. Szíves válaszukat köszönöm!

Ügyvezető kötelező adózása Kérdés

Tisztelt szakértő! Adott kft. ügyvezetőjének van egy másik cégnél heti 30 órás jogviszonya. Az ügyvezetést megbízásban látja el. Ha jól tudom ebben az esetben, mivel nincs 36 órát meghaladó jogviszonya akár 1, vagy több munkáltatónál, akkor a minimálbér szerint meg kell fizetnie a főállású társas vállalkozóra vonatkozó közterheket. Ez a tulajdonos ügyvezető, társasági szerződés módosításával július óta az ügyvezetést munkaviszonyban látja el. Ebben az esetben a munkaviszony szerint elég őt heti 10 órára (napi 6 óra más helyen és napi 2 óra a saját cégnél) és így van 40 órás munkaviszonya, vagy a saját cégnél is a miinimálbért kell legalább megfizetni, csak úgy mint a munkavállalóknál, nem emelt egészségbiztosítást és szociális hozzájárulást, hanem normál jövedelem után. Magával köt szerződést? Ebben a szerződésben benne lehet nem részletezve órára, hogy ez ügyvezetés és a juttatás és napi 2 óra tartalmazza az ügyvezetést és a személyes közreműködést is?

Ügyvezetés ellátása heti 36 órát el nem érő jogviszonyban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Szakmai berkekben találkozom azzal a törvényi értelmezéssel, ha egy gazdasági társaság tagja az ügyvezetést olyan munkaviszonyban látja el, amely kevesebb mint 36 óra, akkor is mentesül a tagi jogviszony által keletkezett kötelező minimálbér utáni járulékfizetés alól. Próbálom egybeolvasni a Tbj. törvényt (társas vállalkozó, többes jogviszony), de nem tudom eldönteni, hogy joghézag, vagy a törvényalkotó szándékos engedménye áll e mögött, mivel úgy vélem, így egy heti 1 órás munkaviszonnyal elkerülhető a kötelező minimálbér utáni járulékfizetés, ami a tagi jogviszonyosokat illetné meg. Köszönöm a választ!

Több dolgozó lakhatási támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő Asszony! Azt szeretném megkérdezni, hogy 1.) ha a cég béreli a lakóegységet a 2 dolgozónak, akkor a havi fix bérleti dij + havi változó rezsi (tehát tényleges fogyasztás) elszámolási rendszer is alkalmazható, és az igy kapott havonta változó összeg (tehát a rezsivel növelt bérleti díj) is adómentesen adható a dolgozónak a törvényben meghatározott összeghatárig ("a foglalkoztatás első 24 hónapjában a minimálbér 40 százalékát")? 2.) Iródhat a bérleti szerződés ugy, hogy eleve a minimálbér 40 százaléka legyen a szerződött összeg, mely ily módon már tartalmazhatja a rezsit is? Köszönöm sokat segitő válaszát! M http://adozona.hu/kerdesek/2017_3_6_Tobb_maganszemely_lakhatasi_tamog_iks

Tört hónapban belépő munkavállaló ekhózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérdésem az lenne, hogy, ha tört hónapban lép be cégünkhöz egy munkavállaló, akinek a bére: minimálbérből (127 500 forint) és azon felüli bérből (ekhós bér) áll, akkor a hóvégi számfejtésnél, hogyan arányosítunk? A 127 500 forint összeg minimálbért (tudtommal) nem arányosíthatjuk, hiszen csak olyan munkavállaló ekhózhat, aki a minimálbért meghaladja. Tehát: tegyük fel, hogy a bruttó bére: 407 500, belép: 2017.03.16-án. Ennek tükrében vesszük a 127 500 forint minimálbért, és a 280 000 forintot arányosítom. Azaz 12 munkanapra a 280 000 ekhós bér arányosan 94 773 forint lesz, a minimálbér pedig marad 127 500 forint. Helyénvaló a gondolatmenetem? Köszönöm előre is a válaszukat, Csilla

Megjelent a márciusi VálaszAdó Cikk

Az online pénztárgép kötelező használatára számtalan jogszabályról, módosításról és halasztásról határoztak az...

Nyugdíjnál, kereseti korlátnál ez az összeg számít Cikk

Számos esetben merül fel az a kérdés, hogy a társadalombiztosítási nyugellátás alapjául szolgáló havi átlagkereset összegének megállapítása, az arányos szolgálati idő számítása során, illetve a nyugellátás folyósítása melletti keresőtevékenységből származó keresetkorlát számításakor a minimálbér, vagy a garantált bérminimum összegét kell-e figyelembe venni.

Németországi munkavégzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magyarországi kft. Németországban kiállítás kivitelezését, építését végzi magyar megrendelő részére. Alkalmazni kell-e az alkalmazottaknak német minimálbért a kiküldetés idejére? Bérszámfejtéskor a német vagy magyar ünnepnapok és munkaszüneti napok a mérvadóak-e? Válaszukat előre is köszönöm!

Garantált bérminimum minimálbérre csökkentése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Használtruha-, lábbeli-kiskereskedelemmel foglalkozunk. Több üzletünk van, van ahol 8 órában bejelentett dolgozónk van, és olyan is, ahol egyszerűsített foglakoztatásban van dolgozónk. Egyszemélyes üzletekről van szó. Van ahol van, és van ahol nincs eladói végzettségük. Eddig bérként a garantált bérminimumot fizettük (161 000 és 806 Ft). A jogszabályokat böngészve a mi tevékenységünk végzéséhez nem találtam kötelezően előírt végzettséget az eladóink részére. Ebből adódóan van-e arra valamilyen lehetőségünk, hogy innentől kezdve csak a minimálbért fizessük részükre? Jelenleg folyamatban van nálunk egy munkaügyi ellenőrzési vizsgálat. Ezt a kérdést feltettem az ellenőrnek is, aki erre azt válaszolta, hogy nem alkalmazhatjuk a minimálbért, mert eddig is a bérminimumot fizettük és nem változott lényegi körülmény. Én azt válaszoltam rá, hogy csak annyi, hogy ez éves szinten nekünk a tavalyi évhez képest milliós nagyságrendű kiadást jelent, amit nem biztos, hogy ki tudunk gazdálkodni. Ez nem elfogadható válasz szerinte. A fentiekben leírtak alapján kérném az ön szakvéleményét. Köszönettel Anita

Ügyvezető bére, ha nem tulajdonos Kérdés

Pár tulajdonossal rendelkező kft. nem tulajdonosok közül választ külsős ügyvezetőt. A tulajdonosoknál nincs személyes közreműködés. A külsős ügyvezető, aki egyéb tevékenységet is végez a cégnek, elláthatja-e ezt a kettős feladatot 6 vagy akár 4 órás munkaviszonyban is? Munkájáért a minimálbér arányos részét fizetnék neki. Szabályos ez?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Nagy összegű kölcsön

Szipszer Tamás

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 május
H K Sze Cs P Sz V
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Együttműködő partnereink