832 találat a(z) minimálbér cimkére
Garantált bérminimum vagy minimálbér
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Törvényesen jár-e el az a munkáltató, aki 2018-ban a munkaszerződés szerinti bolti eladó (élelmiszerbolt) munkakörben alkalmazott fodrász szakmai végzettséggel rendelkező munkavállaló munkabérét 138 ezer forintban állapítja meg? A dolgozó normál munkarendben, heti 40 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva, a boltban egyedül tartózkodik, nincs mellette szakirányú végzettséggel rendelkező munkavállaló (a munkáltatónak több boltja van, és csak egy munkavállalójának (a többieknek szintén nincs szakirányú végzettségük) van boltvezetői végzettsége). 2017-ben ugyanezen munkáltató, ugyanilyen feltételek mellett a munkavállalónak 161 ezer forint garantált bérminimumot adott. Helyesen jár-e el a visszaminősített munkabérrel? 2017. évre a garantált bérminimum és a minimálbér közötti tévesen (ha téves) kifizetett munkabér különbözete visszakérhető-e a munkavállalótól, és a 1708-as bevallások önellenőrzése helyes-e? Válaszát előre is köszönöm!
Rokkantsági ellátásban részesülő vállalkozó járuléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó rokkantsági ellátásban részesül 37 százalékos egészségi állapottal, C2 minősítéssel. A vállalkozói járulékok megfizetésénél úgy tudjuk, jár a szociálishozzájárulásiadó-kedvezmény. A többi járulékok esetén a 180 500 forint felszorzott alapok alapján fizet úgy, mint a főállású egyéni vállalkozó, vagy a minimálbér a járulékalap? Az ellátás megállapításánál azt vették figyelembe. 2018. január 15-étől kapja a rokkantásági ellátást (előtte évekig rehabilitációs ellátást kapott), alapja 138 000 forint, annak a 60 százalékát kapja, plusz az éves 3 százalékos emelést. Az a kérdésünk, hogy a minimálbér vagy a garantált bérminimum után kell fizetni a járulékokat? Amennyiben a jövőben munkaképtelenné válik, jár-e részére táppénz, és annak mi lesz az alapja? Válaszukat előre is nagyon köszönöm: Molnár Gézáné
Ennyivel nőtt tavaly az átlagbér – kinek jutott az emelésből?
Cikk
Átlagosan 12,9 százalékkal nőttek 2017-ben a bruttó és a nettó átlagkeresetek is az előző évhez viszonyítva – közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). A bruttó átlagbér 297 ezer, a nettó pedig 197 500 forint volt tavaly.
Szolgálati idő meghatározás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem arra irányul, hogy 6 órás munkaviszonyban dolgozó magánszemély, akinek a fizetése nem éri el a 8 órás munkaidőre érvényes minimálbért, 2 éve van a nyugdíjig, szolgálati ideje rövidíthető-e, ha egy másik munkahelyen vállal részmunkaidőt 4 vagy 6 órás munkaidő keretében? Ily módon a két munkahelyen megszerzett jövedelme meghaladja a 8 órára érvényes minimálbér összegét.
Minimálbér vagy garantált bérminimun
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Törvényesen jár-e el az a munkáltató, aki 2018-ban a munkaszerződés szerinti ács-állványozó munkakörben alkalmazott ács és állványozó szakmai végzettséggel rendelkező szakmunkás munkavállaló munkabérét 138 ezer forintban állapítja meg? A dolgozó normál munkarendben, heti 40 órás munkaviszonyban van foglalkoztatva. 2017-ben ugyanezen munkáltató, ugyanilyen feltételek mellett a munkavállalónak 161 ezer forint garantált bérminimumot állapított meg. Helyesen jár-e el a visszaminősített munkabérrel, ha a munkakör ellátásához szükséges a szakirányú végzettség? Válaszát előre is köszönöm !
Kezdődik a munkaügyi razzia: ellenőrzik a januári bérkifizetéseket
Cikk
Mától ellenőrzi az adóhivatal a munkaügyi hatóságokkal közösen, hogy a dolgozók megkapták-e januárban a megemelt minimálbéreket – közölte a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM). A munkáltatóknak a januárról szóló elszámolásokat hétfő éjfélig kellett eljuttatniuk a Nemzeti Adó- és Vámhivatalhoz (NAV).
Minimálbér
Kérdés
Kérném segítségét a járó munkabér megítélésében. Tehát ha a munkakör garantált bérminimumot ír elő (például bolti eladó), és nekem nincs ilyen képesítésem, akkor mit kell fizetni, ha ehhez a munkakörhöz nyolc általánossal rendelkezem, és mit kell fizetni, ha ehhez a munkakörhöz például állatorvosi végzettségem van. Az eddigiek szerint úgy tudtam, hogy ha nincs is végzettségem a munkakörhöz, de az szakképzettséget igényel, akkor is a garantált bérminimumot kell alkalmazni, de több cikk szerint nem így van. Kérném magyarázatukat. Köszönöm
Trükköznek a bérekkel a munkaadók
Cikk
Trükköznek a bérekkel a munkaadók, a cégek a dolgozók átminősítésével és a munkaórák csökkentésével próbálják kikerülni a kötelezően megemelt javadalmak kifizetését – írja a Népszava.
Megbízásban, illetve katásként vállalkozó nyugdíjas tébéje
Cikk
Megbízási jogviszonyban, illetve katásként vállalkozó nyugdíjas járulékai és szolgálati idejéről kérdeztek olvasóink. Kérdéseikre Széles Imre tb-szakértő válaszolt.
Sofőr fizetése
Kérdés
Németországba is fuvarozó magyarországi cég sofőrjeinél a német minimálbért havi vagy napi szinten kell értelmezni? Segítségét előre is köszönöm.
Járulékfizetés
Kérdés
A kft. ügyvezetését megbízásos jogviszonyban ellátó személy – aki nem tagja a kft.-nek, nincs egyébb jogviszonya és jövedelme – a minimálbér 30 százaléka alatti havi megbízási díjat kap. Kérdés, hogy csak a ténylegesen felvett megbízási díj után fizeti a személyi jövedelemadót, és a kft. ez után fizeti a 19,5 százalékos szociális hozzájárulási adót és az 1,5 százalékos szakképzési hozzájárulást? Vagy utobbiak esetében a minimálbér vagy garantált bér százalékában fizeti a közterheket?
Csed – egyéni vállalkozó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó a minimálbér alapján emelt járulékot fizet maga után, vagyis 1,5-szeres egészségbiztosítási alap után. Kérdésem, hogy a csed és gyed alapjánál a minimálbér vagy az emelt összeg fog számítani? Köszönöm!
Százezrek kapnak több fizetést
Cikk
Sok százezer magyar ember számlájára érkezik magasabb fizetés ezekben a napokban, azon béremelések alapján, amelyek január 1-jén léptek életbe –közölte Dömötör Csaba, a Miniszterelnöki Kabinetiroda parlamenti államtitkára mai sajtótájékoztatóján.
Tovább drágul a liszt
Cikk
A tavalyi aratást követő 15 százalékos lisztáremelés után a következő egy-két hónapban az átadási ár további mintegy 10 százalékos növekedésével lehet számolni – mondta Pótsa Zsófia, a Magyar Gabonafeldolgozók, Takarmánygyártók és Kereskedők Szövetségének főtitkára a Magyar Nemzetnek.
Minimálbér vagy garantált bérminimum
Kérdés
Tisztelt Szakértő! A 430/2016. (XII. 15.) kormányrendelet a minimálbér és garantált bérminimum alkalmazásáról szóló rendelet 2. § (2) bekezdése a középfokú szakképzettséget igénylő munkakörhöz garantált bérminimumot rendel. Nem tudom értelmezni, mi számít középfokú szakképesítésnek? Az OKJ 3362101 000 borász szakképesítés, amely nem kötött középfokú iskolai végzettséghez és előképzettséghez, középfokú szakképesítésnek felel meg? Köszönöm válaszát! Tisztelettel: KM