942 találat a(z) magánszemély cimkére

Szünetelés alatti egyéni vállalkozó adóbevallása Kérdés

Tisztelt Szakértó Úr/Asszony! Egy egyéni vállalkozó szünetelteti 2016.03.01-től a vállalkozását, de a szünetelés előtt eladta az árukészletét, aminek nagyobb része a szünetelés alatt havonta folyik be a bankszámlájára. Szeretném tudni, hogy megfelelő-e, ha magánszemélyként valljuk be a havonta beérkező összeget, mivel szünetelés alatt nem lehet bevallást leadni. HIPA-bevallást biztosan nem kell, arra kaptam válasz az Adóirodától, de a 1653-ra az adóhivatal két ügyfél szolgálatosa sem mond egyformát. A bevallás közeli leadása miatt, kérem szépen a sürgős válaszukat! Köszönettel: T.K.

Amerikai magánszemély díjazása Kérdés

Egy rendezvényre fotókiállítást szervezünk egy amerikai fotóművész képeiből. A művész személyesen vesz részt a kiállításon és az instrukciói alapján történik a kiállítás berendezése. Nem tud vállalkozásként számlát kiállítani, magánszemélyként veszi fel a díjazást. Megbízási szerződést kötnénk vele. Milyen bejelentési, adó- és járulék-levonási kötelezettségünk van ezzel kapcsolatban? Az USA-val fennálló kettős adóztatást elkerülő egyezmény alapján a szabad foglalkozás kifejtéséből származó jövedelem az USA-ban adóztatható, ha nem tölt 183 napnál többet Magyarországon. Ez alapján adót nem kell levonni, ha illetőségét igazolja. Mi a helyzet a járulékokkal? A díjazás a magyar szabályok szerint biztosítási kötelezettség alá esne (a megbízási dij meghaladja a minimálbér 30%-át). Ha kell járulékot fizetni, milyen azonosítók, adatok alapján kell ezt teljesíteni?

Áfa-visszaigénylés külföldi magánszemélynek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét a következő kérdésben: eladó-pénztáros vagyok egy műszaki üzletben. Egy szerbiai vevő magánszemélyként vásárolt üzletünkben több százezer forintos műszaki cikket. Olyan áfás számlát állítottam ki neki, mint mindenkinek, ilyent kötelező nekünk kiállítani. Hogyan tudja ennek az eszköznek visszaigényelni az áfáját? Itt Magyarországon lehet ezt, vagy a saját országában? Milyen nyomtatvány kell neki ehhez? Megkért, hogy én szerezzem be a nyomtatványt neki mire újból visszajön... A nyomtatványboltban sem tudnak segíteni. Kérném szépen, segítsen! Köszönettel: Nagyné

Egyesület számlaadási kötelezettsége Kérdés

Egyesületünk sporteseményeket szervez, melynek ellenértékét – a nevezési díjat – kedvezményesen átutalással vagy a helyszínen készpénzben fizetheti meg a versenyző. Áfaalanyként, alanyi mentesen végezzük a szolgáltatásnyújtást. Helyes-e az a gyakorlat, hogy a szolgáltatást igénybe vevő, nem adóalany, számlát nem kérő magánszemély a készpénzben megfizetett helyszíni nevezésről nyugtát kap az ügylet ellenértékéről, míg a banki átutalással, a versenyt hónapokkal megelőzően kifizetett előlegről nem kap sem számlát, sem nyugtát, az előleg megfizetésének dokumentuma maga a banki bizonylat. A kérdéshez felhasználtam A számla, nyugta kibocsátásának alapvető szabályai (2016) 18-as füzet 1.2 pont alatt olvasottakat a 900 ezer forintot meg nem haladó értékesítésekről.

Ingatlan-bérbeadás számlázása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadással kapcsolatban lenne néhány kérdésem: 1.) Egyéni vállalkozó szüneteltet. Az ingatlan-bérbeadást felveheti tevékenységként mint magánszemélyként végzett tevékenység, ugye? Mivel egyéni vállalkozó hiába szüneteltet, van adószáma, így a bérbeadásról számlát kell adnia? 2.) Nem egyéni vállalkozó magánszemély három ingatlant adna bérbe. Adószáma nincs. Az Art. szerint az üzletszerű, rendszeres bérbeadás áfakötelezettséget keletkeztetne. A három ingatlan már ennek számítana? Az áfafizetési kötelezettség elkerüli, ha adószámot kér, bejelentkezik és alanyi mentességet választ? Az áfa értékhatárba ha jól tudom beleszámít az ingatlan-bérbeadás, de 8 millió alatt maradna. Alanyi mentességet választ vagy egyéb speciális jellegre tekintettel kér mentességet (esetleg mindegy)? Köszönöm

Katás bt. és a bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy katás betéti társaság beltagja, aki főállású katásként van bejelentve. Ezen kivül van mint magánszemélynek adószáma bérbeadásra tekintettel. Jól értelmezem, hogy csak az egyéni vállalkozó katásoknál adódik össze a bérbeadásból származó jövedelem az alanyi mentes értékhatárnál? Illetve csak a katás bt. nem végezhet bérbeadást, az adószámos magánszemély igen, hogyha bt.-beltagként katás, nem egyéni válallkozóként. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Hajni

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Mezőgazdasági őstermelő (családi gazdaság) magánszemélyként szeretné bérbe adni ingatlanát (lakását). Őstermelőként adószámmal rendelkezik, de az ingatlan bérbeadásánál nem választaná a számlaadást, tehát áfa nélkül adná azt bérbe. Be kell-e a tevékenységet –ingatlan-bérbeadás – ebben az esetben jelentenie? A lakáshoz tartozik egy garázs is, de a bérleti díj ennek a bérbeadását is tartalmazza. Milyen teendői vannak? Köszönöm.

Német cég alkalmaz magyar magánszemélyt Kérdés

Tisztelt Szakértő! Német cég (Magyarországon illetékességgel nem rendelkezik) megbíz egy magyar magánszemélyt, hogy előadásokat tartson Magyarországon. A magánszemély kizárólag belföldön tartózkodik. A német cég az általa küldött szerződés alapján, bruttó módon díjazza a magánszemélyt, és az adókat, járulékokat a magánszemélynek kell megfizetnie. Kérdésem, hogy helyesen jár-e el a német cég? Amennyiben igen, a magánszemély ezen díjazása alapján, ami euroban van meghatározva, milyen adókat és járulékokat fizet és ezeket milyen nyomtatványon vallja be? Válaszát előre is köszönöm.

Ingatlan bérbeadása magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó magánszemélyként bérbe ad ingatlant. A számlázást külön kezeli, külön számláz a bérlőnek, ahol a számlára nem írja rá, hogy "kisadózó", és nem írja rá a nyilvántartási számát, valamint megjelöli rajta, hogy magánszemélyként írta meg a számlát. Kérdésem, hogy a bérbeadásról számlát vagy egyéb bizonylatot kell kiállítania?

Magánbankkártyás fizetés céges vásárláskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Céges vásárlásnál magánbankkártyával fizetnek. Kérdésem a következő: ezek a számlák költségként elszámolhatók-e, mivel a cégnek nincs bankkártyája, valamint bankszámlán a kiegyenlítés nem jelenik meg. A NAV egy ellenőrzésnél nem tekinti jogsértőnek, hogy valaki a saját pénzéből fizeti a céges vásárlást? Ugyanez lenne a kérdésem egy PayPal fizetésnél. A cég nevére szól a számla és a fizetést magánszemély teljesíti. Ezt hogyan lehetne jogszerűen könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!

Osztalék kivaalapnál és társaságiadó-alapnál Cikk

A cikk két témát érint: az osztalék figyelembe vételét kivaalanyoknál és kiváról a társasági adó alá visszatérőknél, illetve a magánszemély tag osztalékjövedelme utáni adókötelezettséget, kitérve a 2017-től bekövetkező változásra.

Magánszemély weboldalának bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy magánszemély egy domain nevet regisztráltat és egy évre kifizeti (a példa kedvéért www.butorasztalos.hu), akkor ez a tulajdonát képezi vagy csak bérli? Ha ezt a magánszemélyt egy cég megkeresi (pl. Butoraszalos Kft.), hogy az általa regisztrált domaint bérelné vagy megvenné, akkor a magánszemély erről köteles számlát kiállítani? Vagy milyen lehetőségek vannak? Segítségét köszönöm!

Egyesület támogatása magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy egy egyesület alapcéljai megvalósításának érdekében fogadhat-e el támogatást magánszemélytől? Válaszát előre is köszönöm.

Így adhat támogatást cég magánszemélynek Cikk

Egy kft. egy konkrét személynek szeretne támogatást nyújtani. A juttatást rokkant személy kapná. Hogyan oldható ez meg? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.

Magánszemély munkáltató Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy tetőjavítás folyamatában ellenőrök jelentek meg (szeptemberben). A bádogos mesternek (van munkaviszonya) be kell jelentenie a segédmunkást, mint magánszemély munkáltató. A határozatot decemberben kapta. Kérdésem, hogy adószámot kell váltania, de azt visszamenőleg nem lehet? Szeptemberre hogyan tudja bejelenteni és bevallani így, kötelezettségeit? Az ő esetében is van szakképzési hozzájárulási kötelezettség? A többi hónapra is kötelezett lett volna bevallás benyújtására? Köszönöm válaszát!

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Követelés érvényesítése kft. megszűnése után

dr. Tuczai Dóra

LL.M. (Berlin) ügyvéd

budlegal Ügyvédi Társulás tagja

Munkahelyi gerinctorna

Surányi Imréné

okleveles közgazda

Kft. – Öröklés, ingatlanvagyon, illeték

dr. Juhász Péter

jogász-adószakértő

HÍD Adószakértő és Pénzügyi Tanácsadó Zrt.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink