904 találat a(z) magánszemély cimkére

Haznált ingatlan eladása/vásárlása Kérdés

Két magánszemély között létrejövő, már régen használatba vett ingatlan adásvétele esetén keletkezik-e áfafizetési kötelezettség?

Rövid időtartamú lakásbérbeadás – szja, eho Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély rövid időtartamú szálláshely-szolgáltatást (TEÁOR 55.20.) végez egyrészt az Airbnb-n keresztül, másrészt belföldi személyeknek is. Kérdéseim: 1. Hogyan alakul az adózása az szja és eho vonatkozásában, ha nincs semmilyen munkaviszonya (nem biztosított) és akkor, ha van 2 cégnél 4-4 órás munkaviszonyban minimálbért meghaladó jövedelme? 2.A jövedelme után kell-e negyedévente adóznia, vagy csak a 2017. évi szja-bevallásában kell majd? 3. Ha tételes átalányt választ (évente és szobánként 32 ezer Ft), akkor is csak év végén kell adóznia, vagy negyedévente? 4. Átalányadózás esetén eho-t csak akkor kell fizetnie, ha éves szinten a bevétele meghaladja az 1 millió Ft-ot, és akkor fizet 14% eho-t a teljes jövedelme után? Válaszukat előre is köszönöm.

Egyesület jelképes összegű továbbszámlázasa Kérdés

Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm megtisztelő válaszát az alábbi url címet feltett kérdésemre (http://adozona.hu/kerdesek/2017_3_22_egyesulet_jelkepes_osszegu_tovabb_bee)További kérdésként merült fel számunkra, hogy ezen eszközök átadásának bizonylatolása milyen módon történik? A kapott eszközökről, ha társaság adományozza nekünk, akkor bizonyára számlát kell kiállítania a társaságnak felénk. Ha azonban magánszemélytől kapjuk, akkor milyen okmányt, szerződést kell készíteni? Illetve ha mi adjuk tovább a rászorulóknak, akkor minden esetben számlát kell adnunk, vagy egyéb módon történik a bizonylatolás? Segítségét még egyszer köszönöm!

Adószámos magánszemély számlát ad Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély egy kifizetőhely számára ad számlát. Az adószámos magánszemély kérhet-e/nyilatkozhat-e úgy, hogy a kifizetőhely tőle ne vonjon adóelőleget és járulékokat? Tudomásom szerint a kifizetőhelynek az adószámos magánszemélytől minden esetben le kell vonnia a adót, járulékot. Válaszát köszönöm

Adószámos magánszemély főállás nélkül Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nincs főállásom, fizetem a 7110 forint egészségügyi hozzájárulást. Mellette szeretném bérbe adni tréler teherautónkat adószámmal. Azt tudom, hogy szja- és ehoköteles a bérbeadás, viszont azt nem tudom, hogy a minimálbér 30 százaléka feletti összeget tb-kötelezettség terhel-e? Esetleg mivel nincs főállásom kell-e tb-t fizetnem kötelezően? Ha nyitok ügyfélkaput kérhetem azon keresztül az adószám kiadását? A negyedéves bevallást milyen nyomtatványon kell teljesítenem? A bérbeadási tevékenység pénztárgépköteles, ha magánszemélynek adom bérbe, akkor havonta jelentenem kell a számlát a NAV-nak? Köszönettel

Magánszemély lakásbérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakást ad bérbe, teljes évben. 50 százalékban tulajdonosa a lakásnak. Az értékcsökkenést az ingatlan bekerüléskori értéke alapján állapítja meg 2 százalékban. Kérdésem az lenne, hogy a teljes lakás értékét figyelembe veheti, vagy csak az 50 százalékát az értékcsökkenés meghatározásánál? Ha több lakást ad bérbe, akkor összevontan kezelheti-e a bevételeket és a költségeket a jövedelem meghatározásakor vagy ingatlanonként kell a jövedelmét megállapítani, ahol maximum a bevétel összegéig számolhat el költséget? Azaz az egyik ingatlan veszteségét szembeállíthatja-e a többi ingatlan nyereségével? Köszönettel

Íróként saját könyv értékesítése/adózása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Főállásban informatikusként dolgozom, mellette van egy evás egyéni vállalkozásom. Írtam egy könyvet, ami hamarosan megjelenik. A kiadó a könyvek egy részét eljuttatja a terjesztőkhöz, a maradékot pedig én kapom meg. Mindent én fizettem! (Nyomda, tördelés, kiadói díj stb...) Ha minden példány elkelne, akkor esetleg kijöhetek nullára, egyébként ráfizetés. (Ha esetleg befut és újra kell nyomni, akkor termelhet nyereséget is...) Szeretném legálisan csinálni az eladást/adózást, de ha lehet, nem szeretnék még jobban ráfizetni, mint amennyire muszáj! Kérem adjon tanácsot, hogy mit tegyek! Egyéni vállalkozóként vagy esetleg magánszemélyként érdemesebb értékesítenem? Számlákat állítsak ki, vagy szerezzek nyugtatömböt, vagy? Ha lehet, lépésről lépésre írja meg nekem a tennivalókat, mert eddig bárkit kérdeztem mindenki mást mondott. Köszönöm szépen előre is!

PTGSZLAH – egyéni vállalkozónak kiállított számlák Kérdés

Tisztelt Szakértő! Autószerelő műhely számlát bocsát ki minden esetben a javításokról. Abban az esetben, ha a magánszemély neve mellett az adószáma is szerepel a készpénzes számlán (egyéni vállalkozó), be kell-e, hogy kerüljön az adatszolgáltatásba? Véleményem szerint, ha megadta az adószámát, akkor az azt jelentené, hogy számlát kért, és nem nyugta helyett lett kiállítva a számla a magánszemély részére. Köszönöm.

Adószámos magánszemély eho fizetése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély kifizetőnek (egyesület, művelődési központ stb.) végez szolgáltatási tevékenységet. A kifizetők nem vontak adóelőleget és ehofizetési kötelezettségüket sem teljesítették. Ebben az esetben hogyan alakul a magánszemély ehobevallási kötelezettsége? Csak a nem kifizetőktől származó, vagy a teljes jövedelme után vall ehót? Köszönöm válaszukat!

Ingatlan sorozatjellegű értékesítése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adott egy magánszemély, aki építési telket sorozatjelleggel értékesít és emiatt be is jelentkezett az adóhatósághoz. Egyik ingatlanát gazdasági társaságnak értékesítette áfásan. Az adásvételi szerződésben szerepel külön a bruttó, az áfa és a nettó értéke. Kérdésem, hogy a magánszemély köteles-e számlát kibocsájtani az értékesítésről? Véleményem szerint az Áfa tv.165. § (2), (3) bekezdése értelmében köteles, de a magánszemély azt állítja, hogy a kivetéses adómegállapításnál elég a hatóság által meghozott határozat és nem köteles számlát kiállítani. Válaszát köszönöm!

Osztrák magánszemély megbízási díja Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk 1 napos előadásra kötött megbízási szerződést egy osztrák állampolgárságú magánszeméllyel. A megbízási díj eléri a minimálbér 30 százalékát. A magánszemély A1 igazolást adott le, illetőségigazolást viszont nem hozott. Kérném tájékoztatását jól tudom, hogy ebben az esetben nem kell járulékot levonni, csak szja-t? Az osztrák biztosítótól kaptunk egy levelet, hogy a 883/2004/EK rendelet 13. cikkének (4) bekezdése alapján az osztrák jogszabályok hatálya alá esik a magánszemély magyarországi foglalkoztatása és mellékeltek egy nyomtatványt, amin be kell jelentenünk a kinti biztosítóhoz a foglalkoztatást és tájékoztattak, hogy 37,75 százalék járulékot vonjunk le és fizessük meg a hatóságnak. A magyarországi foglalkoztatást be kell jelentenem a külföldi biztosítóhoz, ha levonom az általuk írt járulékokat, azt kinek milyen számlaszámra utalom? Válaszát köszönöm: Anikó.

Kompenzációs feláras őstermelő és katás egyéni vállalkozó alanyi mentes értékhatára Kérdés

Őstermelő kompenzációs felárat alkalmaz, emellett katás egyéni vállalkozóként alanyi áfamentes fizető-vendéglátó tevékenységet végez. Magánszemélyként lakást ad bérbe. Áfa szempontjából az alanyi értékhatárba mindhárom tevékenység beszámít? Alanyi mentes értékhatár változik-e, ha a vállalkozási tevékenység szünetel pár hónapra, kell-e valamit arányosítani?

Kata és bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély bérel egy üzlethelyiséget, amelyet katás egyéni vállalkozóként körömépítési tevékenységre használ. Az üzlethelyiségben lévő másik asztalt adószámos magánszemélyként bérbe adja szintén körömépítési tevékenységre. A kérdésem, hogy ez így rendben van-e, nem okoz-e gondot a katás jogviszonyában? Ha nem, akkor mi a teendő? Azonnal lépjen ki a katából? Köszönöm a választ!

Bérbeadás adózása Kérdés

Egyéni vállalkozó üzlethelyiséget ad bérbe, hogyan kell szabályosan adóznia? Az egyéni vállalkozókra vonatkozóan kell elszámolnia a költségeket (például 500 kilométer átalány), vagy csak a felmerült rezsi- és felújitási költségeket veheti figyelembe a bevallásnál (szja-bevallás 13-as lapon)? Vagy vállaszthatja azt a lehetőséget, hogy mint adószámos magánszemély adja bérbe a helyiséget, és az önálló tevékenység szabályai szerint készíti el bevallását. Vállalkozói tevékenységei között nem láttam bejelentve a bérbeadást. Ha mint magánszemély akarja bérbeadni az üzletet, de nem szünetelteti az egyéni vállalkozást, akkor be kell ezt jelentenie a NAV felé?

Árusító stand Kérdés

Tisztelt Szakértő! Alábbi ügyben kérném állásfoglalását. Egyéni vállalkozó, aki áfaalany, virágdísznövény-termesztéssel foglalkozott. Termékeit a szigetszentmiklósi nagybani virágpiacon értékesítette. A piacon árusító standdal rendelkezik, amelyet annak idején magánszemélyként vásárolta, bérleti jogot fizetett érte. Az egyéni vállalkozásában ez nem szerepel. A vállalkozásának tevékenységi körében szerepel az ingatlan-bérbeadás, adókötelessé tételt választott a lakóingatlannak nem minősülő ingatlan(ingatlanrész) bérbeadására. Ez a tevékenység azért szerepel a vállalkozásában, mert egy üzlethelyiséget ad bérbe, melyet vállalkozóként vásárolt, tárgyi eszközként. 6820 szakmai kód szerepel a tevékenységi körében. A virágdísznövényi tevékenységet 2017.01.31-ével befejezte. Az árusító helyet(standot) szeretné bérbe adni. Kérdésünk, hogy magánszemélyként bérbe adhatja-e a standot, illetve milyen módon számlázhatja azt? Tisztelettel: Tóth Mária

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink