943 találat a(z) magánszemély cimkére
Gyógynövény-felvásárlás bizonylata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Erdőn, mezőn gyűjtött gyógynövényeket egyéni vállalkozó meg akarja vásárolni a gyűjtőktől (magánszemélyek, esetleg adóazonosító nélkül) továbbértékesítés érdekében. A gyűjtőknek nincs őstermelői igazolványuk. Mi az elfogadható bizonylatolási forma a gyűjtött növények felvásárlásának költségként való elszámolhatósága érdekében? Köszönöm válaszát!
Adószámmal, de nem vállalkozásként végzett gazdasági tevékenység
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Amennyiben magánszemély gazdasági tevékenységet kíván folytatni (üzletszerűen, tartósan, független formában, bevétel elérési céllal), de nem önállóan, hanem megbízás alapján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában? Amennyiben ugyanazon magánszemély teljesen önállóan saját kockázatra kíván tevékenységet folytatni, tehát nem megbízás alalpján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában? Válaszukat köszönöm, Pap Ernő
Magánszemély külföldről származó osztaléka
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély kettős adóztatást kizáró egyezménnyel rendelkező országból osztalékot kapott. Az Erste az igazolás alapján levonta a magyarországi adót (64 forint), és feltüntette a a külföldön megfizetett adó összegét is (964 forint). A bevallás kitöltésénél a levont forrásadóhoz a 64 forint adót írtam be az 57. sorba, tájékoztató adatnak (189.sor) pedig a 964 forint adót. Ez alapján a Magyarországon fizetendő adó 964 forint. Így úgy tűnik, hogy Magyarországon újra meg kell fizetnie a 964 forintot. Kérdés: levonható-e a külföldön megfizetett adó összege? Hol kell ezt a bevallásban feltüntetni? Köszönettel: Kanizsai Mónika
Önellenőrzés: amikor mód van rá, és mikor nincs
Cikk
Az adózók meghatározott esetekben és feltételekkel önellenőrizhetik bevallásukat, más esetekben ez korlátokba ütközik, illetve kifejezetten tilos.
Telek
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Kicsit összetett a kérdés. Valakinek (magánszemély) 3 éve van a tulajdonában egy belterületnek minősített telek. 1. Milyen adó terheli, ha magánemberként értékesíti ezt a telket? 2. Hogyan lehetséges egy olyan értékesités, ha összefog egy vállalkozóval, aki felépit rajta egy lakóházat (nyilván szerződésben rögzitik a feltételeket), majd az értékesitésnél megkapja a telek után járó arányos vételárat? 3. Mi történik akkor, ha apportként beviszi a tulajdonában lévő kft.-be a telket (ezzel akár a saját tőke kötelező emelését is teljesíteni tudja)? Milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik mint magánszemélynek? 4. a másik oldalról nézve, milyen adófizetési kötelezettsége történik az idegen cégnek, aki beruházás miatt megvásárolja ezt a telket? 5. Milyen illetékkedvezmények vannak jelen pillanatban (új építésű, 35 év alatti)? 6. Mi minősül 'új épitésű'-nek (az illeték miatt is)? Nagyon köszönöm, előre is.
Támogatás
Kérdés
Magánszemély a 66/2013. VM.r. alapján erdei közjóléti létesítmények megvalósításának támogatásában részesült. Konkrétan ez egy kilátó építése. Nem tudunk eligazodni, hogy ez adóköteles-e vagy sem? A megvalósítás után folyósítják. Előre is megköszönöm, ha segítenének eligazodni a jogszabályok ide-oda hivatkozásai között.
Magánszemély különadója
Kérdés
2014-ben kifizetett végkielégítésre kell-e alkalmazni a 98 százalékos különadót, vagy ahogy én tudom a 2006.évi LIX. törvény ezen 2. §-a már nem érvényes?
Önadózó magánszemély
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Kérem szíves állásfoglalásukat a következő problémával kapcsolatban. Magánszemély oktatást vállal autós iskolában, melyhez megvan a végzettsége is. Önadozó magánszemélyként szeretne adószámot igényelni és így adózni a bevétel után. Ezt megteheti? Ha igen, milyen adóvonzata van? Köszönettel: Szabó Anita
Magánszemélyek közötti kölcsön kamata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó magánszemélytől kapott kölcsönt, amely után kamatot fizetne. A kamatot lehetséges a jegybanki alapkamat alapján számolni? A kölcsönadó a kapott kamat után hogyan adózik? Köszönöm a segítséget.
Lakásbérleti díj adózása, ha a magánszemély külföldön él
Kérdés
Magyar állampolgár külföldön él (állandó magyarországi lakhellyel nem rendelkezik), magyarországi lakását bérbeadja egy magánszemélynek. A bérbeadást magánszemélyként, nem vállalkozóként kívánja folytatni, az áfa hatálya alá sem jelentkezik be. A költségelszámolást választotta, a kiadás előtt a lakást felújíttatta. Első évben jövedelme nem volt, mert az elszámolt számlás költségek elérték (meghaladták) a bevételt. Hol kell bevallania a fenti nulla jövedelmet: Magyarországon, vagy ahol él, jelenleg EU-s tagországban? Mennyiben változtat a helyzeten, ha a másik EU-s tagországban magánvállalkozói jogviszonyt létesít? Válaszát előre is köszönöm!
EU-s tagországból magánszemélyként beszerzett használati cikk
Kérdés
Tisztelt Szakértő! EU-n belüli webáruházból (UK) magánszemélyként szeretnék néhány ruházati terméket és tollaslabdaütőt vásárolni saját használatra. (A termékek értéke 20-25 000 forint közötti, szállítási díjjal együtt.) Szeretném megkérdezni, hogy ezzel kapcsolatban keletkezik-e valamiféle vám-/adófizetési, bejelentési kötelezettség? A szállítási feltételeknél az alábbi információ szerepel ezzel kapcsolatban: "Importvám. Az Ön által megrendelt termékeket a szállítási címre érkezéskor vám- és adófizetési kötelezettség terhelheti. A vám- és adófizetési kötelezettség teljesítéséért Ön felelős. Az Etail e terheket nem befolyásolja, mértéküket előre jelezni nem áll módjában." Viszont nem tesz különbséget, hogy EU-n belülre vagy EU-n kívülre szállít. Nagyon várom szíves visszajelzését és információit. Előre is köszönöm.
Kitermelt agyag értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély saját földjén halastavat létesített. A kitermelt föld egy része feleslegessé vált, azt a megfelelő engedélyek alapján értékesítette. A bevételt adózás szempontjából hogyan kell minősíteni? Költséget lehet-e elszámolni a bevétellel szemben? Milyen adózási kötelezettsége van? Tisztelettel Győri L.
Ki adózhat a 7-es adószám alapján? Így számolhatók el a költségek
Cikk
Mit rejt a bűvös 7-es adószám elnevezés? Ki adózhat ennek alapján, mik feltételek, hogyan számolhatók el a költségek? Összefoglaltuk a tudnivalókat.
Haszonbérleti díj kifizetése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Azt szeretném kérdezni, hogy ha egy földtulajdonosi közösség kifizeti a magánszemélyeknek a földjük bérbeadásából származó bevételt, akkor a magánszemélynek kell erről számlát adni a földtulajdonosi közösségnek? Vagy a kiadási bizonylat elegendő könyvelési szempontból? A magánszemély hogyan adózik ebből a jövedelemből, ha nem ad számlát? Köszönettel: Papp Renáta
Kamatmentes kölcsön magánszemélytől
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adhat-e magánszemély kamatmentesen kölcsönt egy kft.-nek? A magánszemély az egyszemélyes kft. tagjának a testvére, de semmilyen jogviszonyban nem áll a kft.-vel. Ha nem adhat kamatmentesen kölcsönt; akkor a magánszemély elengedheti-e a kamatot (csak a kamatot!) adó- és járulékmentesen? Ha a kamat elengedésekor fizetni kell adót és járulékot, kérem írja meg, hogy a kamatot elengedő magánszemélynek, illetve a kft.-nek milyen adó- és járulékfizetési kötelezettsége keletkezik, és kinek kell azt megfizetnie? Ezen kívül szeretném még megkérdezni, hogy megteheti-e a kft., hogy a kamatot csak részletekben hosszú idő alatt fizeti meg? (Nincs pénze a kft.-nek.) A meg nem fizetett kamatot elő kell írni kötelezettségként? Köszönettel.