942 találat a(z) magánszemély cimkére
Cégautóadó
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy bt. vezető tisztségviselője kiküldetési rendelvény alapján költségtérítést számolna el a jogszabály szerint igazolás nélkül elszámolható mértékben a meghatározott üzemanyag-fogyasztási norma alapján, a NAV által közzétett üzemanyagárral számított üzemanyagköltséget és a kilométerenkénti 15 forintot. Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége a magánszemélynek? Várom szíves válaszukat! Köszönettel
Ingatlanhoz tartozó garázs bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában lévő ingatlanhoz tartozó mélygarázst és parkolóhelyet milyen feltételekkel adhat bérbe? A magánszemély mezőgazdasági őstermelő, családi gazdaság tagja, adószámmal rendelkezik. Az ingatlan bérbeadásánál az adómentes bérbeadást szeretné választani. Az ingatlant még nem adta bérbe, de a mélygarázsra és a parkolóhelyre már lenne bérlő. Köszönöm.
Norvégia, áfa-visszatérítés
Kérdés
Tisztelt szakértő! Ügyfelem magánszemélyként Norvégiában járt turistaként. Hazafelé a határátlépésekor a nála levő számla alapján visszatérítették a vásárlásaiban foglalt áfát. Van Magyarországon valamilyen elszámolási kötelezettsége a NAV felé? Válaszát köszönöm.
Rendszeresen adott magánkölcsönt kamattal: a Kúria szerint is bűnös
Cikk
Jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenység bűntette valósul meg, ha magánszemély vonatkozó engedély hiányában rendszeresen és haszonszerzés érdekében folytat pénzkölcsönzési tevékenységet – szögezte le nemrégiben jelentős ügyben hozott határozatában a Kúria.
Gépjárműkölcsönzés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó gépjárműkölcsönzési tevékenységet végezne. A kölcsönzés alapjául szolgáló járművet nem viszi be a vállalkozásba, mivel katás ezért költségelszámolása nincsen. Személygépkocsi kölcsönzése esetén helyes-e ez a megoldás, vagy felmerülhet-e a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Magánszemélyként végezhető-e ez a tevékenység? Köszönöm válaszukat!
Garázs-, tehergépkocsi-bérbeadás magánszemély által
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egy cég részére bérbe adná a garázsát raktárként, ebben az esetben szükséges adószámot kiváltani bérbeadásra? Ebben az esetben az ingatlanbérbeadás áfa szempontjából mentes vagy áfaköteles? Magánszemély a tulajdonában lévő kishaszongépjárművét bérbe adhatja cég részére, ha igen, akkor ezt csak adószám birtokában teheti? Magánszemély rendelkezik adószámmal (magánszemélyhez kapcsolódóval) ezzel az adószámmal végezhet bérbeadási tevékenységet? Köszönettel: Lászlók Éva, Virtus Kft.
Kft. alapítása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Négy magánszemély most készül kft.-t alapítani. Ételkiszállítás lesz a fő tevékenységi körük. Az ehhez szükséges ingatlant megvásárolta az egyik magánszemély, amit majd bérbe fog adni a kft.-nek, amiben ő lesz az egyik tulajdonos. Ezt megteheti gondolom, nem ütközik jogszabályba? Ezen az ingatlanon már a kft. végezné el a szükséges átalakítási munkákat, tehát a kft. már most meg kell alapítaniuk, megkötni a bérleti szerződést a magánszeméllyel, ezután kezdődhet a beruházás, amit a kft. elszámolhat könyveiben mint bérelt ingatlanon végzett beruházást és aktiválhatja? Van-e esetleg bármilyen olyan feltétel, ami különös körültekintést igényel a jogszabályban előírtak miatt a magánszemély tag és a kft. között a bérleti szerződés tekintetében?
Ingatlan-bérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi esetben. Adott egy egyéni vállalkozó, aki tavaly ingatlant vásárolt a vállalkozásába, melyet bérbe ad. Most magánszemélyként kíván ingatlant vásárolni és bérbe adni. A kérdés az lenne, hogy tudja-e ezt a tevékenységet magánszemélyként és egyéni vállalkozóként is folytatni? Ha magánszemélyként ad bérbe, akkor milyen költségeket számolhat el például: berendezési tárgyak, értékcsökkenés, festés stb.? Válaszát köszönöm. JT
Magánszemély ingatlanértékesítése
Kérdés
Tisztelt Tanácsadó! Ha egy magánszemély 2013 áprilisában vásárolt egy telket lakóingatlannal, melyet lebontott és új lakóingatlant épített, melyre még nincs használatbavételi engedély, mi számít szerzési időpontnak ingatlan értékesítése esetén? A 2013. áprilisi időpont, vagy az új ingatlan elkészülte? Ha 2018. évben értékesíti, akkor alkalmazható-e rá az szja törvény 62. § (4) 5. pontja (0 százaléka a megszerzés évét követő ötödik és további évben.)? Illetve ez a pont mikortól alkalmazható, 2018. január 1-től, vagy 2018. áprilistól? Köszönöm szépen a segítséget előre is.
Áfaalany kft. értékesít saját gyártású terméket Romániába
Kérdés
Kedves Szakértő! Ha romániai magánszemélynek értékesít a magyar gyártó kft., a kft. vállalja a termék (kemence) kiszállítását is a román személyivel feltételezhetően rendelkező magánszemélynek. Kell-e áfát felszámítson az értékesítés során? Ha nem kell, hol és ki igazolja le, hogy a termék átlépte az országhatárt (mivel nem fuvarozó cég fogja kiszállítani a terméket)?
Magánszemély költségtérítés
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély munkáltatójától élettárs tulajdonában levő autó használatára (munkáltató érdekkörében felmerült ügyben) költségtérítést kap. Ebben az esetben felmerül-e a magánszemélynél a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Ha igen, akkor kinek kell az adóbevallást elkészítenie és megfizetnie az adót, neki vagy az élettársának? Mely esetben nem merülne fel a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Köszönöm válaszukat!
Székhelyszolgáltatás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély az ingatlanában székhelybiztosítási tevékenységet akar végezni. Ingatlan-bérbeadásra – mint magánszemély – kapott adószámot még 2004. évben. Ezzel az adószámmal végezheti-e ezt a tevékenységet mint magánszemély, vagy csak egyéni vállalkozóként teheti? Köszönöm válaszukat!
Üzletrész eladásából származó bevétel adózása
Kérdés
Tisztelt Cím! Egy kft. tulajdonosai: 95 százalékban svájci cég és 5 százalékban magánszemély. A magánszemély svájci állampolgár, életvitelszerűen az év minden napján Magyarországon tartózkodik (állandó tartózkodási kártyája van), magyarországi lakcímkártyáján lakóhelye Magyarországon van. A cég ügyvezetője, munkaviszonnyal rendelkezik, bért vesz fel és adózik utána. A fenti magánszemély az 5 százalékos üzletrészét (kft. jegyzettőkéje 3 millió forint 5 százaléka 150 ezer forint a magánszemélyé) értékesíti a kft.-nek 5 millió forintért (A kft. eredménytartaléka fedezetet nyújt a vásárlásra.) Kérdés: 1. Hogyan adózik és milyen összeg után/5 mFt-150 eFt? (Magyarországon a svájci állampolgárságú tulajdonos?A kifizetőnek, a kft.-nek, kell az adókat/szja, eho 14% 22%, levonnia)? 2. A kft. a magánszemélytől megszerzett saját üzletrészét (5%) egy éven belül értékesíteni szeretné a másik (95%-os) tulajdonos svájci cégnek, térítésmentesen. Megteheti ezt? A kft.-nél lesz-e valamilyen adóvonzata ennek a gazdasági eseménynek? Válaszukat előre is köszönöm. Polyák Márta
Import használt személygépkocsi áfa
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magyar magánszemély EU-ból közvetlenül vásárol használt személygépkocsit közösségi adószámos német vállalkozótól, aki a számlát nettó módon állítja ki. Milyen (mikor) adófizetési, bevallási kötelezettsége keletkezik Magyarországon a használt személygépjárművet beszerző magánszemélynek? Köszönöm válaszukat!
Kft. irodaberuházása magánszemély telkére
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. irodát kíván építeni egy telekre, amely a vállalkozás ügyvezetőjének mint magánszemélynek a tulajdona. A telket nem kívánja eladni a társaságnak. Milyen formában tudja a kft. erre a telekre felépíteni az ingatlant, hogy azt saját beruházásaként tudja elszámolni, illetve a tulajdonviszonyok hogyan fognak alakulni? Bérelnie kell a kft.-nek a telket? Ha már nem akarja bérelni, mi lesz az ingatlannal? A magánszemélynek meg kell venni azt a társaságtól? Társaság ajándékozhat magánszemélynek? Minden ide vonatkozó adózási és egyéb jogi szabályt szeretnénk megismerni, hogy szabályosan tudjunk eljárni. Köszönöm!