904 találat a(z) magánszemély cimkére
Külföldre netes jegyközvetítés magánszemélyek közt Kérdés
Egy olyan cégről van szó, ami fesztivál- és koncertjegyeket közvetít netes felületen magánszemély és magánszemély között, és a vevőtől és az eladótól is jutalékot von, ez gyakorlatilag a tevékenysége és bevétele. Szeretne terjeszkedni, és nemcsak Magyarországon belül, hanem ausztriai magánszemélyek között is közvetíteni. Ezzel kapcsolatosan: a webes jegyközvetítés "távolról nyújtott szolgáltatás"? Mert logikailag annak venném, de a törvényt nézve nehezen vehető annak, bár olyan mint például a Jófogás, magánszemély magánszemélynek jegyeket ad el, amiért a cég jutalékot számláz ki, csak itt mindkét irányba.Én a 45/A § (2) c, pontjába lehetséges, hogy bele tudnám suvasztani a szituációt. Tehát a MOSS rendszerbe kell hozzá regisztrálni? Az én értelmezésem szerint egyszerűen magyar cégként, közösségi adószámmal számlázom az eddigi módon a vásárlási jutalékot a külföldi vevőknek. A számlázási címük szerinti helyi áfát felszámítva. Nem? Összefoglalva a következők a kérdések: jogilag milyen követelményei vannak, hogy magyar cégként, mindenféle fióktelep és egyéb költségek nélkül számlázzak külföldre? A számlákat idegen nyelven fogjuk kiállítani, itt mire kell figyelni (cégnév például lehet-e kft. helyett Ltd.)? Mindig vásárló címe szerinti áfát kell felszámolni? A MOSS rendszer regisztrációhoz mire van szükség? Mennyi az átfutási ideje? Jár-e vele egyéb állandó adminisztráció a cég részéről?
Bérleti díjról kiállított számla adattartalma Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély ad bérbe egyéni vállalkozónak fodrászüzletet. A bérbeadó a kiállított számlán feltünteti az üzlet bérbeadása mellett a szerződés szerinti 40 000 Ft összeget. A következő sorban feltünteti az szja megjegyzéssel a levont szja-t (40 000 Ft–4000 Ft)*0,15=5400 Ft. A számla fizetendő összege mellett 34 600 Ft-ot tüntet fel. Kérdésem az, hogy a számlán szerepelhet-e a levont szja összege, illetve az, hogy a számla fizetendő végösszegénél helyesen tüntette-e fel a bérbeadó a 34 600 Ft összeget. Válaszát köszönöm.
Ha a nyelvtanár magánszemélynek számláz Cikk
Különangol, matek-korrepetálás vagy zongoralecke – ki ne vett volna már igénybe magántanárt saját vagy gyermeke tudásszintjének javítására? De hogyan számláz egy magánszemély egy másik magánszemélynek? Erről érdeklődött egyik olvasónk. Lepsényi Mária adószakértő válaszolt.
Reklámfelület bérbeadása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magánszemély reklámfelületet ad bérbe. Ingó- vagy ingatlan-bérbeadásnak minősül a dolog? (Eho 22 vagy 14 százalék?) Ha ingatlan-bérbeadás, akkor 1 millió forintig nincs eho? Ha ingatlan bérbeadás, választani kell az áfafizetési kötelezettséget? Vagy mindenképpen áfás az ügylet? Ha a magánszemély katás egyéni vállalkozó is, akkor végezheti ezt egyéni vállalkozóként, vagy csak egyéb tevékenységként?
Magánszemély tulajdonát képező ingatlan bérbeadása egyéni vállalkozóként Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó ingatlanokat ad bérbe vállalkozói minőségében. Az ingatlanoknak magánszemélyként tulajdonosa. Van-e arra lehetőség, hogy a magántulajdonát képező, de vállalkozóként bérbe adott ingatlanok bevételéből levonja az ingatlanok után számított értékcsökkenést a vállalkozói jövedelme, adóalapja megállapítása során? Válaszát köszönöm.
Magánszemély ingatlanértékesítései Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély 2014-ben értékesített 1 db ingatlant, és 2016-ban értékesített 3 db ingatlant. Mind a 4 olyan ingatlan volt, ami az áfatörvény 6. § (4) ba., pontjában meghatározott, beépítés alatt álló ingatlannak minősültek, és amikor értékesítette őket (a szerződés létrejött) a rendeltetésszerű használatbavétele még nem történt meg (tehát nem volt jogerős használatbavételi engedély). Az aláírt ingatlan adásvételi szerződések keltezése alapján az 1. értékesítés és a 4. értékesítés között több mint 2 év telt el, tehát ez alapján a sorozatjellegű értékesítést nem lehet rá vonatkoztatni. Ezt jól gondoljuk? Ha az adott ingatlanok birtokbaadását nézem, akkor is több mint 2 év telt el az 1. és a 4. ingatlan birtok-átruházása között. Viszont ha a jogerős használatbavételi engedély keltét nézem, akkor a 4 ingatlan 2 éven belül van. Az alábbi kérdéseink merülnének fel: 1. Mi számít az áfatörvény szerint értékesítésnek, és egyáltalán teljesítésnek? Az ingatlanok birtokbaadása? 2. Vizsgálni szükséges-e az sorozatjelleget, ha netalántán az üzletszerűség fennáll? Kivett beépítetlen telket, vagy annak egy részét vásárolta, azon építetett új lakásokat. 3. A magánszemély adóalanynak minősül-e az áfatörvény miatt, vagy sem? 4. Ha igen, és most jelenti ezt be a NAV-nak, akkor csak a 2014-es eladása lesz 27 százalékos áfatartalmú, a 2016-os eladások csak 5 százalékos áfatartalmúak? Köszönjük válaszát!
Magánszemély magánszemélyt milyen feltételekkel támogathat? Kérdés
Egy tehetséges sportoló fiatalembert, hogy ne kelljen abbahagynia a sportot és elmenni dolgozni, magánszemélyek támogatnák. Havi szinten 30-50 ezer forintot utalnának át neki. Mi lenne ennek a járulék- és adóvonzata?
Szünetelés alatti egyéni vállalkozó adóbevallása Kérdés
Tisztelt Szakértó Úr/Asszony! Egy egyéni vállalkozó szünetelteti 2016.03.01-től a vállalkozását, de a szünetelés előtt eladta az árukészletét, aminek nagyobb része a szünetelés alatt havonta folyik be a bankszámlájára. Szeretném tudni, hogy megfelelő-e, ha magánszemélyként valljuk be a havonta beérkező összeget, mivel szünetelés alatt nem lehet bevallást leadni. HIPA-bevallást biztosan nem kell, arra kaptam válasz az Adóirodától, de a 1653-ra az adóhivatal két ügyfél szolgálatosa sem mond egyformát. A bevallás közeli leadása miatt, kérem szépen a sürgős válaszukat! Köszönettel: T.K.
Amerikai magánszemély díjazása Kérdés
Egy rendezvényre fotókiállítást szervezünk egy amerikai fotóművész képeiből. A művész személyesen vesz részt a kiállításon és az instrukciói alapján történik a kiállítás berendezése. Nem tud vállalkozásként számlát kiállítani, magánszemélyként veszi fel a díjazást. Megbízási szerződést kötnénk vele. Milyen bejelentési, adó- és járulék-levonási kötelezettségünk van ezzel kapcsolatban? Az USA-val fennálló kettős adóztatást elkerülő egyezmény alapján a szabad foglalkozás kifejtéséből származó jövedelem az USA-ban adóztatható, ha nem tölt 183 napnál többet Magyarországon. Ez alapján adót nem kell levonni, ha illetőségét igazolja. Mi a helyzet a járulékokkal? A díjazás a magyar szabályok szerint biztosítási kötelezettség alá esne (a megbízási dij meghaladja a minimálbér 30%-át). Ha kell járulékot fizetni, milyen azonosítók, adatok alapján kell ezt teljesíteni?
Áfa-visszaigénylés külföldi magánszemélynek Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét a következő kérdésben: eladó-pénztáros vagyok egy műszaki üzletben. Egy szerbiai vevő magánszemélyként vásárolt üzletünkben több százezer forintos műszaki cikket. Olyan áfás számlát állítottam ki neki, mint mindenkinek, ilyent kötelező nekünk kiállítani. Hogyan tudja ennek az eszköznek visszaigényelni az áfáját? Itt Magyarországon lehet ezt, vagy a saját országában? Milyen nyomtatvány kell neki ehhez? Megkért, hogy én szerezzem be a nyomtatványt neki mire újból visszajön... A nyomtatványboltban sem tudnak segíteni. Kérném szépen, segítsen! Köszönettel: Nagyné
Egyesület számlaadási kötelezettsége Kérdés
Egyesületünk sporteseményeket szervez, melynek ellenértékét – a nevezési díjat – kedvezményesen átutalással vagy a helyszínen készpénzben fizetheti meg a versenyző. Áfaalanyként, alanyi mentesen végezzük a szolgáltatásnyújtást. Helyes-e az a gyakorlat, hogy a szolgáltatást igénybe vevő, nem adóalany, számlát nem kérő magánszemély a készpénzben megfizetett helyszíni nevezésről nyugtát kap az ügylet ellenértékéről, míg a banki átutalással, a versenyt hónapokkal megelőzően kifizetett előlegről nem kap sem számlát, sem nyugtát, az előleg megfizetésének dokumentuma maga a banki bizonylat. A kérdéshez felhasználtam A számla, nyugta kibocsátásának alapvető szabályai (2016) 18-as füzet 1.2 pont alatt olvasottakat a 900 ezer forintot meg nem haladó értékesítésekről.
Ingatlan-bérbeadás számlázása Kérdés
Tisztelt Szakértő! Ingatlan-bérbeadással kapcsolatban lenne néhány kérdésem: 1.) Egyéni vállalkozó szüneteltet. Az ingatlan-bérbeadást felveheti tevékenységként mint magánszemélyként végzett tevékenység, ugye? Mivel egyéni vállalkozó hiába szüneteltet, van adószáma, így a bérbeadásról számlát kell adnia? 2.) Nem egyéni vállalkozó magánszemély három ingatlant adna bérbe. Adószáma nincs. Az Art. szerint az üzletszerű, rendszeres bérbeadás áfakötelezettséget keletkeztetne. A három ingatlan már ennek számítana? Az áfafizetési kötelezettség elkerüli, ha adószámot kér, bejelentkezik és alanyi mentességet választ? Az áfa értékhatárba ha jól tudom beleszámít az ingatlan-bérbeadás, de 8 millió alatt maradna. Alanyi mentességet választ vagy egyéb speciális jellegre tekintettel kér mentességet (esetleg mindegy)? Köszönöm
Katás bt. és a bérbeadás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adott egy katás betéti társaság beltagja, aki főállású katásként van bejelentve. Ezen kivül van mint magánszemélynek adószáma bérbeadásra tekintettel. Jól értelmezem, hogy csak az egyéni vállalkozó katásoknál adódik össze a bérbeadásból származó jövedelem az alanyi mentes értékhatárnál? Illetve csak a katás bt. nem végezhet bérbeadást, az adószámos magánszemély igen, hogyha bt.-beltagként katás, nem egyéni válallkozóként. Válaszát előre is köszönöm. Üdvözlettel: Hajni
Ingatlan bérbeadása Kérdés
Mezőgazdasági őstermelő (családi gazdaság) magánszemélyként szeretné bérbe adni ingatlanát (lakását). Őstermelőként adószámmal rendelkezik, de az ingatlan bérbeadásánál nem választaná a számlaadást, tehát áfa nélkül adná azt bérbe. Be kell-e a tevékenységet –ingatlan-bérbeadás – ebben az esetben jelentenie? A lakáshoz tartozik egy garázs is, de a bérleti díj ennek a bérbeadását is tartalmazza. Milyen teendői vannak? Köszönöm.
Német cég alkalmaz magyar magánszemélyt Kérdés
Tisztelt Szakértő! Német cég (Magyarországon illetékességgel nem rendelkezik) megbíz egy magyar magánszemélyt, hogy előadásokat tartson Magyarországon. A magánszemély kizárólag belföldön tartózkodik. A német cég az általa küldött szerződés alapján, bruttó módon díjazza a magánszemélyt, és az adókat, járulékokat a magánszemélynek kell megfizetnie. Kérdésem, hogy helyesen jár-e el a német cég? Amennyiben igen, a magánszemély ezen díjazása alapján, ami euroban van meghatározva, milyen adókat és járulékokat fizet és ezeket milyen nyomtatványon vallja be? Válaszát előre is köszönöm.