904 találat a(z) magánszemély cimkére

Ingatlan bérbeadása magánszemélyként Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó magánszemélyként bérbe ad ingatlant. A számlázást külön kezeli, külön számláz a bérlőnek, ahol a számlára nem írja rá, hogy "kisadózó", és nem írja rá a nyilvántartási számát, valamint megjelöli rajta, hogy magánszemélyként írta meg a számlát. Kérdésem, hogy a bérbeadásról számlát vagy egyéb bizonylatot kell kiállítania?

Magánbankkártyás fizetés céges vásárláskor Kérdés

Tisztelt Szakértő! Céges vásárlásnál magánbankkártyával fizetnek. Kérdésem a következő: ezek a számlák költségként elszámolhatók-e, mivel a cégnek nincs bankkártyája, valamint bankszámlán a kiegyenlítés nem jelenik meg. A NAV egy ellenőrzésnél nem tekinti jogsértőnek, hogy valaki a saját pénzéből fizeti a céges vásárlást? Ugyanez lenne a kérdésem egy PayPal fizetésnél. A cég nevére szól a számla és a fizetést magánszemély teljesíti. Ezt hogyan lehetne jogszerűen könyvelni? Válaszát előre is köszönöm!

Osztalék kivaalapnál és társaságiadó-alapnál Cikk

A cikk két témát érint: az osztalék figyelembe vételét kivaalanyoknál és kiváról a társasági adó alá visszatérőknél, illetve a magánszemély tag osztalékjövedelme utáni adókötelezettséget, kitérve a 2017-től bekövetkező változásra.

Magánszemély weboldalának bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Amennyiben egy magánszemély egy domain nevet regisztráltat és egy évre kifizeti (a példa kedvéért www.butorasztalos.hu), akkor ez a tulajdonát képezi vagy csak bérli? Ha ezt a magánszemélyt egy cég megkeresi (pl. Butoraszalos Kft.), hogy az általa regisztrált domaint bérelné vagy megvenné, akkor a magánszemély erről köteles számlát kiállítani? Vagy milyen lehetőségek vannak? Segítségét köszönöm!

Egyesület támogatása magánszemélytől Kérdés

Tisztelt Szakértő! Érdeklődnék, hogy egy egyesület alapcéljai megvalósításának érdekében fogadhat-e el támogatást magánszemélytől? Válaszát előre is köszönöm.

Így adhat támogatást cég magánszemélynek Cikk

Egy kft. egy konkrét személynek szeretne támogatást nyújtani. A juttatást rokkant személy kapná. Hogyan oldható ez meg? Olvasói kérdésre Pölöskei Pálné okleveles könyvvizsgáló válaszolt.

Magánszemély munkáltató Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy tetőjavítás folyamatában ellenőrök jelentek meg (szeptemberben). A bádogos mesternek (van munkaviszonya) be kell jelentenie a segédmunkást, mint magánszemély munkáltató. A határozatot decemberben kapta. Kérdésem, hogy adószámot kell váltania, de azt visszamenőleg nem lehet? Szeptemberre hogyan tudja bejelenteni és bevallani így, kötelezettségeit? Az ő esetében is van szakképzési hozzájárulási kötelezettség? A többi hónapra is kötelezett lett volna bevallás benyújtására? Köszönöm válaszát!

Magánszemély adóazonosító jele a számlán Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk ingatlanközvetítéssel foglalkozik. Mivel az ingatlanárak most elég magasan vannak, így a jutalékunk is elég magas egy-egy számlán. Szeretnénk kérdezni, hogy van-e valamilyen értékhatár, ami fölött kötelező a magánszemély vevő adóazonosító jelét ráírni a számlára? Cégek esetében tisztában vagyunk a 2017-es módosítással, miszerint ha az áfa összege eléri a 100 ezer forintot, akkor már el kell kérni, csak a magánszemélyekre vonatkozóan nem találtunk információt. Köszönjük szépen a segítséget!

Adószámos magánszemély és az áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki mellette őstermelő is, illetve magánszemélyként szálláshely szolgáltatást (TEÁOR 552006 Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás m.n.s.)végez. Egyéni vállalkozói tevékenysége (alanyi mentes) a 2014-es év óta folyamatosan szünetel, őstermelői tevékenységből bevétele nem keletkezett. Szálláshely szolgáltatásból (TEÁOR 552006) az idei évben 6 257 000 forint bevétele keletkezett. Kérdésem az lenne, hogy a 6 257 000 forintos bevétel eredményez-e értékhatár túllépést, és emiatt keletkeztet-e áfafizetési kötelezettséget?

Ingóság bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Partnercégünk magánszemélytől szeretne gépet bérelni. A magánszemélynek kell-e adószámot kiváltani, számlát kiállítani a bérleti dijról? Ha igen, azt áfásan kell megtennie? Költséghányad alkalmazása lehetséges-e a bevételből? Valamint keletkezik-e ehofizetési kötelezettség? Válaszát előre is köszönöm.

Kata – áfa Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ha a katás egyéni vállalkozó áfaalany (nem választotta az alanyi mentességet), és mellette mint magánszemély a saját ingatlanját bérbe adja, akkor a bérbeadást is áfával növelt értéken kell számláznia, vagy mint magánszemély, 6 millió forintig számlázhat áfamentesen? Illetve össze kell adni az egyéni vállalkozásban elért bevételt a bérbeadás bevételével? És ha úgy eléri a 6 millió forintot, csak utána kell áfával növelt értéken számláznia? Mert a NAV oldala csak arra tér ki, hogy ha a kataalany alanyi áfamentes, és mint magánszemély is mentesen adja bérbe az ingatlanát, akkor össze kell adnia a bevételeket, és ha eléri az értékhatárt, akkor a bérbeadás is áfás lesz. Előre is köszönöm a válaszát.

Áfa alanyi mentesség Kérdés

Tisztelt szerkesztőség! Egy könyvelői fórumon felvetődött, hogy ha egyéni vállalkozó a vállalkozása mellett, ingatlant is bérbe ad - bejelentetten magánszemélyként - akkor a bérbeadás bevétele is beleszámít az alanyi mentes értékhatárba. NAV állásfoglalást is mellékeltek, ahol az áfa alanyi mentességet személyhez kötik és nem vállalkozáshoz. De ha ez így van, akkor egy ingóság értékesítése is beleszámítana az értékhatárba, pedig azt egy bizonyos összegig nem is kell bevallani. Sőt, de nem akarok tovább menni, kérem szíves válaszukat. Köszönettel: Bertháné

Katás egyéni vállalkozó, bérbeadás Kérdés

T. Szakértő ! Főfoglalkozású katás egyéni vállalkozó vagyok. Fő tevékenységem 279001 Egyéb vill.berend. gyártása m.n.s. Magánszemélyként végzett tevékenységem 682001 Lakóingatlan bérbeadása. Az áfa szempontjából alanyi adómentes vagyok. A két tevékenység együttes bevételével sem merítettem ki a mentesség határát és a jövő évben is bőven beleférek. A kata-törvény módosítása (56. §) bejelentési kötelezettséget ír elő a NAV fele. Az lenne a kérdésem, hogy 2017-ben is választhatom-e ugyanezt az adózási formát? Válaszát előre is köszönöm.

Lakásbérbeadás több tulajdonossal Kérdés

Tisztelt Szakértő! Lakást kívánunk bérbeadni, amiben a tulajdonviszonyok kicsit bonyolultak. 50% magánszemély A 27% magánszemély B 23% kft. - amelyben A személy többségi és B személy egyéb - nem többségi, részbeni - tulajdonosok A és B magánszemély közösen szeretné bérbeadni a lakást, amelynek bérbeadási jogáról a kft. lemondana. Lehetséges-e bérbeadás ily módon, és ha igen, mi a feltétele annak (taggyűlés, lemondó nyilatkozat stb.), hogy a kft. lemondjon a bérbeadás jogáról és bevételéről, "átengedve" azt a két magánszemélynek? Ha lehetséges, akkor milyen arányban kell figyelembe venni a bérbeadás kft.-re eső bevételrészét A és B személyek esetében (például eredeti lakástulajdonuk aránya, vagy a kft.-ben levő tulajdonrész aránya, esetleg 50-50%)? A kft. a lakással kapcsolatban felmerült költségekből nem számol el semmit céges költségként. Hogy kell figyelembe venni a rezsiszámlákat ha azok B magánszemély nevére vannak kiállítva, tehát teljesen függetlenül a tulajdonrésztől (például csak B magánszemély bevételéhez adódnak hozzá)? A bevétel tudomásunk szerint a rezsiköltséggel együtt értendő abban az esetben, ha a számlák nem a bérbevevő nevére szólnak. Szíves válaszukat előre is köszönjük!

Készfizető kezesség Kérdés

Tisztelt Cím! A kft. egyik tulajdonosa mint magánszemély tartozik egy másik magánszemélynek. Nemfizetés miatt most egy új megállapodást kötöttek, melyben kölcsönvevő adós, a kft. egyik tulajdonosa kölcsönadó a másik magánszemély és készfizető kezesként belépett a kft. Az új megállapodásban szereplő időpontra sem tudott fizetni a magánszemély a kölcsönbeadónak, ezért a kft. készfizető kezessége lép érvénybe, mely szerint havonta fizet a kft. a kölcsönbeadónak. Helyes-e ez az eljárás? Milyen adóvonzata van a kft.-nél és a magánszemélynél? Mi a helyzet akkor, ha ezt a törlesztőt, amit a magánszemély tag helyett fizetett ki a kft., a magánszemély tag később megfizeti a kft.-nek? Erre külön kölcsönszerződést kell kötni a magánszemély tag és a kft. között? Mi a helyzet akkor, ha a kölcsönvevő magánszemély tulajdonos mellé az új megállapodásban a férj is belép mint kölcsönvevő, aki nem tulajdonosa és nem is alkalmazottja a kft.-nek? Hogyan, miként kell ezt a készfizető kezesség alapján fizetett részleteket könyvelni kft.-ben? Nagyon szépen köszönöm a válaszukat előre is és szeretném ha kérdésenként válaszolnának a feltett kérdésekre. Polyák Márta 70-3872719

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink