942 találat a(z) magánszemély cimkére
Magánszemély kölcsönnyújtása cégnek
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Magánszemély (természetes személy) nyújthat-e kölcsönt vállalkozásnak? A felek között semmilyen egyéb kapcsolat nincs, csak a kölcsönszerződés jönne létre. Ha igen, akkor a kölcsön összegére vonatkozóan van-e határ, mely felett már csak hitelintézettől vehet fel kölcsönt a vállalkozás? Ha létrejöhet a kölcsönszerződés, akkor az ebből származó kamatbevétel után hogyan kell adóznia a magánszemélynek? Kifizetővé válik a kölcsöntnyújtóval szemben a vállalkozás? Persze, csak ha létrejöhet egyáltalán ilyen szerződés.
Kata
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérdésem: katás egyéni vállalkozó mint magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végezhet-e? A választ előre is köszönöm.
Adószámos magánszemély külföldre számláz
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szakfordítással foglalkozó adószámos magánszemély svájci egyetemnek számlázna. Hogyan történik ilyenkor az adó- és járulékfizetés? A minimálbér 30 százalékát biztosan meghaladja a díjazás (időarányosan). Köszönöm a segítséget! Emília
Ló értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély eladja a lovát (nem üzletszerű értékesítés, a beszerzési ára nem állapítható meg), milyen jövedelemnek minősül? Hogyan adózik az szja szerint? Köszönettel.
Az osztalék adózása
Cikk
A társaságok közgyűlése ezekben a hetekben határoz a tagoknak fizetendő osztalékról, a tavaly felvett osztalékelőleg sorsáról. Cikkünkben összefoglaltuk a magánszemélyeknek fizetett osztalékra vonatkozó legfontosabb adózási szabályokat.
Családi alapítvány
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Családi alapítvány könyvelésében szeretnék segítséget kérni. Tudom, hogy túl tág a kérdés, de nem találkoztam még ilyennel. Milyen szabályok vonatkoznak rá, milyen speciális dolgokra kell figyelemmel lenni. Az alapítvány nem gyűjt 1 százalékot, és nem végez gazdasági tevékenységet. Magánszemély alapította az unokája számára, hogy a későbbiekben esetleges betegség vagy tanulmányok finanszírozására tudja fordítani. Az alapítvány kedvezményezettje a magánszemély unokája. Milyen bevallási kötelezettségei vannak és milyen határidővel? Az alapítás dátuma 2016. 04. 22.
Ekkor behajthatatlan a magánszemély adótartozása
Cikk
Mikor minősíti behajthatatlannak a NAV a magánszemély adótartozását? És mire jó ez az adóhatóságnak? Cikkünkből megtudhatja.
Adószámos magánszemély bevallási és könyvvezetési kötelezettség
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Adószámos magánszemély írói tevékenységet végez és könyvkiadással foglalkozik. Áfakörbe bejelentkezett. Milyen bevallási kötelezettségeknek kell eleget tennie, valamint milyen jellegű könyvvezetési kötelezettség vonatkozik rá? Válaszát köszönöm!
Haznált ingatlan eladása/vásárlása
Kérdés
Két magánszemély között létrejövő, már régen használatba vett ingatlan adásvétele esetén keletkezik-e áfafizetési kötelezettség?
Rövid időtartamú lakásbérbeadás – szja, eho
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély rövid időtartamú szálláshely-szolgáltatást (TEÁOR 55.20.) végez egyrészt az Airbnb-n keresztül, másrészt belföldi személyeknek is. Kérdéseim: 1. Hogyan alakul az adózása az szja és eho vonatkozásában, ha nincs semmilyen munkaviszonya (nem biztosított) és akkor, ha van 2 cégnél 4-4 órás munkaviszonyban minimálbért meghaladó jövedelme? 2.A jövedelme után kell-e negyedévente adóznia, vagy csak a 2017. évi szja-bevallásában kell majd? 3. Ha tételes átalányt választ (évente és szobánként 32 ezer Ft), akkor is csak év végén kell adóznia, vagy negyedévente? 4. Átalányadózás esetén eho-t csak akkor kell fizetnie, ha éves szinten a bevétele meghaladja az 1 millió Ft-ot, és akkor fizet 14% eho-t a teljes jövedelme után? Válaszukat előre is köszönöm.
Egyesület jelképes összegű továbbszámlázasa
Kérdés
Tisztelt Surányi Imréné! Köszönöm megtisztelő válaszát az alábbi url címet feltett kérdésemre (http://adozona.hu/kerdesek/2017_3_22_egyesulet_jelkepes_osszegu_tovabb_bee)További kérdésként merült fel számunkra, hogy ezen eszközök átadásának bizonylatolása milyen módon történik? A kapott eszközökről, ha társaság adományozza nekünk, akkor bizonyára számlát kell kiállítania a társaságnak felénk. Ha azonban magánszemélytől kapjuk, akkor milyen okmányt, szerződést kell készíteni? Illetve ha mi adjuk tovább a rászorulóknak, akkor minden esetben számlát kell adnunk, vagy egyéb módon történik a bizonylatolás? Segítségét még egyszer köszönöm!
Adószámos magánszemély számlát ad
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy adószámos magánszemély egy kifizetőhely számára ad számlát. Az adószámos magánszemély kérhet-e/nyilatkozhat-e úgy, hogy a kifizetőhely tőle ne vonjon adóelőleget és járulékokat? Tudomásom szerint a kifizetőhelynek az adószámos magánszemélytől minden esetben le kell vonnia a adót, járulékot. Válaszát köszönöm
Adószámos magánszemély főállás nélkül
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Nincs főállásom, fizetem a 7110 forint egészségügyi hozzájárulást. Mellette szeretném bérbe adni tréler teherautónkat adószámmal. Azt tudom, hogy szja- és ehoköteles a bérbeadás, viszont azt nem tudom, hogy a minimálbér 30 százaléka feletti összeget tb-kötelezettség terhel-e? Esetleg mivel nincs főállásom kell-e tb-t fizetnem kötelezően? Ha nyitok ügyfélkaput kérhetem azon keresztül az adószám kiadását? A negyedéves bevallást milyen nyomtatványon kell teljesítenem? A bérbeadási tevékenység pénztárgépköteles, ha magánszemélynek adom bérbe, akkor havonta jelentenem kell a számlát a NAV-nak? Köszönettel
Magánszemély lakásbérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Magánszemély lakást ad bérbe, teljes évben. 50 százalékban tulajdonosa a lakásnak. Az értékcsökkenést az ingatlan bekerüléskori értéke alapján állapítja meg 2 százalékban. Kérdésem az lenne, hogy a teljes lakás értékét figyelembe veheti, vagy csak az 50 százalékát az értékcsökkenés meghatározásánál? Ha több lakást ad bérbe, akkor összevontan kezelheti-e a bevételeket és a költségeket a jövedelem meghatározásakor vagy ingatlanonként kell a jövedelmét megállapítani, ahol maximum a bevétel összegéig számolhat el költséget? Azaz az egyik ingatlan veszteségét szembeállíthatja-e a többi ingatlan nyereségével? Köszönettel
Íróként saját könyv értékesítése/adózása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Főállásban informatikusként dolgozom, mellette van egy evás egyéni vállalkozásom. Írtam egy könyvet, ami hamarosan megjelenik. A kiadó a könyvek egy részét eljuttatja a terjesztőkhöz, a maradékot pedig én kapom meg. Mindent én fizettem! (Nyomda, tördelés, kiadói díj stb...) Ha minden példány elkelne, akkor esetleg kijöhetek nullára, egyébként ráfizetés. (Ha esetleg befut és újra kell nyomni, akkor termelhet nyereséget is...) Szeretném legálisan csinálni az eladást/adózást, de ha lehet, nem szeretnék még jobban ráfizetni, mint amennyire muszáj! Kérem adjon tanácsot, hogy mit tegyek! Egyéni vállalkozóként vagy esetleg magánszemélyként érdemesebb értékesítenem? Számlákat állítsak ki, vagy szerezzek nyugtatömböt, vagy? Ha lehet, lépésről lépésre írja meg nekem a tennivalókat, mert eddig bárkit kérdeztem mindenki mást mondott. Köszönöm szépen előre is!