943 találat a(z) magánszemély cimkére
Magánszemély követelésfaktorálás
Kérdés
Magánszemély követelést vett a 2016-os évben, és faktorálással eladja. Kérdéseim: évente hányszor teheti meg, hogy követelést vesz és elad? Az eladás önálló tevékenység, egyéb tevékenység lesz, vagy valami más? Az eladáskor mit lehet költségként figyelembe venni? Vételár, hirdetés költsége, faktorálási díj elszámolható? Milyen adóvonzata van, mi lesz a jövedelme (adó alapja)? Válaszukat lehetőleg példa levezetésével tegyék meg. Nagyon köszönöm.
Nekik még a NAV sem tudja a címét. Itt az újabb adóslista
Cikk
Az adóhivatal nyilvánosságra hozta az újabb adóslistát.
1,5 milliós készpénzfizetési korlát
Kérdés
Tisztelt Ügyintéző! Legyen kedves az alábbi ügyben állásfoglalást adni. Egy egyéni vállalkozó lakásokat értékesít magánszemélyeknek. Ez esetben, mivel az összeg meghaladja a 1,5 millió forintot, a magánszemély fizethet-e készpénzben a vállalkozónak? Köszönettel: Tóth Mária
Sok volt a panasz, megszólalt a fogyasztóvédelem
Cikk
A behajtási költségátalány természetes személlyel, azaz lakossági fogyasztóval szemben nem érvényesíthető – közölte a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság (NFH) kedden miután egyre több panasz érkezik hozzájuk arra, hogy közszolgáltató cégek költségátalányt számítanak fel fizetési késedelembe esett fogyasztóknak.
Szerződés kötése adószámos magánszeméllyel
Kérdés
Tisztelt Adózóna! Rendszeres tevékenységre köt szerződést egy cég egy magánszeméllyel. A magánszemély adószámos magánszemélyként állítja ki a számláját. Befogadhatja-e a kifizető a számlát annak tudatában, hogy a szerződött tevékenység alapján egyéni vállalkozóként kellene számláznia? (Az adót és a járulékokat a kifizető levonná a számla végösszegéből.) Vagy esetleg ebben az esetben vissza kell utasítania a kifizetőnek a számlát? Válaszát köszönöm.
Pénztárgép
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Szerelvények értékesítésével foglalkozó nagykereskedelmi cég átlag 10-15 esetben magánszemélynek is értékesít, készpénzes fizetéssel. A cég számlát és pénztár-bizonylatot is ad a magánszemélyeknek. Kérdésem ezzel kapcsolatban az lenne, hogy a cégnek kötelező-e pénztárgépet beüzemelni, vagy ha a magánszemély megadja a számlához az adatait, akkor nincsen rá szükség? Válaszukat előre is köszönöm Ballai Erika
Ingatlan-bérbeadás bejelentése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Van-e bejelentési kötelezettség (NAV, önkormányzat stb.) ingatlan-bérbeadás esetén, ha nem kérek adószámot a tevékenység végzéséhez? A bérbeadást magánszemélyként bérbeadási szerződéssel, valamint közjegyzői okirattal szeretném megvalósítani.
Bérbeadók, óraadók, tervezők: ezt kell tudni az adó- és az ehoelőlegről
Cikk
Közeleg a magánszemélyek második negyedévi adóelőleg fizetési kötelezettsége. Ismertetjük, hogyan kell kiszámolni a bevételt, az adót és az ehót, miként vehető igénybe kedvezmény.
Gépkocsibérlés
Kérdés
T. Cim! 9 személyes kisbusz bérlése esetén kell-e cégautóadót fizetni? Van-e rá kedvezmény? A bérlő alapitvány lenne, a bérbeadó pedig magánszemély. Köszönettel: Bné
Lakásbérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó vagyok. Lakásomat bérbe kívánom adni, magánszemélyként. 1. Lehetőség van-e arra, hogy az egyéni vállalkozói tevékenységemtől függetlenül magánszemélyként bérbe adjam a lakásomat? 2. A bérlő a bérleti díjról számlát kérne. Hogyan kell eljárnom? Az adószámom az egyéni vállalkozásomhoz tartozik. Tudomásom szerint újabb adószámot nem kaphatok, ebben az esetben hogyan vásárolhatok egy olyan számlatömböt, amit mint magánszemély használnék, a lakás bérleti díjának számlázására, illetve hogyan állíthatok ki számlát a bérlő részére? 3. Van-e valamilyen bejelentési kötelezettségem a NAV felé arról, hogy a lakásomat, mint magánszemély szeretném bérbe adni, ha igen, ezt milyen nyomtatványon kell megtennem? Szíves válaszát előre is nagyon köszönöm.
Egyéni vállalkozó lakásbérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egyéni vállalkozó, aki eddig nem végzett bérbeadási tevékenységet a vállalkozásában, áfakörös. Szeretné lakását bérbe adni, amelyet magánszemélyként vásárolt, és 50 százalékos tulajdonrésze van benne. Végezheti-e a bérbeadási tevékenységet egyéni vállalkozóként, kibővítve a tevékenységét bérbeadással? A bevételek és költségek elszámolása hogyan alakul ebben az esetben? Milyen nyilvántartási és bejelentési kötelezettsége van? Köszönettel
Önadozó magánszemély járulékai
Kérdés
Tisztelt Szerkesztőség! Előadóművész bevétele kapcsán szeretném kérdésemet feltenni. Önadózó magánszemélyként rendezvényeken vállal fellépést az egyik ügyfelem, főállása 8 órában munkaviszonyban van. A kiszámlázott bevételek után önadózóként nyugdíjjárulékot, szja-t, egészségbiztosítási járulékot, szochót és szakképzési hozzájárulást is megfizeti. Kérdésem, hogy helyesen jár-e el ebben az esetben? A bevételek után, ha a számla befogadója nem jár el kifizetőhelyként milyen járulékokat kell megfizetni mondjuk 20 000 forint esetében? Választhatná-e esetleg az ekhót, és ha igen, akkor ezt hogyan teheti meg, miket kell utána fizetni. (Az ekhóhoz adószám szükséges, vagy maradhat a régi?) Köszönöm megtisztelő válaszukat! Üdvözlettel: Szabó Anita
Áfabevallás
Kérdés
Tisztelt Címzettek! Egyéni vállalkozó egyéni céget alapított, melyet a cégbiróság be is jegyzett 2016. május 20-ától. A volt egyéni vállalkozó mint magánszemély ezen időpontot megelőzően ingatlan-bérbeadás céljából bejelentkezett és az általános szabályok szerint áfafizetési kötelezettséget választotta. Hogyan kell 2016. május hóra áfabevallást adnia a volt egyéni vállalkozónak, aki havi bevalló volt? Május 1–19. közötti jelzést és milyen megszűnő bevallástipust válasszon? Május 20-ától május 31-éig pedig mint magánszemély adjon be bevallást? Vagy nem szünt meg és május 1–31-éig terjedő időtartamra adja be a bevallást? Előre is köszönöm a választ.
Építkezik? Nem mindegy, hogy 5 vagy 27 százalék az áfa
Cikk
Magánszemély építkezik, szeretne áfa-visszatérítést, a vállalkozót viszont köti az 5 százalékos számla kiállításának kötelezettsége. Eleget tehet-e a magánszemély kívánságának, vagyis kiállíthat-e 27 százalékos áfát tartalmazó számlát? Bartha László adójogi szakjogász válaszol.
Magánszemély nevében lehet-e számlát kibocsátani?
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Internetes közvetítő vállalkozás bérbeadók és bérbevevők egymásra találását segíti. Mi a helyes eljárás, ha a bérbeadó magánszemély? Kell-e neki számlát kiadnia? Kiadhat-e a nevében a közvetítő szervezet? Vagy a magánszemélynek adószámot kell kérnie? Adható-e számlával egy tekintet alá eső okirat? Mikortól lesz üzletszerű a magánszemély tevékenysége, illetve meddig tekinthető esetinek? (Darabszámtól, értéktől függ?) Másrészt mikor számolhatja el költségként a bérbevevő vállalkozás a fenti magánszemélytől bérbe vett eszköz bérleti díját? Válaszát köszönöm!