906 találat a(z) magánszemély cimkére

Ingaltanértékesítés Kérdés

Egy áfakörbe tartozó kft. vásárolt egy üzlethelységet (fordított áfás volt a beruházás), amit felújított. A felújítás áfáját levonásba helyezte. A tulajdonos úgy döntött, hogy megvásárolja a kft.-től ezt az ingatant. A tulajdonos, mint magánszemély venné meg, és a későbbiekben bérbeadná az ingatlant. A nettó ár tartalmazza a beszerzési értéket és a beruházás értékét, rászámolva a 27 százalékos áfát az "egyenes" számlázás szabályai szerint. Van-e más kötelezettsége a kft.-nek és a magánszemélynek? Mire kell figyelni ebben az ügyletben?

Áfalevonási jog, ha új vagy felszámolás alatti cégtől jön a számla Cikk

Befogadható-e egy frissen alapított cég számlája vagy egy magánszemélyé, ha az nem jelentkezett be adóalanynak? Jelent-e kockázatot felszámolás alatt álló cég számlájának befogadása? Az útmutató mellett uniós bírósági esetről is beszámolunk.

Nőtt a lakosság adóterhelése Cikk

A 2014. adóévet érintően összesen 4 millió 57 500 magánszemélyre vonatkozó bevallást dolgozott fel a NAV – közölte az adóhatóság.

Fizetővendéglátás - áfa Kérdés

T. Szakértő! Három kérdésem lenne. 1.)Több helyen olvastam a következő szófordulatot egyik szakértőjüktől: "a tételes átalányadó magában foglalja az áfát". Ezt melyik jogszabály írja? Nem találom sehol. Úgy tudtam, hogy a tételes átalányadó kifejezetten szja, az áfa ettől függetlenül fizetendő, illetve választható rá alanyi mentesség. Viszont az, hogy az átalányadóban az áfa benne lenne, sehol sem találom. 2.) A másik kérdésem az lenne, hogy ha valakinek több ingatlanja van, az egyiket magánszemélyként adja ki tételes átalányadózással, a többit viszont kata adózó egyéni vállalkozóként szeretné kiadni, akkor az alanyi áfa mentességhez szükséges-e összevonni a magánszemélyként fizetővendéglátásból, illetve egyéni vállalkozó, kata adózóként a szálláshely-szolgáltatásból? Vagy külön-külön értendő a 6 millió forint? 3.) A harmadik kérdésem pedig: hogy akinek több lakása van és mindegyikben végez egyéb szálláshely-szolgáltatást, viszont csak egyikben tételes átalányadós, attól a többiben végezheti-e egyéni vállalkozóként? Az szja tv. 57/A §-a azt írja, hogy magánszemélyként egy lakásban folytathatja. A kérdés, hogy egyéni vállalkozóként ilyenkor magánszemélynek minősül? Folytathatja a KATA-s adózással a többi ingatlanra a szálláshely-szolgáltatást a "fő", fizetővendéglátó, adószámos magánszemélyként végzett tevékenysége mellett? Köszönöm a választ előre is!

A magánember közterhei a nála dolgozó után Cikk

Sokan azt hiszik, hogy ha magánszemélyként díjazás ellenében közvetlenül más magánszeméllyel munkát végeztetnek, az adókötelezettségek teljesítése jellemzően a munkát végző egyén dolga. Ám ez csak meghatározott esetekben igaz.

Interneten szerzett jövedelem Kérdés

Tisztelt Szakértő! Nappali tagozatos egyetemi hallgató vagyok, de az egyetem mellett – attól teljesen független – internetes munkákból (amelyek mind külföldi dolgokkal kapcsolatosak) lett jövedelmem az elmúlt hónapban. Ezen munkák keretében nekem mind bevételem, mind költségem keletkezett. Magánszemély vagyok, se adószámom, se cégem, se katám nincs. Kérdésem az lenne, hogy hogyan kell az így szerzett jövedelem után adózni? Elég az szja-t befizetni, vagy egyéb dolgokra is figyelni kell? Köszönöm a választ!

Magánszemély megbízó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Létesíthet-e magánszemély saját házának felújítási munkáira megbízásos jogviszonyt nem vállalkozó magánszeméllyel? Ha igen, hogyan kell adót, és járulékot fizetni utána? Válaszát tisztelettel köszönöm, Szabó Jánosné

Lakásbérbeadás magánszemélynek: költséghányad, adófizetés Cikk

Magánszemélynek kiadott lakás költségelszámolásához és adófizetési kötelezettségekhez kapcsolódó kérdésekre Surányi Imréné adószakértőnk válaszolt.

Gyógynövény-felvásárlás bizonylata Kérdés

Tisztelt Szakértő! Erdőn, mezőn gyűjtött gyógynövényeket egyéni vállalkozó meg akarja vásárolni a gyűjtőktől (magánszemélyek, esetleg adóazonosító nélkül) továbbértékesítés érdekében. A gyűjtőknek nincs őstermelői igazolványuk. Mi az elfogadható bizonylatolási forma a gyűjtött növények felvásárlásának költségként való elszámolhatósága érdekében? Köszönöm válaszát!

Adószámmal, de nem vállalkozásként végzett gazdasági tevékenység Kérdés

Tisztelt Adózóna! Amennyiben magánszemély gazdasági tevékenységet kíván folytatni (üzletszerűen, tartósan, független formában, bevétel elérési céllal), de nem önállóan, hanem megbízás alapján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában? Amennyiben ugyanazon magánszemély teljesen önállóan saját kockázatra kíván tevékenységet folytatni, tehát nem megbízás alalpján, úgy az végezhető-e pusztán adószám birtokában, vagy csak egyéni vagy társas vállalkozási formában? Válaszukat köszönöm, Pap Ernő

Magánszemély külföldről származó osztaléka Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély kettős adóztatást kizáró egyezménnyel rendelkező országból osztalékot kapott. Az Erste az igazolás alapján levonta a magyarországi adót (64 forint), és feltüntette a a külföldön megfizetett adó összegét is (964 forint). A bevallás kitöltésénél a levont forrásadóhoz a 64 forint adót írtam be az 57. sorba, tájékoztató adatnak (189.sor) pedig a 964 forint adót. Ez alapján a Magyarországon fizetendő adó 964 forint. Így úgy tűnik, hogy Magyarországon újra meg kell fizetnie a 964 forintot. Kérdés: levonható-e a külföldön megfizetett adó összege? Hol kell ezt a bevallásban feltüntetni? Köszönettel: Kanizsai Mónika

Önellenőrzés: amikor mód van rá, és mikor nincs Cikk

Az adózók meghatározott esetekben és feltételekkel önellenőrizhetik bevallásukat, más esetekben ez korlátokba ütközik, illetve kifejezetten tilos.

Telek Kérdés

Tisztelt Adózóna! Kicsit összetett a kérdés. Valakinek (magánszemély) 3 éve van a tulajdonában egy belterületnek minősített telek. 1. Milyen adó terheli, ha magánemberként értékesíti ezt a telket? 2. Hogyan lehetséges egy olyan értékesités, ha összefog egy vállalkozóval, aki felépit rajta egy lakóházat (nyilván szerződésben rögzitik a feltételeket), majd az értékesitésnél megkapja a telek után járó arányos vételárat? 3. Mi történik akkor, ha apportként beviszi a tulajdonában lévő kft.-be a telket (ezzel akár a saját tőke kötelező emelését is teljesíteni tudja)? Milyen adófizetési kötelezettsége keletkezik mint magánszemélynek? 4. a másik oldalról nézve, milyen adófizetési kötelezettsége történik az idegen cégnek, aki beruházás miatt megvásárolja ezt a telket? 5. Milyen illetékkedvezmények vannak jelen pillanatban (új építésű, 35 év alatti)? 6. Mi minősül 'új épitésű'-nek (az illeték miatt is)? Nagyon köszönöm, előre is.

Támogatás Kérdés

Magánszemély a 66/2013. VM.r. alapján erdei közjóléti létesítmények megvalósításának támogatásában részesült. Konkrétan ez egy kilátó építése. Nem tudunk eligazodni, hogy ez adóköteles-e vagy sem? A megvalósítás után folyósítják. Előre is megköszönöm, ha segítenének eligazodni a jogszabályok ide-oda hivatkozásai között.

Magánszemély különadója Kérdés

2014-ben kifizetett végkielégítésre kell-e alkalmazni a 98 százalékos különadót, vagy ahogy én tudom a 2006.évi LIX. törvény ezen 2. §-a már nem érvényes?

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Adózás/áfa

dr. Bartha László

adójogi szakjogász

Láncügylet – közbenső vevő fuvaroz

Bunna Erika

adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink