904 találat a(z) magánszemély cimkére

Ingatlan bérbeadás költségei a választott tevékenységi forma függvényében Kérdés

Tisztelt Szakértők! A magánszemélyként történő ingatlan-bérbeadás (hosszú távra) megértésem szerint történthet egyéni vállalkozói, illetve adószámos és adószám nélküli magánszemélyi formában. A kérdésem az lenne, hogy a magánszemélyi forma esetében, akár adószámmal, akár anélkül történik, van-e lehetőség a tételes költségelszámolás választására, illetve az amortizáció kapcsán a bevételek csökkentésére vagy az kizárólag az egyéni vállalkozási forma esetében lehetséges? Köszönettel: NG

Lejárati idő nélküli, élethosszig tartó életbiztosítás visszavásárlása esetén bevallandó közterhek Kérdés

Tisztelt Szakértő! Ügyfelem részére a munkáltatója sok évvel ezelőtt olyan életbiztosítást kötött, amelynek volt rendszeres(éves) díja, illetve lehetett rá eseti befizetéseket is teljesíteni. Az életbiztosításnak nem volt lejárati ideje (élethosszig tartó), de a visszavásárlásra lehetőséget adott a szerződés. Induláskor a szerződő a munkáltató volt. Ekkor a munkáltató részére a rendszeres díj adómentes volt, az eseti befizetések után pedig, mint egyes meghatározott juttatás után az adókat a munkáltató megfizette. Aztán pár év múlva szerződésmódosítás történt, ahol már a magánszemély ügyfelem lett a szerződő. Ekkor már befizetés nem történt. 2016-ban a magánszemély megszüntette a biztosítási szerződését, és a biztosító levonta a személyi jövedelemadót a visszavásárlási értékből, és kifizette az szja-val csökkentett összeget a magánszemélynek. A magánszemélynek kiadott igazoláson pedig a biztosító jelezte, hogy a kifizetést még 27 százalék eho terheli., amit a magánszemélynek kell rendezni. Időközben a NAV által elkészített bevallástervezet (mivel a magánszemély nem változtatott rajta) véglegessé vált. Ebben azonban az ehonem lett előírva. Kérdésem: ilyenkor önellenőrzéssel kell-e korrigálni a bevallásomat? A biztosítónak volt-e erről az eho-kötelezettségről adatszolgáltatási kötelezettsége? Ha igen, milyen nyomtatványon kellett (volna) a biztosítónak erről adatot szolgáltatni? Köszönettel: Baáné Balogh Éva

Költségtérítés magánszemély részére Kérdés

Tisztelt Szakértő! Cégünk magánszemélyektől vásárol lakásokat továbbértékesítési, bérbeadási céllal. Az eladók között vannak külföldi illetőségűek is. Ha cégünk vállalja a külföldi eladó ide utazásának költségtérítését (repülőjegy, szállás), hogy az üzlet létrejöhessen, annak milyen adó/járulék vonzatai vannak a cég részére. Köszönöm!

Ötmillió forintos bírsággal sújtott egy magánszemélyt az MNB Cikk

Az MNB ötmillió forint bírsággal sújtotta J. Lászlót visszafizetendő pénzeszközök engedély nélküli gyűjtése – az amerikai Benefit Barcode Inc. „részvényértékesítése” – miatt, s véglegesen megtiltotta, hogy jegybanki engedély nélkül bármilyen pénzügyi szolgáltatást végezzen.

Rövid távú lakáskiadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy zrt. a saját tulajdonában lévő ingatlanban kialakított apartmanokat szeretné kiadni airbnb formájában. Az ingatlan bérbeadásra az áfakört választotta. Ebben az esetben a zrt.-re az ingatlan-bérbeadás szabályai vonatkoznak? Nem választhatja a tételes adózást mint a magánszemélyek esetében? Milyen adók terhelik ebben az esetben a zrt.-t? Válaszát előre is köszönöm!

Ingatlanértékesítés Kérdés

Tisztelt Szakértő! A tevékenységét 1988-ban kezdő egyéni vállalkozó 1991-ben a telket vásárolt, amelyen mind magánszemélyként, mind egyéni vállalkozóként építtetett. A vállalkozásban (mivel üzletet létesített) a számlák áfatartalmát levonásba helyezte. A vállalkozásban kimutatott épület értéke 5 milló forint volt 1992-ben. Az ingatlant később bérbeadás útján, 2004-től evás egyéni vállalkozóként hasznosította. 2014-től tevékenységét szünetelteti az egyéni vállalkozó. Az ingatlant el szeretné adni, mivel 2014 óta üresen áll a vállalkozói rész. Sajnos az épület teljes bekerülési értékére semmi nem áll rendelkezésre. Így a vállalkozás részaránya sem állapítható meg. Kérdésem az, hogy kinek, milyen jövedelem alapján kell adózni az esetleges értékesítés után akkor, ha az a vállalkozás szünetelése alatt, vagy a vállalkozás megszüntetését követően történik? Segítségüket és a válaszukat előre is köszönöm.

Kapcsolt vállalkozás Kérdés

Tisztelt Cím! Egy ismerősöm szeretne venni egy bt.-t, ami kft.-vé lesz alakítva, de tanácstalanok vagyunk, hogy magánszemélyként, vagy a cége legyen a tulajdonos, esetleg mind a kettő. 20 százalék részesedés alatt, ha minden igaz, nem lesz kapcsolt vállalkozás, de a céges pénztár csökkentésére jó hatással lenne. Mitől lesz kapcsolt vállalkozás két vállalkozás? Üzleti kapcsolat nem lesz a két cég között, de az egyik tulajdonosa 20 százalékban a másiknak. A későbbiekben, ha szét szeretné választani a két céget, hogyan teheti meg, milyen következményekkel? Esetleg lehet, hogy a magánszemély megveszi a kft. üzletrészét és akkor a két kft. tulajdonosa ugyanaz a magánszemély lesz? Előre is köszönöm részletes válaszukat!

Cégautóadó Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. vezető tisztségviselője kiküldetési rendelvény alapján költségtérítést számolna el a jogszabály szerint igazolás nélkül elszámolható mértékben a meghatározott üzemanyag-fogyasztási norma alapján, a NAV által közzétett üzemanyagárral számított üzemanyagköltséget és a kilométerenkénti 15 forintot. Keletkezik-e cégautóadó-fizetési kötelezettsége a magánszemélynek? Várom szíves válaszukat! Köszönettel

Ingatlanhoz tartozó garázs bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Magánszemély tulajdonában lévő ingatlanhoz tartozó mélygarázst és parkolóhelyet milyen feltételekkel adhat bérbe? A magánszemély mezőgazdasági őstermelő, családi gazdaság tagja, adószámmal rendelkezik. Az ingatlan bérbeadásánál az adómentes bérbeadást szeretné választani. Az ingatlant még nem adta bérbe, de a mélygarázsra és a parkolóhelyre már lenne bérlő. Köszönöm.

Norvégia, áfa-visszatérítés Kérdés

Tisztelt szakértő! Ügyfelem magánszemélyként Norvégiában járt turistaként. Hazafelé a határátlépésekor a nála levő számla alapján visszatérítették a vásárlásaiban foglalt áfát. Van Magyarországon valamilyen elszámolási kötelezettsége a NAV felé? Válaszát köszönöm.

Rendszeresen adott magánkölcsönt kamattal: a Kúria szerint is bűnös Cikk

Jogosulatlan pénzügyi szolgáltatási tevékenység bűntette valósul meg, ha magánszemély vonatkozó engedély hiányában rendszeresen és haszonszerzés érdekében folytat pénzkölcsönzési tevékenységet – szögezte le nemrégiben jelentős ügyben hozott határozatában a Kúria.

Gépjárműkölcsönzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Katás egyéni vállalkozó gépjárműkölcsönzési tevékenységet végezne. A kölcsönzés alapjául szolgáló járművet nem viszi be a vállalkozásba, mivel katás ezért költségelszámolása nincsen. Személygépkocsi kölcsönzése esetén helyes-e ez a megoldás, vagy felmerülhet-e a cégautóadó-fizetési kötelezettség? Magánszemélyként végezhető-e ez a tevékenység? Köszönöm válaszukat!

Garázs-, tehergépkocsi-bérbeadás magánszemély által Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély egy cég részére bérbe adná a garázsát raktárként, ebben az esetben szükséges adószámot kiváltani bérbeadásra? Ebben az esetben az ingatlanbérbeadás áfa szempontjából mentes vagy áfaköteles? Magánszemély a tulajdonában lévő kishaszongépjárművét bérbe adhatja cég részére, ha igen, akkor ezt csak adószám birtokában teheti? Magánszemély rendelkezik adószámmal (magánszemélyhez kapcsolódóval) ezzel az adószámmal végezhet bérbeadási tevékenységet? Köszönettel: Lászlók Éva, Virtus Kft.

Kft. alapítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Négy magánszemély most készül kft.-t alapítani. Ételkiszállítás lesz a fő tevékenységi körük. Az ehhez szükséges ingatlant megvásárolta az egyik magánszemély, amit majd bérbe fog adni a kft.-nek, amiben ő lesz az egyik tulajdonos. Ezt megteheti gondolom, nem ütközik jogszabályba? Ezen az ingatlanon már a kft. végezné el a szükséges átalakítási munkákat, tehát a kft. már most meg kell alapítaniuk, megkötni a bérleti szerződést a magánszeméllyel, ezután kezdődhet a beruházás, amit a kft. elszámolhat könyveiben mint bérelt ingatlanon végzett beruházást és aktiválhatja? Van-e esetleg bármilyen olyan feltétel, ami különös körültekintést igényel a jogszabályban előírtak miatt a magánszemély tag és a kft. között a bérleti szerződés tekintetében?

Ingatlan-bérbeadás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Segítségét szeretném kérni az alábbi esetben. Adott egy egyéni vállalkozó, aki tavaly ingatlant vásárolt a vállalkozásába, melyet bérbe ad. Most magánszemélyként kíván ingatlant vásárolni és bérbe adni. A kérdés az lenne, hogy tudja-e ezt a tevékenységet magánszemélyként és egyéni vállalkozóként is folytatni? Ha magánszemélyként ad bérbe, akkor milyen költségeket számolhat el például: berendezési tárgyak, értékcsökkenés, festés stb.? Válaszát köszönöm. JT

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Kapcsolt cégek minősítése

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Kölcsönkövetelés leírása, ha az adós elhunyt

Erdős Gabriella

adószakértő

TaxMind Kft.

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink