942 találat a(z) magánszemély cimkére
Bejelentési kötelezettség 2 millió forint felett
Kérdés
Harmadik országbeli magánszemélynek történő értékesítés esetén van-e bejelentési kötelezettség, ha az ellenérték akár 2 millió forintot meghaladó? Vegyi árukról van szó, és megkapja a cég a CMR okmányokat. Valamint jogos-e, ha 0 forintos áfával számláznak?
Magánszemély – bérbeadás
Kérdés
Magánember szeretne telket bérbeadni egy kft.-nek. Kell-e neki adószámot kiváltania? Kell-e számlát kiállítani, vagy elég, ha a cég megadóztatja ezt a bérbeadást, és a 1808-as bevallásban jelenti a NAV felé?
Kérdez a használtautó-kereskedő: közösségi beszerzés vagy sem?
Cikk
Be kell-e fizetni az áfa összegét a beszerzési ár után Magyarországon, ha a használtautó-kereskedő Közösségen belül, magánszemélytől vásárol használt autót és itthon különbözeti áfa alá van bejelentve? – kérdezte az Adózóna olvasója. Dr. Verbai Tamás jogász, a HÍD Zrt. vezérigazgatója válaszolt.
NAV: megszűnt a magánszemélyek 75 százalékos különadója
Cikk
Július 26-tól megszűnt a magánszemélyek 75 százalékos mértékű különadója, már a 2018. január 1-jétől megszerzett jövedelmekre sem kell alkalmazni – hívja fel a figyelmet az adóhatóság a honlapján szerdán közzétett tájékoztatóban.
Lakásbérbeadás
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kérem szíves válaszukat arra vonatkozóan, hogy magánszemély (nem adószámos) maximum hány lakást adhat bérbe. Van-e ennek korlátja? Amennyiben igen, mi a teendő, illetve mik a feltételei annak, hogy egy magánszemély a tulajdonában álló négy lakását bérbe adja? Válaszát előre is nagyon köszönöm.
Áfa alanyimentesség választhatósága
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az eset leírása: egy belföldi magánszemély lakóingatlan-bérbeadási tevékenységet kezdett 2017. 04. hóban. Ezt a NAV részére bejelentette, és mint áfaalany adószámot is kapott. Más tevékenységet nem végzett, így az áfatörvény 86. § (1) l) pontja alapján a tevékenység egyéb sajátos jellegére tekintettel áfamentes a tevékenysége. Ugyanezen magánszemély 2018. 05. hóban – a magánszemélykénti lakás bérbeadási tevékenység változatlan folytatása mellett – egyéni vállalkozói tevékenységet kezdett. Az egyéni vállalkozói tevékenysége a főszabály szerint áfaköteles. A magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdésének bejelentésekor az alanyi mentességet nem kérhette, hiszen az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdését megelőzően már áfaalany volt, és 2018-ban évközben nincs mód az alanyi mentesség választásának 2018-ra vonatkozó bejelentésére. Ezzel szemben egy másik magánszemély helyzete az előbbiekben leírtaktól abban tér el, hogy 2018. 03. hótól már nem folytat lakásbérbeadási tevékenységet, és ezt a NAV részére be is jelentette, vagyis megszűnt az áfaalanyisága. Ugyanezen magánszemély 2018. 08. hóban a főszabály szerint áfaköteles egyéni vállalkozói tevékenységet kezd meg. Kérdésem: a második esetben leírt magánszemély az egyéni vállalkozói tevékenysége megkezdésének bejelentésekor választhatja-e az alanyi adómentességet, függetlenül attól, hogy 2018. 03. hóig már volt alanyi mentességet nem választó áfaalany? A választ előre is köszönöm!
Ingatlan bérbeadása
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Áfaalany őstermelő magánszemély ingatlan-bérbeadási tevékenységet végez. Az ingatlan bérbadásra vonatkozóan nem kérte az áfakötelessé tételt. A rezsi költségeket tovább hárítja a bérlőre. A tovább hárított rezsi költség ebben az esetben áfakötelesen kell megtennie vagy igazodik a főtevékenység áfájához?
Áfás egyéni vállalkozó magánszemélyként ingó értékesítés
Kérdés
Áfás egyéni vállalkozó magánszemélyként könyvet ír, saját maga kívánja értékesíteni. A magánszemélyként értékesített könyvnek milyen adókötelezettsége van, áfamentesen értékesíthet-e vagy bővítse a vállalkozását a könyvértékesítéssel?
A sérelemdíj adóterhe
Kérdés
A társaság peren kívüli egyezséget kötött a munkaügyi vita végleges lezárása érdekében a felperessel. Kérdésem, hogy a peren kívüli megállapodásban meghatározott sérelemdíj adómentes juttatás-e a magánszemélynek, a kifizetőnek kell-e adóelőleget vonni? Válaszukat előre is köszönjük.
Üzemanyag áfája - bérelt mezőgazdasági gépek
Kérdés
https://adozona.hu/kerdesek/2018_7_23_Uzemanyag_Afa__Berelt_mezogazdasa_cuy Kedves Szakértő! Az őstermelő egy bérleti szerződés keretében 5 évre átengedi megnevezett mezőgazdasági gépek használatát, meghatározott időintervallumokra vagy munkálatokra (traktor, szippantó, pótkocsi stb.). Például 200 000 Ft/év bérleti díj ellenében. Az őstermelő áfakörös, tehát akkor ő habár magánszemélyként adja ezeket bérbe, 200 000+áfa díjat kell számláznia, ugye? Akkor ezt a bevételt az őstermelő nem számíthatja bele az szja nemleges nyilatkozatába (ha egyébként arra jogosult), hanem önellló tev. árbevételeként kell leadóznia az éves szja-bevallásban? Mindezekkel a feltételekkel az egyéni vállalkozó, aki bérli az eszközöket jogosult lesz az üzemanyag-elszámolásra és azok áfa-visszaigénylésére? Valamint a felhasznált mezőgazdasági üzemanyag jövedékiadó-visszatérítésére?
Társaság tulajdonában álló személygépkocsi útnyilvántartása
Kérdés
Juhász úr július 20-ai cikkében ( https://adozona.hu/szja_ekho_kulonado/Amit_a_kulfoldi_szakmai_ut_elszamolasarol_t_HHXUMT ) a társaság tulajdonában álló személygépkocsi kapcsán (cégautó adót is fizetnek utána) útnyilvántartási kötelezettségről, fogyasztási normáról ír, ha jól értettem a cikket. Nincs itt valami tévedés? Ezek a fogalmak a magánszemély tulajdonában lévő, a cég érdekében felmerült utaknál jöhetnek elő, nem? Köszönöm, üdvözlettel Varga Róbert vr@fortely.hu
Illeték földhasználati jognál
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy cég tulajdonában álló földterületen, ha egy magánszemély földhasználati jogot alapít, abban az esetben kell-e illetéket vagy valamilyen adót fizetni? Ha igen, azt kinek kell megfizetnie? A cégnek vagy a magánszemélynek? Kérem, ismertessék a szabályokat erre vonatkozóan, úgy is, ha nem termőföldről és úgy is, ha termőföldről van szó! A magánszemély földhaszálati jogát be kell-e, illetve be lehet-e jegyeztetni és ha igen, azt milyen hatóságnál kell intézni és kinek kell intézni? A cégnek, vagy a magánszemélynek?
2844 magánszemély tartozik 10 millió forintnál többel a NAV-nak
Cikk
2844 magánszemély (beleértve az egyéni vállalkozókat is) szerepel 180 napon keresztül folyamatosan fennálló, 10 millió forintot meghaladó adótartozással az állami adóhatóság 2018. június 30-ai állapotokat rögzítő listáján – közölte a NAV.
Üzlethelyiség értékesítése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az alábbiakban kérném segítségét. Egyéni vállalkozó 2012-ben vásárolt egy üzlethelyiséget két eladótól. Az egyik magánszemély, a másik egyéni vállalkozó volt. Az egyéni vállalkozó része után visszaigényeltük az áfát. Most 2018-ban értékesítjük az üzletet magánszemélynek. Van áfafizetési kötelezettségünk, vagy a fele után kell most megfizetni az áfát? Esetleg lehet teljes egészében mentes az értékesítés? Válaszát előre is köszönöm!
Magánszemély adózók nyilvántartási kötelezettsége
Cikk
A magánszemély adózóknak is alap- és kiegészítő nyilvántartásokat kell vezetniük az szja-törvényben meghatározottak alapján.