943 találat a(z) magánszemély cimkére

Magánszemély adózók nyilvántartási kötelezettsége Cikk

A magánszemély adózóknak is alap- és kiegészítő nyilvántartásokat kell vezetniük az szja-törvényben meghatározottak alapján.

Közeleg a magánszemélyek adóelőleg-fizetési határideje Cikk

A második negyedévi szja-előleget 2018. július 12-éig kell befizetniük a magánszemélyeknek. Ez a határidő jellemzően azokat érinti, akik az egyéni vállalkozói és az őstermelői tevékenység keretén kívül folytatják önálló tevékenységüket (például óraadás, bérbeadás, tervezés) és nem kifizetőtől származik az adóelőleg alapjául szolgáló jövedelmük, vagy a kifizető bármely oknál fogva azt nem tudja vagy nem köteles levonni.

Katás egyéni vállalkozó, ingatlaneladás Kérdés

Tisztelt Szakértők! A napokban olvastam egy cikket, ami arról szólt, hogy ha egy katás egyéni vállalkozó eladja a lakását, akkor az katás bevételnek számít és lényegében 40 százalék adó fizetendő után. http://www.uzletresz.hu/penzugy/20180628-katasok-adozasanak-valtozasai-2018-2019.html Próbáltunk törvényi hivatkozást találni hozzá, de nem találtunk sehol olyat, ami ezt megerősítené, ezért fordultunk Önökhöz. Tehát létezhet az, hogy például egy 2015-ben létrejövő katás egyéni vállalkozó csak úgy tudja eladni a magánszemélyként akár évekkel korábban vásárolt ingatlanát, hogy az a katatörvény szerint adózik és nem normál szja szerint? Köszönettel, Szentesi Péter Virtus Kft.

Ingatlan bérbeadása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Adószámos nyugdíjas magánszemély üzlethelyiségként üzemelő ingatlant ad bérbe, kell 7320 Ft ehot fizetnie havonta?

Értékesítés – bánya Kérdés

Tisztelt Szakértő! A kérdésem: ha egy magánszemély birtokában lévő földterületen kavicsbányát alakít ki, ezt engedélyezteti (erre egyéni vállalkozást hoz létre), akkor milyen költségeket számolhat el az értékesített kaviccsal szemben? A kitermelést és a szállítást is a vevő végzi, a vállalkozónak csak az engedélyeztetéssel kapcsolatos költségei vannak, illetve a földterület van a birtokában (de azt már 10 éve vásárolta). Elszámolható-e értékcsökkenés a területre (vagy ahhoz az egyéni vállalkozásban kellene, hogy nyilván legyen tartva az ingatlanok között?), illetve az értékesített kaviccsal szemben valamiféle átalány elszámolható-e ? Köszönöm.

Magánszemély ingatlanhasznosítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Kérem szíves segítségét a következő kérdések megválaszolásában: – magánszemély ingatlanbérbeadása esetén, tételes költségelszámolásnál, ha a szerződésben kikötik, hogy a bérlő meghatározott összeg értékben felújítja a lakást, ez a költség egyéb bizonylat nélkül a szerződés alapján tételes költségelszámolás esetében levonható-e a bevételből a személyi jövedelemadó számítása során, vagy egyéb bizonylat hiányában nem vehető figyelembe? – ha a két házastárs közös tulajdonban lévő lakást értékesít, dönthetnek-e úgy, hogy az adózást az egyik fél vállalja, és a saját adóbevallásában mutatja ki a teljes összeget? – van-e bármilyen határ magánszemély lakóingatlan-értékesítése esetén, amelynél több ingatlan éven belüli értékesítése üzletszerű tevékenységnek számít és másfajta adózási szabályok vonatkoznak rá? Köszönöm szépen a segítségét előre is!

Külföldi illetőségű személy a 08-as bevallásban Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magyarországi kifizető felhasználói díjat fizet külföldi illetőségű személynek, aki az illetőség igazolását a kifizető részére leadta. Ezáltal adóelőleget nem vontunk a felhasználói díjból. A cég a díj után megfizeti a 19,5% eho-t, emiatt a magánszemélyt a 08-as bevallásban szerepeltetni kellene. A magánszemélynek nincs adóazonosító jele, mivel adóelőleg-levonás nem történt. Hogyan kell az M lapot ez esetben kitölteni? (Adóazonosító jel hiányában hibásnak minősíti a bevallást.) Válaszát köszönöm.

Ingatlan bérbeadás TEÁOR ’08 6820 esetén Kérdés

Tisztelt Adózóna! Egy kft. bérel egy lakást magánszemélytől, és ezt bérbe adja. El lehet a cégnek számolni a lakásba megvett bútorokat, kiegészítőket, kisebb javítások, egy későbbi festés költségeit? Ha igen, akkor a 100 ezer forint alatti tárgyi eszközök egy összegben elszámolhatók-e? A 100 ezer forint feletti tárgyi eszközök minden esetben csak 14,50 százalékos kulccsal íródhatnak le? Ha a cég (2-es, áfás adószámos) a bérleti díjról számlát állít ki, azt minden esetben 27 százalék áfa terheli, ha belföldi / külföldi magánszemélynek, ha belföldi cégnek / uniós külföldi cégnek / 3. országbeli külföldi cégnek adja ki? Ha a cég fizető-vendéglátás keretében szeretné kiadni ezt a lakást, akkor megfelelő a TEAOR ’08 5520 (Üdülési, egyéb átmeneti szálláshely-szolgáltatás), ha nem, akkor milyen TEAOR ’08-as tevékenységi körrel kell rendelkeznie ehhez? Ez esetben a cég választhatja-e a tételes átalányadózást ((szobák száma x 38 400 forint/év) vagy ezt az adózási módot csak magánszemély választhatja? Ha a cég a kereskedelmi szálláshely szolgáltatásról (fizető vendéglátásról) számlát állít ki, akkor azt 18 százalék áfa terheli (áfatörvény 3/A melléklet, áfatörvény 82. § 3. bek.) ? Válaszukat előre is köszönöm!

Könyvkiadás támogatása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésben kérem szíves segítségét: magánszemély írt egy szakkönyvet, amihez támogatókat (jellemzően cégeket) keres. Esetleg a támogatást nyújtó cég alkalmazhat ez esetben bármilyen kedvezményes költségelszámolást (adóalap-csökkentést), hátha úgy jobban tudna támogatókat szerezni? Valamint, amennyiben sikerül támogatáshoz jutnia nevezett magánszemélynek, úgy nála –magánszemélyként – keletkezik adóteher (szja, eho, tb)? Válaszát előre is megköszönve tisztelettel maradok!

Adatvédelmi tisztségviselő tevékenység Kérdés

Egyéni vállalkozásban vagy adószámos magánszemélyként végezhető ez a tevékenység? Több kisebb cégnél vállalkozna ilyen tevékenységet egy magánszemély. Milyen formában végezze? Vagy választhat, mert bármelyik jó?

Nyeremény adózása felajánlás esetén Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy pénzdíjas verseny helyezettje lemondana a nyereményéről egy alapítvány javára. Azt szeretné a nyertes, ha nem kerülne be az ügyletbe, hanem az egész nyereményét utalja át a kifizető az alapítványnak. A pénzdíjas versenyre a nyertes magánszemélyként nevezett, azonban tagja az alapítványnak. A díjazottnak ebből véleményem szerint adóköteles jövedelme keletkezett, így csak az adó levonása után fennmaradó összegről rendelkezhet. Az Ön véleménye szerint átutalható a bruttó összeg az alapítvány javára? Köszönöm szíves válaszát!

Pénztárgéphasználat Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy magánszemély szálláshely-szolgáltatási tevékenységet végez, pénztárgéphasználatra kötelezett lenne, de helyette a számlánkénti tételes adatszolgáltatást választotta. Ugyanennek a magánszemélynek van egy kft.-je, amely gyermekquad bérbeadással szeretne foglalkozni (TEÁOR: 7721), ami szintén pénztárgépköteles tevékenység. Mivel itt nem tud minden esetben számlát kiállítani és ezáltal tételesen adatot szolgáltatni a NAV felé, ezért kénytelen lesz pénztárgépet vásárolni. Kérdésem az lenne, hogy ez esetben használhatja-e ugyanazt a pénztárgépet a szálláshely szolgáltatás (amit magánszemélyként végez), és a quad bérbeadás ( amit a kft. végez) esetén? Köszönettel: Erdélyi Andrea

Magánszemély ingatlan-bérbeadása kft.-nek Kérdés

Magánszemély lakóingatlant önálló tevékenységként ad bérbe iroda céljára kft.-nek. A kft. a költségelszámoláshoz elfogadhat-e számlát helyettesítő okmányt? Milyen esetben kell számlához ragaszkodni?

Megbízási szerződés izraeli illetőségű magánszeméllyel Kérdés

Tisztelt Adózóna! Izraeli állampolgárságú magánszemélynek szeretnénk megbízási díjat kifizetni. Illetőségigazolással rendelkezik, tehát szja-t nem vonunk tőle. A megbízási díj alapján biztosított lesz. Szociális egyezmény nincs a két állam között, így, ha jól értelmezem, a járulékokat le kell vonnunk tőle. A kérdésem, hogy mi lesz a járulékfizetés alapja? Lehet-e ilyen esetben a bevételt 10% költséghányaddal (vagy tételes költségelszámolással) csökkenteni és csak ez után vonni a járulékokat és a szociális hozzájárulási adót, vagy a megbízási díj teljes összege jövedelemnek számít, így a teljes összeg után kell megfizetni a közterheket? Köszönöm válaszát! K. Gyöngyi

Ingatlannal rendelkező társaság üzletrész-értékesítése Kérdés

Tisztelt Válaszoló! Ingatlannal rendelkező társaság (A cég) tulajdonában lévő ingatlan építési telek, melyet a társaság illeték felfüggesztéssel szerzett, mivel arra lakóingatlant épít 4 éven belül. A társaságnak két társaság tulajdonosa van 50-50 százalék arányban X cég és Y cég. Az X cégben 10 éve tulajdonos magánszemélyek üzletrészüket értékesítik egy harmadik személynek. Majd X cég megvásárolja Y cég A cégben lévő 50 százalékos tulajdonrészét. Az A cégben jelenleg folyik az építkezés. Keletkezik-e illetékfizetési kötelezettség a folyamat során? Ha igen, akkor az illeték megfizetése alóli mentesülés az igazolt beépítés esetén vonatkozhat-e a tulajdonmegszerzés miatti illetékre is? Válaszát köszönettel Nagy Annamária

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten

A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 15. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...

Lehetséges-e a nyugdíjazást követően további szolgálati időt szerezni?
Lehetséges-e a nyugdíjazást követően további szolgálati időt szerezni?

Öregségi nyugdíjasnak van-e lehetősége arra, hogy további szolgálati időt, magasabb ellátást szerezzen, illetve a korhatár előtti ellátásban szolgálati járandóságban részesülő meg...

Átalányadó egyéni vállalkozó betegsége esetén irányadó szabályok
Átalányadó egyéni vállalkozó betegsége esetén irányadó szabályok

Átalányadó egyéni vállalkozó betegsége esetén irányadó szabályok

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Ázsiós tőkeemelés

Nagy Norbert

adószakértő

Elkésett külföldi számla áfabevallásban

dr. Csobánczy Péter

közgazdász, jogász, adótanácsadó

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2025 április
H K Sze Cs P Sz V
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Együttműködő partnereink

Körbevezetjük a megújult Adózónán!

Kattintson a gombra, és megmutatjuk, hol találja az oldal főbb funkcióit.

MégseTovább
Jogszabályok és jogi segédletek

Ide kattintva könnyedén kereshet a közteherviseléssel kapcsolatos jogszabályok, NAV-, illetve APEH-tájékoztatók, egyéb hivatalos szabályozási dokumentumok között! Könnyen elérheti innen a legfontosabb jogszabályokat is.

MégseTovább
Kalkulátorok A-tól Z-ig

Kalkulátorainkat megújítottuk, de a számítások továbbra is megbízhatóak, szakértőink ellenőrizték. Előfizetőink saját eredményeiket elmenthetik, könnyedén kinyomtathatják.

MégseTovább
Segítség a gyakorlatban!

Tekintse át, mások milyen kérdésekre keresik a választ, és mit tanácsoltak szakértőink. Előfizetőként Ön is kérdéseket tehet fel, amelyre rövid időn belül személyre szabott válasz születik.

MégseTovább
Határidők és szakmai események tára

Folyamatosan frissülő naptár szolgáltatásunk segít utánanézni a befizetési, bevallási, adatszolgáltatási határidőknek, megtalálja a részleteket, tájékoztatást kap konferenciákról, oktatásokról. Előfizetőink e-mailben is kérhetnek emlékeztetőt.

MégseTovább
Aktuálisabb témáink

Kategóriáink mintegy rovatként gyűjtik magukba szakmai cikkeinket, egyéb tartalmainkat. A jobb szélső linkre kattintva megtalálja további kategóriáink listáját is.

MégseTovább
Mi történt, amióta legutóbb nálunk járt...

Rendszeres látogatóként ezekre az ikonokra kattintva megtalálja a legutóbbi itt járta óta keletkezett cikkeinket, a közelgő eseményeket, vagy előfizetőnkként az Önnek szóló személyes üzenetek listáját.

MégseTovább
Legyen partnerünk!

Ha regisztrál nálunk és igénybe veszi előfizetőknek biztosított szolgáltatásainkat, számos hasznos funkcióval segítjük szakmai munkáját a mindennapokban. Ide kattintva tájékozódhat, miért érdemes előfizetővé válni!

Tovább