240 találat a(z) mérleg cimkére
Csökkent a termék-külkereskedelmi többlet februárban Cikk
2019 februárjában a kivitel volumene 6,5, a behozatalé 6,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az aktívum 816 millió euró volt, 26 millió euróval kevesebb a 2018. februárinál. 2019. január–februárban a termék-külkereskedelmi mérleg többlete 1,2 milliárd eurót tett ki, 241 millió euróval kevesebbet, mint egy évvel korábban.
Mérlegsorok értelmezése Kérdés
Mint laikus, tisztelettel kérdezem, hogy ha elém tesznek egy mérlegkimutatást, akkor az előző évi és a tárgyévi adatok összefüggéseiből milyen következtetést lehet levonni? Például a vagyonvesztésre ránézésre rá lehet-e jönni? Amennyiben a tárgyévi eszközök és források értéke is milliós nagyságrenddel kisebb az előző évinél, akkor lehet-e a tárgyévi eredmény pozitív? A kérdésem lényege, hogy különösebb kutakodás nélkül a mérleg eszköz- és forrásadatai alapján (és mely adatok alapján?) meg lehet-e állapítani még egy laikusnak is a vagyonvesztést? Illetve a mérleg mely soraiból tudom az egymást követő évek vagyonvesztését vagy vagyongyarapodását megállapítani?
Támogatás könyvelése Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. ügyfelem pályázaton vissza nem térítendő támogatást nyert el 2018 novemberében, 5 millió forint értékben. A támogatást gyakornokok foglalkoztatására és munkahely kialakítására, eszközvásárlásra kapta. Már 2018-ban két embert foglalkoztatott, és az eszközt is megvásárolta. A problémám az, hogy a bér és a járulékai már 600 ezer forintra rúgnak 2018-ban, de még semmi pénzt nem utaltak a kft. részére. Nem tudom, hogyan könyveljek, mert költség felmerült, bevételt hogyan írjak elő így, hogy a mérlegfordulónapig semmit nem kaptunk? A kontírozásra vagyok kíváncsi. Válaszukat köszönöm.
Jelentősen romlott a magyar külkereskedelmi mérleg Cikk
Az elmúlt évben az export euróban számolt értéke 4,2 százalékkal, az import 7,3 százalékkal haladta meg az előző évit, a külkereskedelmi áruforgalom mérlegtöbblete 5,557 milliárd eurót tett ki, ami azt jelenti, hogy 2,520 milliárd euróval csökkent a 2017-es 8,078 milliárd euróról – közölte második becslése alapján a központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Leltárfelvétel a mérlegfordulónaptól eltérő időben Cikk
Mezőgazdasági kft. a készleteiről folyamatos mennyiségi (és értékbeni) nyilvántartást vezet. Megfelel-e a számviteli törvénynek az a gyakorlat, hogy kétévente veszi fel tételes leltározással az árukészletét, de nyáron, amikor legkisebb a készletállománya? Ha ez lehetséges, akkor kire vonatkozik a mérlegfordulónapot megelőző utolsó és az azt követő első negyedéves leltározási lehetőség? – kérdezte olvasónk. Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt.
Egyszerűsített végelszámolás katás bt.-nél Cikk
Katás bt. egyszerűsített végelszámolást szeretne indítani, milyen záró beszámolót kell közzétennie? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Előző évet érintő költségek a taóban Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság a korai mérlegzárás miatt az előző évben, a mérlegkészítésig még be nem érkezett, de várható költségek miatt céltartalékot képzett. Tárgyévben beérkeztek a számlák, elszámolásuk megtörtént, mi a teendő ezekkel a társasági adó szempontjából? Jó-e a következő megoldás, vagy van még feladatom: a beérkezett számlák értékében a képzett céltartalékot feloldom, vagyis egyéb bevételként elszámolom, majd a társasági adó alapjának számításánál csökkentő tételként elszámolom? Előre is köszönöm szíves tájékoztatását!
Üzletrész adás-vétel számviteli elszámolása Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ügyfelem 5 évvel ezelőtt megvásárol egy 3 hete alapított kft.-t, melynek törzstőkéje ingatlan apport volt és 25 millió forinton jegyezték be a cégbíróságnál. A vásárláskor ügyfelem kötött egy üzletrész adás-vételi szerződést 37 millió forint összegben, mely a könyvelésbe nem került bele. Most ügyfelem meg kívánja szüntetni a kft.-t és ekkor derült ki, hogy a könyvelésben az eredeti 25 millió forintos ingatlan érték szerepel azóta a 2 százalékos értékcsökkentéssel csökkentett összegben. Most felértékelés történt, hogy az ingatlanvagyon kikerülésekor milyen értéken adható ki az ingatlan a tulajdonos számára. Kérdéseim: 1. Tekintettel arra, hogy az apportként bevitt ingatlan érték, majd a cég megvásárlásakor kötött adás-vételi szerződésben foglalt érték különbözete felfogható-e piaci értéknek és értékhelyesbítéssel bevihető a különbözet értékelési tartalékkal szemben a könyvekbe? 2. Tekintettel arra, hogy 5 lezárt év beszámolója történt meg ezidáig, harmadik oszlopos mérleg helyesbítéssel rendezhető-e a küldönbözet? 3. Az értékcsökkenés alapja évenként az apportként számított 25 millió forint volt. Tekintettel arra, hogy az ingatlanok értéke növekedett az elmúlt időszakban, így úgy gondolom, hogy különösebb hiba eredmény szempontjából nem adódik. 4. A kft. megszüntetésekor a most szakértők által megállapított árból az apport+üzletrész különbözet együttes értékét lehet-e levonni az eredmény szempontjából? Várom mielőbbi szíves válaszukat. Köszönettel
Katából vissza taóba – teendők lépésről lépésre Cikk
Jelenleg kata hatálya alatt lévő bt. 2018. december 31-ével szeretne visszatérni a tao alá, milyen teendői vannak a cégnek ezzel kapcsolatban? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Áttérés devizás könyvvezetésre: ezeket mérlegelje, mielőtt vált! Cikk
Milyen jogszabályi feltételei vannak a forinttól eltérő devizában történő könyvvezetésnek? Az áttérésre milyen határidők és jogszabályi követelmények vonatkoznak? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.
Társasházak számviteli szabályok szerinti beszámolói? Kérdés
A társasházi törvény 2019. január 1-jétől nyilvánossá teszi a társasházak számviteli szabályok szerinti beszámolóit. Tekintettel arra, hogy a társasház nem gazdálkodó szervezet, de a 2003. évi CXXXIII. törvény pontosan előírja, minek kell szerepelni a beszámolóban, kell-e naplófőkönyvet és mérleget készíteni?
Előlegként folyósított támogatás Kérdés
Tisztelt Szakértő! Az előlegként kapott nem beruházási célú támogatás milyen feltételekkel könyvelhető a kötelezettségekből a bevételek közé? Az elszámolások elfogadásának, visszaigazolásának néha évekig tartó elhúzódása miatt torzítást okoz a szervezeteknél a mérlegben, ha a költségek felmerülése mellett előlegként van kimutatva a támogatási összeg. Válaszát köszönöm.
Üzletrészek cseréje: hogyan kell megállapítani az adót? Cikk
Keletkezik-e adókötelezettség üzletrészek cseréjénél? Olvasói kérdésre Surányi Imréné okleveles közgazda válaszolt.
2017. évi mérleg Kérdés
Adott egy kft., amely a 3 milliós jegyzett tőkét az eredménytartalékból tudta jegyezni. A cégbíróságon be lett jegyeztetve a 3 milliós jegyzett tőke. A könyvelésben ezt nem rögzítették, ezért a mérlegben a jegyzett tőke továbbra is 500 ezer Ft, az eredménytartalék 3 853 ezer Ft. Kérdésem az, hogy kell-e javítani a beküldött mérleget, és ha kell, akkor hogyan.tehetem meg? Válaszukat előre is köszönöm! Tamásné
Társaságiadó-bevallás és mérleg helyesbítése Kérdés
Tisztelt Adózóna! Egy társaságnál a 2017. évi könyvelésből véletlenül kimaradt a tárgyi eszközök értékcsökkenési elszámolása. A társaság mikrovállalkozói beszámolót készít és ennek megfelelően vezeti a könyveit is. Az eredmény így a valóságosnál magasabb összegben került kimutatásra mind a társaságiadó-bevallásban, mind a mérlegben. Az alábbi kérdések merülnek fel: – Kötelező-e a 1729 nyomtatványt önellenőrzéssel módosítani, vagy van rá mód, hogy a 2018. évi könyvelésben helyesbítő tételként lekönyveljük a tavalyi értékcsökkenési leírást? – Mivel a mérleget módosítani nem lehet, 2018-ban kell-e háromoszlopos mérlegben feltüntetni a tavalyi beszámolóban elfeledett összeget? – Amennyiben a taobevallást módosítani kell, a mérleget pedig nem szabad, fenn fog-e állni a számszaki egyezőség és logikai összefüggés a beszámoló és mérleg között? Szíves válaszukat köszönöm. Tisztelettel: Győri Erika