244 találat a(z) mérleg cimkére
Új lehetőség: egyéni vállalkozóból kft. – Feltételek és teendők
Cikk
2019. július 23-án kihirdették az egyes adótörvények és más kapcsolódó törvények módosításáról szóló 2019. évi LXXIII. törvényt (Mód tv.), amely az egyéni vállalkozó által alapított kft.-t érintően módosítja a számvitelről szóló, illetve a társasági adóról és az osztalékadóról szóló törvény egyes előírásait.
Adószámtörlés (egyszerűsített végelszámolás befejezése után)
Kérdés
Tisztelt Szakértő, Van egy kft., ahol az egyszerűsített végelszámolás rendben lezajlott, megkaptuk a napokban a cégbíróságtól, hogy törölték az adószámot. A következő a kérdésem: van-e még bármilyen teendőm mint könyvelőnek ezután (a vagyonfelosztás lekönyvelésén kívül). Gondolom a NAV-nak nem kell bejelenteni, sem az önkormányzatnak. A bankszámlát az ügyfél intézi. Illetve, még azt szeretném megkérdezni: én mindent úgy adtam be (zárómérleget, bevallásokat stb.), hogy a kezdő időpont 2019.01.01. és a záró időpont 2019.03.31. Az adószámtörlő cégbírósági végzésen pedig a kezdő időpont 2019.01.31., viszont a befejezési időpontra 2019.04.02-át írt a cégbíróság, és az adószám törlésére is ezt a dátumot adta meg. Remélem, hogy ezzel nem kell foglalkozni. Válaszát előre is köszönöm. Hajni
Kft. átalakulása bt.-vé
Kérdés
2019. 03.26-án kelt társasági szerződés alapján 2019.06.13-án jegyezték be a bt.-t. Ezen időszak alatt volt gazdasági tevékenysége a kft.-nek. 2019. 06.12-éig újra kell társaságiadó-bevallást és mérlegbeszámolót készíteni? Ez a záró adat lesz a bt. nyitásának az adata? Köszönöm a segítséget.
Végelszámolás: beszámoló, mérleg, a vagyon felosztása, kiadása
Cikk
Végelszámolásról szóló írásunkat folytatjuk a végelszámolás időszakát lezáró beszámolóra, a vagyon felosztására és kiadására, az egyszerűsített végelszámolásra és a kényszertörlési eljárásra vonatkozó főbb szabályok ismertetésével.
Csökkent a termék-külkereskedelmi többlet februárban
Cikk
2019 februárjában a kivitel volumene 6,5, a behozatalé 6,6 százalékkal haladta meg az előző év azonos időszakit. Az aktívum 816 millió euró volt, 26 millió euróval kevesebb a 2018. februárinál. 2019. január–februárban a termék-külkereskedelmi mérleg többlete 1,2 milliárd eurót tett ki, 241 millió euróval kevesebbet, mint egy évvel korábban.
Mérlegsorok értelmezése
Kérdés
Mint laikus, tisztelettel kérdezem, hogy ha elém tesznek egy mérlegkimutatást, akkor az előző évi és a tárgyévi adatok összefüggéseiből milyen következtetést lehet levonni? Például a vagyonvesztésre ránézésre rá lehet-e jönni? Amennyiben a tárgyévi eszközök és források értéke is milliós nagyságrenddel kisebb az előző évinél, akkor lehet-e a tárgyévi eredmény pozitív? A kérdésem lényege, hogy különösebb kutakodás nélkül a mérleg eszköz- és forrásadatai alapján (és mely adatok alapján?) meg lehet-e állapítani még egy laikusnak is a vagyonvesztést? Illetve a mérleg mely soraiból tudom az egymást követő évek vagyonvesztését vagy vagyongyarapodását megállapítani?
Támogatás könyvelése
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Kft. ügyfelem pályázaton vissza nem térítendő támogatást nyert el 2018 novemberében, 5 millió forint értékben. A támogatást gyakornokok foglalkoztatására és munkahely kialakítására, eszközvásárlásra kapta. Már 2018-ban két embert foglalkoztatott, és az eszközt is megvásárolta. A problémám az, hogy a bér és a járulékai már 600 ezer forintra rúgnak 2018-ban, de még semmi pénzt nem utaltak a kft. részére. Nem tudom, hogyan könyveljek, mert költség felmerült, bevételt hogyan írjak elő így, hogy a mérlegfordulónapig semmit nem kaptunk? A kontírozásra vagyok kíváncsi. Válaszukat köszönöm.
Jelentősen romlott a magyar külkereskedelmi mérleg
Cikk
Az elmúlt évben az export euróban számolt értéke 4,2 százalékkal, az import 7,3 százalékkal haladta meg az előző évit, a külkereskedelmi áruforgalom mérlegtöbblete 5,557 milliárd eurót tett ki, ami azt jelenti, hogy 2,520 milliárd euróval csökkent a 2017-es 8,078 milliárd euróról – közölte második becslése alapján a központi Statisztikai Hivatal (KSH).
Leltárfelvétel a mérlegfordulónaptól eltérő időben
Cikk
Mezőgazdasági kft. a készleteiről folyamatos mennyiségi (és értékbeni) nyilvántartást vezet. Megfelel-e a számviteli törvénynek az a gyakorlat, hogy kétévente veszi fel tételes leltározással az árukészletét, de nyáron, amikor legkisebb a készletállománya? Ha ez lehetséges, akkor kire vonatkozik a mérlegfordulónapot megelőző utolsó és az azt követő első negyedéves leltározási lehetőség? – kérdezte olvasónk. Kneitner Lea okleveles nemzetközi és igazságügyi adószakértő válaszolt.
Egyszerűsített végelszámolás katás bt.-nél
Cikk
Katás bt. egyszerűsített végelszámolást szeretne indítani, milyen záró beszámolót kell közzétennie? – kérdezte olvasónk. Szipszer Tamás adószakértő válaszolt.
Előző évet érintő költségek a taóban
Kérdés
Tisztelt Szakértő! Egy társaság a korai mérlegzárás miatt az előző évben, a mérlegkészítésig még be nem érkezett, de várható költségek miatt céltartalékot képzett. Tárgyévben beérkeztek a számlák, elszámolásuk megtörtént, mi a teendő ezekkel a társasági adó szempontjából? Jó-e a következő megoldás, vagy van még feladatom: a beérkezett számlák értékében a képzett céltartalékot feloldom, vagyis egyéb bevételként elszámolom, majd a társasági adó alapjának számításánál csökkentő tételként elszámolom? Előre is köszönöm szíves tájékoztatását!
Üzletrész adás-vétel számviteli elszámolása
Kérdés
Tisztelt Szakértők! Ügyfelem 5 évvel ezelőtt megvásárol egy 3 hete alapított kft.-t, melynek törzstőkéje ingatlan apport volt és 25 millió forinton jegyezték be a cégbíróságnál. A vásárláskor ügyfelem kötött egy üzletrész adás-vételi szerződést 37 millió forint összegben, mely a könyvelésbe nem került bele. Most ügyfelem meg kívánja szüntetni a kft.-t és ekkor derült ki, hogy a könyvelésben az eredeti 25 millió forintos ingatlan érték szerepel azóta a 2 százalékos értékcsökkentéssel csökkentett összegben. Most felértékelés történt, hogy az ingatlanvagyon kikerülésekor milyen értéken adható ki az ingatlan a tulajdonos számára. Kérdéseim: 1. Tekintettel arra, hogy az apportként bevitt ingatlan érték, majd a cég megvásárlásakor kötött adás-vételi szerződésben foglalt érték különbözete felfogható-e piaci értéknek és értékhelyesbítéssel bevihető a különbözet értékelési tartalékkal szemben a könyvekbe? 2. Tekintettel arra, hogy 5 lezárt év beszámolója történt meg ezidáig, harmadik oszlopos mérleg helyesbítéssel rendezhető-e a küldönbözet? 3. Az értékcsökkenés alapja évenként az apportként számított 25 millió forint volt. Tekintettel arra, hogy az ingatlanok értéke növekedett az elmúlt időszakban, így úgy gondolom, hogy különösebb hiba eredmény szempontjából nem adódik. 4. A kft. megszüntetésekor a most szakértők által megállapított árból az apport+üzletrész különbözet együttes értékét lehet-e levonni az eredmény szempontjából? Várom mielőbbi szíves válaszukat. Köszönettel
Katából vissza taóba – teendők lépésről lépésre
Cikk
Jelenleg kata hatálya alatt lévő bt. 2018. december 31-ével szeretne visszatérni a tao alá, milyen teendői vannak a cégnek ezzel kapcsolatban? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló válaszolt.
Áttérés devizás könyvvezetésre: ezeket mérlegelje, mielőtt vált!
Cikk
Milyen jogszabályi feltételei vannak a forinttól eltérő devizában történő könyvvezetésnek? Az áttérésre milyen határidők és jogszabályi követelmények vonatkoznak? – kérdezte olvasónk. Szolnoki Béla adószakértő, könyvvizsgáló szakértőnk válaszolt.
Társasházak számviteli szabályok szerinti beszámolói?
Kérdés
A társasházi törvény 2019. január 1-jétől nyilvánossá teszi a társasházak számviteli szabályok szerinti beszámolóit. Tekintettel arra, hogy a társasház nem gazdálkodó szervezet, de a 2003. évi CXXXIII. törvény pontosan előírja, minek kell szerepelni a beszámolóban, kell-e naplófőkönyvet és mérleget készíteni?

Ezeken a helyeken várhatók NAV-razziák a héten
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) honlapjának közlése szerint 2025 14. hetében az alábbi helyeken lesznek adóhatósági helyszíni ellenőrzések. A közzétett információ nem zárja ki,...