240 találat a(z) mérleg cimkére

Bt. átalakulása egyszemélyes kft.-vé Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. elhatározza, hogy átalakul egyszemélyes kft.-vé. A kültaggal hogyan történik az elszámolás? Milyen számviteli teendők vannak az átalakulás kapcsán, illetve hogyan alakul az adóbevallások benyújtásának határideje? Várom szíves válaszukat! Köszönettel.

Nem hiba miatti 3 oszlopos mérleg megítélése Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy adásvételi szerződésben az eladó részletfizetéseket határozott meg azzal, hogy ha azok nem teljesülnek, akkor az adásvételi szerződés érvényét veszíti és utólag a kifizetett díjak bérleti díjaknak fognak minősülni. A nemfizetés bekövetkezett és annak a szerződésben rögzített hatása is. Az ügylet már lezárt beszámolót is érint. A számviteli törvény idei módosítása véleményem szerint az ilyen ügylet bemutatását is három oszlopos mérlegben kéri bemutatni (amennyiben a nagyságrendi feltételek teljesülnek), függetlenül attól, hogy ez nem tekinthető hibának, hisz az eredeti beszámoló készítésénél az akkori információk alapján helyesen lett bemutatva tárgyi eszköz beszerzésként az ügylet. Jól gondolom? Válaszukat előre is köszönöm

Önellenőrzés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az idei könyvelés alkalmával derült ki, hogy egy külföldi partnerünknek még 2013-ban anyagelőleget számláztunk, amit ki is fizetett, de az akkori könyvelő ezt a tételt is exportbevételként könyvelte. Ebben az évben jutott el a termelésünk odáig, hogy ezt az előleget az idén teljesített értékesítésből levonjuk. Ha úgy könyvelem le, ahogyan az előleg visszavételezését kell, akkor a 453 főkönyvi szám T egyenlege megmarad, mert nincs meg az ellenpárja. Hogyan rendezzük ezt a helyzetet? Önrevíziózni kell a 2013. évi társasági adóbevallást (bevételként, akkor adóztunk utána) és három oszlopos mérleget kell készíteni a 2016. év beszámolójában? Vagy most a bevétel csökkenéseként számoljuk el a levont előleget? Válaszát előre is köszönöm!

Osztalék-előírás 100 százalékos céges tulajdonlás esetén Kérdés

Kedves Szakértők! Szeretném kérni a véleményüket, hogy jól könyveljük-e az alábbi esetet. Adott egy kft., amelynek 100 százalékos tulajdonosa egy másik kft. Osztalékot hagytak jóvá a korábbi években is. Most is majd jóvá lesz hagyva (ha minden jól megy) 2017. április 30-án (osztalék jóváhagyásának a napja). 1/ a cég lekönyveli a jóváhagyás napján, azaz 2017. április 30-án az alábbiak szerint: T413-K479. 2/ a tulajdonos cég a mérlegét 2017. május 10-én fogadja el, akkor könyveli le az 1-es pont szerint általa elfogadott osztalékot az alábbiak szerint: T36..?-K971 (kapott, járó osztalék) 3/ ha utal a "leány", akkor nála: T479-K384; míg az anyacégnél: T384-K36. tétel kerül könyvelésre. A kérdésem az, hogy egy jelenleg átvett könyvelésnél nyitó tételben (nem kevés, több száz millió forint) a T391-en csücsül a még meg nem kapott osztalék. Mi a helyes? Az, ha a kapott (járó) osztalékot az anyacégnél Egyéb követelésként, vagy Aktív időbeli elhatárolásként kell könyvelni? Több fórumon én a 391-et találtam, de szerintem egyéb követelés. Több szakértő is (köztük a SALDO) az egyéb követelést adta meg válaszként. Ha lehet, akkor a válasznál esetleg a számviteli törvény erre vonatkozó paragrafusát is kérem adják meg. Várom megtisztelő válaszát! Ui.: Ha nem jó a 391-es számla, akkor mit tudok tenni vele? Csak simán tegyem át 36-ra (ezen belül nem tudom, hogy pontosan hova kellene)?

Áttérés kiva alá Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft. idén 09.01. naptól tért át a kiva hatálya alá a társasági adóból. A kérdésem az lenne, hogy ebben az esetben közzé kell-e tenni a mérleget 08.31-ei fordulónappal? A NAV telefonos tájékoztatása szerint igen, de eltérőek a könyvelők körében a vélemények.

Selejtezés utólagos elszámolása Kérdés

Kedves Szakértő! Egy bt.-nek végzem a könyvelését, nemrég vettem át. Most derült ki, hogy még 2013-ban készletet selejteztek le 900 ezer forint értékben, ami nem lett lekönyvelve, még a főkönyvön ott szerepel a nem létező készlet. Kérdésem az lenne, hogy hogyan, milyen dátummal kell a társasági adóban és a mérlegben ezt rendezni? Milyen könyvelési tételek vannak ezzel kapcsolatban? Köszönöm a választ.

Osztalék 2015-ről 2016-ra átsorolása és az osztalékelőleg Kérdés

Tisztel Adózóna! A számviteli törvény 2016. évi változásai miatt a könyvvizsgálói kamara szerint a 2016-ot megelőző üzleti évek adatát az első, új szabályok szerint készített beszámolóban az új szabályoknak megfelelően kell bemutatni. A 2015-ös beszámoló összeállításával párhuzamosan célszerű a 2015-ös beszámoló adatainak a 2016-os szabályok szerinti mérlegbe és eredménykimutatásba történő besorolása is, ily módon megteremtve a 2016-os beszámolót megelőző időszak adatát. A fentiek alapján a következő lenne a kérdésem: 1. A 2015 évben megszavazott, s a 2016. évben fel nem vett osztalékot a 2016. évi nyitó mérlegben hol kell feltüntetni? Át kell rendezni a kötelezettségekből az eredménytartalékba? 2. A 2016. évi ténylegesen kivett osztalékelőleg – amit majd a 2016. évi záró mérlegben jóvá is hagynak – besorolása, záró összevezetése hogyan történik? Tisztelettel: Pálkerti Norbert

Elévült követelés leírása Kérdés

Tisztelt Szakértő! Az alábbi kérdésem lenne: A kft. könyveiben szerepel egy 2006. évi követelés egy céggel szemben. A vevőt időközben már felszámolták, de a követelés nem lett bejelentve mint, hitelezői követelés a felszámoló részére. A felszámoló már nem elérhető. Szeretnénk leírni ezt a követelést, ami időközben már el is évült. 1. kérdés: A tárgyévi mérlegben lehet szerepeltetni? 2. kérdés: Önrevízióval kell rendezni az elévülés miatt, és a nagyságrendje miatt a mérleg “középső” sorában feltüntetni? Előre is köszönöm válaszukat.

Mikrovállalkozói beszámoló Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy bt. 2016-ban beolvadással megszűnt. Mikrovállalkozói beszámolót szeretnénk készíteni. Az elektronikus nyomtatvány 1.1-es verzió még mérleg szerinti eredménysort tartalmaz. Beküldhető-e így a zárómérleg? Esetleg van már fent adózott eredménysort tartalmazó beszámoló nyomtatvány is? Az hol található? Válaszukat köszönöm. Takácsné Anci

Beszámoló javítása Kérdés

Tisztelt Szakértő! A számviteli beszámolót hány évre visszamenőleg lehet javítani? Az időhatár független attól, hogy háromoszlopos mérlegről vagy újbóli közzétételről van szó? Köszönöm szépen.

Végelszámolás és pótbefizetés Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egy kft.-t a tagok végelszámolással szeretnének megszüntetni. Semmilyen tartozása, sem tagi kölcsöne nincs. Korábban árbevétel hiánya miatt veszteséges volt. Azért, hogy a saját tőke ne menjen a jegyzett tőke alá, a tagok pótbefizetést teljesítettek. Sajnos készpénzhiány miatt a pótbefizetés egy részét a tagok nem kapták vissza. A társaságnak vagyona nincs. A mérleg eszközoldalán csak követelés van, ami adótúlfizetésből adódik, és a forrásoldalon ugyanilyen összegű saját tőke áll. Kérdésünk a következő: megszűnhet-e végelszámolással a cég, ha a pótbefizetést nem tudja visszafizetni, vagy ilyen esetben a tagok elvesztik a befizetett összeget? Szerintünk a pótbefizetés nem egyenlő a tagi kölcsönnel adójogi szempontból. Sajnos a pótbefizetést taggyűlési határozat alapján fizették be, de a társasági szerződésben nem vezették át. Ennek milyen következménye lehet? Válaszukat előre is köszönöm.

Ezt kell tenni, ha meg akarja szüntetni katás bt.-jét Cikk

Segítséget szeretnék kérni egy bt. megszüntetéséhez. A bt. 2001-ben alakult, 2003. január 1-jétől evás volt , 2013. július 1-jétől katás, a tevékenysége megszűnőben van, így a bt.-t is meg szeretné a tulajdonos szüntetni. Nincs semmilyen kötelezettsége, követelése, tárgyi eszközöket nem vásárolt soha. Egyedül a bankszámlája van. Hogyan kell elindítani, milyen zárásokat kell készíteni? Olvasónk kérdésére Szipszer Tamás adószakértő válaszol.

Mikrogazdálkodói végelszámolás Kérdés

Tisztelt Szakértő! Egyszerűsített végelszámolást indított mikrogazdálkodói beszámolót készítő bt. A mikrogazdálkodói beszámoló mérlege 2 hasábos (előző év, tárgyév). Úgy tudom, hogy a végelszámolási nyitómérleg, valamint a végelszámolást lezáró mérleg 3 hasábos. Kérdésem hogy a végelszámolás nyitómérlegéhez és a végelszámolás lezárásához megfelelő-e a mikrogazdálkodói 2 hasábos mérleg, vagy ebben az esetben a normál egyszerűsített éves beszámoló mérlegét kell használni, amely 3 hasábos? Válaszát előre is köszönöm.

Ügyvédi iroda bezárása Kérdés

Kedves Szakértők! Szeretném megtudni, hogy ha egy ügyvédi iroda be akar zárni (megszűnni), akkor hasonlóan, mint egy végelszámolás esetében, elhatároz egy megszűnési dátumot, például 2016.07.01., s akkor: 1/ 2016.01.01-06.30-ig készítek egy Tevékenységet lezáró mérleget, illetve a hozzá tartozó 71-es bevallást, 08-as, 01-es (bár nem tudom milyen kód megadásával a bevallásban), IPA bevallást. Ebben a mérlegben sajnos benne lesz az ő 06.havi munkabérének, valamint a 2015. évről jóváhagyott osztalékának az adója (még akkor, ha kifizeti 06.30-ig az osztalékot, de hát 07.12-ig kell az adót befizetnie) is, ami nem tudom, hogy mint kötelezettség szerepeltethető-e a mérlegben? Tárgyi eszközeit még 06.30-ig eladja, vagy selejtezi. Így lesz fizetendő áfája, mint kötelezettség, hisz 07.20-ig kell befizetnie az adót. Ez így jó? 2/ Majd dönt a végleges megszűnésről, mely mondjuk 07.31-e. S akkor a 07.01-07.31-re is a fentiek szerint kell a beszámolót, bevallásokat leadni? Mi lesz a 07. havi bérének adójával, mint kötelezettség, a nyereséges 01-07. hónap eredményével, melyet "jóváhagy", s ki akarja venni, de akkor annak adóvonzata 08.12-i lesz, akkor megint kötelezettsége keletkezik a mérlegben. Ez így jó? Várom megtisztelő válaszukat!

Végelszámolás előtti mérleg Kérdés

Tisztelet Szakértő! Bt. végelszámolást indított június 1-jétől. A megelőző időszakra január 1. és május 31. közötti időszakra el kell készíteni és közzétenni ezen időszak mérlegét és eredménykimutatását. Kérdésem, hogy ezen a beszámolón a benyújtás okaként mit kell megjelölni hogy "üzleti évet záró" vagy " végelszámolás" miatt adjuk be a beszámolót? Köszönettel

{{ item.ArticleTitle }}

{{ item.ArticleLead }}

További hasznos adózási információk

NE HAGYJA KI!
Ezért érdemes előfizetni!
PODCAST

Kérdések és válaszok

Időszakos orvosi vizsgálatok

dr. Hajdu-Dudás Mária

ügyvéd

Egyéni vállalkozásból kivonás

Lepsényi Mária

adószakértő

Szakértőink

Szakmai kérdésekre professzionális válaszok képzett szakértőinktől

2024 november
H K Sze Cs P Sz V
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1

Együttműködő partnereink