adozona.hu
Végelszámolás: beszámoló, mérleg, a vagyon felosztása, kiadása
//adozona.hu/tarsasagi_jog/Vegelszamolas_beszamolo_merleg_vagyon_felos_FHC7AJ
Végelszámolás: beszámoló, mérleg, a vagyon felosztása, kiadása
Végelszámolásról szóló írásunkat folytatjuk a végelszámolás időszakát lezáró beszámolóra, a vagyon felosztására és kiadására, az egyszerűsített végelszámolásra és a kényszertörlési eljárásra vonatkozó főbb szabályok ismertetésével.
Előző cikkünkben szó volt a végelszámolás általános szabályairól. Lássuk, melyek az eljárás lezárására és az egyszerűsített végelszámolásra vonatkozó fontosabb előírások!
A végelszámolás időszakát lezáró beszámolóban az eszközöket, kötelezettségeket piaci értéken kell kimutatni. Ennek során
– a kötelezettségek, valamint a részesedésnek, értékpapírnak vagy tartósan adott kölcsönnek nem minősülő eszközök – a vásárolt követelések kivételével – piaci értéke és a könyv szerinti értéke közötti különbözetet az egyéb ráfordítások, illetve az egyéb bevételek között kell – a könyvviteli számlák zárása előtt – elszámolni;
– a befektetett eszközök között kimutatott részesedésnek, értékpapírnak és kölcsönnek minősülő eszközök átértékelési különbözetét jellegének megfelelően részesedésekből származó bevételként, árfolyamnyereségként, vagy befektetett pénzügyi eszközökből (értékpapírokból, kölcsönökből) származó bevételként, árfolyamnyereségként vagy részesedések, értékpapírok, tartósan adott kölcsönök, bankbetétek értékvesztéseként kell elszámolni;
– ha az átértékelt eszköz a forgóeszközök között kimutatott részesedés, értékpapír, akkor azok átértékelési különbözetét a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, vagy a részesedések, értékpapírok, tartósan adott kölcsönök, bankbetétek értékvesztéseként kell elszámolni;
– a vásárolt követelések átértékelési különbözetét jellegének megfelelően a pénzügyi műveletek egyéb bevételeként, vagy a pénzügyi műveletek egyéb ráfordításaként kell elszámolni.
Megjelent legújabb kiadványunk!
Rendelje meg most 10% kiadói kedvezménnyel a "Cégek átalakulása és megszűnése" című kiadványt!
A kiadvány sorra veszi a főbb eljárási formákat, döntési szempontokat és feladatokat, gyakorlatias segítséget ad ezzel egy végelszámolás vagy egy felszámolás véghezviteléhez, de segítséget nyújt például abban is, hogy egy beolvadás vagy egyesülés során hogyan kell elkészíteni a vagyonmérleget szabályszerűen.
|
A végelszámolási időszak utolsó üzleti évéről készített számviteli beszámoló mérlegében értékhelyesbítés, értékelési különbözet, értékelési tartalék, valamint aktív és passzív időbeli elhatárolás, továbbá céltartalék nem mutatható ki.
OLVASSA TOVÁBB cikkünket, hogy megtudja a számviteli szabályokat, valamint az egyszerűsített végelszámolásra és a kényszertörlési eljárásra vonatkozó főbb előírásokat!
A teljes cikkhez előfizetőink, illetve 14 napos próba-előfizetőink férnek hozzá, ha e-mail-címük és jelszavuk megadásával belépnek az oldalra.
Hozzászólások (4)
Kedves Olvasónk!
Szakértőnk a következőket írta felvetésére:
'Kedves Zsolt!
Valószínű még több mindenről szólhatott volna a cikk – mások, akik egyébként hasznosnak találták az írást – mást hiányoltak. Sajnos egy cikk írásakor (legalábbis itt az Adózónán) terjedelmi okokból mérlegelni kell mit tartalmazzon, mit ne. Biztos vagyok benne, hogy más másként mérlegelt volna. Engem ezek a kérdések „találtak meg”.'
Üdvözlettel az Adózóna csapata
Nem megválaszolandó kérdést tettem fel, mert tudom a választ. A cikkből azonban hiányzik jó pár elem a végelszámolási "forgatókönyvből", főleg a gyakorlati útmutatás.
Kedves Olvasónk!
Kérjük, hogy szakértőinknek szóló kérdését ne kommentben tegye fel! Használja helyette a kérdés-válasz funkciót, kérdésében hivatkozzon az érintett írásra, lehetőleg annak URL-jét is megadva. A választ csak így tudjuk garantálni. Köszönjük!
Üdvözlettel az Adózóna csapata
Hogyan kell beküldeni az egyszerűsített végelszámolás lezárásáról szóló taggyűlési jegyzőkönyvet és vagyonfelosztási javaslatot?